Pompeje: Archeologické nálezisko svetového významu, ktoré stojí za návštevu

Pompeje, čo vidieť

Pompeje sú archeologickou lokalitou svetového významu, ktorá sa nachádza v južnom Taliansku, neďaleko mesta Neapol. V dávnej minulosti boli veľkým prekvitajúcim mestom, no tragédia v roku 79 všetko zmenila. Dnes sú obľúbenou turistickou destináciou a ak sa vyberiete do Neapolu, rozhodne ich choďte navštíviť. Aj keď vás história až tak nebaví, v Pompejach sa rozhodne nudiť nebudete. Naopak, svojou atmosférou vás jednoducho uchvátia.

Pompeje
Pompeje

História Pompejí

Pompeje ležia vo veľmi lukratívnej lokalite, v jednej z najúrodnejších častí Talianska. Prvé zmienky o nich pochádzajú už z 3. tisícročia pred Kristom, kedy sa na ich mieste nachádzala malá osada. Neskôr ich začali obývať Etruskovia a Samniti, ktorí začali mesto ďalej rozvíjať.

Najväčší rozmach však zažili Pompeje po tom, ako ich v roku 310 pred Kristom ovládli Rimania. Vo veľkom začali stavať cesty, vodovody a budovy s unikátnymi architektonickými prvkami. Pompeje sa postupne stali mestom, v ktorom sa usídľovali rímski vojnoví veteráni a zámožní ľudia. Prekvital v nich život a obchod. Dokonca, z hľadiska obchodu boli v tých časoch významnejšie ako neďaleký Neapol.

Tragédia v Pompejach

Prví obyvatelia Pompejí nemali podľa archeológov tušenie, na akom nebezpečnom mieste začínajú budovať novú usadlosť. Mysleli si, že neďaleká sopka Vezuv je len obyčajný kopec. Táto chyba sa o niekoľko tisícročí stala osudnou každému, kto sa v meste zdržiaval.

Zaujímavosť: Niektoré zdroje uvádzajú, že v Pompejach žili aj učenci, ktorí vedeli, že mesto sa nachádza v tesnej blízkosti sopky. Mysleli si však, že Vezuv je už vyhasnutá sopka a nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo.

Zemetrasenie v roku 62

Prvá menšia tragédia sa odohrala v roku 62, kedy Pompeje zasiahlo zemetrasenie, ktoré zničilo veľa budov a zranilo mnohých ľudí. Obyvatelia však začali rýchlo pracovať na obnove a o niekoľko mesiacov už mesto znovu fungovalo naplno.

Výbuch sopky

Druhá tragédia, ktorá sa odohrala v roku 79, už nemala šťastný koniec. Sopka Vezuv vybuchla, do celého okolia vypustila hustý čierny dym a po jej svahoch sa začali valiť mohutné prúdy lávy. Mesto zasiahol dážď kameňov a sopečného prachu, ktorý zničil budovy a zobral život tisíckam ľudí. Mnohých obyvateľov usmrtili jedovaté plyny.

Výbuch sopky trval podľa archeológov tri dni, pričom zničené mesto bolo zasypané 6-metrovou vrstvou sopečného popola. Odhaduje sa, že v ňom zahynulo až 20 000 ľudí. O tragickej udalosti vieme celkom veľa nielen vďaka archeológom, ale aj kvôli zachovaným písomným svedectvám Pínia Mladšieho.

Pompeje - nálezisko
Pompeje – nálezisko
Sopka Vezuv
Sopka Vezuv pochovala pompeje pod vrstvu 4 až 6 metrov popola.

Objav Pompejí

Keďže Pompeje úplne zapadli popolom a takpovediac zmizli pod zemským povrchom, objavené boli náhodne až v roku 1594 pri vykopávaní zavlažovacieho systému. V týchto časoch však ešte nezačali archeologické práce. V roku 1631 došlo opäť k erupcii sopky Vezuv, v dôsledku ktorej odhalené časti Pompejí opäť zapadli sopečným prachom.

Oficiálne archeologické práce začali až v roku 1748. Keďže Pompeje sa nachádzajú na ploche až 150 akrov, dodnes sa ich nepodarilo celé preskúmať. Odborníci odhadujú, že zatiaľ sú odhalené len 2/3 ich celkovej rozlohy.

Ako sa dostať do Pompejí?

Do Pompejí sa najjednoduchšie dostanete z Neapolu. Najkomfortnejší spôsob, ako sa dostať do Pompejí z centra Neapolu, je taxík. Avšak, pripravte sa na to, že bude poriadne drahý. Jedna cesta vás vyjde približne na 100 €.

Letenky do Neapolu:

Pompeje: Archeologické nálezisko svetového významu, ktoré stojí za návštevu
Viedeň
Neapol
53€
Pompeje: Archeologické nálezisko svetového významu, ktoré stojí za návštevu
Budapešť
Neapol
64€
Pompeje: Archeologické nálezisko svetového významu, ktoré stojí za návštevu
Viedeň
Neapol
72€
Pompeje: Archeologické nálezisko svetového významu, ktoré stojí za návštevu
Budapešť
Neapol
74€
Pompeje: Archeologické nálezisko svetového významu, ktoré stojí za návštevu
Viedeň
Neapol
89€

Najvýhodnejším spôsobom dopravy je preto vlak. Choďte na vlakovú stanicu Garibaldi a hľadajte šípky k linke Circumvesuviana. Pri okienku na stanici si vypýtajte lístok na stanicu Pompei Scavi, ktorá leží v tesnej blízkosti vstupnej brány do areálu Pompejí. Cena lístka je 3 €. Odporúčame rovno kúpiť aj spiatočný lístok. Vlaky chodia každú pol hodinu, no často meškajú. Takže grafikonom neverte na 100 %. Alebo si požičajte auto a preskúmajte celé pobrežie.

Pompeje
Pompeje

Čo všetko uvidíte?

Myslite na to, že Pompeje sú jedným z najväčších archeologických nálezísk na svete. Preto si na ich prehliadku vyčleňte dostatok času. Za klasický vstup zaplatíte 22 €, prehliadka s audio sprievodcom stojí 30 €. Lístky sa dajú kúpiť aj online, na tejto stránke.

Odporúčame prehliadku s audio sprievodcom. Bez neho budete pravdepodobne len blúdiť labyrintom múrov a veľa sa nedozviete. Na návštevu Pompejí si vyhraďte aspoň 3 hodiny. Ak vás zaujímajú podrobnejšie, pripravte sa na to, že tu strávite aj celý deň.

Najvýznamnejšie budovy

Pompeje sú akýmsi rozsiahlym labyrintom zachovaných trosiek z pôvodného mesta. Obdivovať môžete Hlavné fórum, Jupiterov chrám, Baziliku, Apolónov chrám, Faunov dom či Dom Vettiovcov. Jednou z dominánt je aj Trojuholníkové fórum.

V Pompejach ostali zachované rôzne kresby, maľby či nápisy. Archeológovia objavili aj telá ľudí v rozličných pozíciách, obalené nánosmi popolu a zeminy. Tie sú taktiež súčasťou expozícií a predstavujú silnú spomienku na tragickú udalosť, ktorá sa v tomto meste odohrala.

Pompeje
Pompeje
Pompeje
Pompeje
Pompeje
Pompeje

Niekoľko zaujímavostí o Pompejach

Sopka Vezuv je stále aktívna, vedci ju podrobne monitorujú, aby dokázali včas varovať obyvateľov, ak by náhodou mala opäť vybuchnúť.

Odborníci sa dodnes úplne nezhodli, kedy presne došlo k tragédii v Pompejach. Mnohí tvrdia, že sopka vybuchla 24. augusta. Avšak, výskumy ukázali, že niektorí ľudia nájdení v troskách mali na sebe teplé oblečenie. Je tak možné, že ku katastrofe došlo neskôr.

Zaujímavosť na záver: V Pompejach si v roku 1972 zahrala aj slávna kapela Pink Floyd. Koncert prebehol bez divákov, ale bol nahrávaný. Pozrieť si ho môžete na YouTube.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 17

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?