Vancouver – jedno z najkrajších miest Kanady

By: Kenny Louie - CC BY 2.0

Toto tretie najväčšie centrum Kanady je okrem iného zaujímavé tým, že je najteplejšie v Britskej Kolumbii. Nie je však hlavným mestom Britskej Kolumbie, tým je mesto Victoria. Vancouver sa v svojej podstate delí na mestské časti ako napríklad Surrey čo je najnovšia a najmodernejšia časť, Richmond, North Vancouver, Burnaby, New Westminster, Chinatown a iné menej známe, cez ktoré sa prepracujeme až do samotného srdca Vancouvru a to Downtownu.

Každá z týchto častí má svoje školy, úrady a nemocnice a funguje ako samostatné mesto. Cez samotný Vancouver preteká rieka, ktorá ho rozdeľuje a z druhej strany ho obmýva oceán, preto je samozrejme zamerané na lodný priemysel.

Doprava

Vancouver - jedno z najkrajších miest Kanady
Skytrain a nočný Vancouver – By: AntonCC BY 2.0

Vzhľadom na to, že je Vancouver blízko oceánu je nemožné aby tu premávalo metro, preto je doprava zabezpečená ,,nadzemným“ metrom – skytrain. Skytrain premáva cez celý Vancouver v pravidelných časových intervaloch. Zaujímavosťou je práve to, že jazdí nad zemou ale v niektorých častiach mesta zachádza aj pod zem, najmä pri Downtowne.

Skytrain jazdí bez vodiča hoci v každom vláčiku je miesto pre vodiča a keď sa preveziete práve na tomto mieste, stane sa z prepravy do mesta nezabudnuteľný zážitok rovnako ako jazda ponad rieku. Ďalší spôsob dopravy je seebus – malá loďka ktorá zabezpečuje najmä dopravu medzi Downtownom a Nort Vancouver. Táto loďka je v podstate taxík na vode, ktorý si môžete buď objednať vopred alebo počkať na jeho bežný čas, kedy premáva. Seebus premáva pomerne menej často ako Skytrain.

Príroda

Vancouver - jedno z najkrajších miest Kanady
Pohľad zo Stanley parku na Vancouver – By: fujitariujiCC BY 2.0

Vancouver je známy najmä tým, že je bohatý na parky. Najznámejší park celého Vancouvru je Stanley park, ktorý svojou rozlohou lesov a jazierok je väčší ako North Vancouver. Súčasťou Stanley parku je aj veľké Akvárium, v ktorom okrem bežných druhov rýb je možné vidieť šou delfínov, rôzne druhy tučniakov, tulene a množstvo druhov rýb, ktoré sú možné vidieť len tu.

Mestská časť Surrey je najznámejšou čo sa týka parkov. Najznámejším je určite Beer creek park, ktorý je známy upravenými trávnikmi a okolím. V Beer creek parku je možné navštíviť spievajúcu fontánu ale je tu aj množstvo atrakcií pre deti. Okrem upraveného ihriska s množstvom komplikovaných preliezačiek je tu water park, v ktorom zo zeme na rôznych miestach a v rôznych intervaloch prúdi voda a deti sa tu môžu napríklad obhadzovať vodnými balónmi. Preto je toto miesto jedno z najnavštevovanejších hlavne v letných mesiacoch. Celý Vancouver ale najmä Surrey je známa tým, že okrem normálnych parkov sú tu vybudované parky pre psov. Tieto parky sú tu veľmi obľúbené.

Downtown

Vancouver - jedno z najkrajších miest Kanady
Pohľad na knižnicu z ulice –  By: ScazonCC BY 2.0

Srdcu Vancouvru okrem prístavov dominujú mrakodrapy. Na svoje si tu ale prídu aj milovníci starých stavieb ktorých je v častiach Vancouvru tiež nemálo. Jedna z najstarších stavieb a rovnako tak aj jedna z najlákavejších turistických zastávok je Vancouver Public Library – knižnica, ktorá svojím vzhľadom nápadne pripomína Koloseum. Mnohí knižnicu poznajú najmä z filmov, nakoľko poslúžila mnohým filmárom.

Pri prechádzke centrom je hriech sa nezastaviť pri hodinách idúcich na paru, ktoré stoja nenápadne na okraji chodníka a práve preto si ich veľa turistov ani nevšimne. Samozrejme nesmieme vynechať štadión Vancouver Canucs, známy najmä z otváracieho ceremoniálu Olympijských hier, rovnako aj ako stredisko svetových koncertov ale aj ako niekoľkoročné pôsobisko nášho hokejistu Pavla Demitru. Po meste je okrem iného rozmiestnených aj niekoľko spomienok na Olympíjske hry a to napríklad v podobe olympic cauldron, ktoré sa zapaľovali pri otváracom ceremoniály.

Múzeá

Vancouver - jedno z najkrajších miest Kanady
Burnaby je vyobrazenie starého mestečka/kultúry – By: Roland TanglaoCC BY 2.0

Zaujímavosťou vo Vancouvri čo sa týka múzeí je najmä to, že prevažná väčšina je zadarmo a v múzeách je možné takmer všetkého sa dotýkať. Z tejto kategórie je jedno z najkrajších a najnavštevovanejších múzeum v Burnaby. Vstupom do tohto múzea vstupujete do starej Kanady. Múzeum je v podstate staré Kanadské mesto. Sú to originálne domy dovezené z celej Kanady alebo postavené podľa originálnej predlohy. Okrem domov všetkých sociálnych vrstiev je tu možno vidieť cukráreň, kaderníctvo, tlač novín, kde je možné reálne si vytlačiť pamätnú kartičku, depo pre vlaky, škola, lekáreň či potraviny. V tomto múzeu nie je sprievodca je možné pohybovať sa voľne ale v každej inštitúcií je človek, ktorý predstavuje rolu učiteľa, predavača a podobne a veľmi rád porozpráva históriu svojej budovy. Najväčším lákadlom na tomto múzeu je však 105 ročný kolotoč, ktorý stále funguje a za symbolický poplatok sa na ňom dá povoziť.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?