Boli sme v Dubaji a spísali sme všetko, čo by vás mohlo zaujímať

Dubaj, pohľad z vtáčej perspektívy

Naša cesta za exotikou začala ako inak – hľadaním leteniek za babku pre vás, našich fanúšikov. A verte, že v súvislosti s vyhľadávaným dovolenkovým rezortom Dubai tie letenky za babku naozaj boli. Spiatočná letenka pre jedného bola v ponuke za 120€.  Takej sume sa jednoducho odolať nedá a hneď sme mali o výlet postarané.  V nasledujúcom článku sa s vami podelíme o naše zážitky.

1. Vycestovanie do Dubaja

dubai airport
Uvítací nadpis Dubajského letiska

Cestovali sme z Budapešti leteckou spoločnosťou WizzAir a let trval 6 hodín. Medzinárodné letisko Dubaj, na ktorom sme pristáli (Dubai World Central – Al Makhtum International Airport), je od centra vzdialené približne 50 kilometrov. Z letiska do mesta sa dostanete vďaka taxi alebo mestskej doprave. My sme si zvolili mestskú dopravu, keďže hneď na letisku sme mali možnosť zakúpiť si dopravnú kartu. Táto karta je dobíjateľná a dobiť si ju môžete či už na jednu jazdu, jazdu s prestupmi či celodenný lístok s neobmedzeným množstvom prestupov. My sme využívali celodenné lístky, ktoré stoja 20 dirhamov, čo je v prepočte zhruba 5€. Karta platí na autobusy, metro a električku. Pred cestou vám odporúčame pozrieť si plány dráh metra či autobusov. Metro  samozrejme chodí každú chvíľu no autobusmi to už nie je také časté. Autobusové búdky sú všetky klimatizované, no väčšinou plné a stáť na priamom slnku pri rušnej diaľnici nie je v 37 stupňových teplách nič príjemné (nevieme si predstaviť, ako to domáci riešia počas leta s vyše 40stupňovými teplotami :)). V meste tiež funguje aplikácia UBER, ktorú sme hneď v prvý deň využili (skúste si vygoogliť promo kódy na jazdy zadarmo v Dubaji). Ceny závisia od hustoty premávky, no nás cesta krížom cez celé mesto vyšla 80 dirhamov (cca 20€) a grátis sme dostali prehliadku mesta aj s komentovaním nášho milého pána vodiča Muhammada 🙂

Taxi in Dubai
Doprava v Dubaji

Čo sa týka ubytovania, tu nás prekvapenie tiež neminulo. Hotely, takisto ako aj letecké spoločnosti, ponúkali vysoké zľavy na pobyty, stačilo si už len vybrať. My sme si vybrali White Fort Hotel v “starej“ časti mesta zvanej Deira. Hotelová izba bola pekne zariadená, personál bol veľmi priateľský, v blízkosti sme mali potraviny či reštaurácie a čo bolo hlavné – stanicu metra. V cene boli raňajky v podobe švédskych stolov. Dokopy za všetky služby pre troch na 5 nocí nás hotel stál 250€.

2. Odporúčame po príchode navštíviť

2.1. Burj Al-Arab

Burj al Arab
Zápas slnka na pláži

Prvé, čo sme si šli obzrieť bola asi najznámejšia dubajská stavba Burj Al-Arab. Autobusová zastávka je hneď pri hoteli, takže dostať sa sem nie je nijaký problém. Hotel sme si chceli pozrieť pekne z blízka, možno len nakuknúť dnu a obzrieť si ten luxusný interiér, no ďalej, ako na príjazdovú cestu nás nepustili.  Nevadí, pohľad na samotný hotel stál za to.

Potom sme sa vybrali na pláž. Pri plážach si musíte dať pozor, veľká časť z nich sú súkromné hotelové pláže. Niektoré kontrolujú pracovníci hotela, iné majú len tabuľu s oznamom, že vstupujete na súkromnú pláž. POZOR, ak si nevšimnete takéto značenia, môžete dostať pokutu.  Avšak, ďaleko od Burj Al-Arabu chodiť nemusíte. Je tam krásna, upravovaná piesočná pláž s čistučkou vodou a hotel z nej máte ako na dlani. Sú tu prezliekacie kabínky, v blízkosti je malý obchodík kde si môžete kúpiť všetko od chladených nápojov po opaľovací krém. Na naše prekvapenie tam nebolo vôbec veľa ľudí, aj keď stále bežala sezóna. Príjemne sme sa tu odreagovali a pekne zhnedli 🙂

2.2. Burj Khalifa

burj khalifa
Najvyššia budova sveta

Našou ďalšou zastávkou bola najvyššie budova sveta Burj Khalifa. S výškou 828m je zapísaná do Guinesovej knihy rekordov. Dostať sa k nej je jednoduché, má vlastnú stanicu metra. Vstupuje sa do nej však cez obchodné centrum Dubai Mall, do ktorého vás zavedú pohyblivé pásy v presklenom tuneli. Toto obchodné centrum je veľmi vyhľadávaným najmä medzi tými, ktorí si potrpia na kvalitu a značku, obchody s kabelkami od firmy Michael Kors či luxusné oblečenie značky Guci alebo Versace nesmú chýbať, no jednoducho je to raj pre nákupné maniačky a maniakov. Samozrejme, ceny sú tomu prispôsobené.

Pre tých, ktorí nakupovanie na dovolenke radšej preskočia, je tu množstvo zaujímavých oddelení, napríklad obrovské akvárium, kde síce ak si chcete prejsť tunelom musíte zaplatiť vstupné, no vonkajšie steny sú priehľadné a tak aj okoloidúci môžu zblízka vidieť obrovskú raju či zubatého žraloka, živočíchov tam pláva naozaj požehnane. Ďalej je v priestoroch Dubai Mall skutočný vodopád so sochami skákajúcich mužov, jeho šum si môžete vychutnať z príjemnej reštaurácie, ktorá sa nachádza priamo pod ním, či výstava športových áut pri zadnom vchode do priestorov.

dubai mall
Uvítacia ceduľa

Asi najdôležitejšou súčasťou Dubai Mall je vstup do spomínanej Burj Khalifa. Lístky pre jedného na výhliadku z nej stoja 30€. Dajú sa zakúpiť priamo pri vstupe, my však odporúčame lístky si zakúpiť nejaký čas vopred cez internet, vyhnete sa tak dlhým radom, kde sa môže tiež stať, že sa lístky vypredajú a vy tak prídete o zážitok. Lístky kúpené cez internet si už stačí len na mieste vytlačiť a môžete sa postaviť do rady na výťahy.

Pred vstupom musí každý prejsť kontrolou podobnou ako na letisku, odporúčame nebrať si so sebou objemné tašky a iné známe zakázané predmety. Na 125 poschodie vás vyvezie výťah s rýchlosťou 10m/s, počas jazdy hore sa na stenách výťahu premietajú svetoznáme stavby a informácie, kedy ste presiahli ich výšku od egyptských pyramíd cez parížsku Eiffelovku, Empire State Building v New Yorku až nakoniec Burj Khalifa.

Na výhliadku je určené poschodie s 360 stupňovým výhľadom a jednou vonkajšou výhliadkovou terasou. Zdržať sa tam môžete akokoľvek dlho chcete, my sme si počkali od 16:00 až do západu slnka, ten pohľad bol nezabudnuteľný. Na spestrenie zážitku sú tu ďalekohľady, ktoré vám priblížia vzdialené miesta, či ukážu, ako vyzeral Dubai zhruba pred 50 rokmi.

Na pamiatku vám fotografi vytvoria vtipnú fotografiu, ktorú si neskôr môžete zakúpiť. Na vrchu ako aj dole sú tematické obchody, kde si môžete kúpiť rôzne suveníry, pohľadnice, tričká či perá, možností je naozaj veľa.

dubai fountain
Večerný pohľad na fontánu

Ako iste viete, pod budovou Burj Khalifa sa nachádza najslávnejšia spievajúca fontána na svete Dubai  Fountain. Fontána má dĺžku  275 metrov a je osvetlená s viac ako 6.600 led svetlami, čo pri predstavení dodáva na kráse a honosnosti, vraj je vďaka týmto svetlám viditeľná aj z vesmíru. Predstavenie sa koná každých 30 minút a pred začatím upozorní divákov blikaním svetielok.

V jej repertoári sa nachádzajú celosvetové hity známych umelcov, ale aj piesne domácich, ktoré sa striedajú. Ak si chcete užiť celé predstavenie bez prekážok vo výhľade, odporúčame prísť k fontáne aspoň 10 minút pred predstavením, potom sa tam nahrnie dav a máte malú šancu vidieť predstavenie v celej kráse. My sme neodolali a boli sme sa tam pozrieť tri večery za sebou 🙂

2.3. Dubai Marina

dubai marina
Najväčšie sídlisko v Dubaji

Mesto v meste, najväčšie ‚sídlisko‘ v Dubai – Marina sa nachádza hneď pod jedným z trorch známych umelo vytvorených ostrovov v tvare palmyPalm Jumeriah. V Marine sa sústreďuje najväčšie množstvo mrakodrapov, pomedzi ktoré preteká umelo vytvorený kanál. Tu si môžete na prehliadku celej Mariny objednať loďku za približne 50 dirhamov. Jej návštevu môžete využiť na dlhú prechádzku, promenáda má (7 kilometrov), ale aj na kúpanie, v blízkosti sú pláže.

3. Potraviny

Dubai Tea
Stánok na letisku

Čo sa týka potravín, nemusíte sa obávať horibilných cien. Pollitrová fľaša čistej vody stojí 1 dirham (20 centov), litrová fľaša čistej vody 1.5 dirhamu (30 centov), sýtené nápoje v plechovkách majú jednotnú cenu 1.5 dirhamu (30 centov), džúsy, malinovky či káva, to všetko sa pohybuje v sume do 3 dirhamov. Najesť sa môžete v rýchlych občerstveniach ako McDonald či KFC, ale aj v rôznych malých reštauráciách s jedálničkami od výmyslu sveta. Sumy sú prijateľné, no čím bližšie k centru, tým sa mierne zvyšujú.

4. Doprava

letenkyzababku - doprva v dubaji
Doprava v Dubaji

Ako sme spomínali, najvýhodnejším a najrýchlejším spôsobom dopravy je metro. Taxíky sú platené od času a vzdialenosti, je to zhruba 1,60 dirhamu za kilometer. Pre turistov funguje aj turistický spoj na hop-on autobusoch (ceny a menia podľa aktuálnej sezóny). dobrým riešením je aj spomínaný UBER.

5. Zábava

Dubai aquapark Wild Wadi
Aquapark

Ak sa chcete pomedzi navštevovanie pamiatok zabaviť, ponuka je pestrá. Napríklad hneď pri Burj Al-Arab je aquapark Wild Wadi, pre fajnšmekrov je tu zjazdovka, ktorú nájdete v priestoroch obchodného domu Mall of Emirates. Nájdete tu aj ťavie preteky. My sme bohužiaľ nestihli navštíviť tieto miesta, no podrobnejšie informácie o vstupnom a podobne nájdete tu: http://www.jumeirah.com/en/hotels-resorts/dubai/wild-wadi/
alebo tu: http://www.theplaymania.com/skidubai
Samozrejme, Dubai Vám ponúka oveľa viac podobných zábavných miest.

6. Obyvatelia

Dubai citizens
Rušné nákupné centrum

Čo sa týka obyvateľov, musíme povedať, že 85 percent obyvateľovprisťahovalci, ktorí prišli za lepším životom. Nenájdete tu však žiadneho bezdomovca či teraz často spomínaných imigrantov. Tu jednoducho kto chce zostať, musí pracovať. A keďže sa mesto každým rokom stále vyvíja, o prácu tu nemajú núdzu.

Odpovedáme na Vaše otázky v komentároch

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 4

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Avatar
Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.

13 KOMENTÁRE

 1. Dobrý den, kupile sme letenky do Dubaja. Teraz pozerame ubytovanie, no ale co by ma zaujimalo je doprava. Je vsetko daleko peso? ci radsej nie? Neni sme jazykovo zdatni preto by sme vas chceli poprosit o rady tykajuce sa dopravy. Chceme aj na plaz a aj do mesta. Ako su prosim oznacene listky? Su taxiky moc drahe? Maju tam mapy? Viete take kde je ukazane kde sa co nachadza. Podla vasho odporucania by sme si vypisali miesta kam sa chceme pozriet a popri tom sa aj okupali. Sme laici cestovatelia,ale zatal to vladame. S anglictinou je trochu problem, ale snad sa nestarime 🙂 A este peniaze? Co je lepsie? Mat dolare alebo ich peniaze?

  Dakujem vam velmi pekne za skoru odpoved Ivana

  • Ahoj Ivi ,
   taxi neni drahe ale doporucuji cestovat metrem a busem a pokud neni jina moznost tak taxikem. Kupte si stribrnou kartu a dobijejte ji.
   Poradim ti se podivat na nasi webovku tam je spoustu informaci o doprave v DUbaji:)

   http://www.dubaihow.com

 2. V Dubaji chodiť pešo je na dlhé lakte, často sa na niektoré miesta nedá ani dostať. Tak ako je písané v článku vyššie, treba využívať verejnú dopravu a taxi. Metro je vynikajúce na prepravu, pozor má I. a II. triedu a tiež špeciálny vagón iba pre ženy. Trasa metra, podstatná časť ide po povrchu, takže budete mať aj prehliadku mesta v cene. Metro v Dubaji má 2 trasy, červenú a zelenú. Treba si kúpiť dobíjateľnú kartu, máte to na metro aj busy. Pri prílete na letisko Al Makhtum International Airport sme išli na hotel v časti Deira taxíkom, späť pri odchode sme sa zviezli metrom na poslednú stanicu metra a tam sme si stopli taxi, tým nás taxi pri ceste späť vyšiel lacnejšie. Hotel sme mali vzdialený od metra cca 3 min., blízko hotela bolo kopec obchodíkov, takže so stravou nebol problém, na hoteli sme mali iba raňajky, v cene ubytovania ,(švédske stoly). Dobíjanie karty MHD sme robili cez platobnú kartu, peniaze sme zmenili rovno na letisku, po príchode, dajú sa potom zmeniť v meste, v zmenárňach, v hoteli je to nevýhodnejšie. Ak chcete alkohol, treba si ho kúpiť na letisku vo free shope hneď po prílete, lebo potom v meste je problém. Väčšina hotelov ma službu, dovoz a odvoz na pláž, takže s tým by nemal byť problém. V lobby hotela sú vypísané odchody busu. Väčšina hotelov okrem týchto odvozov má aj kyvadlovku do Free zone – lacné nákupy. Čo sa týka peňazí, treba sledovať kurz dolára aj eura. Ja som mala hotovosť jednu aj druhú. Indi výlete do Abu Dhabi (hl. mesto) sa dá urobiť bez CK. Z hotela sme isli na hl. central bus station /taxikom/ a stade sme si kupili listok na bus do Abu Dhabi, vratný. Pobyt sa vydaril, ale bolo veľmi horúco. Ostatné info môžem poslať na e-mail, ak bude záujem.

  • Ahoj Filipe,
   vetsinou ne , 5 hvezdickove hoteli vubec a pro nas pro Evropany ani hoteli nizscih trid nedelaji problemy.
   Tato vyjimka je pouze o Ramadanu. O Ramadanu jsou vsechny hoteli striktni v tomto pravidel,
   Pokud chce vedet vic o DUbaji mrkni zde: http://www.dubaihow.com

 3. Dobry den je dubaji problem ked niesme.zosobaseny mame s partnerkou len 20 rokov a ideme do hotela hilton garden al.mina prosim vas a bozkavanie sa verejnosti alebo drzanie za ruky je zakazane dakujem

 4. Dobry den,
  rada bych vam predstavila nase webove stranky o Dubaji. My v Dubaji zijeme takze mame vzdy aktualni a pravdive informace. Doufam ze se vam budou webovky libit a pomohou vam se orientovat v tomto crazy meste:)

  http://www.dubaihow.com

  • Dobry den.
   Vedeli by ste mi poradit, ako sa dostanem z letiska do pristavu, kde sa mame nalodit metrom? Priletime rano o7, ale nalodenie je az o12. 00.
   Ďakujem

 5. Dobrý deň, chcem sa spýtať na internet. Aby rodina vedela, že som OK používam v zahraničí na komunikáciu s nimi Skype, Viber, Whatsapp. Cez ne si telefonujeme… aby sme sa vyhli drahým roamingovým poplatkom… Ale vraj sú tieto v Dubaji blokované… je to pravda?
  Ako sa dá byť s rodinou v kontakte?

  Ďakujem za odpoved.

 6. Dobrý deň, chceli by sme ísť s dcerou do Dubaja, problém je , že ona je na invalidnom vozíku. Neviem či sa to dá zvládnuť či je metro bezbarierové a ako to je v centre mesta. Hociake informácie by nam pomohli. Ďakujem za odpoved.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.