Tento článok vás zbalí na trek v Južnej Amerike

Los cuernos del Paine čile
Zdroj: unsplash.com

Andy v Južnej Amerike sú turistickou lahôdkou! Miesta, aké nenájdete nikde inde na svete – soľné jazerá, gejzíry či najsuchšie miesto na planéte si priam žiada pripraviť horskú výbavu a vyraziť.

Trek na Machu Picchu cez Inca Trail v Peru

4 – 5-dňový trek k starému mestu Inkov začína v Cusco v nadmorskej výške 3399 metrov. Schválne upozorňujeme na nadmorskú výšku, ktorá môže prvé dni po príchode narobiť problémy. Odporúčame dať si načas a pomaly sa adaptovať, pretože výšková choroba dokáže byť veľmi nepríjemná.

Inca Trail, v porovnaní s inými prístupovými cestami, je výnimočný najmä vďaka prírode a andskej džungli, v ktorej sa skrývajú vzácne archeologické náleziská.

Bohužiaľ, trek sa nedá absolvovať na vlastnú päsť, preto si ho musíte rezervovať cez niektorú zo spoločností. Každý deň dostane povolenie k treku iba 500 ľudí vrátane nosičov. Miesta sú vypredané mesiace dopredu, preto rezerváciu robte s dostatočným predstihom. Cena začína na 600 $ za 4-dňový trek a zahŕňa campovanie, jedlo, všetky poplatky a povolenia na vstup do národného parku, sprievodca, nosiči.

Ak by vám táto čiastka ukrojila z rozpočtu príliš, v ponuke sú aj kratšie treky alebo jednodňová návšteva, kedy je vynechaná trekovacia časť a vystúpite k Machu Picchu z najbližšej dediny Aguas Calientes.

Okrem Inca Trail vedú k Machu Picchu alternatívne trasy. Po Inca Trail je druhou najobľúbenejšou Salcantay, ktorá vedie okolo posvätného vrchu Salcantay s nadmorskou výškou viac 6000 metrov. Trasa prechádza cez údolie Mollepata až k ruinám Llactapata a končí v dedine Aguas Calientes, ktorá je posledná pred samotným Machu Picchu.

machu picchu
By: Roberto De la ParraCC BY 2.0

Lagúna Quilotoa – Ekvádor

Tyrkysové jazero vo vnútri krátera je ukryté 3 hodiny cesty autobusom šialenými cestami z hlavného mesta Quito do mesta Latacunga. Odtiaľ máte 2 možnosti. Trekovať 3 dni cez malé dedinky, lokálne trhy až sa dostanete ku kráteru. Cesta vedie Z Latacungy cez Sigchos, Guayama až k lagúne Quilotoa.

Druhá možnosť je odviezť sa autobusom z Latacungy do dediny Zumbahua, ubytovať sa tu a ďalším autobusom ísť až k lagúne. Okolo krátera vedie turistická 12-kilometrová turistická trasa s najvyšším bodom vo výške 3930 metrov. Opäť radšej zvoľte pomalšie tempo, aby vás nezastihla výšková choroba.

quilotoa ekvádor
By: Simon MatzingerCC BY 2.0

Púšť Atacama – Čile

Tí, ktorí už navštívili Saharu pravedpodobne očakávajú pieskové duny a vyprahnutú krajinu. Áno, Atacama je jedna z najsuchších oblastí sveta a na niektorých miestach nepršalo aj stovky rokov, ale extrémne sucho sa postaralo o zaprášené údolia so skalnými vrcholmi v pozadí. Prekvapivo, aj v takýchto náročných podmienkach žijú ľudia. V púšti sú totiž bohaté nerastné ložiská.

atacama
By: Cecilia HeinenCC BY 2.0

Centrum je v malom mestečku San Pedro de Atacama, z ktorého sa vyráža k ďalším zaujímavým miestam v púšti. Napríklad Salar de Atacama je soľná planina a perfektné miesto na pozorovanie západu slnka s andskými vrcholmi v pozadí. Zvyčajne je alternatívou k Valle de la Luna, kde chodí podstatne viac turistov.

Salar de Atacama čile
By: Nicolas de CamaretCC BY 2.0

Iba 10 minút cesty zo San Pedra sa nachádza Valle de la Muerte alebo Údolie smrti, kde si môžete skúsiť jazdenie na pieskových dunách. Nemusíte sa báť, nikto pri tom nezomrel a meno údolia vzniklo náhodou.

Nevynechajte ani najvyššie položené gejzíry na svete El Tatio. Nachádzajú sa v nadmorskej výške asi 4200 metrov a vyráža sa k nim ešte pred východom slnka, no rozhodne sa nenechajte odradiť mrazom.

El Choro Inca Trail – Bolívia

Pre svoju ľahkú dostupnosť z hlavného mesta La Paz je El Choro veľmi populárnou turistickou trasou. Navyše vedie cez rozmanitú krajinu od chladných hôr, cez lesy a dažďový prales.

Začiatok je v La Cumbre v nadmorskej výške 4760 metrov, kde je ešte veľmi chladno. Čím viac sa budete približovať údoliu Los Yungas, tým bude vzduch tropickejší. Táto oblasť je známa vysokou vlhkosťou a hustým dažďovým pralesom, takže zimné oblečenie môžete pokojne odložiť. Cez údolie prejdete do mesta do Challapampa, odtiaľ pokračujete do malej dediny Sandillani a trek končí v dedine Chairo.

Los Yungas
By: Michael Fernando Jauregui SchiffelmannCC BY 2.0

Torres del Paine – Čile

Ak by ste sa spýtali niekoho kto absolvoval trekovanie v Torres del Paine na čilskej strane a Fitz Roy na argentínskej strane, ktoré miesto sa mu viac páčilo, s najväčšou pravdepodobnosťou by nevedel povedať.

Najpopulárnejší je trek W cez 3 údolia, ktoré na mape vytvárajú tvar písmena w. Kratšiu verziu celého okruhu Circuito, zvládnete prejsť za 5 – 6 dní.

Torres del Paine Čile Andy
Torres del Paine, Zdroj: Peter Winckler, unsplash.com

Začiatok treku je z východnej časti od Laguna Amarga. Prechod cez prvé údolie Valle Ascencio vás dovedie až k trom vežiam Torres del Paine, ktorých meno nesie celý národný park.

Druhým údolím je Valle del Francés, z ktorého uvidíte ďalší slávny masív Los Cuernos del Paine, ľadovec Glacier del Francés a rieku Río del Francés.

cuernos del paine
By: melenamaCC BY 2.0

Posledné údolie vedie pozdĺž jazera Lago Grey k ľadovcu Glacier Grey.

Fitz Roy a Cerro Torre – Argentína

Trekovanie v Patagónii je snom mnohých cestovateľov. Na argentínskej strane patrí medzi najobľubenejšie trekovanie okolo hory Fitz Roy v kombinácii s Cerro Torre. Najlepšie je, že trasy sú vhodné aj pre rekreačných turistov, ktorí nemajú nachodených tisíce kilometrov po horách.

Fitz Roy Argentína
Zdroj: unsplash.com

Dvojdňový trek s celkovou dĺžkou 36 kilometrov zvládnu všetci, ktorí už pochodili čo v slovenských horách. Vychádza sa z malého mestečka El Chaltén na hraniciach Argentíny a Chile v národnom parku Parque Nacional Los Glaciares. Asi po hodine cesty cez kopce sa dostanete k vyhliadke na majestátny Fitz Roy s nadmorskou výškou 3375 metrov. Stany nechajte v kempe Poincenot a vyberte sa k lagúne La Laguna de los Tres. Čaro trekovania s kempovaním je v západoch a východoch slnka, ktoré sú nad vrcholmi hôr famózne.

La Laguna de los Tres Argentína
Zdroj: Wikipedia.com

Na druhý si privstaňte a pozorujte východ slnka nad horou Fitz Roy. Pokračujte k ďalšej lagúne Laguna Torre, odkiaľ uvidíte Cerro Torre a späť do mestečka El Chaltén.

Máte ďalšie tipy na zaujímavé treky v Južnej Amerike? Podeľte sa v komentároch.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Na voľnej nohe s batohom na chrbte trávi väčšinu roka v Juhovýchodnej Ázii. Zásobujem weby klientov kvalitným obsahom, každý deň bojuje so šialenosťami v druhom indonézskom domove a o tom všetkom bloguje.