WIZZAIR – čo robiť v prípade zrušeného letu?

WizzAir lietadlo

Zrušil vám WizzAir let a neviete ako postupovať? Máte nárok na zmenu/predmerovanie letu alebo na refund. Navyše ak vám zrušil letenky 14 a menej dní pred odletom, máte nárok aj na kompenzáciu.

Zmena letu / Vrátenie peňazí

Jednou z možností, ktorú vám WizzAir ponúkne po zrušení letu, bude let v iný dátum/v inom čase, prípadne let do úplne inej destinácie. V ponuke bude určitý zoznam liniek, ktorú môžete využiť namiesto pôvodnej, no v prípade potreby sa dá zavolať aj na 225 850 035 a skúsiť dohodnú aj inú linku.

Druhou možnosťou je vrátenie peňazí. Ten vám môže WizzAir vrátiť v podobe kreditu, pričom vám k nemu pridá navyše 20% z ceny letenky. Ak vám teda nechýba hotovosť a viete, že napríklad na budúci rok budete letieť, iba na tom profitujete. Druhou možnosťou je vrátenie peňazí priamo na účet v sume rovnajúcej sa cenám leteniek, ktoré vám prepadli.

Kompenzácia podľa pravidiel EÚ

Okrem vyššie zmieneného máte za určitých okolností aj nárok na kompenzáciu. Podľa pravidiel, ktoré sú platné v celej, ak vám letecká spoločnosť zrušila let menej ako 14 dní pred odletom, máte nárok na kompenzáciu. Jej výška závisí od vzdialenosti cieľovej destinácie:

  • do 1500 km kompenzácia 250€
  • 1500-3500 km kompenzácia 400€
  • nad 3500 km kompenzácia 600€

Nízkonákladové spoločnosti vrátane WizzAiru sa týmto povinnostiam radi vyhýbajú. Treba byť teda trpezlivý a rátať s tým, že možno to nepôjde úplne hladko.

Nárok na odškodnenie nevzniká, ak prepravca preukáže, že k zrušeniu došlo z dôvodu mimoriadnych okolností, ktorým sa nedalo zabrániť ani v prípade všetkých primeraných opatrení. Mimoriadna okolnosť nie je, keď kvôli zníženému dopytu kvôli Covidu a prázdnym lietadlám rušia svoje lety.

Viac o právach cestujúcich v leteckej doprave nájdete na stránkach Europa.eu

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počítadlo: 13

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Lietam po svete "za babku" a zdieľam s vami tipy, aby ste "za babku" lietali aj vy :)