Dovolenka v Thajsku: Kedy, kam a ako?

Ko Samui, Thajsko
Ko Samui, Thajsko

Kedy je správny čas cestovať do Thajska a na čo nezabudnúť

Plánovanie dovolenky v Thajsku môže byť vzrušujúce a zároveň náročné, vzhľadom na nekonečné množstvo možností, ktoré táto destinácia ponúka. S týmito tipmi a odporúčaniami vám nič nebráni zažiť neopakovateľnú dovolenku.

Long tail-, sú tradičný druh lode charakteristický pre Thajsko
Long tail, tradičný druh lode charakteristický pre Thajsko

Najlepší čas na návštevu Thajska

Najlepšie obdobie je od novembra do februára, kedy je počasie najideálnejšie. Marec až máj sú veľmi horúce mesiace a od júna do októbra prevláda obdobie dažďov.

Víza a cestovné doklady

Slováci na vstup do Thajska nepotrebujú víza pri dovolenkách kratších ako 30 dní. Pokiaľ však cestujete za iným účelom alebo na viac ako 30 dní,  o vízum je potrebné požiadať.

Dôležité je mať na pamäti, že cestovný pas musí byť platný ešte aspoň 6 mesiacov od návratu.

Zdravie a bezpečnosť

Nevyžaduje sa tu žiadne povinné očkovanie, odporúča sa však očkovanie proti niektorým chorobám, ako je hepatitída A a B, týfus, a tetanus. Pre istotu si pribaľte antimalariká. Netreba zabudnúť na cestovné poistenie pokrývajúce zdravotnú starostlivosť v zahraničí.

Čo sa týka bezpečnosti, Thajsko je pomerne bezpečná krajina, ale ako všade inde, aj tu by ste mali byť opatrní voči vreckovým zlodejom a podvodníkom, najmä v turisticky vyhľadávaných oblastiach.

Miestna mena a platby

Miestnou menou v Thajsku je thajský baht (THB). V prepočte 100 THB = 2,60€. Väčšina hotelov, reštaurácií a obchodov akceptuje kreditné karty, ale je dobré mať pri sebe aj hotovosť, najmä ak plánujete návštevu menších obchodov alebo trhov.

TIP: ZJEDNÁVAJTE

V Thajsku je bežné vyjednávanie o cene. S úsmevom a trochou trpezlivosti môžete často získať lepšie ceny na všetko, od suvenírov po výlety.

Kultúrne zvyky

Thajsko je známe svojou zdvorilosťou a pohostinnosťou. Zároveň krajinou, ktorej obyvatelia sú hrdí na svoju kultúru, náboženstvo, históriu a etiketu. Preto pri návštevách chrámov, palácov a ostatných pamiatok, treba mať na pamäti niekoľko vecí. Vhodne sa oblečte, zahaľte si ramená a kolená. Do chrámu vstupujte bez obuvy. Nedotýkajte sa predmetov, buďte potichu, neprejavujte nahlas svoje emócie, neukazujte prstom.

Kuchyňa

Thajská kuchyňa je známa svojou komplexnosťou, rozmanitosťou a bohatými chuťami. Thajci dokážu vyvážiť päť základných chutí: sladkú, kyslú, slanú, horkú a pikantnú. Toto vyváženie chutí je základom každého jedla a je dosiahnuté použitím rôznych ingrediencií, ako sú palmový cukor (sladkosť), limetová šťava (kyslosť), rybia omáčka (slanosť) a chilli (pikantnosť).

Street food a populárne jedlá

Jednou z najlepších spôsobov, ako skutočne zažiť a oceniť thajskú kuchyňu, je ochutnať jedlá priamo z pouličných stánkov. Porcia jedla tu v závislosti od sezóny a lokality vyjde od 40 do 150 THB. Vyskúšajte napríklad:

 • Pad Thai: Asi najznámejšie thajské jedlo, pad thai sú smažené ryžové rezance s kombináciou vajec, tofu, kreviet alebo kuracieho mäsa a dochutené tamarindovou pastou, rybou omáčkou, červenou cibuľou, a podávané s čerstvými výhonkami fazule a arašidmi.
 • Tom Yum Goong: Aromatická kyslo-pikantná polievka je plná chutí, vďaka citrónovej tráve, galange, limetovým listom, čerstvým chilli, šampiňónom a krevetám.
 • Som Tam: Osviežujúci a ostrý papájový šalát, ktorý kombinuje sladké, kyslé, slané a pikantné chute s drvenými arašidmi.
 • Zelené kari: Jedno z najikonickejších thajských jedál, bohaté a pikantné, vďaka použitiu zelenej kari pasty, kokosového mlieka, bambusových výhonkov, mäsa a zeleniny.
Tradičné Pad Thai
Tradičné Pad Thai

Ako si naplánovať pobyt v Thajsku?

Bangkok

Z Viedne alebo z Budapešti prileťte do Bangkoku. Svoju dovolenku začnite spoznávaním tejto pulzujúcej metropoly známej svojou živou pouličnou kultúrou, nádhernými chrámami, pestrou kuchyňou a bujarým nočným životom.

Ako sa presúvať po Bangkoku:

V Bangkoku radšej nešoférujte, presuny na vlastnú päsť si užijete na ostrovoch. Premávka je hustá a chaotická. Využite miestnu dopravu, možností je veľa: BTS Skytrain, MRT Metro, autobusy. Najpraktickejšie je zobrať si taxi alebo tuk-tuk. Vždy si cenu dohodnite vopred. 

Tu je zoznam top miest v Bangkoku, ktoré sa oplatí navštíviť:

1. Veľký palác a Wat Phra Kaew

Veľký palác, bývalé sídlo thajských kráľov, je komplex, ktorý zapôsobí svojou nádherou a architektúrou. V jeho areáli sa nachádza Wat Phra Kaew (Chrám Smaragdového Budhu). Táto lokalita je jednou z najposvätnejších v Thajsku a je povinnou zastávkou pre každého návštevníka Bangkoku.

Wat Phra Kaew (Chrám Smaragdového Budhu), Bangkok
Wat Phra Kaew (Chrám Smaragdového Budhu), Bangkok

2. Wat Arun (Chrám úsvitu)

Wat Arun je jeden z najznámejších a najfotografovanejších chrámov v Bangkoku, vďaka svojej jedinečnej architektúre a výnimočnej polohe na brehu rieky Chao Phraya. Poskytuje nádherný výhľad na Bangkok.

Wat Arun, Bangkok, Thajsko
Wat Arun, Bangkok

3. Chatuchak víkendový trh

Chatuchak je jeden z najväčších trhov na svete, kde nájdete takmer všetko. Je to skvelé miesto na nakupovanie a ochutnávku miestnej pouličnej kuchyne.

4. Plávajúce trhy

Bangkok je známy svojimi plávajúcimi trhmi, ako sú Damnoen Saduak a Amphawa, kde môžete zažiť tradičný thajský spôsob obchodovania z člnov plných čerstvých produktov, jedál a remesiel. Tieto trhy ponúkajú jedinečný zážitok a sú skvelým miestom na fotografovanie.

Plávajúce trhy, Bangkok, Thajsko
Plávajúce trhy v Bangkoku, Thajsko

5. Wat Pho (Chrám ležiaceho Budhu)

Wat Pho je známy svojou obrovskou sochou ležiaceho Budhu a je tiež centrom tradičnej thajskej masáže. Tento chrám je jedným z najstarších a najväčších v Bangkoku a je plný nádherných pagod, sôch a záhrad.

Chrám ležiaceho Budhu, Thajsko, Bangkok
Chrám ležiaceho Budhu, Thajsko, Bangkok

6. Asiatique The Riverfront

Asiatique kombinuje nočný trh a nákupné centrum s nádherným výhľadom na rieku Chao Phraya. Toto moderné rekreačné miesto ponúka širokú škálu obchodov, reštaurácií a zábavných atrakcií, vrátane kolotoča a kultúrnych predstavení.

7. Sky Bar alebo Mahanakhon SkyWalk

Pre panoramatické výhľady na mesto navštívte niektorý z výškových barov alebo vyhliadok, ako je Sky Bar na Lebua v State Tower alebo Mahanakhon SkyWalk, najvyššia vyhliadková plošina v Bangkoku.

Výhľad na Bangkok z Mahanakhon SkyWalk
Výhľad na Bangkok z Mahanakhon SkyWalk

8. Jim Thompson House

Tento nádherný komplex tradičných thajských domov patril americkému podnikateľovi a zberateľovi Jimovi Thompsonovi, ktorý je pripisovaný oživeniu thajského hodvábneho priemyslu. Dnes je to múzeum, ktoré ponúka náhľad do thajskej architektúry a kultúry.

Viac tipov na Bangkok a jeho okolie nájdete v tomto článku.

Phuket, Ko Samui, Krabi alebo iné?

Strávili ste pár dní v Bangkoku, ako-tak si zvykli na horúci vlhký vzduch, ochutnali jedlá, nápoje a ovocie, z ktorých sa vám budú slinky zbiehať pri každom pomyslení na vaše thajské dobrodružstvo. Je čas vydať sa k moru.

Pohodlne a rýchlo sa prepravíte letecky, vnútroštátnym letom, napríklad s Thai Airways, Bangkok Airways, Thai AirAsia. Letenky sa pohybujú v závislosti od sezóny od 100€ obojsmerne. Na Phuket let z Bangkoku trvá približne 1 hodinu a 30 minút, na Krabi približne 1 hodinu a 20 minút a na Ko Samui približne 1 hodinu.

Dobrodružnejšie povahy môžu vyskúšať kombináciu taxi / autobusu / vlaku / lode. Ak sa rozhodnete cestovať týmto spôsobom, v lokálnej agentúre, ktorú nájdete na každom rohu, si  dohodnete, kde chcete cestovať. Potom budete podľa pokynov čakať na odvoz. Väčšinou pre vás príde auto priamo do hotela, na tričko vám nalepia farebný štítok a idete. Po čase zastavíte, dostanete iný štítok, prestúpite na iný dopravný prostriedok a takto, až kým nebudete v cieli. Verte, že sa budete cítiť zdesene a stratene, ale Thajci podľa farby vášho štítka presne vedia, čo je cieľ vašej cesty 🙂

Thajsko má rozsiahle pobrežie a je obklopené Andamanským morom na západe a Thajským zálivom na východe, ktoré ponúkajú rozličné prímorské a ostrovné destinácie s jedinečnými charakteristikami.

Thajsko a jeho ostrovy
Thajsko a jeho ostrovy

 

TIP: Kde je to možné, požičajte si skúter (200 – 400 THB na deň) a preskúmajte celé okolie.

Tu je prehľad najlepších miest v Thajskom zálive:

Ko Samui

Ko Samui je jedným z najpopulárnejších ostrovov v Thajsku, známy svojimi luxusnými rezortmi, nádhernými plážami, ako sú Chaweng a Lamai, a živým nočným životom. Ostrov tiež ponúka široký výber aktivít, vrátane potápania, jogy a thajskej kuchyne.

Ko Samui, Thajsko
Ostrov Ko Samui, Thajsko

Ko Phangan

Najviac známy je pre svoje mesačné Full Moon Party na pláži Haad Rin. Ponúka však aj pokojnejšie pláže, ktoré sú ideálne pre relaxáciu a únik od davov. Ostrov má bohatý výber ekologických rezortov a wellness centier.

Ko Tao

Ko Tao je rajom pre potápačov s najlepšími potápačských lokalitami v Thajsku. Ostrov je menší, než jeho susedia a je ideálny pre tých, ktorí hľadajú pokojné prostredie, v ktorom môžu objavovať podmorský život.

Potápanie v okolí Ko Tao, Thajsko
Potápanie v okolí Ko Tao, Thajsko

Ang Thong Marine National Park

Tento národný park pozostáva z viac ako 40 ostrovov a ponúka úchvatné prírodné scenérie, vrátane vápencových útesov, džungľových ostrovov a jazier skrytých v krasových formáciách. Je to skvelé miesto pre kajakárov, trekking a objavovanie izolovaných pláží.

Ang Thong Marine National Park, Thajsko
Ang Thong Marine National Park, Thajsko

Ko Chang

Ko Chang je druhý najväčší ostrov Thajska a je súčasťou národného parku Mu Ko Chang. Ostrov je známy svojimi hustými džungľami, vodopádmi, a krásnymi plážami. Ponúka pokojnejšiu alternatívu k rušnejším ostrovom a je skvelým miestom na trekking, kajakovanie a pozorovanie prírody.

Ko Mak

Ko Mak je malý, pokojný ostrov s nízkym počtom obyvateľov a obmedzeným rozvojom, čo umožňuje návštevníkom skutočne sa oddať relaxu na pláži. S jeho krištáľovo čistou vodou a korálovými útesmi je ideálnym miestom na šnorchlovanie a potápanie.

Dovolenka v Thajsku: Kedy, kam a ako?
Ko Mak, Thajsko

Ko Kood

Známy svojimi jasnými vodami, úchvatnými vodopádmi a pokojnými plážami. Je to ideálne miesto pre tých, ktorí hľadajú únik od davov a chcú si užiť prirodzenú krásu Thajska.

Najlepšie miesta v Andamanskom mori:

Phuket

Phuket je najväčší thajský ostrov a jedna z najpopulárnejších destinácií pre turistov, ponúkajúci širokú škálu atrakcií, aktivít a ubytovania. Od rušných pláží Patong, Karon a Kata, po pokojnejšie a izolovanejšie pláže na severnom konci ostrova, Phuket má niečo pre každého.

Tip na výlet z Phuketu: James Bond Island

James Bond Island sa nachádza v národnom parku Ao Phang Nga na západe Thajska. Toto miesto je svetoznáme vďaka filmu Muž so zlatou zbraňou zo série „Bondoviek“. Mnohé organizované výlety kombinujú návštevu James Bond Island s ďalšími aktivitami, ako je kajakovanie, plavba po lagúnach a návšteva ďalších ostrovov.

James Bond Island, Thajsko
James Bond Island, Thajsko

Similan Islands

Národný park Similan Islands je jedným z najlepších miest na potápanie a šnorchlovanie v Thajsku, známy svojimi dramatickými podmorskými skalnatými formáciami a bohatým podmorským životom. Ostrovy sú prístupné len v turistickej sezóne.

Surin Islands

Podobne ako Similan Islands, aj Surin Islands sú známe svojimi vynikajúcimi podmorskými scenériami a sú obľúbeným miestom pre potápanie a šnorchlovanie. Národný park Surin je tiež domovom komunity, ktorá žije tradičným spôsobom života.

Domy tradičnej komunity, Morgan Village, Thajsko
Domy tradičnej komunity, Morgan Village, Thajsko

Krabi

Krabi je známe svojimi úchvatnými vápencovými útesmi, jasnými vodami a nádhernými plážami ako Ao Nang, Railay a pláž Phra Nang. Je tiež skvelým východiskovým bodom na preskúmanie okolitých ostrovov a dejiskom všakovakých zážitkov:

Výlety na ostrovy
 • Ko Phi Phi: Jedna z najpopulárnejších výletných destinácií. Môžete tu šnorchlovať v Pileh Lagoon a obdivovať Viking Cave. Tiež navštíviť slávnu Maya Bay, kde sú od roku 2022, po 3,5 ročnej uzávierke, sprísnené opatrenia a obmedzený turizmus kvôli snahe o obnovenie ekosystému ostrova. 
 • Ko Hong: Ostrov Ko Hong ponúka nádhernú lagúnu prístupnú len loďou, ideálnu pre kajakárov a šnorchlovanie.
 • Four Islands Tour: Tento výlet zvyčajne zahŕňa návštevu ostrovov Poda, Chicken, Tup a Phra Nang Cave Beach, kde môžete užívať slnko, more a krásne pláže.
Horolezectvo na Railay
 • Railay je svetoznámy horolezecký raj s útesmi ponúkajúcimi stovky lezeckých trás pre začiatočníkov aj pokročilých lezcov. Navyše, pláž Railay Beach obklopená skalnými útvarmi je očarujúca.
Railay Beach, Thajsko
Railay Beach, Thajsko
Návšteva vodopádov a horských prameňov
 • Emerald Pool: Krásna prírodná lagúna s priezračnou, tyrkysovou vodou, ktorá je ideálna na kúpanie.
 • Hot Springs: Prírodné pramene, kde si užijete relaxačné kúpele v teplej minerálnej vode uprostred džungle.
Kajakovanie na rieke v mangrovových lesoch
 • Preskúmajte mangrovové lesy na kajaku a objavte ich bohatý ekosystém, skryté zákutia a jaskyne.
Návšteva Tiger Cave Temple (Wat Tham Sua)
 • Tento buddhistický chrám je známy svojou obrovskou zlatou Budhovou sochou a úchvatnými výhľadmi na okolitú krajinu, ktoré sa vám naskytnú po výstupe po 1260 schodoch.

Ko Phi Phi

Phi Phi je skupina šiestich ostrovov, z ktorých Ko Phi Phi Don a Ko Phi Phi Leh sú najznámejšie. Ponúkajú úchvatné prírodné scenérie a sú často označované za jedny z najkrajších ostrovov na svete. Phi Phi Leh je domovom známej Maya Bay.

Ko Lanta

Ko Lanta je skupina ostrovov, ktorá ponúka relaxačnú atmosféru s dlhými, pokojnými plážami, útulnými barmi a kvalitnými rezortmi. Je ideálna pre rodiny a páry hľadajúce pokojnejšiu dovolenku.

Ko Lanta, Thajsko
Ko Lanta, Thajsko

Tarutao National Marine Park

Národný morský park na juhu Andamanského mora, zahŕňa niekoľko ostrovov ponúkajúcich nádherné prírodné scenérie, od izolovaných pláží po džungľové treky a historické lokality.

Thajsko ponúka jedinečnú kombináciu ohromujúcej prírodnej krásy, bohatej kultúry a vynikajúcej kuchyne. Je to krajina, kde každý návštevník nájde niečo pre seba, od idylických pláží po historické pamiatky a nočný život, čo z Thajska robí nezabudnuteľnú dovolenkovú destináciu.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 32

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?