Srbský Niš a 6 top vecí, ktoré v ňom musíte vidieť!

Srbské mesto niš dostupné s letenkami z Bratislavy
Mesto Niš v Srbsku

Neviete čo s víkendom? Spravte si výlet do trochu netradičnej destinácie – srbského Nišu.  Povedzme si pravdu, komu by len tak napadlo ísť do neznámeho mesta na Balkánskom polostrove, o ktorom mnohí ani len nepočuli? 

Zrazu však Ryanair vyhlásil: „Budeme lietať z Bratislavy do Nišu!“. Mnohí teda napísali do Googlu „Niš“, pozreli fotky a povedali si: „Také normálne mesto… Čo tam?“.

výsledky vyhľadávania pre mesto niš
Niś v Googli

Letenky do mesta Niš

Ryanair však potom povedal: „Tu máte spiatočné letenky za 20 – 30 €“ (raz dokonca aj za 10€!). A zrazu sa zmenilo „čo tam?“ na „prečo nie?“. Týmto mestu Niš nechceme krivdiť, pretože my si, naopak, myslíme, že tam je čo vidieť a určite stojí za výlet! Je jasné, že linka nebola spustená kvôli low cost výletom na Balkán, ale kvôli Srbom, ktorí pracujú a žijú vo Viedni. To nám však ani zďaleka nebráni v tom, aby sme si do našej mapy precestovaných krajín zapichli nový špendlíček.

A viete, čo je super? Lieta sa 2-krát do týžna, a to pondelky a piatky. Môžete si tak urobiť štvordňový predĺžený víkend od piatku do pondelka.

Ako sa dostať z letiska v Niš do centra + zamenenie peňazí

Letisko Niš je maličké. Vystúpite, prejdete pasovou kontrolou (Nezabudnite pas alebo občiansky preukaz s čipom. Deti musia mať pas ak nemajú ešte občiansky!) a vojdete do hlavnej haly. Ak si požičiavate auto, nájdete tu požičovne. Ak si chcete vybrať peniaze, je tu bankomat. Je potrebné si teda zameniť pár eur na autobus už na letisku. Zmenáreň nájdete vonku. Ostatné však zameňte až v meste, pretože tam dostanete lepší kurz. Zmenární je tam všade dosť.

Vyjdete z haly a napravo je autobusová zastávka. Z letiska do centra sa dopravíte autobusom č. 34 za cca 0,50 € (60 dinárov). Tieto peniaze platíte až v autobuse počas jazdy, čiže majte pri sebe hotovosť. Autobus jazdí každých cca 15 – 30 minút a cesta trvá asi 10 minút. Do mesta je to približne 3km.

Môzete použiť aj taxi, ktoré su naľavo od hlavnej haly. Vyjde vás približne 5-6 eur.

Ubytovanie v meste Niš

Letenky by sme mali vybavené. Jednoducho, rýchlo, priamo z Bratislavy a čo je najhlavnejšie – lacno. Ďalším bodom na zozname je ubytovanie. Budeme sa opakovať, ale znovu použijeme slovo „lacné“. Napríklad cez Booking na 3 noci pre dve osoby za 60 € (10 € osoba / noc). Schválne sme hľadali ubytovania len so super hodnotením nad 9/10. Ak vám nevadia ani trochu horšie podmienky, určite nájdete aj lacnejšie ponuky.

ubytovanie v Niš
Ubytovanie v Niš cez booking.com

Zaujímavou voľbou môže byť aj Ubytovanie cez AirBnB (tu si zoberte kupón 15-30€ na airbnb zdarma). My sme boli napríklad v tomto apartmáne a musíme povedať, že bol krásny, lacný, v centre a s najlepším hostiteľom. Vychádza na cca 25-35 € na noc za celý apartmán pre 4 osoby.

airbnb niš
Ubytovanie v Niš cez AirBnB

Ceny v Niši

Letenky a ubytovanie na 3 noci nás vychádzajú spolu okolo 50 – 70 € na osobu. Ostatné je už na vás. Celkovo však o Srbsku platí, že je to tam jednoducho lacné. Opýtal som sa na názor aj tých, čo tam boli naposledy:

lacny nisceny v niskolko stoji nis

Jedlo a pitie je tam celkovo lacnejšie. Rovanko aj taxi či verejná doprava. V Srbsku je oficiálnou menou srbský dinár. V prepočte 1 € = 120 dinárov.

  • Autobus z letiska: 0,50 €
  • Taxi: 0,67 € nástup + 0,42 € za 1km
  • Jedlo v reštaurácii: o niečo nižšie ceny ako u nás, ale väčšie porcie.
  • Pivo: 1€ v reštaurácii / 0,50€ v obchode
  • Káva: 1 €
  • Fastfood: 1-3 € (veľké porcie)
  • Potraviny v obchode: cca o tretinu až polovicu lacnejšie ako u nás.

Čo vidieť v Niši?

TIP!: Rezervujte si zadarmo dobrovoľného sprievodcu mestom: http://nisgreeters.org/index.php

TIP 2: Ak chcete vidieť viac pamiatok, kúpte si hromadnú vstupenku.

Niš sa nachádza na juhu Srbska a má veľmi bohatú a turbulentnú históriu. Patrí medzi najstaršie balkánske mestá. Je bránou medzi východom a západom a pýši sa narodením byzantského cisára Konštantína Veľkého. Nájdeme tu pamiatky na Rímsku ríšu, Byzantskú ríšu, vládu Turkov, ale i spomienky na 2. svetovú vojnu.

1. Nišská pevnosť

Pevnosť z 18. storočia leží v srdci mesta na pravom brehu rieky Nišava. Rozkladá sa na mieste, kde bolo kedysi antické mesto Naissus. Bola niekoľkokrát zničená a znovu postavená. Poslednú podobu jej dali Turci. Má tvar nepravidelného mnohouholníka so štyrmi veľkými bránami. Jej múry sú vysoké až 8 metrov, hrubé v priemere 3 metre a dlhé 2100 metrov. Celkovo pevnosť zaberá až 22 hektárov. Pre lepšiu predstavu, futbalové ihrisko má približne 0,7 hektára. Z pevnosti je pekný výhľad na rieku a časť mesta.

Vnútri pevnosti nájdete Balibegovú mešitu, turecké kúpele hammam, Arsenal – sklad zbraní a munície či rímske ruiny a artefakty. Okrem toho sa tu nachádza veľký park, kde sa môžete potulovať či sadnúť si na kávu. V lete je tu filmový festival či letné kino a po večeroch aj nočný život v kluboch. Pevnosť je celkovo veľmi dobre zachovalá, aj keď sa tu sem–tam nájdu nejaké odpadky alebo posprejované steny.

pevnosť niš srbsko čo vidieť
Pevnosť v Niši

2. Veža lebiek (Skull Tower)

Veža lebiek je jednou z najpopulárnejšich pamiatok mesta Niš. Zrejme aj preto, že pôsobí naozaj desivo. Ide o tri metre vysokú vežu, v ktorej bolo zamurovaných 952 lebiek. Ako sa tam dostali?

Od 15. storočia patril Niš Turcom. V roku 1809 porazili Turci srbských povstalcov v Bitke na vrchu Čegar. Srbskí povstalci boli oproti silnej tureckej armáde v menšine a keď veliteľ povstalcov Stevan Sinđelić videl, že nemajú šancu, odpálil sud s pušným prachom. Takto zabil nielen svojich, ale aj množstvo tureckých vojakov.

To, samozrejme, nenechalo tureckého pašu Hurshida chladným. Na počesť víťazstva a na výstrahu pred ďalšími pokusmi o útok, dal postaviť vežu z lebiek. Ešte predým však lebky oskalpovali, kožu vypchali slamou a poslali ich sultánovi do Carihradu. Pri výstavbe poslednej rady lebiek mu ich 30 chýbalo. Krutosť tureckého panovníka však rozhodla zabiť 30 srbských zajatcov a ich hlavy použili aj s kožou na dostavbu poslednej rady.

Výstraha však nepomohla. V roku 1815 to Srbi skúsili znova, ale tentoraz už úspešne. V roku 1830 si vydobyli nezávislosť a v roku 1892 nechali okolo veže postaviť kaplnku, v ktorej sa nachádza aj lebka vodcu srbského povstania Stevana Sinđelića. Dnes sa v nej nachádza už iba niečo cez 50 lebiek. Mnohé sa rozkradli alebo pochovali ešte v dobe tesne po povstaní.

Otváracie hodiny:

  • Pondelok: zatvorené
  • Utorok – Piatok: 9:00 – 19:00
  • Víkend: 9:00 – 17:00
veža lebiek niš
Lebky v stene vo veži lebiek v Niš (zdroj: Wikipedia)
niš veža lebiek skull tower
Ćele-kula, veža lebiek Niš (zdroj: Wikipedia)

3. Medijana (Mediana)

Medijana bol obrovský luxusný komplex z čias vlády Konštantína Veľkého a jeho dedičov, ktorý bol postavený medzi 2. až 4. storočím. Komplex sa skladal z vily, termálnych kúpeľov, vodnej veže, vodného zásobovacieho systému, nymfea (jaskyňa s prameňom alebo fontánou, ktorá bola zasvätená nymfám ako božstvám prameňov – pozn. redaktora) a ostatných ekonomických budov.

Celá vila bola veľmi luxusne a krásne zdobená mozaikami, freskami či mramorovými stĺpmi. Dnes slúži ako archeologický park. Zachovali sa ruiny vily a mozaika na podlahe. Aj napriek tomu, že sa z vily zachovalo množstvo častí, je ťažké predstaviť si, ako presne Mediana vyzerala v dobe svojej najväčšej slávy.

mediana medijana nis srbsko
Medijana (zdroj: wikipedia)

4. Koncentračný tábor Červeného kríža

Alebo po srbsky „Crveni Krst Concentration Camp“ je ďalšia smutná pamiatka na obdobie 2. svetovej vojny. Predtým slúžil ako vojnový sklad, počas vojny v ňom však bolo umiestnených až 30-tisíc ľudí. Zhruba polovica z nich bola popravená na nedaľekom kopci Bubajn. Tento koncentračný tábor fungoval od roku 1941 až do roku 1944. Bol oplotený ostnatým drôtom, no neskôr v roku 1942 po úteku 105 väzňov ho Nemci obohnali múrom. Bol to najväčší útek väzňov z koncentračného tábora počas 2. svetovej vojny. Na výstrahu vtedy nacisti zastrelili približne 1100 väzňov.

Od roku 1969 tábor slúži ako múzeum a vstupné je skutočne symbolické – nezaplatíte zaň viac ako 2 €. Neočakávajte žiadnu preľudnenú atrakciu. Nie je tak známy ako iné koncentračné tábory. Múzeum je otvorené je od utorku do piatku 9:00 – 16:00, sobota/nedeľa 10:00 – 15:00 a v pondelok je zatvorené. Dostanete sa tam pešo z mesta.

koncentracny tabor nis
Koncentračný tábor Červeného kríža v Niši (zdroj: Wikipedia)
koncentrák v niši v srbsku
Koncentračný ta'bor v Niši (zdroj: Wikipedia)

5. Memorial Park Bubanj (Spomen Park Bubanj)

Priamo súvisí s koncentračným táborom. Je to pamätník na kopci Bubajn v tvare troch pästí týčiacich sa k nebu. Mužská, ženská a detská päsť. V koncentračnom tábore nerobili rozdiely. Tento kopec sa nachádza približne 2 km od koncentračného tábora a práve v jeho lesoch popravili nacisti tisíce väzňov.

Vstup do parku je zdarma. Nachádza sa asi 3 km od centra a dostanete sa tam autobusom 2 alebo 4. od McDonalds z Námestia kráľa Milana. Potom ešte asi 15 minút pešo. Tu je trasa. 

Bubanj Memorial Park nis spomen
Bubanj Memorial Park (zdroj: https://www.instagram.com/patrikbartak/)

6. Niška Banja

Konečne oddych. Niška Banja je kúpeľné mesto približne 10 km od Nišu. Dostanete sa tam autobusom, ale lepšie je ísť taxíkom za pár eur. Nachádza sa tam liečebný park, dostupný aj pre verejnosť. Vstup je potrebné rezervovať dopredu. S tým vám veľmi radi pomôžu na recepcii hotela alebo TU.

Niška Banja kúpele (zdroj: Wikipedia)
Niška Banja kúpele (zdroj: Wikipedia)

Boli ste v Niši? Ako sa vám páčilo? Napíšte nám do komentárov.

 

 

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 15

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.