5 najromantickejších miest, na ktoré sa vydať (nielen) na Valentína

By: Marco Nürnberger - CC BY 2.0

Navštíviť čarovné a romantické miesta nemusíte len na Valentína. Ale ak chcete potešiť svoju polovičku výletom, nie je nad čím premýšľať. Využitie túto príležitosť a vydajte sa na jedno z týchto romantických miest.

Samozrejme, svoju pozornosť si tieto miesta zaslúžia počas celého roka, nie len 14. februára. Ak vám v zozname navštívených krajín a miest chýba niektorá z týchto destinácií, môžete sa smelo pustiť do plánovania ďalšieho cestovateľského zážitku. Aké sú teda najromantickejšie miesta v Európe?


Pri slove „romantika“ v súvislosti s cestovaním zrejme väčšine z nás napadnú krajiny ako Francúzsko či Taliansko. Niet sa ani čomu diviť. V týchto krajinách nájdete romantické uličky, kaviarne, útulné reštaurácie a kultúrne a historické pamiatky, ktoré sú ako stvorené pre natáčanie romantických filmov či seriálov. Takéto romantické miesta však, samozrejme, nájdete aj v iných krajinách. Ale poďme teda pekne po poriadku.

Via dell’Amore, Cinque Terre, Taliansko

„Via dell’Amore” znamená v taliančine chodník alebo cesta lásky. Táto talianska cesta lásky v Cinque Terre je známa najmä ako dokonalé miesto pre zamilované páry z celého sveta. Spája dediny RiomaggioreManarola a ponúka (okrem iného) nádherné výhľady na more. Cesta lásky je dlhá približne 1 kilometer a patrí medzi najdôležitejšie turistické atrakcie v celej Ligúrii. Zároveň patrí do národného parku Cinque Terre a zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Celá trasa po chodníku lásky umožňuje svojim návštevníkom obdivovať nielen výhľady, ale aj krásnu vegetáciu všade navôkol. Okrem toho, počas celej prechádzky vás ako bonus bude sprevádzať let čajok. Ak by ste predsa len chceli vychutnávať si tento moment dlhšie, môžete sa zastaviť na niektorej z kamenných lavičiek a užívať si pohľady na Ligúrske more. Na jej konci smerom k dedine Manarola budete mať taktiež výhľad aj na miestnu železničnú stanicu.

Menej známym faktom je, že táto cesta lásky je súčasťou dlhšej cesty Sentiero Azzuro”. Prechádza celým územím Cinque Terre od Riomaggiore po Monterosso. Celá táto trasa spája všetkých päť častí a je mimoriadne navštevovaným miestom. Najlepší čas na prechádzku po Via dell’Amore je v skorých ranných hodinách alebo počas západu slnka. Tak sa nielen vyhnete tomu, že bude preplnená inými návštevníkmi, ale aj si užijete oveľa krajšie výhľady.

Taliansko je samo o sebe studňou bohatou na romantické miesta. Či už sa rozhodnete navštíviť spomínanú cestu lásky v Cinque Terre, alebo sa vydáte objavovať Florenciu, Veronu, Rím, Benátky, Miláno či iné talianske mestá a miesta, dávkou romantiky určite nebudete sklamaní.

cinque terre
By: Ineke KlaassenCC BY 2.0
more
By: SloopRiggedSkiffCC BY 2.0

Le Mont-Saint-Michel, Francúzsko

Mont-Saint-Michel je nezameniteľnou ikonou severného pobrežia Francúzska. Ostrov v rovnomennom zálive sa môže pýšiť ozdobou v podobe stredovekého kláštora. Je pozoruhodným miestom, ktoré musí vzdorovať jednému z najväčších prílivov v Európe. Na ostrov sa je možné dostať len po hrádzi. Rozdiel medzi prílivom a odlivom môže dosiahnuť aj 15 metrov, čo môže zaplaviť príjazdové cesty a tak to vyzerá, ako keby bol ostrov úplne odrezaný od pevniny a plával na mori.

Aj to robí z tohto miesta jedno z najunikátnejších v Európe. Na výnimočnosti mu navyše pridáva aj samotný kláštor, ktorý svojím veľkolepým vzhľadom láka množstvo návštevníkov. Je ideálnym miestom na romantický výlet, pretože v sebe spája nielen veľkoleposť a krásu, ale zároveň dýcha historickou atmosférou.

zámok
By: Gervasio VarelaCC BY 2.0
zámok
By: Nicolas VollmerCC BY 2.0

Dubrovník, Chorvátsko

O tom, že Chorvátsko nie je destináciou len na letné dovolenky, vás možno presvedčí krásne a historické mesto Dubrovník. Spolu so svojimi hradbami tvorí dokonalé miesto na romantický výlet, počas ktorého môžete objavovať chorvátsku kultúru a históriu. Hradby Dubrovníka, v chorvátčine Dubrovačke gradske zidine”, sú radou obranných kamenných múrov obklopujúcich mesto.

Počas svojej histórie bolo vďaka nim mesto schopné obrániť sa pred nepriateľmi, pretože nikdy sa ich nepodarilo preraziť. Dnes sú tieto opevnenia pre Dubrovník zdrojom hrdosti. Sú dlhé takmer 1,5 kilometra a siahajú do výšky 25 metrov. Táto komplexná štruktúra opevnenia patrí medzi najväčšie a najkompletnejšie v celej Európe.

Okrem toho je Dubrovník veľmi obľúbeným miestom pre páry. Ponúka romantickú atmosféru na každom kroku, najmä vďaka dobre zachovanému starému mestu, výhľadom na krištáľové vody Jadranského mora a množstvom pamiatok či pevností, ktoré môžete počas výletu navštíviť. Navyše, romantiku vám môže vylepšiť aj prechádzka po niektorej z pláží či ochutnávka miestneho vína.

Viac sa o Dubrovníku a jeho pamiatkých dočítate v tomto článku.

dubrovnik
By: David JonesCC BY 2.0
dubrovnik
By: Herbert FrankCC BY 2.0

Alhambra, Granada, Španielsko

V španielskej Andalúzii sa pri meste Granada nachádza tento krásny komplex palácov a pevností. Je považovaný za jednu z najhlavnejších turistických atrakcií Španielska. Alhambra je miestom, kde na vás na každom kroku bude čakať kus histórie a maurského umenia. Svoj názov si tento komplex nesie z arabčiny v ktorej „al-qal’a al-hamra” znamená červená pevnosť alebo hrad.

Alhambra bola pôvodne postavená na vojenské účely a slúžila ako pevnosť, palác a malá dedina. Dnes je obľúbenou turistickou destináciou, ktorá reprezentuje najvýznamnejšiu a najznámejšiu islamskú architektúru, spolu s neskoršími kresťanskými architektonickými a záhradnými úpravami zo 16. storočia. Alhambra patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a zárpveň sa stala inšpiráciou pre mnoho piesní a príbehov.

Je zároveň obľúbeným miestom pre páry, najmä vďaka svojej očarujúcej atmosfére, architektonickým dielam, záhradám a výhľadom. Za návštevu stojí aj samotné mesto Granada. Je miestom s najväčším arabským vplyvom v celej Andalúzii. Mnohými je považovaná za koncentrát krásy, kde je stále čo obdivovať – od samotnej pevnosti Alhambra, cez starú maurskú štvrť Albacín až po výnimočné pouličné umenie.

alhambra
By: Sharon MollerusCC BY 2.0
alhambra
By: Anne Scott TurnerCC BY 2.0

Ľubľana, Slovinsko

Hlavné mesto Slovinska je častokrát turistami prehliadané práve pre známe jazero Bled. Ľubľana však v sebe ukrýva čaro, vďaka ktorému zabudnete na okolitý svet a budete si môcť naplno užívať romantické chvíle. Mesto je plné nádherných výhľadov a inšpirujúcich príbehov. Romantický nádych mestu dodáva nielen jeho historický vzhľad, ale aj energia, ktorú v sebe ukrýva.

Život sa v Ľubľane uberá uvoľneným a pohodovým tempom a nie je nič netradičné, ak v kaviarňach pod holým nebom vidíte ľudí, ktorí si svoju kávu vychutnávajú spolu s výhľadom na mesto. Malebné prostredie umocňuje starobylý hradný kopec, ktorý sa týči na mestom. V meste sa nachádza aj most, ktorý je označovaný ako „most lásky” a nájdete na ňom množstvo visiacich zámkov, ktoré naň boli pripevnené zamilovanými pármi. Most je ozdobený strašidelnými umeleckými sochami od Jakova Brdara, čo v kontraste s romantickými zámkami dodáva miestu veľmi osobitný charakter.

hrad
By: Med Cruise GuideCC BY 2.0
most
By: Jorge FranganilloCC BY 2.0

Ďalšie tipy na romantické miesta pre páry v Európe:

  • Santorini, Grécko
  • Amsterdam, Holandsko
  • Porto, Portugalsko
  • Jazero Bled, Slovinsko
  • Tallin, Estónsko
  • Hrad Neuschwanstein, Nemecko
  • Kodaň, Dánsko
  • Bergen, Nórsko
  • Brusel, Belgicko

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?