Spoznajte Montreal: kanadské mesto s francúzskym šarmom

Saint Joseph's Oratory, Montreal
Saint Joseph's Oratory, Montreal

Montreal je druhé najväčšie mesto v Kanade a najväčšie v provincii Quebec. Nachádza sa v klimatickom pásme, kde sa stretávajú chladné zimy a teplé letá, čo ovplyvňuje nielen životný štýl jeho obyvateľov, ale aj rozmanitosť aktivít, ktoré mesto ponúka počas rôznych ročných období.

Zaujímavosti o meste Montreal:

  • Montreal je najväčším dvojjazyčným mestom na svete, kde sa bežne hovorí francúzsky a anglicky. Francúzsky hovorí viac ako polovica obyvateľstva, čo z neho robí druhé najväčšie francúzsky hovoriace mesto na svete po Paríži.
  • V roku 2006 bol Montreal zaradený do UNESCO ako mesto dizajnu.
  • Často sa označuje ako Mesto festivalov –  hostí viac ako 100 festivalov ročne.
  • Mesto je známe svojou kultúrnou rozmanitosťou a otvorenosťou, pýši sa silnou LGBT+ komunitou a hostí najväčšie Pride festivaly v Kanade.
  • Montreal je centrom vysokoškolského života v Kanade. Univerzity ako McGill University a Université de Montréal patria medzi najlepšie na svete.
  • Má za cieľ byť jedným z najzelenších miest na svete. S mnohými parkami a zelenými priestormi, aj iniciatívou na podporu verejnej dopravy a cyklistiky.
  • Mesto je známe tradičnými bagelmi (židovské pečivo). Pečú sa v peciach na drevené palivo, čo im dodáva jedinečnú chuť.
Bagel shop, Montreal, Kanada
Bagel shop, Montreal, Kanada

Čo navštíviť v Montreale? Inšpirujte sa: 

Vedeli ste, že parížsky Notre Dame má mladšiu sestru?

Notre Dame bazilika je jednou z najvýznamnejších sakrálnych stavieb v Severnej Amerike. Jej vnútro je skutočným majstrovským dielom s nádhernými vitrážami, pozoruhodným modrým stropom, ktorý je osvetlený zlatými hviezdami. Konajú sa tu večerné svetelné show tzv. AURA, tie sú dychberúcim zážitkom.

Interiér Baziliky Notre-Dame, Montreal
Interiér Baziliky Notre-Dame, Montreal

 

Veľmi vyhľadávanou pamiatkou je aj Saint Joseph's Oratory. Ide o najväčšiu baziliku svojho druhu na svete. Je to miesto, kde ľudia z celého sveta hľadajú duchovný pokoj. Komplex zahŕňa záhrady, veľkú baziliku, menšiu kaplnku a múzeum.

Saint Joseph's Oratory, Montreal
Saint Joseph's Oratory, Montreal

Obrovské parky plné možností na spoznávanie aj zábavu

Mount Royal je oázou zelene v srdci Montrealu. Ponúka rôzne rekreačné možnosti, prechádzky, pikniky, v zime sánkovanie a korčuľovanie. Je to vrch, ktorý dominuje nad mestom a je centrálnym bodom Mount Royal Park (Parc du Mont-Royal), jedného z najväčších mestských parkov na svete. Na vrchole Mount Royal stojí vyhliadková budova Chalet du Mont-Royal, z ktorej sa naskytá panoramatický výhľad na mesto Montreal. 

Chalet du Mont-Royal v jesennom Parc du Mont-Royal
Chalet du Mont-Royal v jesennom Parc du Mont-Royal, Montreal

 

Parc Jean-Drapeau sa rozkladá sa na dvoch ostrovoch na Rieke svätého Vavrinca, je domovom mnohých atrakcií, vrátane Biosphère (múzeum zamerané na environmentálnu výchovu a udržateľnosť) a La Ronde (druhý najväčší zábavný park v Kanade). Park ponúka rozmanité vonkajšie aktivity a počas leta sa tu konajú hudobné festivaly a kultúrne podujatia.

Múzeum Biosphère na ostrove Sainte-Hélène, montreal
Múzeum Biosphère v parku na ostrove Sainte-Hélène, Montreal

 

Montreal má jednu z najväčších botanických záhrad na svete, Jardin botanique de Montréal, s nádhernými tematickými záhradami, napríklad čínskou a japonskou záhradou a skleníkom s tropickými dažďovými pralesmi.

Čínska záhrada ako súčasť Jardin botanique de Montréal, v pozadí Olympijská veža
Čínska záhrada ako súčasť Jardin botanique de Montréal, v pozadí Olympijská veža

 

Trhy a nákupy 

Trh Jean-Talon Market je známy svojou rozmanitosťou čerstvých produktov a etnických špecialít, zatiaľ čo Atwater Market sa pýši bohatou ponukou mäsových výrobkov, syrov a sladkostí. Plateau Mont-Royal je bohémska štvrť plná nezávislých obchodov, kaviarní a farebných murálov.

Jedno z trhovísk v Montreale
Jedno zo známych trhovísk v Montreale

Umenie

Musée des beaux-arts de Montréal je jedno z popredných  múzeí v Kanade. Je to najstaršie múzeum umenia v Kanade, známe svojou rozsiahlou zbierkou viac ako 44 tisíc umeleckých diel od staroveku až po súčasnosť. Musée d'art contemporain de Montréal ponúka súčasné umenie v rôznych médiách.

Musée des beaux-arts de Montréal
Musée des beaux-arts de Montréal

Architektonické zaujímavosti

Underground City alebo montrealské podzemné mesto, oficiálne známe ako RESO, je rozsiahla sieť podzemných chodieb, ktoré spájajú obchodné centrá, stanice metra, kancelárie a hotely. Ďalšou ikonickou stavbou je Olympijský štadión z letných olympijských hier 1976 s výhľadovou vežou a inovatívny obytný komplex Habitat 67. Ten bol realizovaný ako súčasť svetovej výstavy Expo 67 a odvtedy sa stal jedným z ikonických symbolov mesta.

Obytný komplex Habitat 67, Montreal
Obytný komplex Habitat 67, Montreal

 

Navštívte Montreal a spoznajte mesto, ktoré spája starý svet s novým, francúzsku eleganciu s anglosaskou praktickosťou a kultúrnu rozmanitosť s jednotným komunitným duchom.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?