Maldivy tvoria stovky ostrovov. Ktorý si vybrať na vytúženú dovolenku?

Maldivy
Na Maldivách vás čaká viac ako sto ostrovov s dovolenkovými rezortmi. Foto: Asad Photo Maldives, Pexels

Maldivy sa geograficky členia na 26 koralových atolov, ktoré sa skladajú z viac ako 1200 ostrovov. Z nich je obývaných 220 a ďalších približne 130 slúži pre turistov. Zväčša platí, že jeden ostrovček patrí jednému rezortu, kde nájdete hotel s rôznymi možnosťami na ubytovanie – bungalovy na pevnine, alebo vily postavené priamo nad vodou, hotelové komplexy, reštaurácie, bazény, bary a zázemie na športy a voľný čas. Vo výstavbe sú stále ďalšie nové rezorty. Turizmus na Maldivách totiž prekvitá a z roka na rok ostrovy navštívi viac turistov. V roku 2018 ich podľa Ministerstva turizmu Maldivskej republiky bolo takmer 1,5 milióna.

Maldivy sa nachádzajú v Indickom oceáne. Vzdialené sú 480 km juhozápadne od najjužnejšieho cípu Indie. Územie, na ktorom sa rozprestierajú Maldivy je dlhé 648 km a široké 130 km. Zaberajú rozlohu 90.000 km2, z toho rozloha pevniny je len 300 km2. Ostrovy na Maldivách sú maličké. Iba 3 ostrovy majú rozlohu viac ako 4 m2 a 9 ostrovov je väčších ako 2 km2. Maldivy sú krajinou s najnižšou nadmorskou výškou. Ostrovčeky tvorené koralovým pieskom nedosahujú priemernú nadmorskú výšku viac ako 2 m.

Maldivy, ich atoly, ostrovčeky a lagúny, sú úžasným miestom na potápaniešnorchlovanie. Podmorský život pri koralových útesoch je bohatý a pestrý, naživo si obzriete a rovno aj zaplávate s tvormi, ktorých poznáte síce veľmi dobre, ale len z obrazovky alebo akvária. Pripravte sa na korytnačky, manty, žraloky, murény a desiatky druhov farebných rybiek typických pre oblasti atolov.

Medzinárodné lety prilietajú na letisko v Malé, ktoré je hlavným mestom Maldív. Výhodné letenky do tejto destinácie si môžete pozrieť na tejto stránke. Odtiaľ sa turisti presúvajú buď hydroplánmi, alebo rýchlostnými člnmi na svoje ostrovy.

Maldivy, hydroplán
Z letiska v Malé sa na svoj ostrov prepravíte rýchlostným člnom, alebo takýmto hydroplánom. Foto: Asad Photo Maldives, Pexels

Na Maldivy sa dá pozerať dvoma spôsobmi. Na prvý pohľad je na každom ostrove rezort, v  rezorte hotel, ostrov obkolesený bielym koralovým pieskom a vo vode možnosti na potápanie a vodné športy. Akoby bola ponuka na všetkých ostrovoch identická. Ak sa však Maldivám prizrieme lepšie, objavíme rôzne možnosti, ako si užiť tú pravú dovolenku v raji.

Kam sa teda po prílete na Maldivy vybrať? Vyberajte si podľa toho, čo chcete zažiť, alebo čomu sa radšej vyhnúť.

Potápanie na južných atoloch

Na Maldivách si bezpochyby prídu na svoje najmä vyznávači potápania a šnorchlovania. Vo všeobecnosti platí, že najlepšie miesta na obdivovanie podmorského sveta lákajú ľudí skôr na južnejšie atoly, krásne miesta na šnorchlovanie však nájdete takmer všade. Pre potápačov sú obľúbené najmä:

Ari Atol – v jeho vodách natrafíte na húfy pestrofarebných rýb takmer určite a často. Uvidíte tu aj krásavcov ako manta, žraloka veľrybieho alebo kladivohlavého.

Vaavu Atol – toto miesto je obľúbené pre výskyt rôznych druhov žralokov a priechodné podmorské jaskyne a previsy.

North Male Atol – považuje sa prvý, ktorý bol na Maldivách obľúbený potápačmi. Je bohatý na krásnu podmorskú scenériu, jaskyne, skalné steny, previsy a pestrý podmorský život.

Maldivy, more
Maldivy a ich čarovný podmorský svet si užijete so šnorchlom. Foto: phaisalphotos maldivesphotographer, Unsplash

Okrem jaskýň a podmorského života sa vo vodách Maldív nachádza aj veľa vrakov lodí, ktoré tu ukončili svoje plavby po nájazdoch na miestne plytčiny. Tie bývajú tiež v hľadáčiku potápačov.

Tip: vyberte si ideálne ubytovanie na Maldivách podľa vašich predstáv

Luxus na Landaa Giraavaru

Landaa Giraavaru je ostrov na atole Baa, známy je aj ako Seasons at Landaagiraavaru. Na ostrove je totiž jeden z najluxusnejších rezortov Four Seasons Resort Maldives at Landaa Giraavaru. Užívať si tu môžete viac než sto víl, osem reštaurácií a barov, spa alebo školu potápania. Môžete ísť na súkromnú plavbu loďou za delfínmi. Neopakovateľným zážitkom je aj safari Manta-on-Call. Dostanete telefón a operátor vám zavolá, keď priplávajú manty a vy si s nimi môžete ísť zaplávať. Tento rezort je aj sponzorom organizácie, ktorá sa zaoberá obnovením koralov v poškodených oblastiach Maldív. Ochrancami tohto krehkého ekosystému atolov sa môžete stať aj vy prispením na takzvaný koralový rám, ktorý sa stane útočiskom mnohých vzácnych morských tvorov a predmetom pozorovania morských vedcov. V rezorte môžete absolvovať aj jeden z ponúkaných niekoľkodňových očistných a ozdravných ajurvédskych pobytov. Landaa Giraavaru je vzdialený od medzinárodného letiska v Malé 130 km severozápadne a dostanete sa naň za pol hodinku letu hydroplánom.

Ďalšie luxusné rezorty na Maldivách:

Najstarší rezort Kurumba

Prvým privátnym rezortom na Maldivách, ktorý funguje od roku  1972 až dodnes, je Kurumba Island Resort. Nachádza sa na severe atolu Malé, len 10 minút cesty z letiska. Po niekoľkohodinovom lete je tak vhodnou voľbou pre tých, ktorí už nechcú ďalej cestovať na väčšie vzdialenosti. Kurumba, ako aj mnohé ďalšie ostrovy v Maldivách, je obkolesená ochrannými morskými múrmi. Múry slúžia na ochranu pláží pred eróziou a prinášajú aj bezpečnosť pre plavcov a dovolenkárov na ostrove, najmä vo veternom období, kedy by inak nebolo možné plávať kvôli silným prúdom.

Nakladanie s odpadom je na Maldivách veľkou témou, Kurubma má aj ďalšie prvenstvo v tomto smere. Prevádzkujú jedno z top recyklačných stredísk Kurect. Triedia, recyklujú a znova využívajú lebo posielajú materiály na spracovanie ďalej.

Ďalší z rezortov s najdlhšou tradíciou:

Maldivy
Maldivy. Obrázok od romaneau z Pixabay

Medové týždne na Kandolhu

Na malom ostrove Kandolhu je rezort s pár desiatkami víl, ktorý poskytuje dostatok súkromia a extra starostlivosti pre novomanželov. Ak sa ubytujete minimálne na 4 noci a prídete najneskôr do pol roka od vašej svadby, bude vás čakať niekoľko darčekov od rezortu: kôš ovocia a kvetinami vyzdobená posteľ na uvítanie, masáž pre vás dvoch a štvorchodová romantická večera a bublinky v pohári pri sviečkach na pláži. Rezort ponúka aj možnosť registrácie nastávajúcich manželov s vytvorením špeciálneho konta, kde môžu vaši svadobní hostia prispievať na špeciálny program, alebo darčeky pre vás dvoch počas vašich medových týždňov. Na izbách je štandardnou súčasťou vybavenia iPad a GoPro. Vyberať si môžete z piatich à la carte a plážových reštaurácií a barov. Ostrov sa nachádza na atole Ari, 70 km juhozápadne od letiska v Malé. Hydroplánom ste tam za 20 minút.

Ďalšie rezorty pre mladomanželov:

Maldivy
Maldivy sú rajom pre mladomanželov. Foto: Asad Photo Maldives, Pexels

Len pre dospelých na Hurawalhi

Rezort Hurawalhi  sa nachádza na atole Lhaviyani, 40 minút hydroplánom na sever od letiska v Malé. Okrem toho, že si tu môžete užiť wellness, spa, masáže, tenis, potápanie, šnorchlovanie, prednášky morských biológov, fitnes a windsurfing, môžete sa najesť v najväčšej presklenej reštaurácii pod vodou na svete, 5.8 Undersea Restaurant, ktorá je jednou zo šiestich gastro lokalít na ostrove. Dovolenku si tu užijete, ak hľadáte rezort bez malých detí. Tu ubytujú len deti staršie ako 15 rokov. Ak hľadáte alternatívu úplne bez detí, v rezorte nižšie sa môžu ubytovať len osoby staršie ako 18 rokov.

Ďalší rezort pre dovolenky bez detí:

Pre rodiny s deťmi na Dhaalu atole

Maldivy majú skôr prívlastok destinácie pre páriky, no nájdete tu aj rezorty, kde je dostatok zábavy pre deti. Niektoré z nich majú aj detské kluby s programom už pre malé detičky. Pokiaľ vaše deti vydržia ešte ďalší presun po prílete do Malé, vyskúšajte rezorty na Dhaalu atole, ten je od Malé vzdialený asi 40 minút letu hydroplánom. Napríklad v rezorte Niyama Private Islands Maldives majú v detskom klube program pre deti rozdelený podľa ich veku do viacerých skupín, od 12 mesiacov, do 12 rokov. Okrem ihriska na ostrove deti môžu objavovať prírodu, morský život, chodiť na rôzne workshopy, zorganizovať si vlastnú fashion show pre rodičov, surfovať a veľa iného.

Ďalší rezort, v ktorom sú vítané deti:

Pobyt s miestnymi obyvateľmi na ostrove Maamigili

Úprava miestnych zákonov spred pár rokov umožňuje turistom ubytovať sa aj mimo turistických rezortov, na ostrovoch obývaných lokálnym obyvateľstvom. Ľudia, ktorí celý život pracovali ako pomocné sily v rezortoch tak môžu svoje skúsenosti v ponuke služieb pre turistov presunúť k sebe domov. Postupne na ostrovoch budujú penzióny, kde neraz za týždeň ubytovania a stravy zaplatíte toľko, čo za jednu noc v dovolenkovom rezorte. Ak teda prichádzate na Maldivy objavovať podmorský svet, za jeho pozorovaním sa dostanete rovnako z miestnych ostrovov, ako z rezortov. Mimo rezortov máte možnosť zažiť pohostinnosť lokálnych a ich priateľskosť , všetko však s rešpektom k tradíciám moslimskej krajiny. Sem patrí okrem iného zahaľovanie tela a odopretie alkoholu. Niektoré penzióny zabezpečujú pre svojich hostí prevoz z penziónov do rezortov, kde si môžu ísť užiť dovolenku aj s drinkami a v bikinách.

  • Na ostrove Maamigili sa môžete ubytovať v penzióne Shamar Guesthouse, ktorý je na juhozápad od Malé. Priviezť sa môžete člnom, alebo lietadlom.
  • Na ostrove Thulusdhoo môžete bývať napríklad v Silk Retreats Thulusdhoo Guest House, ktorý sa nachádza len 7 km od letiska v Malé, na rovnakom atole. Obe zariadenia sú do 100 m od bikini pláže, takže si môžete užiť aj leňošenie a opaľovanie pri mori.

Rozhovor s Lenkou a Alexom, ktorí na Maldivy cestujú pravidelne

Cestovatelia Lenka a Alex išli na svoju prvú dovolenku na Maldivy na medové týždne po ich svadbe. Odvtedy sa na Maldivy vrátili ešte štyrikrát a neplánujú s tým prestať.

Kde ste boli na prvej dovolenke na Maldivách?

Maldivy boli našou voľbou pre svadobnú cestu v roku 2015. Boli sme na atole Ari v rezorte Diamonds Athuruga. Je to špeciálny rezort pre mladomanželov, rodiny s deťmi sem nechodia, ubytujú tu len ľudí od 18 rokov. Ocenili sme to, na ostrove bol pokoj a vytúžený relax.

Arthuruga, Maldivy
Relax pre dvojice na ostrove Arthuruga na južnom atole Ari. Tu máte pocit, akoby bol ostrov len váš. Privátne lehátko a prázdna pláž. V Pozadí reštaurácia. Foto: archív Alessandro Arnaldi.

Čakali vás v mladomanželskom rezorte nejaké prekvapenia, nejaká špeciálna starostlivosť?

Áno, už samotný príchod na ostrov bol príjemný, privítali nás osobne všetci zamestnanci rezortu, s ktorými sme počas dovolenky prichádzali do kontaktu. Po dlhej ceste lietadlom nám ponúkli napríklad navlhčený uteráčik a welcome drink. A z takýchto drobností sme získali dojem veľkej pozornosti. Fľaša sektu nás potom čakala na izbe, ktorá bola celá vyzdobená prekrásnymi tropickými kvetmi a lupeňmi. V jeden večer nám pripravili večeru pri sviečkach na platforme nad oceánom. To bolo veľmi romantické.

Biyadhoo, Maldivy
Maldivy, ostrov Biyadhoo. Leňošiť nemusíte len na lehátku. Každý maličký ostrov má svoje fotogenické zákutia. Foto: archív Lenka a Alessandro Arnaldi.

Odvtedy ste sa na Maldivy vrátili ešte štyrikrát. Čím vám Maldivy tak učarovali?

Skrátka, nechali sme tam kus srdca. Je to naozaj raj na zemi, kde si chodíme oddýchnuť a načerpať novú energiu. Zamilovali sme si tyrkysový oceán plný pestrofarebných rybičiek, korytnačiek, žralokov, mánt, chobotníc a murén. Živočíchy, ktoré vidíte v dokumentárnych filmoch sú tam pri vás, na dosah ruky, plávate s nimi. Keď prilietate do Malé a máte výhľad na tie okrúhle tyrkysové diamanty, je to krásny pohľad. A my už vieme, že tam dole si dáme šťavu z kokosového orecha, ktorý nám zhodia z palmy priamo k lehátku pri dome. Personál je samostatnou kapitolou, sú strašne milí a pohostinní, stále sa usmievajú a majú osobný prístup. Výborné sú aj exkurzie a prednášky – či na ostrovoch alebo na lodiach, počas dňa, ale aj pri západe slnka. Toto miesto má veľmi silnú atmosféru.

Maldivy
Čarovný podmorský svet atolov na Maldivách. Foto: archív Lenka a Alessandro Arnaldi

Vyberáte si vždy to isté miesto alebo idete vždy inam?

Vždy sa snažíme vybrať iný atol. Zatiaľ sme navštívili päť rezortov: Diamonds Athuruga, Byiadhoo, Bandos, Eriadhoo a Vilamendhoo.

Podľa čoho si vyberáte rezorty, ostrovy, atoly? Vyberáte si ubytovanie a prepravu cez sprostredkovateľa, cestovky, alebo sami?

Prvý rezort nám pomáhala nájsť cestovná kancelária, ďalšie sme si už komplet zarezervovali sami. Vyberáme podľa ponuky samotného rezortu a potom podľa recenzií na internete. A obmieňame atoly. Dopravu nám vždy zabezpečil samotný rezort, v ktorom sme sa ubytovali – ako rýchlostné člny, tak aj hydroplány.

Ako sa na Maldivách cestuje z letiska v Malé na ďalšie ostrovy?

Závisí od toho, ako ďaleko je ostrov vzdialený od letiska v Malé. Na Byiadhoo, Bandos a Eriadhoo sme išli rýchločlnom. Na Bandos sme prišli za 15 minút, na Byiadhoo za 40 minút a na Eriadhoo už ani neviem, ale oveľa dlhšie, ako bolo plánované, more bolo vtedy veľmi rozbúrené. Našťastie sme mali pri sebe žuvačky na morskú chorobu. Toto by ste si mali so sebou určite zobrať, ak pôjdete rýchločlnom. Na ďalšie dva ostrovy sme leteli hydroplánom, tie prevádzkuje spoločnosť Trans Malivian Airlines. Je to veľmi pohodlné, ale oproti člnom finančne náročnejšie.

Akú máte skúsenosť s formou stravy v rezortoch?

Zatiaľ vždy sme si vybrali all inclusive, toto je tam podľa nás najlepšia voľba vzhľadom na ponuku a kvalitu jedál. Všade bola kvalitná kuchyňa. Pripravte sa na to, že už raňajky budú zážitkom. Dajte si Mas huni. Sú to typické Maldivianske raňajky – nakrájaná cibuľa, tuniak, kokos a chili, podávané v placke pečenej v kamennej peci.

Vilamendhoo, Maldivy
Terasa, na ktorú budú večer prichádzať turisti, aby si vychutnali romantické posedenie pri západe slnka. Maldivy, ostrov Vilamendhoo. Foto: archív Lenka a Alessandro Arnaldi.

Ako vyzerá letisko v Malé?

Letisko v Malé je doslova malé ? a dobre zorganizované. Každý rezort tam má svoj pult so zamestnancom, ktorý vás tam čaká po prílete. Niektoré rezorty majú aj svoje čakacie sály s občerstvením, toaletami a sprchou.

Ako sa tam nakladá s energiami, vodou, odpadom?

Maldivy majú problémy s odpadom, jeho vývozom a skladovaním. Veľmi vítajú, ak si turisti odpad, ako napríklad batérie a plastové nádoby z krémov, berú so sebou z ostrovov domov. Naopak, je zakázané čokoľvek okrem suvenírov z ostrovov brať. Žiaden piesok, mušle a samozrejme ani koraly. Pokiaľ ide o energie a vodu, každý ostrov má vlastné zásobárne na naftu a na vodu. Špeciálne je, že na izbách v rezortoch sú záchranné vesty pre prípad cunami.

 

 

 

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 9

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?