Dovolenka v Karibiku? Objavte Portoriko s nádhernými plážami a pralesmi

Dovolenka v Karibiku, ostrov Portoriko
Karibský ostrov Portoriko

Láka vás dovolenka v Karibiku? Táto oblasť sa skladá z množstva nádherných ostrovov. Ktorý si vybrať? Objavte Portoriko. Dostanú vás stovky kilometrov nádherných pláží s bielym pieskom a azúrovou vodou, zeleňou hýriace dažďové pralesy, koloniálna i predkolumbovská atmosféra. Tento ostrov je ideálny pokiaľ túžite po dovolenke, na ktorej môžete kombinovať oddych s poznávaním a dobrodružstvom. 

5 dôvodov, prečo dovolenkovať v Portoriku

  1. Teploty sú počas celého roka stabilné.
  2. Viac než 430 kilometrov pláží.
  3. Nádherné čistučké more.
  4. Pestrá príroda – pralesy, jazerá, vodopády, zaujímavé druhy rastlín a živočíchov.
  5. Výborné jedlo a pohostinnosť domácich.

Kde sa nachádza Portoriko a ako sa sem dostať?

Ostrov s rozlohou 9 104 km² sa nachádza sa v Karibskom mori hneď vedľa Dominikánskej republiky. Dostanete sa sem letecky z Viedne, Budapešti či Prahy, pričom treba počítať s jedným alebo dvoma prestupmi. Druhou možnosťou je navštíviť ho ako jednu zo zástavok výletných plavieb po Karibiku

Ste dobrodružná duša a jeden ostrov v rámci dovolenky vám je málo? Potom využite trajekt na trase Dominikánska republika – Portoriko a späť. Zatiaľ takýto transport trikrát do týždňa ponúka len jedna spoločnosť, ale po lete 2024 sa plánuje otvoriť nová frekventovanejšia trajektová trasa medzi San Pedro de Macorís (Dominikánska republika) a Mayagüez (Portoriko), takže budete môcť výletovať po ostrovoch flexibilnejšie a nespoliehať sa len na jeden čas v daný deň. 

Portoriko na mape
Portoriko na mape

Počasie v Portoriku

Pri mnohých destináciách je potrebné dôkladne zvážiť termín, kedy sa tam vybrať na dovolenku. Toto však o Portoriku až tak neplatí. Ide o celoročnú destináciu, kde sa v podstate nonstop môžete vyhrievať na slniečku pri tropických teplotách okolo 30 °C a more vás tiež veľmi neschladí (cca 27 °C). Avšak čo sa týka zrážok, je fajn uvedomiť si jednu skutočnosť. Striedajú sa tu dve ročné obdobia. Suché počasie v Portoriku pretrváva približne od novembra do mája a väčšia pravdepodobnosť dažďov býva od mája do novembra. Preto je ideálne zvoliť si termín na dovolenku v Karibiku radšej v zime a jar.

Zaujímavosti o Portoriku

 • V preklade jeho názov znamená „bohatý prístav”, čo odráža nielen minulosť. Dodnes je jedným z najväčších a najlepších v Karibiku. 
 • Portoriko patrí medzi najstaršie kolónie na svete. Krištof Kolumbus tu ostal len dva dni, no napriek tomu ostrov vyhlásil za územie patriace Španielsku. Od roku 1898 patrí USA, pričom má postavenie slobodného / pridruženého štátu.
 • Portoriko je domovom najväčšieho rádioteleskopu na svete pre zachytávanie mimozemských signálov. Nájdete ho v observatóriu Arecibo, kde sledujú asteroidy blížiace sa k našej planéte.
 • Väčšina rumu, ktorý sa v USA predá, pochádza z Portorika.

Čo vidieť na ostrove Portoriko?

Koloniálny San Juan

Hlavné mesto Portorika San Juan na severnom pobreží ostrova tvoria dve historické pevnosti, prístav s obrovskými zaoceánskymi parníkmi, ulice plné obchodov a reštaurácií. Lákadlom pre turistov je tiež nočný život v kluboch. Pozrieť si môžete staré mesto s parlamentom El Capitolio, Fortaleza Street a ďalšími uličkami dýchajúcimi koloniálnou atmosférou. Poznáte značku rumu Bacardí? Práve v tomto meste má svoje korene. Navštívte miestny liehovar, kde spoznáte jeho históriu, proces výroby i pravú chuť. Domov si môžete vziať tie pravé ingrediencie na namiešanie Cuba Libre. 

San Juan, Portoriko
San Juan, Portoriko

Pevnosť El Morro s 500-ročnou históriou

Neobíďte ani Castillo San Felipe del Morro jedno z najväčších opevnení v Karibiku v zo 16. storočia. Je dokonca zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Dnes víta výletné lode, pokojne sa plaviace do zálivu. No počas svojej takmer 500-ročnej histórie bola dôležitou vojenskou základňou pre Španielsko a neskôr pre Spojené štáty. Práve druhé menované ju vďaka strategickej polohe využívali aj počas oboch svetových vojen. Pod pevnosťou sa nachádza historický cintorín, kde sú pochovaní prominentní Portoričania.

Pevnosť El Morro, San Juan
Pevnosť El Morro, San Juan

Izolovaný opičí ostrov

Na tomto ostrove ľudí nehľadajte. Len opice. Miesto leží necelý kilometer od severného pobrežia Portorika. Po ostrove zvanom Cayo Santiago sa preháňajú stovky makakov. Žije ich tu takmer tisícka. Priviezli ich sem pred druhou svetovou vojnou z Indie. Bohužiaľ, priamo na ostrov sa z dôvodu rizika prenosu nákaz vstúpiť nesmie. Ale dá sa sem podniknúť výlet na kajaku, pričom opice môžete obdivovať tak 10 metrov od pobrežia. 

La Piedra Escrita s tajomnými balvanmi

Toto čarovné miesto s kamennými svedkami predkolumbovskej éry sa nachádza na rieke Rio Saliente v mestečku Jayuya. Popísané kamene s petroglyfmi informujú o spôsobe života niekdajších obyvateľov (kmeň Taino). Vytvárajú tiež skvelé miesto na kúpanie i skákanie do vody. V okolí nájdete piknikové stoly, vyhliadkové veže, drevenú promenádu. 

La Piedra Escrita, Portoriko
La Piedra Escrita, Portoriko

Svietiaca zátoka

Zátoka Mosquito Bay v tvare polmesiaca vo Vieques je domovom planktónu, ktorý v noci produkuje bioluminiscenčné svetlo. Ak „vychytáte” dobré podmienky, naskytne sa vám pohľad na modro svetielkujúcu vodu. Miesto dokonca drží rekord za najjasnejšiu bioluminiscenčnú zátoku na svete.

Mosquito Bay in Vieques, Puerto Rico
Mosquito Bay vo Vieques

Najkrajšie a najzaujímavejšie pláže Portorika

Luquillo Beach

Pláž ocenenú Modrou vlajkou nájdete 30 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta San Juan. Môžete sa spoľahnúť na komfort, služby, vybavenie. Tešte sa na jemnučký piesok a bohatú vegetáciu. Kúpanie je tu bezpečné a miesto vhodné i pre rodiny s deťmi. Pláž je dokonca bezbariérová, kde sa myslí azda na všetko.

Luquillo Beach, Portoriko
Luquillo Beach, Portoriko

Crash Boat Beach

Ide o jednu z najobľúbenejších pláží v celom Portoriku. Biely piesok a krištáľovo čisté vody, kam len oko dovidí… Krásne koralové útesy a morská fauna a flóra ako lákadlo pre vyznávačov šnorchlovania. Ani o ďalšie športy a zábavu tu nie je núdza. Vaše chuťové bunky si prídu na svoje pri morských plodoch, ktoré tu podávajú čerstvo ulovené a pripravené v mexickom štýle. 

Crash Boat Beach, Portoriko
Crash Boat Beach, Portoriko

Bahia Beach

Tešte sa na dve míle zlatistého piesku tiahnuceho sa popri azúrovej vode, plus výhľad na rozľahlý dažďový prales El Yunque v ohromujúcej prírodnej rezervácii. Pastva pre oči i dokonalý oddych. Vynikajúce služby a prvotriedne vybavenie robia z tohto miesta priam raj na zemi, kde vám nič nechýba.

Bahia Beach, Portoriko
Bahia Beach, Portoriko

Flamenco Beach

Radi sa potápate a šnorchľujete? Potom zavítajte na ostrovček Culebra patriaci Portoriku. Vyberte sa na jednu z najkrajších pláží široko-ďaleko. Biely piesok obmývajú tyrkysové vody mora. Scenériu dotvárajú tropická vegetácia a zelenajúce sa pohoria obďaleč.  Ostrov je lemovaný koralovými útesmi, kde už na vás čakajú poklady podmorského života. Pri prechádzke pobrežím možno naďabíte na  opustené americké tanky zdobené grafitmi. Až do roku 1975 totižto USA používalo toto miesto ako testovacie na rôzne manévre i bombardovanie.

Culebra island, Portoriko
Culebra island, Portoriko

Máte už favorita na tohtoročnú dovolenku pri mori? Je ním práve Portoriko? Očarili vás informácie o tamojších plážach, prírode a iných zaujímavostiach? Veríme, že vaša dovolenka v Karibiku bude stáť za to. Viac informácií o letenkách či ubytovaní nájdete na našom webe.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?