Šanghaj nie je len najhustejšie obývané mestom na svete, ale je to pulzujúci kotol kultúr s bohatou históriou, Mekka umenia a bezkonkurenčné miestom pre značkové obchody a gastronómiu. Postavený na ústí rieky Jang-c´-ťiang bol Šanghaj bránou z agrikultúrneho srdca Číny do celého sveta. Toto fascinujúce mesto oplýva neuveriteľnou ponukou zaujímavých miest či atrakcií, ktoré sa oplatí vidieť.
Chrám Jing´an
Je najstaršou pamiatkou v Šanghaji, datuje sa do roku 247 nášho letopočtu. Pri obrovských mrakodrapoch, promenádach či hustej premávke a jasných svetlách môže byť veľmi jednoduché zabudnúť na to, že história Šanghaja sa tiahne už tisíce rokov. Chrám nestál vždy na svojom aktuálnom mieste. V 13. storočí bol presťahovaný zo svojej pôvodnej lokality v Suzhou a niekoľkokrát podľahol prestavbám. Nachádza sa v ňom množstvo sál, 1500 rokov starí kamenní Budhovia či medené zvončeky a najväčší nefritový Budha v Číne.
Šanghajské múzeum
Na tomto mieste nájdete jednu z najlepších historických zbierok v Číne. Nachádza sa tu množstvo archeologických nálezov. Fanúšikovia vizuálneho a úžitkového umenia si prídu na svoje pri starovekých rezbárskych prácach či kaligrafoch. Múzeum sa môže pýšiť viac ako 120 000 artefaktmi, ktoré sú zobrazené v jedenástich samostatných galériách a niekoľkých dočasných výstavných sieňach.
Plavba riekou Chuang-phu
Rovnako ako mnoho miest, tak aj Šanghaj vyzerá ako úplne iné mesto pri pohľade z hladiny. Plavba loďou po rieke Chuang-phu je rozhodne zážitok, ktorý stojí za to. Turistom sú k dispozícii denné prehliadky, počas ktorých sa môžu dozvedieť informácie o obchodnej histórii mesta a o budovách nachádzajúcich sa pozdĺž rieky. No po zatmení Šanghaj mení svoj vzhľad na romantickejšie a tichšie miesto. Plavbu po rieke si tak môžete vychutnať aj počas noci. Romantická večera na lodi s neuveriteľným výhľadom na nočné mesto je nezabudnuteľným zážitkom.
Reštaurácia Ultra Violet
Zriedka sa reštaurácie dostanú do rebríčka vecí či miest, ktoré sa oplatí navštíviť, no Ultra Violet nie je len obyčajná reštaurácia. V súčasnosti sa radí medzi jeden z najlepších podnikov na svete. Šéfkuchár Paul Pairet je priekopníkom v oblasti, ktorú nazýva „psychochuť“. Ide o spojenie dobrého jedla a multi-senzorických technológií. Každý večer je pri stole voľných len 10 miest, preto je potrebné si večeru zarezervovať v dostatočnom predstihu.
Bund
Bund je nábrežná cesta, ktorá vedie pozdĺž rieky Chuang-pchu. Nachádza sa tu 52 nezvyčajných historických budov v rôznych architektonických štýloch, vrátane románskeho, gotického, renesančného či neoklasického štýlu. Medzi hlavné pútače patrí aj budova ústredia HSBC banky. Najlepší spôsob, ako si vychutnať Bund je prechádzka ulicou, no ak sa chcete pozrieť dovnútra, budovy sú verejnosti prístupné.
Klasické záhrady Su-čou
Technicky sa síce nachádzajú mimo Šanghaja, no sú ľahko dostupné, môžete sa tam vybrať na denný výlet. Patria do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a tvorí ich 9 záhrad, ktoré sú viac ako tisíc rokov staré. Cieľom pôvodných návrhárov bolo obnoviť prirodzenú krajinu v miniatúre a obsahnuť prvky čínskej filozofie vo fyzickej podobe. Všeobecne sa tento komplex považuje majstrovské dielo v tomto druhu umenia, ktoré zobrazuje metafyzickú dôležitosť krásy prírody v čínskej kultúre. Najväčšia z nich je Záhrada pokorného správcu Čuo-čeng-jüan, ktorá ponúka pohľad na krásu v podobe pavilónov a mostov prepojených radom bazénov a ostrovov.
Autor článku: Bc. Zuzana Benková