Polárna žiara: dôležitý prehľad pre úspešnú polárnu výpravu 

Fialovo zelená polárna žiara na tmavej oblohe nad zasneženými skalami, pod ktorými stojí na snehu muž s otvorenými rukami
Polárna žiara ako prírodný fenomén (zdroj: freepik)

Polárna žiara láka každoročne odvážnych cestovateľov smerom na sever alebo na juh, aby uvideli úžasný prírodný jav na vlastné oči. Plánujete aj vy zažiť netradičnú polárnu výpravu? V našom článku sa dočítate informácie potrebné na úspešné pozorovateľské expedície.

Čo je to aurora?

Slnko, hviezda vzdialená 150 miliónov kilometrov od Zeme, konštantne vysiela prúdy neviditeľných častíc, ktoré všestranne putujú kozmom. Tento vesmírny fenomén je označovaný ako slnečný vietor. Keď sa spomínané častice ocitnú v blízkosti zemských pólov, modelujú sa ako tancujúce svetlo, známe ako polárna žiara – aurora.  Na Zemi poznáme dva druhy: 

Aurora borealis je pomenovanie pre polárnu žiaru, ktorá sa objavuje na severnej pologuli našej planéty. Najvhodnejší čas pozorovania sa vzhľadom na odlišnú lokalitu spresňuje, no všeobecne sú to zimné mesiace, jarná a jesenná rovnodennosť.

Aurora australis je druh polárnej žiary vyskytujúci sa na južnej pologuli. Tú generálne povedané, možno pozorovať celý rok. Najideálnejšie je zimné obdobie, teda u nás letné mesiace máj až august a  jarná rovnodennosť, u nás mesiac september.

Slnko v slnečnej búrke vo vesmíre a vzdialená zem v tieni
Slnko a vzdialená Zem (zdroj: Depositphotos)

Na oboch zemských póloch môžete byť svedkom zelenej, ružovej, fialovej, červenej, ba aj bielej farby polárnej žiary. Jej zafarbenie ovplyvňuje prítomnosť konkrétnych plynov. Zelená aurora obsahuje kyslík, modrá alebo červená dusík. Ich tvar charakterizujú siločiary magnetického poľa Zeme, preto majú podobu osvetlených pásov, polkruhov i špirály.

Intenzitu výskytu polárnej žiary ovplyvňuje tzv. solárna perióda, ktorá strieda dva cykly, ten, kedy je intenzita aurory silnejšia a kedy slabšia. Vedecká dôležitosť štádia tejto periódy je pre cestovateľa  zanedbateľná. Tancujúce svetlo v typických oblastiach s veľkou pravdepodobnosťou uvidíte.

Severná pologuľa

Spojené štáty americké

Najlepšie miesto na pozorovanie polárnej žiary je na americkej Aljaške. Na tomto ostrove sa dá zahliadnuť skoro počas celého roka. Najoptimálnejšie mesiace sa však uvádzajú august až apríl. Medzi pozorovateľmi je známe územie Fairbanks. Nachádzajú sa tu aj kúpele Chena, kde cestovatelia  vždy radi zavítajú. Kým budete čakať na zotmenie, prehliadnite si nádherné prostredie Národného parku Denali alebo si užite adrenalínovú jazdu na horskej dráhe.

Island  

Jednou z najobľúbenejších lokalít na sledovanie aurory borealis sa stal jednoznačne Island. V tejto krajine sa nemusíte zamerať konkrétne na jednu oblasť, polárnu žiaru možno sledovať z viacerých miest. Spoznávanie krajiny  tak budete mať spojené s večerným farebným bonusom. Odporúčané destinácie sú NP Pingvellir zapísaný v zozname UNESCO, oblasť mesta Reykjavík, pláž s čiernym pieskom Sólheimasandur obohatená nedaľekým vrakom amerického lietadla, neveľké mestečko Borgarnes i región Westfjords.

Na zasneženej zemi s chlúpkou je na oblohe fialovo modro zelená polárna žiara
Aurora borealis (zdroj: Depositphotos)

Fínsko

V severnej časti Fínska možno aurory v mesiacoch september až marec pozorovať skoro každý druhý deň. Medzi zaujímavé miesta na pozorovanie polárnej žiary sa zaraďuje dedina Nellim, deväť kilometrov od ruských hraníc, v časti Laponsko. Pokiaľ chcete poňať polárnu expedíciu luxusne, navštívte dedinku Kakslauttanen, v regióne Saariselkä Fell. V rezorte Kakslauttanen Arctic Resort stojí štyridsať presklených iglu domčekov, ktoré zabezpečujú pozorovanie polárnej žiary z vyhriateho domu, priamo z postele. Príbytky v tvare iglu sú vybavené spálňou, kúpeľňou a pripojením na internet. V areáli rezortu sa tiež nachádza najväčšia dymová sauna sveta.

Ubytovanie v presklennom iglu domčeku, kde z postele vidno polárnu žiaru
Sledujte polárnu žiaru priamo z postele (zdroj: Depositphotos)

Nórsko

Aj v krajine fjordov a farebných prístavných dedín sa naskytá možnosť uvidieť na oblohe tancujúce svetlo. Turisti smerujúci do Nórska si tento zážitok spájajú aj s výletnou plavbou alebo súkromným letom.  Osvedčenou lokalitou je Tromso, kde sa oplatí prísť v rozmedzí mesiacov september a marec. Nórsko je jedinečná krajina, čakanie na polárnu žiaru využite efektívne, napríklad prenajatím auta a  prebádaním ďalších netradičných skvostov tejto škandinávskej krajiny.

Rusko 

Samozrejme, aurora borealis neobchádza ani ruský prístav Murmansk na polostrove Kola. Ten sa teší svojej obľúbenosti vďaka faktu, že ako jediný prístav za severným polárnym kruhom nikdy nezamŕza. Navštevovaný je aj PetrozavodskArkhangelsk. Za polárnou žiarou sa do Ruska odporúča chodiť  v decembri a januári, kedy šesť týždňov na zmieňovanom území nesvieti slnko.

Polárna žiara na tmavej oblohe a dom rozprestierajúci sa napravo so stromom vedľa
Pohľad z nórskej lokality Tromso (zdroj: Depositphotos)

Južná pologuľa 

Láka vás niečo viac exotické? Potom sa vyberte smerom na juh, do austrálskej Tasmánie.

Veľmi netradičná destinácia na polárnu expedíciu je NP Cradle Mountain zapísaný v zozname UNESCO, s krásnymi jazerami ako St. Clair a Dove lake. Ten sa považuje medzi najobľúbenejšie v Austrálii. Zároveň sa tu naskytuje skvelá možnosť pre milovníkov cestovania, zúčastniť sa šesť dňovej túry so sprievodcom, nazvanej overland track. Dĺžka prejdenej trasy za necelý týždeň je 65 kilometrov. Začína sa v Cradle Valley, Waldheim a končí pri spomínanom jazere St. Clair.

Dobrým tipom na sledovanie nielen aurory australis, ale aj voľne žijúcich zvierat je tasmánsky ostrov Bruny. Tancujúce svetlo v rôznych farbách, piesočnatá pláž a búrlivý oceán, je viac ako splnený sen.

Nádherná polárna žiara nad hladinou oceánu
Aurora australis (zdroj: Depositphotos)

Atypický druh výletu 

Prejsť za polárny kruh a v studenom počasí čakať upierajúc oči na tmavú oblohu, kedy sa objaví slnečný vietor – polárna žiara, sa stále vníma ako dobrý druh výletu len pre tých najodvážnejších z nás.  Doba sa však zmenila a my si môžeme vybrať, či dáme prednosť iglu domčekom, hotelom, kúpeľom alebo si zoberieme kvalitnú outdoorovú výbavu a stavíme na klasiku. Jednoducho dnes môžeme sledovať auroru odkiaľ chceme a ako chceme. Tak prečo to nevyužiť?

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počítadlo: 23

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?