Pompeje: Archeologické nálezisko svetového významu, ktoré stojí za návštevu

Pompeje, čo vidieť

Pompeje sú archeologickou lokalitou svetového významu, ktorá sa nachádza v južnom Taliansku, neďaleko mesta Neapol. V dávnej minulosti boli veľkým prekvitajúcim mestom, no tragédia v roku 79 všetko zmenila. Dnes sú obľúbenou turistickou destináciou a ak sa vyberiete do Neapolu, rozhodne ich choďte navštíviť. Aj keď vás história až tak nebaví, v Pompejach sa rozhodne nudiť nebudete. Naopak, svojou atmosférou vás jednoducho uchvátia.

Pompeje
Pompeje

História Pompejí

Pompeje ležia vo veľmi lukratívnej lokalite, v jednej z najúrodnejších častí Talianska. Prvé zmienky o nich pochádzajú už z 3. tisícročia pred Kristom, kedy sa na ich mieste nachádzala malá osada. Neskôr ich začali obývať Etruskovia a Samniti, ktorí začali mesto ďalej rozvíjať.

Najväčší rozmach však zažili Pompeje po tom, ako ich v roku 310 pred Kristom ovládli Rimania. Vo veľkom začali stavať cesty, vodovody a budovy s unikátnymi architektonickými prvkami. Pompeje sa postupne stali mestom, v ktorom sa usídľovali rímski vojnoví veteráni a zámožní ľudia. Prekvital v nich život a obchod. Dokonca, z hľadiska obchodu boli v tých časoch významnejšie ako neďaleký Neapol.

Tragédia v Pompejach

Prví obyvatelia Pompejí nemali podľa archeológov tušenie, na akom nebezpečnom mieste začínajú budovať novú usadlosť. Mysleli si, že neďaleká sopka Vezuv je len obyčajný kopec. Táto chyba sa o niekoľko tisícročí stala osudnou každému, kto sa v meste zdržiaval.

Zaujímavosť: Niektoré zdroje uvádzajú, že v Pompejach žili aj učenci, ktorí vedeli, že mesto sa nachádza v tesnej blízkosti sopky. Mysleli si však, že Vezuv je už vyhasnutá sopka a nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo.

Zemetrasenie v roku 62

Prvá menšia tragédia sa odohrala v roku 62, kedy Pompeje zasiahlo zemetrasenie, ktoré zničilo veľa budov a zranilo mnohých ľudí. Obyvatelia však začali rýchlo pracovať na obnove a o niekoľko mesiacov už mesto znovu fungovalo naplno.

Výbuch sopky

Druhá tragédia, ktorá sa odohrala v roku 79, už nemala šťastný koniec. Sopka Vezuv vybuchla, do celého okolia vypustila hustý čierny dym a po jej svahoch sa začali valiť mohutné prúdy lávy. Mesto zasiahol dážď kameňov a sopečného prachu, ktorý zničil budovy a zobral život tisíckam ľudí. Mnohých obyvateľov usmrtili jedovaté plyny.

Výbuch sopky trval podľa archeológov tri dni, pričom zničené mesto bolo zasypané 6-metrovou vrstvou sopečného popola. Odhaduje sa, že v ňom zahynulo až 20 000 ľudí. O tragickej udalosti vieme celkom veľa nielen vďaka archeológom, ale aj kvôli zachovaným písomným svedectvám Pínia Mladšieho.

Pompeje - nálezisko
Pompeje – nálezisko
Sopka Vezuv
Sopka Vezuv pochovala pompeje pod vrstvu 4 až 6 metrov popola.

Objav Pompejí

Keďže Pompeje úplne zapadli popolom a takpovediac zmizli pod zemským povrchom, objavené boli náhodne až v roku 1594 pri vykopávaní zavlažovacieho systému. V týchto časoch však ešte nezačali archeologické práce. V roku 1631 došlo opäť k erupcii sopky Vezuv, v dôsledku ktorej odhalené časti Pompejí opäť zapadli sopečným prachom.

Oficiálne archeologické práce začali až v roku 1748. Keďže Pompeje sa nachádzajú na ploche až 150 akrov, dodnes sa ich nepodarilo celé preskúmať. Odborníci odhadujú, že zatiaľ sú odhalené len 2/3 ich celkovej rozlohy.

Ako sa dostať do Pompejí?

Do Pompejí sa najjednoduchšie dostanete z Neapolu. Najkomfortnejší spôsob, ako sa dostať do Pompejí z centra Neapolu, je taxík. Avšak, pripravte sa na to, že bude poriadne drahý. Jedna cesta vás vyjde približne na 100 €.

Letenky do Neapolu:

Pompeje: Archeologické nálezisko svetového významu, ktoré stojí za návštevu
Viedeň
Neapol
60€
Pompeje: Archeologické nálezisko svetového významu, ktoré stojí za návštevu
Budapešť
Neapol
67€
Pompeje: Archeologické nálezisko svetového významu, ktoré stojí za návštevu
Viedeň
Neapol
77€
Pompeje: Archeologické nálezisko svetového významu, ktoré stojí za návštevu
Budapešť
Neapol
88€
Pompeje: Archeologické nálezisko svetového významu, ktoré stojí za návštevu
Viedeň
Neapol
99€

Najvýhodnejším spôsobom dopravy je preto vlak. Choďte na vlakovú stanicu Garibaldi a hľadajte šípky k linke Circumvesuviana. Pri okienku na stanici si vypýtajte lístok na stanicu Pompei Scavi, ktorá leží v tesnej blízkosti vstupnej brány do areálu Pompejí. Cena lístka je 3 €. Odporúčame rovno kúpiť aj spiatočný lístok. Vlaky chodia každú pol hodinu, no často meškajú. Takže grafikonom neverte na 100 %. Alebo si požičajte auto a preskúmajte celé pobrežie.

Pompeje
Pompeje

Čo všetko uvidíte?

Myslite na to, že Pompeje sú jedným z najväčších archeologických nálezísk na svete. Preto si na ich prehliadku vyčleňte dostatok času. Za klasický vstup zaplatíte 22 €, prehliadka s audio sprievodcom stojí 30 €. Lístky sa dajú kúpiť aj online, na tejto stránke.

Odporúčame prehliadku s audio sprievodcom. Bez neho budete pravdepodobne len blúdiť labyrintom múrov a veľa sa nedozviete. Na návštevu Pompejí si vyhraďte aspoň 3 hodiny. Ak vás zaujímajú podrobnejšie, pripravte sa na to, že tu strávite aj celý deň.

Najvýznamnejšie budovy

Pompeje sú akýmsi rozsiahlym labyrintom zachovaných trosiek z pôvodného mesta. Obdivovať môžete Hlavné fórum, Jupiterov chrám, Baziliku, Apolónov chrám, Faunov dom či Dom Vettiovcov. Jednou z dominánt je aj Trojuholníkové fórum.

V Pompejach ostali zachované rôzne kresby, maľby či nápisy. Archeológovia objavili aj telá ľudí v rozličných pozíciách, obalené nánosmi popolu a zeminy. Tie sú taktiež súčasťou expozícií a predstavujú silnú spomienku na tragickú udalosť, ktorá sa v tomto meste odohrala.

Pompeje
Pompeje
Pompeje
Pompeje
Pompeje
Pompeje

Niekoľko zaujímavostí o Pompejach

Sopka Vezuv je stále aktívna, vedci ju podrobne monitorujú, aby dokázali včas varovať obyvateľov, ak by náhodou mala opäť vybuchnúť.

Odborníci sa dodnes úplne nezhodli, kedy presne došlo k tragédii v Pompejach. Mnohí tvrdia, že sopka vybuchla 24. augusta. Avšak, výskumy ukázali, že niektorí ľudia nájdení v troskách mali na sebe teplé oblečenie. Je tak možné, že ku katastrofe došlo neskôr.

Zaujímavosť na záver: V Pompejach si v roku 1972 zahrala aj slávna kapela Pink Floyd. Koncert prebehol bez divákov, ale bol nahrávaný. Pozrieť si ho môžete na YouTube.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.