Láka vás dovolenka na Jamajke? Pripravte sa na takéto dobrodružstvá

Dovolenka na Jamajke
Dovolenka na Jamajke

Ostrov, ktorý si mnohí spájajú s reggae a Bobom Marleym. Jamajku preslávili tiež neuveriteľne rýchli šprintéri, z ktorých azda najznámejší je Usain Bolt. No mimo atlétov sa tu nik neponáhľa. Autobus s turistami bežne zastavuje mužík ovešaný marihuanovými listami a ponúka gram tejto drogy len za jeden dolár. Vraj je tu bežnejšia ako Coca-Cola. Predavačky sú veľmi temperamentné. Vedia na seba upozorniť, ak si ich nevšímate. No a šarvátky priamo v obchode či na ulici nie sú ničím nezvyčajným. Ale inak je dovolenka na Jamajke bezpečná. Pokiaľ sa budete držať turistickej časti.

Jamajka mimo turistickej časti
Jamajka za plotom

Kde sa nachádza Jamajka a ako sa tam dostať?

Pýtate sa, kde presne v Karibskom mori je Jamajka? Nájdete ju v obklopení ostrovov Kuba, Kajmany a Haiti. Pre lepšiu predstavu prikladáme mapku.

Ostrov býva častým cieľom okružných výletných plavieb. Pokiaľ by ste chceli dovolenku v Karibiku tráviť len na Jamajke, letieť sa sem dá z Budapešti cez Londýn. Počítajte s tým, že vám cesta s jedným prestupom zaberie približne 17 hodín.

Jamajka na mape
Jamajka na mape

Aké býva na Jamajke počasie?

Na tomto karibskom ostrove očakávajte tropické počasie počas celého roka. Teploty sa pohybujú okolo 30 stupňov Celzia. More je tiež celoročne príjemne vyhriate. Avšak kvôli obdobiu dažďov, ktoré tu pretrváva od júna do novembra (plus riziko hurikánov), je ideálnym obdobím na dovolenku na Jamajke zima a jar.

Zaujímavosti o Jamajke

  • Jamajka kedysi patrila medzi popredných výrobcov cukru.
  • Národným jedlom na ostrove je Ackee and Saltfish – miestne ovocie podávané s rybou, národným nápojom neprekvapivo rum 🙂
  • Turistické oblasti a tie menej bezpečné oplývajúce chudobou a kriminalitou bývajú oddelené plotom a strážené policajtmi.
  • Jamajčania sú veľmi nábožensky založení, čo sa odráža v ich každodennom živote, hudbe, umení, tancoch. V tunajších školách každé ráno začína modlitbou.
  • Okrem klasického náboženstva tu má silnú tradíciu aj hnutie Rastafariánov, charakteristické užívaním marihuany, hudbou reggae, dredmi. Ich filozofia sa nesie v zmysle zvýrazňovania africkej identity, odmietania otroctva a rasového útlaku.
Cintorín s kresťanským kostolom na Jamajke
Cintorín a kostol na Jamajke

Kam sa vybrať na Jamajke?

Výletné lode často pristávajú v Ocho Rios plnom zelene a divokej prírody. Zakotviť však môžete aj  v starom prístavnom mestečku Falmouth. Ak na Jamajke zotrváte dlhšie, určite si pozrite aj hlavné mesto Kingston zo 17. storočia s jeho kolonizátorskou históriou, múzeom Boba Marleyho či najvýznamnejšími dielami jamajských umelcov. 

 Falmouth Jamajka
Falmouth Jamajka

Okrem reggae hudobníka na ostrove žil aj literárny otec Jamesa Bonda – Ian Fleming. Na severnom pobreží Jamajky pri prístave Oracabessa si postavil dom a pomenoval ho Goldeneye podľa jednej z Bondoviek. Na Jamajke trávil každú zimu takmer 20 rokov. V súčasnosti je Flemingovo sídlo premenené na turistický rezort. Podniknúť sem výlet nie je problém.

Láka vás viac divoká príroda Jamajky? Potom sa určite nechajte zlanáriť na výlet k vodopádom na rieke Dunn v blízkosti Ocho Rios. Ide o jednu z top atrakcií Jamajky. Cez jednotlivé lagúny vystúpate až na vrchol vodopádov vo výške takmer 200 metrov. 

Dunn's River Falls, Jamajka
Dunn's River Falls, Jamajka

V prírode ešte ostaneme. Veľkým lákadlom je tiež Blue and John Crow Mountains National Park, zapísaný v UNESCO. Táto nedotknutá rezervácia ponúka úchvatnú scenériu – vodopády, bujné dažďové pralesy, kávové plantáže, exotické rastliny a zvieratá, viac ako 200 druhov vtákov a druhého najväčšieho motýľa na svete… Highlightom výletu je isto výstup na najvyšší vrchol Jamajky (Blue Mountain Peak, 2 256 m.n.m.). 

Najkrajšie pláže Jamajky

Seven Mile Beach, Negril

Tento zlatistý pieskový úsek zaberá až 11 kilometrov. Nájdete ho pozdĺž západného pobrežia mestečka Negril. Voda v mori je pokojná, čo ocenia i neplavci. Milovníci adrenalínu si zase prídu na svoje pri pestrej ponuke vodných športov a výletov. Desiatky reštaurácií a barov v blízkom okolí, plus živá reggae hudba robia zo Seven Mile Beach ideálne miesto pre všetkých, ktorí sem prišli za zábavou.

Seven Mile Beach, Jamajka
Seven Mile Beach, Jamajka

Doctor's Cave Beach, Montego Bay

Ďalší dlhočizný úsek (až 8 kilometrov) s jemným pieskom v obklopení zelene, s krištáľovo čistými vodami a palmami lákajúcimi k oddychu nájdete v zátoke Montego Bay. More je tu nádherné tyrkysové. Jeho farbami a svetom pod hladinou sa môžete pokochať napríklad počas výletu loďou so skleneným dnom. 

Doctor's Cave Beach, Jamajka
Doctor's Cave Beach, Jamajka

Cornwall Beach, Montego Bay

Chcete si pozrieť ďalšiu krásnu pláž? Nemusíte chodiť ďaleko. Cornwall Beach so svetlým jemným pieskom a krištáľovo čistou vodou sa rozprestiera hneď vedľa Doctor's Cave Beach. Podmienky na relaxovanie pri vode a plávanie sú ideálne. No keďže sa tu vyberá istý vstupný poplatok, budete mať väčší pokoj od ľudí.

Montego Bay, Jamajka
Montego Bay, Jamajka

Turtle Beach, Ocho Rios

Táto pláž je najväčšou a najznámejšou v nádhernom zálive Ocho Rios, kde smeruje veľa výletných lodí. Lemovaná palmami, zeleňou bujných lesov, vysokými budovami hotelov. Má dobre udržiavané vybavenie i pestrú ponuku vodných športov. Plytké vody sú zárukou bezpečného kúpania aj pre deti. 

Turtle Beach, Ocho Rios, Jamajka
Turtle Beach, Ocho Rios, Jamajka

Boston Bay, Port Antonio Parish

Vyhľadávate vlny? Radi do nich skáčete? Prípadne i surfujete? Tak toto miesto je potom pre vás to pravé. Vlny sú tu celoročne. Keď vám po aktivite vytrávi, nechajte sa nalákať na trhané kuracie a bravčové mäso. Počas oddychu sa pokochajte nádherným prostredím pláže. Piesok krémovej farby, veľké skaly z oboch strán, zeleň tiahnuca sa k tyrkysovým vodám mora. Je to jednoducho nádhera.

Boston Bay, Jamajka
Boston Bay, Jamajka

Plánujete tento rok dovolenku v Karibiku? Radi by ste si pozreli tie najkrajšie a najzaujímavejšie miesta na ostrove Jamajka? Veríme, že naše tipy vám pomohli sa zorientovať a rozhodnúť sa pre niektoré lokality ešte pred cestou. Viac informácií o ubytovaní či letenkách na Jamajku nájdete na našom webe.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počítadlo: 12

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?