Dovolenka v Chorvátsku 2024

Pri mori sa môžete cítiť unikátne kdekoľvek. Záleží len na vás a vašich požiadavkách. Chorvátsko je počas letných dní cieľovou destináciou viacerých slovenských GPS zariadení. Buď ste pravidelný návštevník tejto prímorskej oblasti a viete si bez problémov po chorvátsky objednať crno vino a tradičný pokrm pržolicu, alebo sa tejto destinácii oblúkom vyhýbate. Pokojne sa teraz zbavme tých našich klasických predsudkov a vydajme sa spoločne po stopách tradičnej dovolenky v Chorvátsku.

Najprv sa rozhodneme, či chceme stráviť dovolenku vo dvojici, s deťmi alebo ako jedna veľká šťastná partia. V Chorvátsku sú pripravení na všetky typy zájazdových skupín. Takže si pokojne môžete zarezervovať dom u domácich, izbu tiež u domácich alebo aj trojhviezdičkový hotel. Autom, autobusom alebo vlakom, voľba je tiež na vás. Samozrejme, pre tých pohodlnejších existujú aj letecké spojenia, napríklad do Splitu či Dubrovníka. Miesto odletu je napríklad letisko Bratislava, ale nezaostáva ani letisko Košice.

chorvatsko split dovolenka
Zátoka v chorvátsku pri mestečku Split.

Prírodné krásy a dovolenka v Chorvátsku s deťmi

Dovolenku v Chorvátsku ocenia najmä milovníci malebnej a krásnej prírody. Winnetou a Plitvické jazerá by o tom vedeli rozprávať. Chorvátsko obmýva na teplotu príjemné Jadranské more, po ktorom sú roztrúsené ostrovy a ostrovčeky od severu až po juh. Rozmanitá členitosť pobrežia Jadranu prispieva k stále sa obnovujúcemu wow efektu, ktorý návštevník pri pohľade naň prežíva. Najkrajšie pláže nájdete na ostrovoch Pag, Rab a Korčula, v letoviskách Omiš, Duče a Orebič, pretože na nich môžete postaviť aj hrady z piesku. Tieto oblasti oceníte najmä vtedy, ak cestujete na dovolenku s deťmi. Bude ich tam dosť a spoločne sa všetky do sýtosti vyšantia na piesočnatom pobreží.

Okruhliaky na pláži nie sú problém

Ak sa vám kamienkové pláže páčia a preferujete skôr dobrodružnejšie vstupy do vody, na svoje si prídete v oblastiach Tučepi, Podgora, Baška Voda, Drvenik, Gradac, ale aj na čistých plážach Makarskej riviéry. V týchto letoviskách nájdete aj pestrú paletu ubytovacích zariadení, ktoré dokážu obslúžiť tisíce turistov. Kombináciu rušnejšieho letoviska so štrkovými plážami ponúka najmä obľúbená Baška Voda.

makarska riviera chorvatsko dovolenka
Makarská Riviera – Photo by Maria Butyrina

Nedaľeko je aj Čierna Hora…

Čierna Hora oplýva okruhliakovými plážami v celej Boke Kotorskej, taktiež na Slovanskej pláži v Budve či pláži Jaz, ďalej na pláži Kamenovo, v Petrovac na Moru, Baru a štrkovo-piesočnatou plážou sa pýši tiež letovisko Dobra Voda.

Dotknuté i nedotknuté ostrovy Strednej Dalmácie

Najznámejšie ostrovy Strednej Dalmácie sú Hvar a Brač. Hvar sa môže pochváliť najväčším počtom slnečných dní na Jadrane a Brač zase najvychýrenejšou kamienkovo-piesočnatou plážou Zlatni Rat. Sú to však oblasti plné života a dovolenkového ruchu, ale kto hľadá, svoje nedotknuté miestečko si nájde aj tu. Spolu s východným Jadranom tvoria Stredodalmátske ostrovy najkrajšiu faunu a flóru na svete. Hovorí tradícia. Pobrežie je tu charakteristické subtropickým podnebím, ktoré harmonicky dotvára priezračné azúrové more, dlhé pláže lemované píniovými lesmi a majestátne pohoria ako ochrana pobrežia pred studenými vetrami zo severu. Dalmácia je od Slovenska trochu vzdialenejšia, ale výborne tu funguje dopravný uzol. Nachádza sa tu letisko Split, nájdete tu aj konečnú stanicu vlakov zo Záhrebu, smerujú odtiaľ trajekty a automobily zo Slovenska privítajú pohodlnejšie cestné spojenie na trase Záhreb – Split.

Pohodlne na dovolenku autom

Čo by silnejší jedinec kameňom dohodil je približne 8 – 10 hodín jazdy z Bratislavy či Košíc vzdialená obľúbená Istria či oblasť Kvarner. Stabilnejšie podnebie je samozrejme v južnejšie položených miestach. Prijateľný dojazd tak môžete mať aj do Zadaru. Odporúčame však ubytovať sa v menej frekventovaných letoviskách alebo okrajových častiach, ktoré na Zadar priamo nadväzujú, skúste Bibinje.  

Dovolenka v Chorvátsku na aute
Do Chorvátska aj na aute

Krása Makarskej riviéry a teplučký Omiš

Obľúbenými a zároveň turizmom overenými letoviskami sú najmä neoblomná Makarská riviéra, Omiš, Baška Voda, Makarska, Tučepi, Podgora, Brela, Drvenik či Gradac. Dovolenka vás v týchto destináciách určite nesklame, najmä ak máte radi ruch, živú atmosféru, vôňu grilovaných rýb, slnenie na pláži či neutíchajúcu zábavu. Nájdete si tu z každého rožka troška.

Perla Južnej Dalmácie

Dominantou tejto oblasti je jednoznačne historicky skvostný Dubrovník. Stráviť očarujúcu dovolenku však môžete aj na jedinečnom polostrove Pelješac, kde objavíte množstvo pokojnejších a menších letovísk. Za rušnejšie sa považuje letovisko Orebič s pestrou ponukou ubytovania, reštaurácií i zábavy. Nájdete tu aj piesočnato-kamienkovú pláž, ktorá je v Chorvátsku skôr raritou. Nikdy nie je neskoro objaviť opäť niečo nové.

Dubrovník v Chorvátsku
Dubrovník – Photo by Jonathan Smith

All inclusive stravovanie

Čo sa týka stravovacích služieb, Chorvátsko za svojimi prímorskými priateľmi vôbec nezaostáva. Ak netúžite ešte aj počas dovolenky variť, s prehľadom tu nájdete množstvo hotelov a ubytovaní poskytujúcich all inclusive služby alebo polpenziu. Samozrejme, prebrázdiť historické uličky  a nadýchať sa rozmanitých vôní domácej chorvátskej kuchyne, máte dovolené aj s all inclusive balíčkom.

Chorvátsko v septembri

Ak ste to ešte nezažili, opýtajte sa kolegu, kedy chodieva do Chorvátska on. Najväčší nápor zažívajú chorvátske cestné komunikácie priamo počas letnej sezóny. To je práve v období prázdnin, ale vtedy máte istotu teplého a stabilného počasia. Kto bez strachu privíta aj trochu neistoty, ten môže ľahko davy turistov obísť a navštíviť Chorvátsko v máji, júni alebo septembri. Odmenou mu budú aj prijateľnejšie ceny a viac životného priestoru. Nebojte sa do Chorvátska vycestovať aj v septembri, za ten risk krásy tejto krajiny stoja.