Počasie

Holandsko môžete spoznávať v ktoromkoľvek ročnom období. Vďaka jeho polohe na severe Európy pri mori sa teploty menia veľmi pomaly. Letá bývajú mierne, v zime zriedkakedy mrzne. Do Holandska sa zvyčajne necestuje kvôli kúpaniu v mori, pretože voda je po celý rok studená. 

Priemerná maximálna teplota v mesiaci

Teploty v °C

Jan Feb Mar Apr Máj Jún Júl Aug Sep Okt Nov Dec
5591317202221191485

Január

V januári sa na výlet do Holandska treba prichystať na poriadnu zimu. Je to najchladnejší mesiac. Teploty sa pohybujú od 1 do 6 °C, zvyknú však klesnúť aj pod nulu. Zrážky prichádzajú 17 dní v mesiaci, bývajú aj snehové.

Február

Február je tiež studený. Najnižšia priemerná teplota je 0 °C, najvyššia 6 °C. Počet dní so zrážkami oproti januáru stúpne na 19. 

Marec

V marci budete do Holandska stále potrebovať zimné oblečenie. Priemerné teploty sú 3 až 8 °C. Koncom mesiaca môžu vystúpiť na 11 °C. Počet daždivých dní je 17.

Apríl

Jar prichádza do Holandska s teplotami 4 až 12 °C. Koncom apríla stúpajú na 14 °C. Upršaných dní je približne 13.

Máj 

Ak chcete stihnúť sezónu kvitnúcich tulipánov, v máji je najvyšší čas. Teploty sú príjemne jarné, pohybujú sa od 8 do 17 °C. Vystihnúť slnečné počasie je v Holandsku šťastie – aj v máji prší 13-krát.

Jún

V júni pokračujú jarné teploty. Priemerná najnižšia teplota je 11 °C,  najvyššia 19 °C, koncom mesiaca vystúpi na 21 °C. Prší pomerne často – 14 dní v mesiaci.

Júl

Ani v letných mesiacoch v Holandsku neočakávajte páliace slnečné lúče. Teploty v júli stúpajú maximálne na 21 °C, no klesnúť môžu aj na 13 °C. Stále je potrebné sa vyzbrojiť proti dažďu, prší 14 dní v mesiaci.

August

August je v Holandsku najteplejší mesiac. Najvyššia denná teplota vystúpi na 22 °C, najnižšia priemerná teplota je 13 °C.  Prší 13 dní v mesiaci.

September

V septembri sa začína ochladzovať a teploty už zriedkakedy vystúpia nad 20 °C. Pohybujú sa približne od 10 do 18 °C. Zrážok pribudne, prší 16-krát.

Október

V októbri sa v Holandsku rozbieha studená a upršaná jeseň. Teploty sú nízke, od 7 do 14 °C. Prší 17 dní v mesiaci.

November

V novembri sa v Holandsku poriadne ochladí, Najnižšia priemerná teplota je 4 °C, najvyššia 9 °C. Prší skoro neustále, počet daždivých dní stúpa na 19. 

December

Pre zimy v Holandsku sú typické teploty mierne nad nulou, zriedkavo pod bodom mrazu. V decembri sa pohybujú okolo 2 °C, vystúpiť môžu na 7 °C. Chladný dážď prichádza 17-krát v mesiaci.