Čo vidieť v Holandsku

Čo vidieť v Holandsku

Chcete zažiť ruch mesta, pokoj na vidieku, vidieť krásnu prírodu či obdivovať umenie? V Holandsku je všetko na dosah. Zaujímavé veci zažijete priamo v hlavnom meste, alebo sa vyberte vlakom či autobusom do širokého okolia.

Amsterdam

Hlavné mesto Holandska je jedným z najviac navštevovaných miest v Európe. Je to hlavne pre jeho party atmosféru. V Amsterdame je dovolené všetko. Ale parties nie sú jediným dôvodom na návštevu. Slobodomyseľný, pozitívny a zároveň zodpovedný prístup k životu odráža umenie, ktoré tu možno obdivovať na každom kroku. Mesto tvorí viac ako 1500 krásnych stavieb, mnoho mostov, múzeí, ako je napríklad Rijksmuseum alebo Dom Anny Frankovej či Van Goghovo múzeum, no nechýbajú ani zvláštne miesta, ako Biblické múzeum, Múzeum sexu, Múzeum mučenia a veľa ďalších.

Na svoje si prídu nielen obdivovatelia umenia, ale aj nákupní maniaci v zaujímavých obchodných zónach, napríklad v oblasti okolo kanála Prinsengracht. Po zaujímavých kultúrnych zážitkoch si môžete vybrať z mnohých útulných a štýlových kaviarní, pivární a barov, jazzových klubov, kín či divadiel. Amsterdam je tiež známy legendárnou Červenou ulicou a tzv. coffee shopmi, kde je legálne fajčiť marihuanu. Možností, kde sa v noci zabaviť, je tu naozaj neúrekom.

Domy v Amsterdame
Amsterdam

Haarlem

Mestečko Haarlem sa nachádza len 15 minút cesty od Amsterdamu. Je romantické, typicky holandské mesto, popretkávané kanálmi, s domčekmi nakrivo a útulnými kaviarničkami. Oproti Amsterdamu je tu omnoho menej ruchu a viac zelene. V okolí sa nachádza niekoľko zaujímavých atrakcií, ako sú pieskové duny v národnom parku Zuid-Kennemerland, či tulipánové polia.

Mesto Harleem v Holandsku
Mesto Harleem

Eindhoven

Eindhoven je mesto, v ktorom spoznáte autentickú krásu Holandska bez davov turistov a preplnených ciest. Požičajte si bicykel a všímajte si typické tehlové domčeky s bielymi okennými rámmi v kontraste s majstrovskými kúskami modernej architektúry, ako je veža Vesteda, či Evoluon, stavba v tvare lietajúceho taniera. Zastavte sa v zaujímavých múzeách, napríklad múzeu značky Phillips, alebo v DAF museum s výstavou automobilovej techniky, v niektorom z múzeí moderného umenia a skanzenov, parkov aj ZOO. 

Hlavným východiskom pre výlety po Eindhovene je ulica Stratumseind, ktorá, okrem dôležitých historických stavieb ponúka množstvo reštaurácií, kaviarní a barov, kde okúsite nočný život tohto mesta. 

Eindhoven
Eindhoven

Rotterdam

Druhé najväčšie mesto Holandska vám ukáže trochu inú tvár krajiny. Architekti poňali výstavbu niektorých budov naozaj svojrázne, čím vytvorili jedinečnú tvár Rotterdamu. Zaujímavý je komplex žltých šuimých domčekov Kubushuizen, ohromná tržnica so skleneným stropom, ale aj autobusová a vlaková stanica.

Mesto Rotterdam v holandsku
Mesto Rotterdam

Národný park De Hoge Veluwe

Holandsko, to nie sú len krásne mestá. Naplánujte si túru rozľahlou prírodnou rezerváciou De Hoge Veluwe, v kde v prostredí pieskových dún a stepí vedľa hustých lesov a lúk žijú divoké zvery, ako muflóny, jelene, medvede a rôzne druhy vtákov.

Národný park De Hoge Veluwe
Národný park De Hoge Veluwe

Tulipány v Keukenhof

Nevidieť tulipánové polia v krajine tulipánov by bol hriech. Na 32 hektároch pôdy neďaleko mesta Lisse sa rozprestiera dúhová nádhera. Najkrajšie tulipány sú v kvetinovom parku Keukenhof Gardens, nazývanom aj “Záhrada Európy”. Aby ste videli tulipánové divadlo v plnej kráse, príďte sa pozrieť od marca do mája.

Tulipány v Keukenhof
Tulipány v mestečku Keukenhof

Veterné mlyny v Kinderjisk

Okrem tulipánov je Holandsko známe aj veternými mlynmi. Sú ich stovky a sú rozmiestnené po celej krajine. Neďaleko Rotterdamu leží mestečko Kinderjisk, kde sa nachádzajú jedny z najstarších.Týchto 19 mlynov, zapísaných na zozname UNESCO, pochádza z roku 1740 a fungujú dodnes.

Veterné mlyny v Kinderjisk
Veterné mlyny v Kinderjisk

Zaanse Schans

V obľúbenom skanzene nahliadnete do histórie veterných mlynov a tradičnej výroby, ktorá sa v oblasti Zaan rozvíjala v 18. a 19. storočí. Môžete sa tu prechádzať, bicyklovať či dokonca prespať a nasávať atmosféru, ktorá vás prenesie niekoľko desiatok rokov naspäť v čase. 

Zaanse Schans
Zaanse Schans

Haag

Keď budete v kvíze odpovedať na otázku, kde má sídlo holandský parlament, vláda aj kráľ, spomeňte si na Haag. Je paradoxné, že v meste sa nachádzajú dôležité štátne a politické inštitúcie (vrátane Medzinárodného súdneho dvoru OSN), ale nie je hlavným mestom. 

Pri návšteve si na svoje prídu milovníci muzeí, architektúry (modernej aj historickej) a pri dobrom počasí si môžete zájsť aj na pláž. Populárna je najmä Scheveningen s dlhým mólom, kde sa dostanete z centra mestskou dopravou.

Haag v Holandsku
Haag, Holandsko