Ostrov Rab: Čo vidieť v chorvátskom Karibiku?

Rab, Chorvátsko
Rab, Chorvátsko

Deviaty najväčší ostrov Chorvátska leží v Kvarnerskej časti Jadranského mora. Slovenských dovolenkárov láka výbornou dostupnosťou, krásnymi pokojnými plážami, množstvom zelene a zdravým ovzduším presýteným morskými soľami. V nasledujúcich riadkoch vám ostrov Rab, ktorý si svojou krásou vyslúžil aj prívlastok „chorvátsky Karibik“, predstavíme bližšie.

Základné informácie o ostrove Rab

Ostrov Rab má rozlohu približne 90 km2. Leží neďaleko severného pobrežia Chorvátska, južne od ostrova Krk a severne od ostrova Pag. Od Bratislavy je vzdialený približne 650 km. Najbližšie letisko Rijeka na ostrove Krk sa nachádza asi 66 km od neho. Doprava na ostrov je zabezpečená lodným transferom.

Na Rab môžete pricestovať aj vlastným autom. Trajekt premáva od mesta Stinica na pevnine do ostrovného prístavu Mišnjak denne každých 60 až 120 minút. Plavba trajektom trvá približne 15 minút. Trajektovou linkou Valbiska (Krk) – Lopar (Rab) je ostrov spojený aj s ostrovom Krk.

Klíma na ostrove Rab

Rab je charakteristický stredomorským podnebím s miernou klímou. Pred studenými a prudkými vetrami zo severovýchodu chráni väčšinu územia vápencové pohorie Kamenjak.  S deväťdesiatkou slnečných dní v roku patrí tento ostrov k najslnečnejším miestam v Európe. Letá sú tu suché s príjemnou priemernou teplotou na úrovni 23 ˚C. More je teplé, na vrchole sezóny dosahuje teplota vody 26 ˚C. Zimy sú mierne bez snehových zrážok. Bezprašné ovzdušie s vysokým podielom morských solí tu vytvára klimatické kúpele vhodné pre ľudí s ochoreniami dýchacích ciest a kardiovaskulárnymi ťažkosťami.

Pláže na ostrove Rab

Členité pobrežie ostrova s tajuplnými zátokami, priezračné more, biely piesok a množstvo zelene robia na Rabe priam ideálne podmienky na rekreáciu a kúpanie. Plytké more s pozvoľným vstupom a rozľahlé pláže s dobrou vybavenosťou sem lákajú rodiny s deťmi. Súkromné zátoky a nudistické pláže sú zas veľkým lákadlom pre dobrodruhov.

Vedeli ste, že práve na ostrove Rab bola otvorená prvá nudistická pláž v Európe?

Rajská pláž

Jedna z najznámejších a najobľúbenejších pláží celého Jadranu sa nachádza na juhovýchodnom pobreží polostrova Lopar, neďaleko rovnomenného letoviska – približne 14 km od mesta Rab. Pobrežie lemuje v dĺžke asi 2 km jemným piesočnatým podložím. More je tu doslova kryštálovo čisté a v dlhých úsekoch plytké, ideálne pre rekreáciu rodín s deťmi a neplavcov. Prirodzený tieň vytvára okolitá zeleň. Pláž sa môže pochváliť kompletnou ponukou plážových služieb, možnosťami športového vyžitia, toboganmi a ubytovaním v kempe aj v hotelovom komplexe San Marino v blízkosti.

Rajská pláž, Rab, Chorvátsko
Rajská pláž, Rab, Chorvátsko

Nudistická pláž Sahara

Jedna z najpopulárnejších nudapláží Jadranu je takisto súčasťou polostrova Lopar. Nachádza sa v pokojnej časti, ďalej od exponovaných miest ostrova a turistického ruchu. Piesočnaté pobrežie tu lemuje borovicový les so skalami, ktoré zvyšujú pocit súkromia. Vstup do mora je pozvoľný. Pláž je bez akýchkoľvek služieb. Prístup je možný len loďou alebo pešou prechádzkou z letoviska Lopar v trvaní približne 30 minút.

Nudistická pláž Sahara, Rab, Chorvátsko
Nudistická pláž Sahara, Rab, Chorvátsko

Nudistická pláž Kandarola

Ak budete mať chuť navštíviť najstaršiu nudistickú pláž v Európe, vyberte sa na južné pobrežie ostrova, do okolia letoviska Suha Punta. Nájdete tu asi 1,5 km dlhú kamienkovú pláž Kandarola obklopenú borovicovým lesíkom. Založil ju kráľ Eduard VIII, ktorý sa tu sám zvykol kúpať nahý spolu so svojou manželkou. V súčasnosti má pláž vo výbave bežné plážové služby, možnosti športového vyžitia aj reštaurácie.

Pláže v Suha Punta

Letovisko Suha Punta je známe menšími skrytými plážami s kamienkovým podložím a strmším vstupom do mora ideálnym pre plavcov. Prirodzený tieň tu vytvárajú priľahlé borovicové lesy. Napriek tomu, že ide o menšie plážičky, v okolí nájdete stravovacie zariadenia aj športové ihriská.

Pláž v Sunta Puna. Rab, Chorvátsko
Pláž v Suha Punta. Rab, Chorvátsko

Pláž Pudarica

Obľúbená pláž Pudarica sa nachádza v južnej časti ostrova, neďaleko obľúbeného strediska Barbat. Podložie tu tvorí jemný štrk a vstup do mora je pozvoľný. Aj v tomto prípade vytvára príjemné tienenie borovicový les. Okrem rodín s deťmi je pláž obľúbená aj medzi mladými turistami – a to kvôli exotickému discoklubu Santos s bazénom uprostred.

Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť na ostrove Rab

Rab je ako stvorený nielen pre milovníkov prechádzok, turistiky a zaujímavých prírodných úkazov, ale aj kultúrno-historických pamiatok a architektonických pozoruhodností. Prevedieme vás tými najzaujímavejšími miestami na ostrove.

Mesto Rab

Metropola ostrova fascinuje najmä svojou stredovekou atmosférou, vydláždenými uličkami a kamennými múrmi mestského opevnenia. V miestnej architektúre sa prelína románsky, gotický a renesančný sloh. Rab je známe aj ako „Mesto štyroch zvoníc“, ktoré sú súčasťou jeho typickej siluety. Najvyššia z nich – Zvonica sv. Márie – ponúka zo svojho vrcholu prekrásne výhľady na široké okolie. K významným sakrálnym pamiatkam sa radí Katedrála Nanebovzatia Panny Márie, Kostol sv. Antona Pustovníka a Kostol sv. Kríža z 13. storočia. Kostol sv. Justíny slúži ako múzeum sakrálneho umenia. Zo svetských stavieb si určite nenechajte ujsť palác Nemira a palác Knežev dvor, v ktorom dnes sídlia kancelárie mestskej správy a radnica.

Mesto Rab, Chorvátsko
Mesto Rab, Chorvátsko

Geologický park Lopar

Na severnom polostrove Lopar bol vybudovaný mimoriadne zaujímavý turistický chodník, ktorý necháva návštevníkom nahliadnuť na unikátnu geologickú štruktúru tohto územia. Fascinujúce kamenné úkazy, eróziou vytvorené pieskovcové útvary, fosílie pravekých morských organizmov a vzácna fauna dokonale adaptovaná na slanú pôdu – to všetko sa snúbi na tomto jedinečnom, návštevníkom výborne sprístupnenom mieste.

Geologický park Lopar, Rab, Chorvátsko
Geologický park Lopar, Rab, Chorvátsko

Les Dundo

Starobylý pôvodný les Stredomoria sa rozprestiera v juhozápadnej časti ostrova Rab, na polostrove Kalifront. Les Dundo je ozajstným prírodným unikátom. Môžete tu obdivovať bujnú vegetáciu, nádherné kvety, vysoké stromy staré až tisíc rokov a jedinečné ekosystémy. Mimoriadne vzácne sú porasty dubov cesmínovitých. Z ihličnanov tu rastú viaceré druhy borovíc a cyprusy. Súčasťou lesa Dundo je aj obora s axismi indickými a muflónmi. Lesom vedú turistické aj cyklistické trasy.

Les Dundo, Rab, Chorvátsko
Les Dundo, Rab, Chorvátsko

Park Komrčar

Lesopark sa nachádza priamo v meste Rab a je jeho ozajstnou pýchou. Právom sa radí k najkrajším parkom na východnom pobreží Jadranu. Je bohato zalesnený borovicami, dubom cesmínovitým a inou stredomorskou vegetáciou, ktorá je domovom mnohých druhov vtáctva a vzácnych motýľov. Park predstavuje idylické miesto pre prechádzku z mesta alebo piknik s výhľadom na more.

Výhľad z Parku, Rab
Výhľad z parku Komrčar, Rab, Chorvátsko

Výlet loďou z ostrova Rab

Výlet loďou z ostrova Rab môže byť pre suchozemcov nezabudnuteľným zážitkom. Výborným východiskovým bodom je Lopar, odkiaľ sa organizujú výletné plavby pozdĺž pobrežia aj na okolité ostrovy. Môžete sa vybrať napríklad na Krk a navštíviť obľúbené letovisko Baška. Mimoriadne zaujímavý je aj výlet na ostrovy Grgur a Goli otok, ktoré boli v minulosti sídlami väzníc. Dnes tu nájdete obľúbené reštaurácie a na Grgure aj jeleniu oboru.

Urobte si výlet loďou po okolí
Urobte si výlet loďou po okolí

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.2 / 5. Počítadlo: 52

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.