Holandsko – turistický sprievodca

Holandsko – krajina tulipánov, veterných mlynov a bicyklov

Nádherné tulipánové polia s veternými mlynmi v pozadí, prívetiví obyvatelia, mestá s tancujúcimi domami, popretkávané kanálmi, moderné umenie a štýlové bary… Holandsko má mnoho tvárí. Nasadnite na bicykel a spoznajte ich.

Holandsko leží na severe Európy, pri Severnom mori. Má 17 miliónov obyvateľov. Úradný jazyk je Holandčina, ale väčšina Holanďanov vie aj po anglicky.

Krajina je rovinatá, najvyšší kopec Vaalserberg má len 322 m nad morom. Jej poloha pri mori spolu s absenciou hôr spôsobuje, že je veľmi veterno. Preto je tu toľko veterných mlynov. Holandskom tiež preteká mnoho riek, z nich najväčšia je Rýn, po ňom Waal, Lek, Mása a Šelda, ktoré na pobreží tvoria riečnu deltu s mnohými ostrovmi. Mestá sú tiež popretkávané riekami a kanálmi.

Prírodu si v Holandsku naozaj veľmi vážia. V krajine sa nachádza niekoľko prírodných rezervácii, kde možno pozorovať divoké zvieratá, obdivovať unikátne lesy a piesočné duny. 

K životnému prostrediu sú ohľaduplní aj v mestách. Holandsko je jedna z najekologickejších krajín sveta. Obyvatelia miest uprednostňujú pred dopravou autami bicykle, preto ich tam uvidíte stovky a dajú sa všade požičať. Dokonca sa tu nachádza aj mesto, kde sa autom  vôbec nejazdí – mesto Houten, považované za najbezpečnejšie na svete. 

Prvou zastávkou väčšiny turistov je hlavné mesto Amsterdam. Niet divu – je to najväčšie a najrušnejšie mesto, s typickými tancujúcimi domami, žijúce umením a kultúrou, vyhľadávané pre nikdy nekončiace parties. Aj keď sú tu hromady turistov, Amsterdam nestratil svoju tvár a zabaviť sa tu môžete aj s domácimi. Obyvatelia Holandska sú veľmi zdvorilí a milí ľudia. Preto sa tu budete cítiť bezpečne. V celom Holandsku je veľmi nízka kriminalita.

Umeniu a kultúre sa Holanďania tiež venujú s veľkou vášňou. V galériách a múzeách nájdete rozsiahle zbierky diel veľkých umelcov, ako bol Rembrandt, Bruegel, Bosch, Van Gogh a mnoho ďalších. Zaujímavá je tiež moderná architektúra, rozmanité domy s farebnými fasádami a moderné stavby bizarných tvarov.

Mimo ruchou veľkých miest je stále čo zažiť. Navštívte pokojné, romantické staré dediny, čarovné pre tehlové domčeky, dláždené ulice ako z pohľadnice a veterné mlyny. Krajinu tulipánov sa oplatí hlavne navštíviť na jar, keď sú polia posiate miliónmi kvetín hrajúcich všetkými odtieňmi dúhy. Skutočná nádhera.