Atény mesto bohov

By: piet theisohn - CC BY 2.0

Atény sú hlavné a najväčšie mesto Grécka a ponúkajú milovníkom histórie a mytológie bohaté pamiatky. Je to rušná turistická oblasť s populáciou takmer 800 000 ľudí. Nachádzajú sa na juhu Grécka a podľa mytológie ich založil Kekrops – napol človek a napol had. Meno dostali však po bohyni múdrostiAtény. Ak sa chytáte do Atén počas letnej sezóny tak si určite prečítajte nižšie ako si Atény užiť do bodky 🙂

Akropolis – najdokonalejší staroveký chrám

Atény mesto bohov
By: kotsozCC BY 2.0

Pýcha Atén a Grécka. Akropolis je staroveký chrám kde sa podľa legiend schádzali bohovia. Ročne ho navštívia tisíce turistov z celého sveta aby prišli obdivovať túto majestátnu stavbu. Je to monumentálny komplex stavieb, symbol klasického gréckeho umenia a kultúry, vybudovaný návrší kopca Akropolis. Bol postavený v rokoch 447 až 406 pred n. l.

Grécka kuchyňa

Atény mesto bohov
By: george ruizCC BY 2.0

Grécka kuchyňa je známa so svojou pestrosťou. Určite každý z nás pozná známe grécke jedlo a to Gyros. Gréci preferujú ľahšie ale zato chutné jedlá. Známe sú taktiež šaláty ochutené zdravým olivovým olejom, pre príklad Grécky šalát. Ďalšou zaujímavou špecialitou na gréckom stole sú tzatziki s bagetou alebo morské plody.

Staroveké grécke divadlo

Atény mesto bohov
By: Graham C99CC BY 2.0

Je to najstaršie kamenné divadlo postavené pod holým nebom. Postavil ho Herodes Atticus v roku 164 pred n. l. Keďže divadlo bolo po toľkých rokoch schátrané tak v roku 1950 prešlo rekonštrukciou. Dodnes sa tam konajú divadelné predstavenia a využíva sa taktiež ako koncertná sála.

Rušné moderné trhy

Atény mesto bohov
By: Patrick DenkerCC BY 2.0

V Aténach môžete taktiež navštíviť klasický grécky trh, kde si môžete kúpiť tradičné grécke pochúťky a môžte si vybrať zo širokej škály ovocia a zeleniny. Rušný trh môžete nájsť na ulici Monastiraki, ktorá má pozitívne referencie. V tejto štvrti nájdete mnoho reštaurácií s tradičným gréckym jedlom alebo kaviarne.

Poznávacia jazda

Atény mesto bohov
By: Daniel OinesCC BY 2.0

Pre nenáročnú obhliadku mesta môžete využiť HOP-on BUS, ktorý jazdí po Aténach a smeruje k pamiatkam. Je to dobrá možnosť ako sa rýchlo a bezstarostne dostať ku gréckym pamiatkam a spoznať viac Atény. Navyše je niekde k dispozícií aj sprievodca s angličtinou.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.