Pisa mesto šikmej veže

By: McPig - CC BY 2.0

Talianske mesto Pisa „častokrát vyslovovaná ako Píza“ sa nachádza v regióne Toskánsko. Je to stredne veľké mesto s počtom obyvateľov niečo cez 90 000 ľudí. Pisu nájdeme na severozápade Talianska a mesto pôvodne bolo rímskym etruským obchodným centrom v roku 180 pred n. l. Mestečko sa preslávilo vďaka šikmej veži, ktorú ročne navštívia turisti z celého sveta aby si spravili fotku s vežou.

Pisa mesto šikmej veže
By: Karl ReifCC BY 2.0

K najnavštevovanejšiemu miesto v Pise je bezpochyby námestie Piazza dei Miracoli kde sa nachádza práve šikmá veža. Výstavba šikmej veže známej taktiež pod názvom Torre sa začala v roku 1173 a skončila v roku 1350 ( + – 5 rokov ). Už počas výstavby tretieho podlažia sa veža začala nakláňať, pretože jej základy postavili na mäkkom pieskovom povrchu. Táto veža popiera zákony príťažlivosti. Aj sám veľký vedec Galileo Galilei uskutočňoval svoje pokusy s predmetmi, ktoré púšťal zo šikmej veže. Od dokončenia výstavby 1350 do dnes 2015 ( 665 rokov ) sa veža naklonila viac ako o 5 metrov !

Pisa mesto šikmej veže
By: jerik0neCC BY 2.0

Námestie v Pise a jej ulice sú rušné aj vďaka študentom, ktorých sem prichádzajú ročne tisíce aj vďaka programu Erazmus. Pisa je známa taktiež aj so svojimi kvalitnými univerzitami a jednou z nich je Universitá di Pisa, ktorá poskytuje vzdelanie viac ako 50 000 študentom z celého sveta. Univerzita je stará viac ako 6 storočí. Najznámejším študenom na tejto univerzite bol práve Galileo Galilei.

Pisa mesto šikmej veže
By: Jeff HartCC BY 2.0

Komplex budov na námestí Piazza dei Miracoli tvorí aj mramorová stavba Duomo. Je to najkrajšia pamiatka v Toskánskom regióne. Táto stavba ukrýva v sebe niekoľko zaujímavých pamiatok. Napríklad mramorová kazateľnica od Nicolu Pisana alebo náhrobok Henricha VII. Duomo sa nachádza neďaleko šikmej veže, ako môžete vidieť aj na obrázku. Je to miesto, ktoré by ste pri návšteve tohto mesta určite nemali vynechať spolu so šikmou vežou.

Pisa mesto šikmej veže
By: Guillaume BaviereCC BY 2.0

Ďalšou zaujímavosťou v Pise je námestie Piazza dei Cavalieri, ktoré bolo v 16 storočí zrekonštruované a bolo centrom námornej republiky v Pise. Na severnej strane tohto námestia leží palác Palazzo dell Orologio. Toto námestie má bohatú históriu, ktorú si odhalíte po jeho návšteve 🙂

Na záver:

V prípade ak sa rozhodnete navštíviť toto mesto tak si určite naplánujte prezretie týchto miest, ktoré ste si mohli prečítať a najmä si nezabudnite so sebou dáždnik. Počasie je totižto v Pise a celkovo na severe Talianska nevyspytateľné.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3 / 5. Počítadlo: 2

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.