Trulli domčeky v talianskom mestečku Alberobello

domčeky
By: Güldem Üstün - CC BY 2.0

Taliansky región Apúlia je známy krásnou prírodou či nádhernými plážami, no natrafíte tu aj na nezvyčajné a zaujímavé miesta. Jedným z nich je aj mestečko Alberobello. Nájdete v ňom 1500 bielych kužeľovitých domčekov nazývaných Trulli, ktoré sú lákadlom pre mnohých turistov. 

Trullo, v množnom čísle Trulli, je tradičná suchá kamenná chata s kužeľovou strechou typická najmä pre región ApúliaTaliansku.  Vo všeobecnosti tieto domčeky slúžili ako dočasné útočiská, sklady či byty pre malých podnikateľov alebo poľnohospodárskych robotníkov. Najhustejšia koncentrácia týchto domčekov sa nachádza práve v meste Alberobello v provincii Bari.

domčeky  
By: pululanteCC BY 2.0

Tieto maltové konštrukcie sú vskutku pozoruhodnými stavbami. Kamenné chatky pozostávajú z vápencových dosiek, ktoré sú na seba postavené tak, aby vytvárali pyramídové, klenuté alebo kužeľovité strechy.

Dôvod vzniku týchto pozoruhodných stavieb bol celkom jednoduchý, možno aj trochu predvídateľný. Trulli boli postavené práve v období, keď výstavba stabilných a stálych obydlí bola pomerne vysoko zdanená. Dômyselní obyvatelia regiónu prišli s nápadom postaviť dočasné domovy, ktoré by mohli byť v krátkom čase demontované. Najmä keď sa v okolí pohyboval daňový inšpektor vyslaný panovníkom Neapolského kráľovstva.

domčeky  
By: Güldem ÜstünCC BY 2.0

Trulli boli postavené pomocou hrubo opracovaných vápencových balvanov zozbieraných zo susedných oblastí. Steny sú položené priamo na podklade, teda na zemi. V stenách sú zasadené malé okienka, zatiaľ čo krby, pece a výklenky sú zapustené do hrúbky stien.  Strechy sú konštruované v dvoch vrstvách, pričom vrchná vrstva je tvorená vápencom z vonkajšej strany, aby sa zabránilo vniknutiu dažďovej vody. Strechy sa väčšinou končia ozdobnými vrcholmi, častokrát s dômyselnými zariadeniami na zber dažďovej vody. Využívajú sa vyčnievajúce odkvapy v spodnej časti strechy, ktoré odvádzajú vodu do cisterny pod domom.

Interiéry týchto Trulli domčekov sú tvorené dreveným vybavením, akými sú zárubne či klenuté výklenky. V niektorých domčekoch dokonca nájdete aj drevenú podlahu či dokonca drevené schodisko.

strechy  
By: N i c o l aCC BY 2.0
domček  
By: Yellow.CatCC BY 2.0

Trulli slúžia obyvateľom ako ochrana pred horúcim slnkom, pričom vytvárajú príjemné chladné prostredie počas horúcich letných dní. Naopak, v zimných mesiacoch v nich býva chladno. Nakumulovaná vlhkosť z varenia a dýchania znemožňuje obyvateľom cítiť teplo, dokonca aj pri ohni. Preto jednoducho v mnohých prípadoch nechávajú dvere domčekov počas dňa otvorené, aby udržali interiér suchý.  Výstavba Trulli domčekov sa začala v polovici 16. storočia a pokračovala až do začiatku 20. storočia.  V Alberobello sa Trulli už nestavajú, zachované ostali tie z 18.19. storočia. V súčasnosti sú využívané najmä ako obchodíky, reštaurácie či ako ubytovanie pre turistov, no mnohé z nich sú stále obývané miestnymi obyvateľmi.

Alberobello sa takýchto domčekov nacádza približne 1500. Aj to je dôvodom, prečo bolo toto mesto zaradené do svetového dedičstva UNESCO. Alberobello je nepochybne hlavným mestom Trulli, jeho historické centrum je integrálne tvorené týmito zvláštnymi bielymi štruktúrami pyramídového tvaru. Práve tieto domčeky ho robia známym a identifikovateľným, pričom ponúka jedinečný príklad starovekej architektúry, ktorá stále prežíva ešte dodnes.

strechy  
By: Luis AscensoCC BY 2.0
domčeky  
By: Daniel EnchevCC BY 2.0
ulička  
By: Pug GirlCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počítadlo: 9

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?