Rím – Večné mesto a jeho 8 pamiatok

By: Moyan Brenn - CC BY 2.0

„Večné mesto“ Rím je hlavné a najväčšie mesto Talianska s rozlohou až 1 287,36 km². Leží na dvoch riekach Tiber a Aniene. Existencia mesta siaha až 2800 rokov dozadu. Rím počas svoje existencie prešiel mnoho zmenami. Najprv bol ako sídlo starovekého Ríma alebo Talianskeho kráľovstva. Od svojich počiatkov sa Rím značne zaľudnil. Momentálne tu žije viac ako 3 000 000 ľudí. Je to veľká metropola bohatá na pamiatky a atrakcie pre turistov. Ceny leteniek sa momentálne pohybujú od 50 Eur ( jún – júl – august 2015).

Prečítajte si 8 miest, ktoré sú najnavštevovanejšie v Ríme.

1. Rímske koloseum

By: Diego Albero RománCC BY 2.0

Najznámejšia dominanta a pamiatka Ríma je bezpochyby Koloseum (Colosseo po tal.) Jeho história siaha až do 1. storočia kedy ho dal v roku 72 vybudovať Vespasianus ale v roku 80 ho oficiálne dokončil cisár Tita. Koloseum bolo dejiskom gladiátorských súbojov alebo zápasov s divými zvieratami. Ešte v 1. storočí boli gladiátorské zakázané. Ako storočia plynuli tak stavba chátrala až sa z nej v 15. storočí stal kameňolom a jeho kamene slúžili na výstavbu Palazzo Venezia, Palazzo della Cancelleria a Baziliky Sv. Petra. Denne je táto pamiatka otvorená od 08:30 do 18:15 aj počas víkendov.

TIP od nás: ak sa rozhodnete navštíviť Koloseum tak sa určite postavte do radu čo najskôr. Niekedy tam bývajú veľké rady, hlavne počas víkendov a hlavne letnej sezóny.

2. Panteón

By: Alquiler de CochesCC BY 2.0

Táto stavba je staršia takmer o storočie než slávne Koloseum. Panteón (Pantheon po tal.) je najzachovanejšia a unikátna stavebná pamiatka, ktorá sa nachádza na námestí Piazza della Rotonda. Koloseum je síce najznámejšie ale podľa údajov je Panteón najvyhľadávanejšou pamiatkou v Ríme. Už z vonka Vás očarí exteriér a interiér dva krát viac. Vnútri nájdete hrobky známych panovníkov alebo poradcov či svätcov. Vnútri Vás čaká nádherná farebná mramorová dlažba a pri vstupe bronzové dvere.

3. Fontana di Trevi

By: edwin.11CC BY 2.0

Na námestí Piazza di Trevi nájdete najznámejšiu fontánu v Ríme. Fontana di Trevi je súčasťou paláca Poli. Fontána je stará 3 storočia a na jej vrchu stojí socha Neptúna. Jej návrhár Bernini si dal na nej záležať a zostrojil ju do dokonalosti a najmenších detailov. Ak by ste z fontány vylovili mince tak by ste boli ťažší o pár kilogramov. Je zvykom, že sem turisti hádžu mince a želajú si, aby sa znovu prišli pokochať krásou fontány.

4. Bazilika svätého Petra

By: edwin.11CC BY 2.0

Štát v štáte. Aj takto môžeme špecifikovať Vatikán, ktorý nájdeme v Ríme. S jeho rozlohou 0,44 km² je to najmenší štát sveta. Nachádza sa tu však azda najznámejšia Bazilika svätého Petra. Je sídlom Pápeža a ročne navštívia tisíce veriacich. Pred bazilikou je krásne námestie, kde si môžete odpočinúť a nechať sa unášať krásou a pokojom tohto miesta.

5. Piazza del Popolo

By: N i c o l aCC BY 2.0

Piazza del Popolo (v preklade Ľudové námestie) je najhlavnejšie námestie, ktoré je prepojené s najkrajším parkom Ríma Pinicio. V strede námestia nájdete obelisk a fontánu so štyrmi sochami levov. Obelisk sem bol privezený až z Egypta v roku 10 ako symbol víťazstva Ríma nad Egyptom.

6. Katakomby v Ríme

By: Berit WatkinCC BY 2.0

Pod zemským povrchom Ríma sa nachádza niekoľko kilometrový komplex chodieb, kde sú prastaré pohrebiská. Patria k prvým katakombám. Význam katakomb smeruje do rannej kresťanskej cirkvi, pretože nahrádzali pohrebiská a konali sa tu pochody a bohoslužby.

7. Anjelský hrad – Castel Sant'Angelo

By: Justin EnnisCC BY 2.0

Najznámejším hradom v Ríme je Anjelský hrad. Jeho výstavba sa začala ešte v roku 130 pred n. l. a má nezvyčajný kruhovitý tvar. Jeho hradby sú vysoké 15m. Podľa legiend sa tu zjavil archanjel Michael. Cesta do hradu vedie mostom ponad rieku Tiber. V hrade nájdete múzeum, v ktorom sa môžete viac dozvedieť aj o histórií hradu. Toto miesto by ste určite pri návšteve Ríma nemali vynechať.

8. Sixtínska kaplnka

By: Beyond ForgettingCC BY 2.0

Sixtínska kaplnka je nádherná stavba a súčasť Apoštolského paláca, ktorú dal postaviť pápež Sixtus IV. Táto kaplnka je dosť vyhľadávané miesto turistami v Ríme. V prípade ak si zakúpite prehliadkovú expozíciu Vatikánskych múzeí tak získate vstup do tejto kaplnky taktiež. Je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Tipy od nás:

– Chystáte sa do Večného mesta a uvažujete či pôjdete na vlastnú päsť alebo si zakúpite zájazd aj so sprievodcom? Pozrite si aktuálne akciové ponuky zájazdov do Ríma na tejto stránke. Hľadajte zájazd, kde je v cene aj sprievodca, bude to pre Vás ideálne ak sa nechcete stratiť vo veľkom meste a spoznať viac históriu a krásy Ríma.

– Máte v pláne navštíviť viac pamiatok ale nemáte na to veľký rozpočet? Stačí si zakúpiť ROMA PASS za 20Eur, Vstup do prvých dvoch múzeí máte zadarmo a na ostatné atrakcie máte vďaka tejto kartičke zľavu. Je platná 3dni a môžete si ju zakúpiť vopred na tejto adrese, kde sa dozviete aj bližšie info.

– K urýchlenej doprave mestom odporúčame zarezervovať auto alebo využiť mestskú verejnú dopravu autobusom.

Rím – Večné mesto a jeho 8 pamiatok
4.5 (90%) 4 votes

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.