Creux de Van – veľkolepé útesy na západe Švajčiarska

útes
By: Falk Lademann - CC BY 2.0

Švajčiarsko je mnohými považované predovšetkým za krajinu čokolády či presných hodiniek. No už dávno sa ponuka tejto maličkej, no krásnej, krajiny pre turistov rozšírila o množstvo zaujímavostí. Na jeho území sa nachádza až 1500 jazier, medzi ktoré patria aj známe Geneva, Constanze či Maggiore. Pri prírodných úkazoch ostaneme a pozrieme sa na veľmi zaujímavý špecifický útvar. Je ním Creux de Van.

Ide o malebné vápencové útesy, ktoré sú typické svojim podkovitým tvarom. Nachádzajú sa na hranici švajčiarskych kantónov NeuchâtelVaud. Sú v podstate vertikálnou skalnou plochou, ktorá dosahuje výšku 160 metrov. Obklopuje údolie dlhé 4 kilometre a široké 1,4 kilometra.

útes
By: Rosmarie VoegtliCC BY 2.0

Z vrcholu náhornej plošiny, ktorý dosahuje výšku 1126 metrov nad morom, je možné vidieť okolité prostredie strednej časti Švajčiarska k východným Alpám až na západ smerom k Francúzsku.

Tento obrovský útes dostal svoje pomenovanie „Creux“ zo starého keltského slova, ktoré v preklade znamená hlboké údolie alebo dutú depresiu. Slovo „Van“ je rovnako keltského pôvodu a označuje skalné údolie.

útes
By: Rosmarie VoegtliCC BY 2.0

Útes je vytvorený z 200 miliónov rokov starých vápenných usadenín ešte z obdobia prehistorického oceánu. Geologický pôvod tejto veľkej formácie sa datuje do poslednej doby ľadovej. Na tomto mieste pred spojením s veľkým ľadovcom Rhone na pláni malý ľadovec erodoval hlboké údolie. Erózia v kombinácii s opakovaným cyklom zmrazovania a rozmrazovania oslabila horniny. Výsledkom bolo, že časť hory spadla do údolia rieky Areuse a opustil tak exponovanú skalu.

útes
By: Falk LademannCC BY 2.0

Nachádza sa v oblasti, ktorá sa vyznačuje výnimočným a netradičným podnebím. Na povrchu skalného podložia nájdete lesy a arkticko-alpínsku flóru. Nedotknutú prírodu obývajú kamzíky či rysy, ale žije tu aj mnoho ďalších iných divých zvierat ako horské kozy, svište, jelene či dravé vtáky. Obývajú nedotknutú prírodnú oblasť, ktorá je zároveň prírodnou rezerváciou s rozlohou 25 kilometrov štvorcových. Oblasť ukrýva aj prameň, Fontaine Froid, ktorý má svoj zdroj v strede závalu a jeho voda má počas roka rovnakú teplotu, 4 stupne Celzia.

útes
By: StefanRohrbachCC BY 2.0

Pre turistov ako stvorený, sa na tomto mieste nachádza ďalší prírodný úkaz. V bezprostrednej blízkosti medzi NoiraigueBoudry je Areuse Gorge, dobrodružný turistický chodník s nespočetnými schodmi. Poskytuje turistom skvelý zážitok a úchvatný pohľad na túto prírodnú nádheru.

mostík
By: Vasile CotovanuCC BY 2.0
les
By: Heather McCallCC BY 2.0

Okrem toho sa v údolí nachádza ešte jedna pre turistov atraktívna atrakcia. Sú ňou asfaltové bane, ktoré sa tiahnu od jazera Neuchâtel cez kantón Jura až k hraniciam s Francúzskom. V rozmädzí rokov 17111986 tu vznikol tunelový systém s rozlohou až 100 kilometrov. V súčasnosti je jeden kilometer nepoužívaných baní otvorený pre návštevníkov. Zaujímavosťou, možno trochu nezvyčajnou, je  špecialita, ktorá sa podáva návštevníkom, a to šunka varená v asfalte.

Creux de Van je nádherným prírodným úkazom. Svojou veľkoleposťou láka mnoho návštevníkom, ktorým postupne odhaľuje svoje tajomstvá a krásy.

útes v hmle
By: flöschenCC BY 2.0
útes
By: flöschenCC BY 2.0
útes
By: Vasile CotovanuCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?