8 európskych tipov na dovolenku v marci

Tipy na jarnú dovolenku v Európe.

Provensálsko, Provence, Francúzsko
Provensálsko, Francúzsko

S blížiacou sa jarou pociťujeme väčšiu túžbu po teplých slnečných lúčoch. Najradšej by sme preskočili pár týždňov a absorbovali vitamín D bez zbytočných vrstiev oblečenia.

Ale prečo čakať!? Pozrite sa na 8 cestovateľských tipov po Európe, kde si čakanie na jar môžete príjemne skrátiť.

1. Madeira, Portugalsko

Zavlažovacie kanály- levády, Madeira
Zavlažovacie kanály- levády, Madeira

Madeira je ostrovom nekonečnej jari s bohatou faunou a flórou, ktorá fascinuje milovníkov prírody. V marci je počasie ideálne na objavovanie zelených hôr a údolí. Levády, tradičné zavlažovacie kanály a ich okolitý terén, vytvárajú dokonalé podmienky na prechádzky, či turistiku. Aj milovníci vysokohorskej turistiky si prídu na svoje, najvyšší vrch má totiž takmer 1900 m.n.m. 

Hlavné mesto Funchal je živým miestom, s historickými pamiatkami, trhmi a kvitnúcimi parkami. 

Madeira je tiež známa svojím vínom a kulinárskymi špecialitami. Ochutnajte napríklad espadu s banánom, paradajkovú a cibuľovú polievku, či tradičný dezert s marakujou.  

Veľmi populárnou aktivitou turistov býva pozorovanie veľrýb a delfínov. Pre odvážnych je tu paragliding, ktorý ponúka nezabudnuteľné výhľady.

2. Sicília, Taliansko

Sicília je ostrov s bohatou históriou, kultúrou a gastronómiou, ktorý ponúka návštevníkom unikátne zážitky. V marci sa teploty stávajú príjemnejšími, ideálnymi na objavovanie antických ruín a barokových miest. 

Sicílska kuchyňa je známa svojimi čerstvými morskými plodmi, sladkými delikatesami a vynikajúcim vínom. 

Unikátne Údolie chrámov ponúka pohľad na dobre zachované grécke ruiny. Taormina je známa svojím antickým divadlom s výhľadom na more. Ostrov Lipari a ostatné Eolské ostrovy sú prístupné trajektom, čo sú skvelé možnosti na ďalšie zážitky.

Sopka Etna, Sicília, Taliansko
Sopka Etna, Sicília, Taliansko

Etna: Ako sa na ňu dostať?

Určite sa oplatí absolvovať túru na Etnu, najvyššiu aktívnu sopku v Európe. Podľa fyzickej zdatnosti je možnosť ísť pešo alebo lanovkou. Lanovka končí približne 400 výškových metrov od vrcholu. Odtiaľ treba ísť po vlastných alebo sa dať vyviesť terénnym autom. Lístky je možné kúpiť TU.

3. Andalúzia, Španielsko

Andalúzia, srdce španielskej kultúry a histórie, je v marci plná života a farieb s príjemným počasím. 

 Alhambra v meste Granada
Slávna pevnosť Alhambra, Španielsko

Slávna pevnosť Alhambra v meste Granada je majstrovským dielom architektúry a miestom, kde sa stretávajú rôzne kultúry. Každý kameň a každá záhrada tu majú svoj príbeh a vytvárajú jedno z najúchvatnejších miest sveta. Medzi pamiatky, ktoré očaria každého návštevníka patrí aj Sevillská katedrála a Alcázar.

Pueblos Blancos, biele dediny roztrúsené po kopcoch, ponúkajú nádherné výhľady a autentickú atmosféru a Národný park Doñana zas príležitosti na pozorovanie vtáctva a prieskum unikátnych ekosystémov. Pobrežie Costa del Sol je ideálne na relax a vychutnávanie si prímorskej atmosféry.

Neoddeliteľnou súčasťou andalúzskej kultúry sú jazda na koni, flamenco predstavenia, tradičné fiesty a tapas, teda rôzne chuťovky, podávané v baroch  k poháru dobrého červeného vína alebo sangrii.

4. Korfu, Grécko

Korfu, najzelenší grécky ostrov, známy svojimi nádhernými plážami, krištáľovo čistým morom a zelenými kopcami. 

Staré mesto Korfu je zapísané na zozname UNESCO a je plné úzkych uličiek, pevností a námestíčok. Jedným z hlavných turistických cieľov je palác Achillion, postavený pre rakúsku cisárovnú Sissi. Spája architektonickú krásu, historický význam, nádherné záhrady a výhľady na more. 

Ostrov má bohatú históriu, s vplyvmi mnohých civilizácií, ktoré sa tu vystriedali. Na severovýchode ostrova ponúka unikátny pohľad na minulosť opustená dedinka Pália Perítheia. Vďaka členitému terénu a krásnym výhľadom sú populárnymi  aktivitami aj turistika a horská cyklistika.

5. Cyprus

Ostrov na rozhraní Európy a Ázie ponúka v marci príjemné počasie a je bohatý na históriu, kultúru a prírodné krásy. 

Paphos s jeho archeologickými lokalitami zapísanými na zozname UNESCO, je okúzľujúci svojimi mozaikami a antickými pamiatkami. Limassol je živým mestom s hradom, marínou a živou kultúrnou scénou. 

Chladnejšie počasie, ideálne na turistiku, cyklistiku a v zimných mesiacoch, dokonca i lyžovanie, je na horách Troodos. Cyperská kuchyňa a jej mezze, halloumi a čerstvé morské plody sú skutočným pôžitkom.

Kyrenia
Kyrenia (Girne), Cyprus

Ayia Napa a Protaras sú známe svojimi nádhernými plážami a čistým morom. Nikózia, jediné rozdelené hlavné mesto na svete, ponúka unikátne historické a kultúrne zážitky. Kyrenia (Girne) na severe ostrova je známa svojim malebným prístavom a hradom. 

6. Malta

Malta je ostrovný štát v Stredozemnom mori, ktorý ponúka bohatú históriu, nádherné pobrežie a živú kultúru. Hlavné mesto Valletta je  svetovým dedičstvom UNESCO s impozantnými barokovými stavbami. Megalitické chrámy na Malte patria medzi najstaršie stojace stavby na svete. 

Mdina, tzv. „tiché mesto“, je fascinujúcim stredovekým mestom s úzkymi uličkami a nádhernými výhľadmi. 

K Malte patria ešte dva menšie ostrovy, na ktoré sa oplatí vyraziť na výlet. Gozo, ktoré ponúka pokojnejšie tempo, krásne pláže a vidiecku krajinu a  Comino s jeho známou Modrou lagúnou. 

Ostrov ponúka vynikajúce možnosti pre pešiu turistiku, s nádhernými výhľadmi a historickými pamiatkami. 

7. Provensálsko, Francúzsko

Provensálsko, Provence, Francúzsko
Provensálsko, Francúzsko

Provence je región v južnom Francúzsku známy svojou krajinou, levanduľovými poľami a vynikajúcim vínom. V marci začína príroda ožívať, čo robí túto oblasť ideálnou na prechádzky a objavovanie. 

Impozantný Pápežský palác v Avignone  je plný histórie a kultúry. Gordes a ďalšie z kameňa vybudované dediny v Luberon sú považované za niektoré z najkrajších vo Francúzsku. Camargue, prírodná oblasť s divokými koňmi, ružovými plameniakmi a solnými pláňami, ponúka unikátne prírodné scenérie. Mesto Aix-en-Provence s jeho elegantnými bulvármi a fontánami, je mestom umenia a histórie.

Provensálsko je známe svojimi trhmi s čerstvými produktami, kde môžete ochutnať lokálne špeciality a je aj domovom niektorých z najlepších viníc vo Francúzsku s možnosťou degustácie a exkurzií. 

8. Kanárske ostrovy, Španielsko:

Toto španielske súostrovie sa nachádza v Atlantickom oceáne, neďaleko severozápadného pobrežia Afriky a je známe svojím miernym podnebím po celý rok. Teplota mora sa v marci pohybuje okolo 18°C až 20°C, čo môže byť pre niektorých mierne chladnejšie, ale stále dostatočne príjemné na kúpanie. 

Najväčší z Kanárskych ostrovov a domov slávneho sopky Teide je Tenerife. Ponúka rôznorodé pláže, od čiernych vulkanických po zlaté piesočnaté, a je ideálny pre milovníkov prírody, turistiku a vodných športov.

Gran Canaria je ostrov s rozmanitou krajinou, kde nájdete všetko od piesočnatých dún v Maspalomas po zelené horské údolia. Gran Canaria je tiež známa svojím živým nočným životom a kultúrnymi festivalmi.

Lanzarote je ostrov so zvláštnou a fascinujúcou krajinou tvorenou sopečnými formáciami. Spoznajte Národný park Timanfaya, kde uvidíte, ako sa zem neustále mení v dôsledku sopečných erupcií. 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počítadlo: 42

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?