Ostrov Krk v Chorvátsku: Nielen krásne pláže, ale aj akvárium či jaskyňa

Ostrov Krk
Ostrov Krk, Chorvátsko

Pozývame vás na najväčší a zároveň najnavštevovanejší ostrov Jadranu. Krk vďačí za svoju popularitu nielen výbornej dostupnosti z vnútrozemia, ale aj veľkej rozmanitosti dovolenkových príležitostí. Na návštevníkov tu čakajú moderné mestské pláže aj malé romantické zátoky, starobylé mestá s množstvom historických pamiatok a pestrým kultúrno-spoločenským životom, tiché malé dedinky a prekrásna príroda. Predstavujeme vám chorvátsky ostrov Krk a jeho najväčšie lákadlá.

Ostrov Krk: Základné informácie

Najväčší ostrov Chorvátska má rozlohu približne 405 km2 a je súčasne najsevernejším ostrovom v Kvarnerskom zálive. Leží asi 570 km od nášho hlavného mesta a je výborne dostupný autom aj vzduchom. S pevninou ho od roku 1980 spája 1,5 km dlhý Krčský most, vedúci z Jadranskej magistrály na severný cíp ostrova. Priamo na ostrove, takisto v severnej časti, je vybudované letisko Rijeka. Trajekty spájajú Krk s ostrovmi Rab a Cres.

Ostrov Krk, Chorvátsko
Ostrov Krk, Chorvátsko

Klíma na ostrove Krk

Ostrov Krk patrí k miestam s miernou stredomorskou klímou. Priemerná letná teplota vzduchu tu dosahuje 26 ˚C, teplota mora sa v letnej sezóne pohybuje na úrovni približne 25˚ C. Územie ostrova sa považuje za jedno z najslnečnejších miest v Európe s priemerným počtom 104 slnečných dní v roku.

Pláže na ostrove Krk

Chorvátsko je plné krásnych pláží. Inak tomu nie je ani v prípade ostrova Krk. Pláže tu lemujú pobrežie v dĺžke presahujúcej 190 km. Na svoje si prídu milovníci rozľahlých mestských pláží s pestrou ponukou služieb, malých zátok aj piesočnatého a kamienkového podložia. Pozvoľný vstup do mora vyhovuje rodinám s deťmi aj neplavcom.

Veľká pláž Baška

Veľká pláž alebo Vala plaža Baška sa nachádza v obľúbenom rovnomennom letovisku v južnej časti ostrova. Pobrežie lemuje v dĺžke takmer 2 km a patrí k suverénne najobľúbenejším plážam na Krku. Jemné kamienkové podložie s piesočnatými prelivmi a vstup do mora s dlhou plytčinou z nej robí miesto vhodné pre rodiny s deťmi. Pláž má zabezpečené bežné plážové a stravovacie služby a ponúkajú sa tu aj pestré možnosti športového vyžitia vrátane toboganov a detského zábavného centra.

Pláž Baška
Pláž Baška

Pláž Porporela

Pláž Porporela sa rozprestiera v západnej časti mesta Krk, asi 0,5 km od samotného centra – v blízkosti kempu Ježevac. Väčšinu pláže tvorí jemné kamienkové podložie, jedna časť je vydláždená. More je tu čisté, ocenené Modrou vlajkou s postupným vstupom. Pláž je prispôsobená pre rekreáciu ľudí s telesným postihnutím. Samozrejmosťou sú kompletné plážové a stravovacie služby. Veľkou výhodou je dobrá dostupnosť mesta.

Pláž sv. Marek

Jedna z mála piesočných pláží na ostrove sa nachádza na východnom pobreží, len 25 km od Krčského mosta – v blízkosti Risiky. Menšia pláž je situovaná v tichej zátoke, ktorá zabezpečuje pokoj a vyšší pocit súkromia. Keďže tu chýba prirodzené tienenie, odporúčame vziať so sebou vlastný slnečník. Vstup do mora je pozvoľný a občerstvenie je zabezpečené v plážovom bare.

Pláž Sv. Marek, Krk, Chorvátsko
Pláž Sv. Marek, Krk, Chorvátsko

Čo vidieť na ostrove Krk

Slnečný ostrov s príjemnou stredomorskou atmosférou ponúka okrem kúpania a rekreácie aj množstvo zaujímavých výletných možností. Svedčí o tom aj sieť turistických a cyklistických trás, ktorých dĺžka v súčte presahuje 300 km.

Mesto Krk

Krk je typické jadranské mesto, ktorého atmosféru dotvárajú úzke ulice, vydláždené chodníky a malé obchodíky so suvenírmi. Jeho jedinečnosťou je zachované stredoveké opevnenie. Z architektonických pamiatok sa tu oplatí navštíviť Frankopanský hrad, Krčskú katedrálu alebo starú mestskú radnicu zo 16. storočia.

Mesto Krk
Mesto Krk z vtáčej perspektívy

Prístav Punat a ostrov Košljun

Prístav Punat je najstarší chorvátsky prístav a najväčší prístav Jadranu. Práve odtiaľto sa krátkou plavbou dostanete na maličký ostrov Košljun, ktorého jediní obyvatelia sú Františkáni. Súčasťou miestneho kláštora je starý benediktínsky kostol z 12. storočia, v ktorom je vystavená skromná expozícia cirkevných artefaktov.

Prístav Punat
Prístav Punat a ostrov Košljun

Akvárium Baška

Morské akvárium v centre mesta Baška vám sprostredkuje jedinečný zážitok podmorského sveta. Nachádza sa tu 21 akvárií s 35 m3 morskej vody a jedna z najväčších zbierok mušlí a slimákov v Chorvátsku. Popri výlete do hlbín mora si určite nenechajte ujsť ani prehliadku mesta. Za návštevu rozhodne stojí Kostol sv. Lucie z počiatkov 12. storočia.

Jaskyňa Biserujka

Jaskyňa s bohatou kvapľovou výzdobou je v súčasnosti jedinou verejnosti sprístupnenou jaskyňou na ostrove Krk. Rozprestiera sa na severovýchodnom pobreží, za obcou Rudine. Legenda hovorí, že okrem netopierov ukrýva aj vzácny poklad pirátov, ktorí sa svojimi loďami plavili po vodách Jadranu. Určite si zaobstarajte lístky a choďte navštíviť toto prekrásne miesto.

jaskyna krk
Jaskyna na ostrove Krk

Náš tip na záver: Krk je okrem iného známy aj vynikajúcim vinárstvom. Nenechajte si preto počas pobytu na ostrove ujsť možnosť ochutnať krčské víno Žlahtina.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 25

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.