Atény mesto bohov

By: piet theisohn - CC BY 2.0

Atény sú hlavné a najväčšie mesto Grécka a ponúkajú milovníkom histórie a mytológie bohaté pamiatky. Je to rušná turistická oblasť s populáciou takmer 800 000 ľudí. Nachádzajú sa na juhu Grécka a podľa mytológie ich založil Kekrops – napol človek a napol had. Meno dostali však po bohyni múdrostiAtény. Ak sa chytáte do Atén počas letnej sezóny tak si určite prečítajte nižšie ako si Atény užiť do bodky 🙂

Akropolis – najdokonalejší staroveký chrám

Atény mesto bohov
By: kotsozCC BY 2.0

Pýcha Atén a Grécka. Akropolis je staroveký chrám kde sa podľa legiend schádzali bohovia. Ročne ho navštívia tisíce turistov z celého sveta aby prišli obdivovať túto majestátnu stavbu. Je to monumentálny komplex stavieb, symbol klasického gréckeho umenia a kultúry, vybudovaný návrší kopca Akropolis. Bol postavený v rokoch 447 až 406 pred n. l.

Grécka kuchyňa

Atény mesto bohov
By: george ruizCC BY 2.0

Grécka kuchyňa je známa so svojou pestrosťou. Určite každý z nás pozná známe grécke jedlo a to Gyros. Gréci preferujú ľahšie ale zato chutné jedlá. Známe sú taktiež šaláty ochutené zdravým olivovým olejom, pre príklad Grécky šalát. Ďalšou zaujímavou špecialitou na gréckom stole sú tzatziki s bagetou alebo morské plody.

Staroveké grécke divadlo

Atény mesto bohov
By: Graham C99CC BY 2.0

Je to najstaršie kamenné divadlo postavené pod holým nebom. Postavil ho Herodes Atticus v roku 164 pred n. l. Keďže divadlo bolo po toľkých rokoch schátrané tak v roku 1950 prešlo rekonštrukciou. Dodnes sa tam konajú divadelné predstavenia a využíva sa taktiež ako koncertná sála.

Rušné moderné trhy

Atény mesto bohov
By: Patrick DenkerCC BY 2.0

V Aténach môžete taktiež navštíviť klasický grécky trh, kde si môžete kúpiť tradičné grécke pochúťky a môžte si vybrať zo širokej škály ovocia a zeleniny. Rušný trh môžete nájsť na ulici Monastiraki, ktorá má pozitívne referencie. V tejto štvrti nájdete mnoho reštaurácií s tradičným gréckym jedlom alebo kaviarne.

Poznávacia jazda

Atény mesto bohov
By: Daniel OinesCC BY 2.0

Pre nenáročnú obhliadku mesta môžete využiť HOP-on BUS, ktorý jazdí po Aténach a smeruje k pamiatkam. Je to dobrá možnosť ako sa rýchlo a bezstarostne dostať ku gréckym pamiatkam a spoznať viac Atény. Navyše je niekde k dispozícií aj sprievodca s angličtinou.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?