Ostrov Martinik: malý kúsok Francúzska v dovolenkovom raji Karibiku

ostrov Martinik v Karibiku
ostrov Martinik v Karibiku

Dovolenka v Karibiku? S európskymi štandardmi? Jedno také miesto leží v Malých Antilách. Ostrov Martinik vás ohúri desiatkami bielych i čiernych pláží, zeleňou prírody a bujnosťou vegetácie. Ostrov kvetov, rumu, banánov. Ostrov, kde najväčším kráľom je stále aktívna sopka. A história? Pozostatky a atmosféra kolonizátorských čias na vás budú dýchať z každého kúta. Mráz po chrbte prebehne po príbehoch, podľa ktorých kedysi trestali otrokov za prvý útek odrezaním uší, za druhý prišli o nohu a do tretice o život. Dnes je tu našťastie život ružovší a všetci majú slobodu. I keď niektorí potomkovia otrokov doteraz tak úplne nevedia, čo s ňou…

Základné informácie o ostrove Martinik

Tento karibský ostrov objavil pre Európanov Krištof Kolumbus v rámci svojej štvrtej expedície v roku 1502. V priebehu histórie sa oň krajania Galského kohúta bili spolu s Angličanmi. Po viacerých dramatických bitkách sa nakoniec víťazmi stali Francúzi, pod ktorých kontrolu ostrov spadá dodnes. 

Hlavným mestom je prístav Fort-de-France s pekným historickým centrom a ako úradný jazyk sa používa francúzština. Martinik má rozlohu 1128 km² a žije tu zhruba 400-tisíc obyvateľov. Nachádza sa medzi ostrovmi Dominika a Svätá Lucia, 750 kilometrov juhovýchodne od Dominikánskej republiky a  450 kilometrov severovýchodne od Južnej Ameriky. Platiť môžete eurami. Na dovolenke v tejto časti Karibiku počítajte s časovým posunom – 5 hodín oproti stredoeurópskym končinám. 

Martinik mapa
Martinik mapa

Kvôli bujnej vegetácií Martinik nesie prívlastok ostrov kvetov”. Zatiaľ čo juh je populárny idylickými plážami s bielym pieskom, na severe si prídu na svoje dobrodruhovia, ktorí sa môžu tešiť na divokú prírodu s pralesmi a stále činnou sopkou Mount Pelée. Práve sopečná činnosť sfarbila piesok na plážach v tejto oblasti do čierna.

Kvôli bujnej vegetácií Martinik nesie prívlastok ostrov kvetov”. Zatiaľ čo juh je populárny idylickými plážami s bielym pieskom, na severe si prídu na svoje dobrodruhovia, ktorí sa môžu tešiť na divokú prírodu s pralesmi a stále činnou sopkou Mount Pelée. Práve sopečná činnosť sfarbila piesok na plážach v tejto oblasti do čierna.

Ako sa dostať na ostrov Martinik?

Ostrov Martinik v Karibiku je vďaka jeho prepojeniu s Francúzskom turistom skvele prístupný. Najlepšie lety nájdete z Paríža, keďže odtiaľ premávajú linky do hlavného mesta každý deň. Ďalšími možnosťami sú Nemecko alebo New York či Miami s prestupom. 

Chcete spojiť návštevu tohto ostrova aj s ďalšími klenotmi Karibiku? Potom stavte na trajekt. Premáva medzi Martinikom, Guadeloupe, Dominikou a Svätou Luciou. Toto miesto rozhodne nie je odtrhnuté od zvyšku sveta. Martinik je preto ideálny, ak plánujete dovolenku v Karibiku bez stresov ako, kedy a za koľko sa sem dostanete.

výhľad na Martinik z trajektu
výhľad na Martinik z trajektu

Výhody dovolenky na Martiniku

  • Kvôli dovolenke na Martiniku vám netreba vybavovať cestovné doklady (pohybovať sa tu môžete na občiansky preukaz),
  • Nemusíte si meniť peniaze (platná mena je euro),
  • Môžete sa sem prísť zohriať hneď na začiatku roka a na jar, kedy tu vládnu teploty okolo 30 ºC.
  • Nájdete tu desiatky piesočnatých pláži, z ktorých takmer (ak nie) všetky sú verejné.
  • Martinik je obdarený nádhernou pestrou prírodou – džungľami, vodopádmi, sopkami…
  • Zaujímavá kombinácia karibskej a francúzskej kultúry, premiešanie nespútanej ostrovnej exotiky a európskej kultivovanosti.
  • O bezpečnosť sa báť netreba, hoci na uliciach občas stretnete niekoľko indivíduí predávajúcich drogy a zneužívajúcich systém, kriminalita je pomerne nízka.
  • Ak by ste potrebovali ošetriť, odľahne vám, pretože zdravotná starostlivosť je na Martiniku na vysokej úrovni.

Pláže na Martiniku

Juh

Veľmi obľúbená a považovaná za jednu z najkrajších na Martiniku je pláž Grande Anse des Salines na juhu ostrova (asi 2 hodiny autom / autobusom z hlavného mesta) s nádherným bielym pieskom tiahnucim sa po dĺžke cca 2 kilometre a azúrovou vodou. Z jednej strany poskytuje magický výhľad na susedný ostrov Svätá Lucia. 

pláž Grande Anse des Salines na Martiniku
pláž Grande Anse des Salines na Martiniku

Kúsok povyše sa nachádza ďalšia populárna pláž – du Dizac s dĺžkou až 3 kilometre, tiahnuca sa k vysokánskym kopcom, lemovaná mandľovníkmi, palmami a ďalšou zeleňou. Nečudo, že je obľúbená i u bežcov.

Za raj na zemi možno považovať aj pláž Anse Michel pokrytú palmami a zeleňou, s bielučkým pieskom a krištáľovo čistou vodou lákajúcimi relaxovať. A čo tak vybrať sa na pláž, na ktorej sa na divokom atlantickom pobreží týči originálny skalnatý útes s otvorom v tvare srdca? Ideálna foto do albumu z vašej dovolenky na Martiniku. Príďte sa vyhriať na slniečku na pláž Grosse Roche a nezabudnite si vziať kvalitný foťák 🙂

pláž Grosse Roche na Martiniku
pláž Grosse Roche na Martiniku

Sever

Ak sa budete potulovať skôr na severovýchode, možno vás zláka pláž Couleuvre s čiernym pieskom, pololežiacimi kokosovými palmami a útesmi. Neďaleko nej nájdete pláž Céron s rovnako tmavou farbou piesku a vodami ideálnymi pre šnorchlovanie. Na severozápade vás, trochu ukrytá pred civilizáciou na výbežku ostrova smerujúceho do Atlantického oceánu, čaká pláž Bonneville. Ďalej tu ešte nájdete l´Etang so zlatistým pieskom, ktorá je však trochu rušnejšia.

pláž Couleuvre s čiernym pieskom na Martiniku
pláž Couleuvre s čiernym pieskom na Martiniku

Ktoré ďalšie miesta navštíviť na Martiniku?

Hlavné mesto

Keďže vašou prvou a zrejme i poslednou destináciou na ostrove bude hlavné mesto Fort-de-France, bola by škoda nenaplánovať si tu aspoň hodinku-dve prechádzky. Pozrieť si historické hradby, pevnosť zo 17. storočia či botanickú záhradu Balata so stromami a kvetmi z celého sveta.

hlavné mesto Martiniku Fort-de-France
hlavné mesto Martiniku Fort-de-France

Výlet za vodopádmi

V lesoch Martiniku sú poskrývané viaceré úchvatné vodopády. Oplatí sa vidieť aspoň jeden. Vybrať si môžete napríklad Les Cascades de Didier, , či Cascade Saut-Gendarme. Jeden krajší ako druhý.

Cascade de Couleuvre na Martiniku
Cascade de Couleuvre na Martiniku

Trek na sopky

Láka vás v tejto divočine zažiť aj nejaký poriadny trek? Možno sa budete chcieť vybrať na vrchol stále činnej sopky Mount Pelée, ktorá je aj najvyšším bodom Martiniku (1397 m.n.m.). No ako top challenge trip v rámci Martiniku býva označovaný trek Pitons du Carbet. Pozostáva z piatich vulkanických kopcov s nadmorskou výškou od 1000 do 1200 m.n.m. Vyberte sa naprieč hustým tropickým dažďovým pralesom s vysokými stromovými papraďami. Bude to riadna makačka a dobrodružstvo.

trek Pitons du Carbet na Martiniku
trek Pitons du Carbet na Martiniku

Z ostrova na ostrov

Zaujímavú lokalitu L'îlet Sainte-Marie nájdete na severovýchode ostrova, pri rovnomennom meste. Ide o malý ostrovček, pripojený k pláži zvláštnym pásom piesku zvaným Tombolo. Chcete zažiť čarovnú prechádzku medzi pevninami? Prejsť sa cez more po vlastných. Dá sa to, ak si sem naplánujete výlet v období od januára do apríla, kedy je hladina mora najnižšia.

L'îlet Sainte-Marie a prechod Tombolo
L'îlet Sainte-Marie a prechod Tombolo

Ochutnávka top rumov

Určite si naplánujte i návštevu v niektorej z miestnych tovární na rum. Odísť odtiaľto a neochutnať najkvalitnejšie destiláty z cukrovej trstiny a nejaké si tiež neodniesť domov na vzácne príležitosti, ako by to bolo? 🙂

Láka vás Karibik a dovolenka na niektorom z jeho ostrovov? Vyberte sa sem ešte pred letom. Stavte napríklad na Martinik. Neobanujete. Toto nádherné miesto vás chytí za srdce a strávite tu chvíle, na ktoré nikdy nezabudnete. Bude to zážitok na celý život. Potrebujete viac informácií o letenkách či ubytovaní? Využite šikovné vyhľadávače na našom webe.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počítadlo: 6

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?