Rím: Večné mesto a jeho najdôležitejšie pamiatky

rím bazilika sv petra
Bazilika sv. Petra vo Vatikáne

Rím, hlavné mesto jedného z najsilnejších starovekých impérií, je fascinujúcim miestom, ktoré lákalo cestovateľov už od nepamäti. Jeho prepracovaná architektúra, pamiatky, zbierky umenia, čarovná atmosféra a dokonalé jedlo sú dôvodom, pre ktorý by ste tu tiež mali stráviť niekoľko dní. Síce v Ríme máte stále čo objavovať, no toto sú hlavné pamiatky, ktoré by ste si mali pozrieť ako prvé. Neoľutujete.

Akciové letenky do Ríma nájdete TU.

Dôležité informácie

  • Rím má dve letiská – Ciampino, ktoré je bližšie k centru a lieta sem napríklad Ryanair z Bratislavy a na prímorské letisko Fiumicino zas lieta Lauda MotionWizz Air z Viedne. Skvelé porovnanie týchto letísk a informácie o spojoch do mesta nájdete na tejto stránke.
  • Centrum mesta si pohodlne prejdete pešo. Všetky dôležité pamiatky sa nachádzajú blízko seba a ak by ste aj chceli ísť ďalej, využiť môžete metro. Rímske metro má však len tri linky a je najmenším v Európe. Rím v minulosti skúšal aj zdieľané bicykle, no kvôli vandalizmu ich zrušil. Koncom roka 2019 sa však na trhu objavili nové spoločnosti (napr. Helbiz, Jump by Uber).
  • Ak sa chystáte navštíviť množstvo múzeí, pamiatok a cestovať pomerne dosť MHD, zvážte zakúpenie karty Roma Pass.

zdielane bicykle uber rím

  • Výhodou Ríma je to, že sa všade nachádzajú malé fontánky s pitnou vodou (po taliansky „nasoni“), takže vám stačí jedna fľaša, ktorú si znova a znova naplníte. Ušetríte a ešte aj ochránite našu prírodu!
  • Pozor na nové pravidlá, ktoré v meste platia od vlaňajška. Zamilované dvojice si tu už nezavesia visací zámok, kúsok pizze si už nevychutnáte pri dôležitých pamiatkach a na Fontánu di Trevi si už tiež nesadnete. Viac info v tomto článku alebo ďalej v texte.
  • Čo sa týka počasia, Rím je ideálnou destináciou takmer počas celého roka. Počas zimy (december-február) je tam však menej slnečného svitu a priemerná teplota sa pohybuje okolo 7,5 stupňa Celzia. Ostatné mesiace sú však teplé a slnečné. Viac informácií o počasí v Ríme na tejto stránke.
  • Máte obmedzený rozpočet? V tomto článku nájdete tipy na pamiatky a aktivity, ktoré sú zadarmo!

Koloseum

Najznámejšou dominantou a pamiatkou Ríma je bezpochyby Koloseum. To bolo v minulosti dejiskom gladiátorských (ale aj zvieracích) súbojov, no po štyroch storočiach ich cisár zakázal. Od toho času sa Koloseum využívalo na rôzne iné účely (zväčša však chátralo), no v 14.storočí ho poškodilo silné zemetrasenia a Taliani začali využívať jeho kamene pri výstavbe iných dôležitých pamiatok. Hoci boli do moderných čias 2/3 Kolosea poškodené, od 90. rokov sa pracuje na ich obnove a od roku 2007 patrí dokonca k novým siedmim divom sveta!

rím koloseum
Rímske Koloseum
vnútro koloseum rím
Vnútro Kolosea v Ríme

Základný lístok do Kolosea, Forum Romanum a na kopec Palatín stojí 16€. Najväčším problémom pri týchto pamiatkach sú však rady, no máme pre vás jeden tip. Len pár krokov od Kolosea (pri Via Sacra) sa nachádza vstup do Forum Romanum a práve tam sú ďalšie pokladne. Lístok si tak viete kúpiť v porovnateľne kratšom čase a potom sa už len vráťte ku Koloseu, predbehnite rad a ukážte zamestnancom svoj lístok. Nemusíte si tak kupovať žiadne komerčné a drahšie „skip the line“ lístky.

Forum Romanum a Palatín

Na vyššie spomínané tri pamiatky si nekúpite individuálne lístky a preto by bola škoda nepozrieť si po Koloseu aj Forum Romanum a kopec Palatín. Koniec koncov, nachádzajú sa len pár krokov od seba.

mapa río
Rozdiel medzi Forum Romanum, Palatínom a Koloseom.

Kopec Palatín patrí k „siedmim pahorkom“ Ríma – tie podľa historikov obývali v minulosti Latinovia a Sabinovia a v 8. – 7. stor. pred naším letopočtom splynuli do jedného mesta/federácie a vytvorili základ dnešného Ríma. Legenda zas hovorí, že Rím založil Romulus (ktorého spolu s jeho bratom Rémom vychovala vlčica), avšak tiež na hore Palatín. Tak či onak, toto miesto nesie historický význam a vy by ste ho mali tiež navštíviť. Minimálne už len preto, že sa týči 40 metrov nad Forum Romanum a poskytne vám nádherný výhľad!

Forum Romanum zas bolo v antike politickým, kultúrnym a náboženským centrom mesta a dnes tam môžete obdivovať pozostatky budov staré aj dvetisíc rokov. Za dôležité pamiatky sa považujú oblúky (Tita, Augusta a Severa), rôzne chrámy a najzachovalejšou stavbou je Curia Iulia, ktorú nechal postaviť Iulius Caesar.

rím forum romanum
Forum Romanum

Bazilika sv. Petra

Neodmysliteľnou súčasťou Ríma je aj štát Vatikán, ktorý ukrýva mnohé pamiatky (napríklad ja hrob svätého Petra). Za tú najdôležitejšiu sa samozrejme považuje Bazilika svätého Petra (titulná fotka), ktorá bola vo výstavbe až 120 rokov. Jej vnútro je dychberúcim majstrovským počinom, ktoré v sebe ukrýva ďalšie diela: napríklad Pietu od Michelangela či obrovský baldachýn od Berniniho.

bazilika sv petra rím
Vnútro Baziliky sv. Petra
bazilika sv. petra rím
Slávny Berniniho baldachýn nad hlavným oltárom

Dajte si tu námahu a vyberte sa aj na vrchol kupoly – ako odmenu dostanete úžasný pohľad na celé Námestie sv. Petra ale aj Vatikánske záhrady. Na záver prehliadky si môžete oddýchnuť na priestrannom námestí sv. Petra, odkiaľ si ešte viac vychutnáte pohľad na toto majstrovské dielo v podobe baziliky. A ak budete mať šťastie a prídete sem v nedeľu, možno počas svätej omše uvidíte aj samotného pápeža.

Vstup do baziliky sa neplatí (v rade sa však čaká na bezpečnostnú kontrolu) a ak budete chcieť vyjsť hore na kupolu, lístok si zakúpite na mieste: výťah a schody stoja 8€, ak pôjdete len pešo, zaplatíte 6€.

TIP: Ak sa chcete vyhnúť nekonečným radom, príďte sem radšej skoro ráno. Lístky si bohužiaľ nemôžete kúpiť v predstihu a tak si vždy musíte počkať. Nedajte sa vsak oklamať rôznymi pouličnými predajcami, ktorých stretnete viac než dosť. Podľa nových mestských pravidiel by mal byť takýto predaj (skip-the-line lístkov) dokonca zakázaný.

Rím , Taliansko - námestie, pohľad z výšky
Pohľad z kupoly na Námestie sv. Petra

Vatikánske múzeá a Sixtínska kaplnka

Vatikánske múzeá sú ďalším skvostom, ktorý nájdete v tomto maličkom štáte. Okrem samotných diel vás už na prvý pohľad upúta prepracovaný interiér, neskutočné detaily, ale aj nádvoria a záhrady. Na návštevu tohto múzea si však vyhraďte dostatočný čas, pretože je pomerne rozsiahle (viď. táto mapa).

vatikánske múzeá rím
Interiér Vatikánskych múzeí

V múzeách nájdete aj slávnu Sixtínsku kaplnku z 15. storočia, ktorej steny a strop sú ozdobené slávnymi freskami. Za zmienku stojí napríklad Michelangelove „Stvorenie Adama“ alebo „Posledný súd“. Sixtínska kaplnka je od roku 1984 spolu s ostatnými architektonickými pamiatkami Vatikánu zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO a dodnes sa v nej koná konkláve (voľba nového pápeža).

sixtínska kaplnka rím
Sixtínska kaplnka: fotenie je tu však zakázané

Základný lístok pre dospelú osobu stojí 17€, no ak si kúpite lístok na oficiálnej stránke za 21€, nemusíte čakať v rade. Múzeum navyše ponúka za príplatok rôzne tour (počas noci, s jedlom, so sprievodcom), ktoré si môžete prezrieť na ich stránke.

TIP: Múzeum sľubuje voľný vstup počas poslednej nedele v mesiaci! Ak budete náhodou v Ríme v tomto čase, rozhodne si to nenechajte ujsť.

vatikánske múzeá rím
Východ z Vatikánskych múzeí

Fontana di Trevi

Rím je mestom kostolov a fontán, o tom niet pochýb. Na námestí Piazza di Trevi nájdete tú najznámejšiu a nevolá sa inak ako Fontana di Trevi. Je súčasťou paláca Poli a vznikla v polovici 18. storočia. Ak by ste z fontány vylovili všetky mince, tak by ste boli ťažší o pár kilogramov. Je totiž zvykom, že sem turisti hádžu mince a želajú si, aby sa znovu prišli pokochať krásou fontány. Ročne sa tu dokonca nazbiera suma až 1,5 milióna eur, ktorá putuje miestnej charite.

Fontána sa však nachádza na malom námestí, ktoré je väčšinu času extrémne preplnené. Ak si chcete pohľad na túto krásu skutočne vychutnať, zavítajte sem radšej skoro ráno alebo neskoro večer.

fontana di trevi
Fontána di Trevi

Novinka: začiatkom roka 2020 mesto Rím oznámilo, že fontánu plánuje ohradiť a turisti si tak už nebudú môcť sadať na jej okraj. To isté platí aj na Španielskych schodoch a taktiež by ste tu nemali konzumovať jedlo alebo nápoje (možno vás nikto neuvidí ak to urobíte, no logika vraví, že by sme si takéto pamiatky mali skutočne vážiť a uchovávať ich).

Panteón a námestie Navona

Panteón je jednou z najlepšie zachovalých pamiatok v Ríme a jeho história siaha až do roku 25 pred naším letopočtom. V roku 80 však pôvodná stavba vyhorela a cisár Hadrián sa ju rozhodol nahradiť novou, ktorá tam stojí dodnes. Pôvodne išlo o antický Panteón zasvätený všetkým bohom, no postupom času sa premenil na kresťanský kostol a sochy bohov museli ísť preč. Čo však ostalo nezmenené je nezvyčajný otvor (okulus) v strede kupoly, ktorý je jediným zdrojom svetla. Vstup sa tu neplatí.

panteón rím
Rímsky Panteón
panteón rím
Okulun v Panteóne

Len niekoľko krokov od Panteónu sa nachádza najväčšie námestie Ríma Piazza Navona. V jeho strede leží slávna Fontána štyroch riek a kostol Sant'Agnese in Agone. Prísť by ste sem mali kvôli jedinečnej atmosfére a dobrému obedu či šálke kávy. Ako bonus si môžete vychutnať hudbu od pouličných umelcov či kúpiť si dielo od miestnych výtvarníkov.

TIP: vedeli ste, že Taliani pijú zvyčajne svoje espresso „na stojáka“? Preto ak prídete do kaviarne a usadíte sa, dostanete aj vyššiu cenu.

piazza Navona rimane
Piazza Navona

Anjelský hrad – Castel Sant'Angelo

Najznámejším hradom v Ríme je Anjelský hrad. Leží pri rieke Tiber a od Piazza Navona je vzdialený len 10 minút chôdze. Tento hrad s nezvyčajným kruhovým pôdorysom mal pôvodne slúžiť ako mauzóleum, neskôr patril Vatikánu (s ktorým ho spája tajná chodba), potom z neho boli kasárne a väznica až sa napokon v roku 1901 premenil na múzeum.

Vstupné tu stojí 15€, no ak máte obmedzený rozpočet, investujte radšej do Vatikánskych múzeí (tie toho ponúkajú omnoho viac). Napriek tomu je hrad veľmi krásnou stavbou, ktorú by ste mali vidieť aspoň zvonku a nezabudnite na fotku z mosta Ponte Sant'Angelo!

TIP: Ste fanúšikom knihy Dana Browna s názvom Anjeli a démoni? Ak áno iste viete, že práve v Ríme sa odohrával celý tento príbeh. Viac o miestach spojených s románom nájdete v tomto článku.

anjelsky hrad rím
Takúto fotku Anjelskeho hradu urobíte jedine, ak sem prídete skoro ráno

Španielske schody

Španielske schody (135ks) ležia na námestí Plaza di Spagna a spájajú ho s kostolom Trinità dei Monti. Svoj názov získali vďaka neďalekej španielskej ambasáde, ktorú chceli v 18. storočí prepojiť so spomínaným kostolom – ten bol však pod francúzskym patronátom a výstavbu najširších schodov v Európe financoval francúzsky diplomat Étienne Gueffier. Odvtedy sa stali neodmysliteľnou súčasťou Ríma a domáci pri nich majú často „meeting point“. Ak si po prechádzke mestom budete chcieť urobiť prestávku, neexistuje lepšie miesto ako Španielskej schody.

španielske schody rím
Španielske schody v Ríme. Počas dňa sú však úplne plné

Villa Borghese

Od Španielskych schodov ďalej pokračujte k záhradám Villa Borgehse, ktoré sú tretím najväčším verejným parkom v Ríme (tento je však najbližšie k centru). Takmer 80 hektárov zelene v sebe ukrýva rôzne vily, Shakespearovo divadlo, zoo, jazierka s loďkami, Múzeum moderného umenia, kino, fontány alebo len lavičky, na ktorých môžete načerpať energiu.

Villa Borghese rimane
Záhrady Villa Borghese

TIP: najkrajší západ slnka si tu užijete na Terrazza del Pincio (na začiatku parku). Pod sebou uvidíte krásne námestie Piazza del Popolo a pred sebou budete mať celý Rím ako na dlani!

rím
Prekrásny Rím počas západu slnka

Pamätník Victoria Emmanuela II.

Svoje potulky Rímom môžete zakončiť návštevou masívneho pamätníka, ktorý uvidíte z každého kúta mesta. „Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II“ postavili v roku 1911 pri príležitosti výročia zjednotenia Talianska (prvým kráľom po zjednotení bol práve Viktor Emmanuel II.). Tri podlažia bieleho mramoru dopĺňa masívna kolonáda a socha Emanuela na koni. Vo vnútri sa okrem knižnice a archívu nachádza Múzeum zjednotenia, ktoré taliani nazývajú Risorgimento.

Hlavný dôvod, prečo by ste sem mali zavítať, je jedinečný pohľad na celý Rím, ktorý sa vám odtiaľ naskytne. A ak by vám to nestačilo, ísť môžete ešte vyššie – za „menší“ príplatok (dospelý 7€) vás tam vyvezie výťah. Pre Talianov má táto stavba dôležitý význam, a to najmä počas každoročných osláv zjednotenia krajiny.

Pomník Viktora Emanuela rím
Pomník Viktora Emanuela II.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 70

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?