Kam na výlet v New Yorku? 11 miest, ktoré musíte vidieť

Kam na výlet do New Yorku
Kam na výlet do New Yorku

New York. Od nepamäti symbol slobody, voľnosti a splnených snov. Jeho návšteva je elektrizujúcim zážitkom, ktorý budete spracovávať ešte dlho. Možno sa v ňom budete cítiť ako v sci-fi filme, alebo mrakodrapovom pralese, či nekonečne maličkí a slobodní. Ktoré ikonické miesta navštíviť, ak si chcete z New Yorku priniesť do truhličky zážitkov čo najviac?

Základné informácie o New Yorku

Mesto prezývané aj Veľké jablko sa nachádza na východnej strane USA. Rozkladá sa na rozlohe vyše 1 200 km². Populáciu tvorí viac ako 10 miliónov obyvateľov, vďaka čomu je najľudnatejším mestom USA. Nachádzajú sa tu známe štvrte ako Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens, Staten Island a len štvrť Bronx je spojená s americkou pevninou.

New York je symbolom kultúry a môžno ho považovať aj za hlavné mesto sveta. Nielenže priláka ročne stotisíce turistov, ale aj filmárov, ktorí ho milujú a natáčajú tu filmy a seriály.

Veľkou výhodou New Yorku je veľmi ľahká orientácia v meste. A to vďaka detailným očíslovaniam ulíc. Čiže nestratíte sa tu ani bez mapy či telefónu. Pokojne sa tu túlajte aj celý deň. Stačí si zapamätať číslo ulice a to popisné, kde bývate. Zvyšok už doriešia veľké tabule.

New York prináša turistom množstvo zaujímavých miest, vyberáme desiatku, bez návštevy ktorých by ste jednoducho nemali odísť domov 🙂

1. Socha slobody

Socha slobody je symbolom Ameriky. Symbolom slobody. Symbolom priateľstva a pomoci Francúzska počas Americkej vojny za nezávislosť v 18. storočí. Každoročne ju navštívia milióny turistov z celého sveta, ktorí si pri plavbe popri nej predstavujú, aké to bolo pred desiatkami rokov, keď sa zjavovala emigrantom ako prísľub lepšieho života. A možno sa vám pri výstupe na ňu vybaví aj Rose z filmu Titanic, ktorá práve pri tejto soche našla vo vrecku legendárne Srdce oceánu.

Socha slobody z trajektu

Bola postavená v roku 1886 a meria 92 metrov. Jej mohutná konštrukcia váži viac ako 200 ton a je to najvyhľadávanejšie turistické miesto v New Yorku. Socha leží na Liberty Island pred New Yorkom a pôvodne symbolizovala pre námorníkov príchod do vysnívaného mesta. V ľavej ruke socha drží symbol nezávislosti. Túto sochu dostali americkí občania do daru od Francúzov, ktorí im chceli vyjadriť sympatie v boji za nezávislosť.

Pri návšteve si môžete vybrať, či si ju pozriete len zvonkaz pevniny alebo trajektu (aktuálne je bezplatný), prípadne sa vyškriabete až do výšky 75 metrov (buď zdoláte všetkých 354 schodov, alebo si pomôžete výťahom a ostane ich len 162).

Socha slobody zblízka
Socha slobody zblízka

Cenník si môžete pozrieť na officiálnej stránke Sochy slobody.


2. Central Park

Central Park s rozlohou 3,41 km² sa nachádza v mestskej časti New Yorku Manhattan. Je vybudovaný do obdĺžnikového tvaru s rozmermi 4 km × 800 m. Ideálnym spôsobom, ako ho prejsť celý, vidieť všetky jeho krásy a ušetriť si čas, je pridať sa k desiatkam bežcov, krúžiacim parkom. Bude to jedinečný zážitok, počas ktorého sa vám budú v hlave premietať scény z filmu Sám doma.

Do Central Parku ročne zavíta asi 40 miliónov ľudí a je tak najnavštevovanejším parkom v USA. V New Yorku je to taká oáza zelene a pokoja. Môžete sa tu stratiť v tajomných zákutiach, zatúlať sa k umelým jazierkam, alebo si spraviť piknik. Park je skvelo udržiavaný a čistučký. Atmosféru narúšajú len prenikavé zápachy stánkov s hotdogmi. Avšak, keď vám po pár hodinách vytrávi, budete za jeden párok v rožku za 5 dolárov vďační 🙂

Central Park v New Yorku
Central Park v New Yorku

3. The Plaza Hotel

Tento 19-poschodový luxusný hotel, ktorý tiež mnohým utkvel v pamäti práve vďaka filmu Sám doma, sa nachádza hneď vedľa Central Parku, na Manhattane. Architektonický skvost je od roku 1969 americkou historickou pamiatkou.

Zaujímavosťou je, že v čase otvorenia hotela Plaza stála jedna izba približne 2,50 dolára, no v súčasnosti by sme desatinnú čiarku posúvali možno aj trikrát 🙂

V 90. rokoch sa tu „ubytoval“ malý Kevin na otcovu kreditku, no okrem neho v hotelu reálne bývali členovia kapely Beatles, Marilyn Monroe, Michael Douglas či Ernest Hemingway. Plaza hostila tiež prvé módne prehliadky Victoria’s Secret Fashion Show (1995 až 1998).

Ako turista si môžete pozrieť The Hotel Plaza aj zvnútra. Aj keď nie všetky časti sú verejne prístupné, nazrieť sa dá napríklad do lobby hotela s nádhernou architektúrou a luxusným vybavením či do reštaurácie a kaviarne.

The Plaza Hotel pri Central Parku
The Plaza Hotel pri Central Parku

Prečítajte si tiež: Láka vás dovolenka na Jamajke? Pripravte sa na takéto dobrodružstvá


4. Empire State Building

Z dominanty newyorského Manhattanu je nádherný výhľad na panorámu veľkomesta. Mohutnú konštrukciu budovy tvorí niekoľko ton hliníka a ocele. Empire State Building bol prvým mrakodrapom v USA a 40 rokov i najvyššou budovou na svete. Dostavali ho v roku 1931 a jeho rozpočet na výstavbu predstavoval vyše 60 miliónov dolárov.

Oficiálne pre bežných turistov má 102 poschodí, avšak je tu ešte jedno skryté – tajné 103. poschodie. Určené iba pre celebrity a VIP hostí – tzv. balkón celebrít.

V bežný deň sa na najvyššie podlažie dostanete iba výťahom. No jeden raz do roka je tu výnimka. V podobe súťaže v behu po schodoch Empire State Building – Annual Run Up, v rámci ktorej na pretekárov čaká 1 576 schodov vedúcich na 86. poschodie.

Empire State Building
Empire State Building

Lístky si radšej zarezervujte s predstihom online. Ušetríte čas i financie.


5. Times Square

Najrušnejšia a zároveň najznámejšia križovatka v New Yorku. Spája ulice Broadway a Siedmu Avenue. Táto ulica sa podobne ako Central Park dostala do povedomia ľudí filmami a živými reklamami, ktoré sú na každom kúsku. Times Square je najslávnejším námestím na svete. Ročne ho navštívia desiatky miliónov turistov.

Jedinečným zážitkom je ísť sa tam prejsť večer, kedy je atmosféra priam elektrizujúca. Budete si pripadať ako v sci-fi filme a zamýšľať sa nad tým, na ako princípe všetky tie svetlá a farby fungujú, či koľko tak stojí reklama na tomto námestí a všímať si, ktoré značky si ju aktuálne môžu dovoliť (streamovacie služby, telekomunikační operátori, výrobcovia svetoznámych nápojov a jedál…).

večerné Times Square
večerné Times Square

Na Times Square sídli aj denník NY Times – vzor kultivovanej a profesionálnej žurnalistiky, ktorého zakladateľ však v minulosti musel brániť redakciu guľometom. Na viacerých budovách premietajú správy, vďaka čomu ostanete v dianí i počas prechádzky.

Určite si všimnite aj obrovskú krištáľovú guľu na jednom z mrakodrapov, ktorá sa každoročne na Silvestra spoločne s odpočítavaním sekúnd do polnoci začne spúšťať po stožiari.

6. Rockefellerovo centrum

V prípade, ak sa chystáte do New Yorku v decembri, tak určite navštívite toto námestie, ktoré dala vybudovať rodina Rockefellerovcov. Nájdete ho na 50th Street a 6th Avenue. Môžete sa pokochať pohľadom na najväčší vianočný strom na svete. Na námestí sa nachádza taktiež jedno z najznámejších nákupných centier v New Yorku. Cez zimu atmosféru dotvára veľké ľadové klzisko, kde si môžete zakorčuľovať v srdci mesta.

Rockefellerovo centrum na Vianoce
Rockefellerovo centrum na Vianoce

Pokiaľ sa do tohto veľkomesta chystáte v nevianočnom ročnom období, najväčším lákadlom bude pre vás vyhliadka Top of the Rock. Ide o 260 metrov vysokú budovu so 70 poschodiami 30 Rockefeller Plaza, z ktorej sa vám naskytne 360° výhľad na Veľké jablko. Uvidíte odtiaľto tie najikonickejšie newyorské mrakodrapy ako sú Empire State Building, Chrylser Building, One Vanderbilt, One World Trade Center či Central Park obklopený lesom najvyšších obytných budov. Už samotná jazda hore preskleneným výťahom je zážitkom samým o sebe. Len škoda, že trvá len niečo okolo minúty 🙂

vyhliadka Top of the Rock, Rockefellerovo centrum
vyhliadka Top of the Rock, Rockefellerovo centrum

Lístky je dobré kúpiť vopred, aby ste nemuseli vystávať dlhú radu na ulici. Záujem o jeden z najkrajších výhľadov na New York je totižto stále obrovský.


7. Wall Street

Kto by nepoznal Wall Street? Z počutia je to asi najznámejšia ulica v New Yorku. Nájdete ju v dolnej časti Manhattanu. Wall Street je pevné jadro finančného obvodu v New Yorku. Miesto, kde sa určuje smerovanie svetových trhov a ekonomiky. Sídli tu niekoľko burzových domov, ktoré už po stáročia určujú smer finančného kompasu. Wall Street je domovom New York Stock Exchange, Federal Reserve Bank of New York a viacerých komerčných bánk či poisťovní.

Wall Street má niečo do seba. Prejdite sa po 800 metrov dlhej ulici a nasajte jej špecifickú atmosféru. Nechajte sa zamotať do prepletenca moderných mrakodrapov a historických budov. Užite si pocit, že ste tu len turista a nezávisí od vás celý svet 🙂

Wall Street New York
Wall Street New York

8. Ground Zero

Už sú to už roky od najznámejšieho teroristického útoku v dejinách (2001), opradeného konšpiráciami, no miesto pádu tzv. Dvojičiek stále navštevuje kvantum turistov. Na bývalom mieste dvoch veží Svetového obchodného centra je dnes pamätník a pod ním zívajú obrovské diery s vodou. Na bronzovom okraji týchto bazénov sú vyryté mená všetkých 2 983 obetí.

pamätník Dvojičiek Ground Zero
pamätník Dvojičiek Ground Zero

Okolo nich sú vysadené desiatky stromov ako symbol mieru. Jedným z nich je tzv. strom preživších. Pri odstraňovaní trosiek ho pracovníci našli, stále zakorenený v pôde. Symbolizuje tak príbeh prežitia, odolnosti a dokazuje, že zázraky sa dejú 🙂

Neďaleko nájdete tiež impozantný pamätník hasičskému zboru mesta New York, ktorého členovia prišli o život počas služby v septembri 2001. Stali sa tak národnými hrdinami.

Zaujímavou budovou v okolí je aj Oculus – neprehliadnuteľná biela budova s krídlami ako súčasť obchodného centra Westfield. Zároveň slúži ako prestupná stanica metra.

okolie WTC s budovou Oculus
okolie WTC s budovou Oculus

9. Brooklyn Bridge

Prejdite sa po tomto cca 1,8 kilometra dlhom moste ponad East River tam i naspäť. Síce možno nohy zoderiete, ale bude to stáť za to. Je to jednoznačne najkrajší a historicky najvýznamnejší most nielen v New Yorku (prvý visutý s oceľovou konštrukciou na svete). Jeden zo symbolov veľkého amerického sna.

Skvelá výhľadovka, pri ktorej máte ako na dlani obe štvrte New Yorku – Manhattan i Brooklyn. Nebudete sa vedieť vynadívať, fotiek vzniknú desiatky a zaplavia vás endorfíny, aký je ten svet krásny 🙂

Brooklyn Bridge z jednej strany
Brooklyn Bridge z jednej strany

Brooklyn Bridge má dve podlažia, pričom jedno je určené peším a po tom spodnejšom jazdia autá. Keďže je druhým najfrekventovanejším mostom v New Yorku, nesmú už tadiaľ premávať autobusy mestskej hromadnej dopravy a ani autá vážiace viac ako 2,7 tony.

Brooklyn Bridge
A z druhej 🙂

10. Zoologické záhrady v New Yorku

New York má celkovo 5 zoologických záhrad. Jedna z najväčších na svete a v rámci USA úplne najrozľahlejšia je tá v Bronxe a najstaršia (otvorená už v roku 1859) zase v Central Parku.

Zoo v Bronxe pritiahne ročne tisíce návštevníkov. Čaká ich tu viac ako 4000 druhov zvierat na rozlohe 107 hektárov. Najväčšiu pozornosť pútajú gorilí les Kongo s dvadsiatimi gorilami nížinnými, africké pláne so zvieratami zo safari a pavilón medveďov.

Menšia zoo v Central Parku umožňuje vidieť turistom zvieratá v ich prirodzenom prostredí. Pozrieť si môžete napríklad grizlyho, vzácnu červenú pandu, tučniakov či leopardy.

Aj takéto zvieratká môžete obdivovať v zoo v Bronxe.
Aj takéto zvieratká môžete obdivovať v zoo v Bronxe.

Lístky si môžete kúpiť na webových stránkach zoo, alebo si zaobstarať New York Pass, v rámci ktorého máte vstup do zoo spolu s desiatkami ďalších miest zadarmo.


11. Madison Square Garden

Madison Square Garden je multifunkčná aréna, ktorá sídli v centre Manhattanu. Je centrom športu v oblasti a ročne sa v jej priestoroch odohrá vyše 300 podujatí. Koncertov, zápasov tímu NHL – New York Rangers, basketbalových New York Knicks, New York Liberty (WNBA) či New York Titans (NLL).

Madison Square Garden hostila aj zápas boxera Vladimíra Klitschka. Koncertovali tu hviezdy ako Michael Jackson, Elton John či Taylor Swift.

Kapacita pre divákov je až neuveriteľných 20-tisíc sedadiel. Ktovie, možno sa vám podarí v čase vašej návštevy vychytať tu nejaký koncert či zápas a zažiť niečo ďalšie nezabudnuteľné.

Madison Square Garden v New Yorku
Madison Square Garden v New Yorku

Je vaším ešte stále nesplneným snom New York? Načo čakať? Pozrite si letenky a ubytovanie ešte dnes prostredníctvom nášho webu. Lebo sny sa majú plniť. Žijeme len raz. Tak cestujte. Je to najobohacujúcejšia činnosť 🙂

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 32

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?