ITINERÁR – Sao Miguel (Azorské ostrovy)

Na Azoroch som býval viac ako tri roky a som tu už oficiálne rezident. Býval som na najväčšom z deviatich ostrovov – Sao Miguel, ktorý mám precestovaný viac ako mnoho miestnych, dokonca som bol už na všetkých 9 ostrovoch, takže okážem pomôcť aj s inými :). Keď som sem prišiel prvýkrát, tiež som nič o Azoroch nevedel a až keď som tu začal žiť, pochopil som, koľko toho som zmeškal. Preto by som Vám rád zdielal môj itinerát, ktorý je ideálny na 7-9 dní. Presne ten týždeň odporúčam stráviť na tomto ostrove, je tu toho naozaj dosť + počasie je „azorské“, takže radšej viac dní, ako zlé počasie a naháňanie sa po ostrove. Itinerár je rozdelený tak, aby ste to logisticky mali jednoduchšie a nemuseli cestovať krížom-krážom cez ostrov a zbytočne strácať čas.

Ak máte nejaké otázky, môžete mi napísať na Instagram chovi_travel, kde máte vo výberoch aj množstvo stories zo všetkých ostrovov 🙂

? Ak vám itinerár pomohol a mali ste nezabudnuteľné zážitky, môžete ma podporiť zaslaním ľubovoľného príspevku na moje č.ú: SK16 1100 0000 0029 3301 1720 ĎAKUJEM! :))

Požičanie auta odporúčam cez lokálnu babu – Sandru, ktorá má lepšie ceny pre Slovákov a Čechov, stačí jej napísať, že ste od Lukáša zo Slovenska na Whats App +351 938 607 200. Pri požičaní tohto auta nepotrebujete mať kreditku a ani platiť depozit!! Platiť môžete dokonca aj v hotovosti. Komunikujte s ňou v angličtine. Je to naozaj super baba, stovky Slovákov už malu cez ňu auto požičané, takže dávam za ňu ruku do ohňa.

Aktuálne dostupné letenky na Azorské ostrovy

ITINERÁR - Sao Miguel (Azorské ostrovy)
Viedeň
Ponta Delgada
239€

DEŇ 1. VÝCHOD OSTROVA – NORDESTE – VYHLIADKOVÝ DEŇ

Miradouro de Santa Iria – pri ceste krásna vyhliadka z oboch strán na útesy,parkovať môežete až priamo pri vyhliadke, nie pri ceste. 🙂

Miradouro do Salto da Farinha, autom môžete ísť cez ten útes dole alebo zaparkovať na vyhliadke a ísť potom pešo. Nájdete tam krásny vodopád, ktorý má veľa vody iba vtedy, ak posledné dni pršalo. Momentálne je tam trochu zložitejšia cesta a musíte ísť trochu cez skaly. Nájdete tam aj park, miesto na griloanie a na opačnej strane zas oceán, skalnatú pláž a skrytý bazén, kde tečie práve tá voda z vodopádu.

Parque Natural da Ribeira dos Caldeirões – Nádherný park, kde sú vodopády, palmy, hortenzie… krásne upravený. Je rozdelený na dve časti. Delí ho iba príjazdová cesta.

Farol do Arnel – maják. POZOR! Parkujte na parkovisku a k majáku choďte pešo. Tá cesta má približne 20-30 stupňové klesanie a stúpanie + sú tam serepentíny, takže je to náročné zvládnuť autom. Chôdzou je to asi 10 minút a uvíte okrem majáku aj nádherné útesy s vodopádom. Maják je otvorený iba raz týždenne v stredu od 14-17h, konkrétne v časoch 14:00, 14.45, 15:30, 16:15 a 17:00

Miradouro da Ponta do Sossego – táto úplne TOP vyhliadka, čo je ako nejaká botanická záhrada, miesto na grilovanie… úžasná.

Miradouro da Ponta da Madrugada – ďalšia vyhliadka po ceste

Praia do Lombo Gordo – krásna pláž, opäť 20-stupňové klesanie a stúpanie, z parkoviska po schodoch asi 10 minút pešo. Skrytá pláž, ktorá je počas leta piesočná a mimo hlvanej sezóny tam vlny nanesú oborvské skaly.

Praia do Lombo Gordo
Praia do Lombo Gordo

Miradouro do Pôr-do-Sol – tiež skvelá vyhliadka na mesto Povocao a údolie.

Miradouro do Pico dos Bodes – aj toto úžasná vyhliadka, taká drevená vyhliadka tam je a okolo všade rástla mäta.

OBED: Restaurante Poço Azul za 8€ all you can eat. Toto sa rozhodne oplatí za tú cenu.

VEČERA: A TASCA – odporúčam tuniakový steak alebo chobotnicu! Naozaj úžasné jedlá, ktoré stoja okolo 14-16€. Rovnako ako dezert je tam úžasná čokoládová pena. Ako predjedlo je skvelý chobotnicový šalát + chlebík k tomu.

Miradouro da Ponta do Sossego
Miradouro da Ponta do Sossego

DEŇ 2. TERMÁLNE KÚPELE, ČAJE, ANANÁSY – JASKYŇA

Caldeira Velha – za mňa osobne najkrajšie termálne kúpele na ostrove, najmä kvôli tomu, že sú naozaj prírodné. Rezerváciu treba urobiť online TU: Vstup na kúpanie stojí 8€ na 1,5h. Ak sa chcete iba prísť pozrieť, cena bude 3€. Môžete tam ísť ráno, aby ste potom išli odtiaľ na obed. Sú tam 3 horúce bazény s teplotou okolo tých 39 stupňov a jeden chladnejší s vodopádom s teplotou okolo 25-28 stupňov.

Obed: Restaurante da Associação Agrícola de São Miguel – najviac hodnotená reštaurácia na ostrove, zameraná na steaky. Tu Vám rozhodne odporúčam vyskúšať regionálny steak na vínovej omáčke s paprikou, cesnakom a volským okom na vrchu. Je to aj s hranolkami. Napríklad 200g sviečkovica so všetkým stojí teraz cca 22,50€

Caldeira Velha
Caldeira Velha

Čajové a ananásové plantáže + likérova fabrika

Gorreana Tea Factory – tie najstaršie čajové plantáže v Európe. Zber čaju prebieha od apríla do septembra, takže v tomto období môžete vidieť priamo vo fabrike ako s tými strojmi spracuvávajú čaj. Na mieste je aj bezplatná ochutnávka čajov. Rovnako aj vstup do fabriky je zadarmo. Na druhej strane cesty si môžete urobiť menšiu túru medzi čajovníkmi.

Tea Porto Formoso – ďalšia čajova plantáž, špecializuje sa iba na čierny čaj. Opäť ďalšia bezplatná ochutnávka. Na mieste Vám môžu pustiť aj také 5 minútové video, kde Vám vysvetlia, ako sa vyrába tento čaj a niečo z histórie tejto plantáže.

Poço Azul – menšia túrička k takej lagúne. Počas obdobia dažďov je tam vodopád. Voda je tam však studená, no je to tam ozaj nádherné. Teraz je tam ťažšie dostupný terén kvôli zosuvu pôdy, ktorý nastal v decembri.

Mulher de Capote – likérova fabrika, kde si môžete kúpiť aj maličké fľaštičky likérov + je tam bezplatná ochutnávka.

Gruta do Carvão – vulkanická jaskyňa, ideálne miesto, keď prší. Prehliadka trvá približne 30 minút a stojí 7,50€ – robia aj s anglickým výkladom.

Plantação de Ananás dos Açores – ananásové plantáže, kde máte v bare aj zadarmo ochutnávku džemov a likérov.

anananasova plantáž
anananasova plantáž

Ananases A Arruda – aj túto plantáž odporúčam navštíviť. Majú aj krásny suvenírový obchod.

V oboch je aj bar, kde si viete objednať džús, koláč, sendvič, nejaký drink, prípadne kúpiť likéry, džemy.

Ak chcete ešte jednu ananásovú plantáž, tak potom Pineapples Santo António.

VEČERA: Taberna Açor – skvelá lokálna reštika, na syrové taniere (okolo 10-15€, ale to je aj porcia pre 3-4 ľudí), tapas (3€), tuniakovy steak na horúcom kameni…

Čajová plantáž Gorreana
Čajová plantáž Gorreana

DEŇ 3. ZÁPAD OSTROVA – SETE CIDADES / MOSTEIROS

Ponta da Ferraira – prírodné termálne kúpele v oceáne, zadarmo! Je to však dostupné iba počas odlivu a keď sú menšie vlny. Časy odlivu sa menia každý deň aj o hodinu, pozrieť si ich môžete TU: Je to super zážitok byť v studenšom oceáne a zároveň z neho vyviera horúca voda. Sú tam laná na držanie aj schodíky do vody.

Miradouro da Vista do Rei – hneď vedľa je opustený hotel – náš azorsky „Titanic“. Oficiálne je zakázané tam ísť, no stala sa z toho taká turistická atrakcia na vlastné riziko. Viete si pozrieť samotné izby alebo dokonca ísť až na strechu, kde je úžasný výhľad na obe jazerá.

Food & Friends-Food Truck – tento food truck sa nachádza na parkovisku, z bočnej strany ako je ten opustený hotel. Má také kravské farby. Je tam úžasná bifaňa. Dajte si to pokojne ako menu. Naozaj parádny streetfood.

Miradouro da Grota do Inferno – jedna z najznámejších vyhliadok, ktorú môžete vidieť na fotkách. Ten známy chodník. Zaparkujete na parkovisku a prejdete tou stranou ako je brána – zábradlie. Po približne 10-minútovej prechádzke lesom prídete na tú vyhliadku. Počas cesty si môžete urobiť aj menšu zastábku na jazere Lagoa do Canário, ktoré z výšky vyzerá ako logo aplikácie „Snapchat“ Z tejto vyhliadky môžete vidieť aj západ slnka.

ITINERÁR - Sao Miguel (Azorské ostrovy)
Miradouro da Grota do Inferno

Lagoa das Éguas – túra z druhej strany parkoviska, tak na hodinu taký okruh.

Lagoa das Empadadas – jazero, neďaleko toho Éguas.

Muro das Nove Janelas – aquadukty / viadukty

Miradouro do Pico do Carvão – nádherný výhľad na ostrov. Môžete z neho vidieť obe strany ostrova.

ITINERÁR - Sao Miguel (Azorské ostrovy)
Miradouro do Pico do Carvão

Potom sa presuniete bližšie k mestu Sete Cidades

Po ceste vyhliadky Miradouro do Cerrado das Freiras a Miradouro da Lagoa de Santiago (pri tejto Santiago sa dá ísť cestičkou aj dole k jazeru, cca 10-15 minút pešo) NÁDHERNÁ ZELENÁ!

OBED: O Poejo – taká kaviarno-reštaurácia. Majú každý deň denné menu, asi nejaké 2-3 jedlá. no porcie sú naozaj obrovské. To denné menu stojí okolo 10-12€, ale naozaj je to chutné a obrovské.

KAJAK – Garoupa Canoe Tours – Azores Kayaking and SUP (hodina 10€ pre 2 osoby). Veľký zážitok kajakovať pri tých dvoch jazerách (Verde a Azul – Zelené/Modré). Nachádzajú sa blízko tej reštaurácie O Poejo. Ak by ste ich nevedeli nájsť, tak im môžete zavolať na toto číslo: +351 917 158 701

MOSTEIROS

Piscinas Naturais „Caneiros“ – úžasné prírodné bazníky z lávy v oceáne, kde sa môžete kúpať. Blízko toho nájdete aj rôzne food trucky – menšie snack bary na nejaký drink, či sendviče, burgre. Napríklad Seaside Vibez alebo Sunset Poço da Pedra (Sunset Steve's Bar

Miradouro da Ponta do Escalvado – úplne TOP vyhliadka – dá sa ísť tiež trocha dole až k takej skale. 🙂

Praia dos Mosteiros – krásna pláž, ideálna na západ slnka s takými útesmi.

VEČERA: Casa do Ábel Za mňa druhá najlepšia steaková reštaurácia na ostrove. Táto je skôr robená na štýl, ktorý poznáme zo Slovenska. Klasicky steak s prílohami. Ceny priemerné, okolo tých 15-20€ za steak, ale veľmi chutné.

ITINERÁR - Sao Miguel (Azorské ostrovy)
Západ slnka na Mosteiros Beach

DEŇ 4. FURNAS A OKOLIE

Poça da Dona Beija – za mňa osobne druhé najkrajšie termálne kúpele. Tieto sú otvorené až do 23:00 (posledný odchod z bazéna je cca o 22:30), vstup je na 1,5 hodiny a stojí 8€ – POZOR, o 1.3.2024 sa dajú kúpiť listky iba ONLINE TU! Najradšej tam chodím úplne ráno na otvorenie alebo na koniec, kedy je menej ľudí. Je tam 5 bazénov, 4 s teplotou okolo 39 stupňov a jeden chladnejší. Voda a najmä teda to bahno v týchto termáloch farbí všetko na oranžovo, takže odporúčam si zobrať nejaké staré plavky alebo aspoň tmavé.

Lagoa das Furnas Hotsprings – jazero Furnas, pri ktorom sú horúce pramene a práve tam sa vyrába to tradične jedlo Cozido das Furnas – v zemi. Niekedy pýtajú vstup 3€, záleží podľa sezóny.

GRENÁ park – vstup 7-10€ – záleží od toho, či ste platili ten vstup k tým gejzírom za 3€, krásny park, vodopád, no 630 schodov k nemu. Každopádne, veľký park. Po ľavej strane od vchodu sa nachádza aj taká skrytá termálna kada, kde sa môžete kúpať. Poço da Inglesa – vodopád, nebýva úplne veľký. Ale v tomto prípade cesta je cieľ.

ITINERÁR - Sao Miguel (Azorské ostrovy)
Poça da Dona Beija

Caldeiras Vulcânicas – horúce gejzíry, termálne pramene v centre muesta, blízko je aj suvenírovy obchod. Tieto nie sú na kúpanie. Ale sú tam minerálne pramene, kde si môžete napustiť čistú vodu alebo sa z nich napiť.

Casa Invertida – dom prevrátený naopak

OBED – Tonys Restaurant – tu odporúčam to jedlo Cozido das Furnas, ktoré sa robí na vulkanickej pare. Veľa mäsa, zeleniny, ryža, vývar. Jedna porcia stojí okolo 15€, ale je to tak pre 2 osoby. Rovnako odporúčam vyskúšať ich GARLIC BREAD so syrom! A vedľa v Tonys Snack Bar (na autobusovej zastávke vedľa toho prevráteného domu) majú úžasné kuracie krídielka.

Capela de Nossa Senhora das Vitórias – katedrála z druhej strany jazera

ITINERÁR - Sao Miguel (Azorské ostrovy)
Cozido das Furnas

Mata Jardim José do Canto – 3€ vstup k veľmi peknému vodopádu Salto da Rosal, približne 30 minút pešo, rovinka.

Poça da Silvina, prírodný termálny bazén, tak na nohy, hneď vedľa toho je studená rieka a Jardim e Palco para Eventos – krásny park, kde je aj akvárium. 🙂

Hot Waterfall of Ribeira Quente – vodopád medzi dvomi tunelmi. Zaparkovať môžete za tunelmi na tráve alebo menšom parkovisku. Môžete ísť až priamo k vodopádu alebo takou cestičkou oproti nemu na vyhliadku.

VEČERA: Tasquinha Vieira – v centre mesta Ponta Delgada, ale veľmi malá.

DEŇ 5. – LAGOA DO FOGO

Túra na Lagoa do Fogo – 4 hodiny približne. Počas túry uvidíte aj aquadukty, nádhernú prírodu a cieľom je dostať sa až k jazeru Lagoa do Fogo. Je to najväčšá zdroj pitnej vody na ostrove a chránená oblasť, takže je tam zakázané sa kúpať. Začiatok túry je Inicio Ruta PRC02 SMI Lagoa do Fogo

Miradouro do Pico da Barrosa
– vyhliadka na vrchole jazera Lagoa do Fogo. Odporúčam zaparkovať na parkovisku a ísť pešo ešte asi 5 minút k tým vysielačom. Budete mať výhľad na úplne celé jazero, nie iba na jeho časť ako z tej vyhliadky. Odtiaľ si môžete urobiť ďalšie prechádzky po hrebeni.

ITINERÁR - Sao Miguel (Azorské ostrovy)
Lagoa do Fogo

Lagoa do Fogo Trail Head – po ceste z predchádzajúcej vyhliadky zastavíte na ďalšom parkovisku, kde sa ocitnete oproti jazeru. Môžete ísť menšou túrou opäť dole až k jazeru a následne na pláž – Praia de Lagoa do Fogo

Salto do Cabrito – pekný vodopád, dá sa v ňom aj kúpať. Parkovať môžete opäť až dole pri vodopáde. Ak sa vám bude chcieť, môžete ísť aj na menšiu túru ponad vodopád k starej vodnej elektrárni. Schodíky sú značené.

Ermida de Nossa Senhora da Paz – kaplnka / kostol, nádherný výhľad na menší ostrov Vila Franca a na obec Vila Franca. Veľký kríž tam je.

Baixa d'Areia Beach – taká zašitá pláž, často so skalami, no s výhľadom na krásny útes. Raj kúpať sa tam. Nad plážou sú aj krásne miesta na grilovanie, dokonca aj s moderným altánkom, keby pršalo.

Praia de Água D'Alto, Grande
– veľká pláž, na ktorej sa nachádza beach bar. Tiež super na oddych, kúpanie sa v oceáne. Vedľa nej sa nachádza aj menšia pláž.

Caloura, Agua de Pau – prírodný bazén v skale aj Bar Caloura, veľmi dobrá reštaurácia na ryby – morské plody. Odporúčam si dať nejaký mix rýb, aby ste ochutnali čo najviac.

Salto do Cabrito
Salto do Cabrito

Miradouro do Navio – vyhliadka na starej lodi a pohľad na skalu, ktorá sa podobá na slona.

Večera napríklad v Michel Restaurant, tiež veľmi dobrá v centre Ponta Delgada.

DEŇ 6. VEĽRYBY

Sezóna veľrýb je od polovice marca do leta. Delfínov môžete vidieť celoročne. Ja osobne odporúčam spoločnosť Futurismo, bol som cez nich trikrát a vždy spokojnosť. Cena je približne 60€ na 3-4 hodiny. Ak neuvidíte nič (ani delfíny a ani veľryby), vrátia vám peniaze alebo presunú vás na iný dátum. Na výber máte dva druhy ľodí – väčšiu pre približne 70 ľudí a menší čln pre adrenalinovejší zážitok pre približne 20 ľudí.

Obed napríklad v prístave alebo Calçada do Cais

Parque Terra Nostra – v meste Furnas, vstup 10€, kráásny park ako z Jurskeho parku + termálne kúpele – jeden veľký bazén s hnedou vodou a dve menšie jacuzzi. Neombedzený vstup, no samotný park sa zatvára okolo 17-tej, takže odporúčam prísť skôr, maximálne do tých 15:30, aby ste stihli aj park + kúpanie.

ITINERÁR - Sao Miguel (Azorské ostrovy)
Parque Terra Nostra – jacuzzi

Miradouro do Pico do Ferro – vyhliadka nad jazerom Furnas, krásny výhľad.

Salto do Prego – túra na vodopád. Približne na 2 hodinky.

Povoação Beach Praia da Povoação – pláž, krásny bazén (vrelo odporúčam), výhľad na útesy, môžete si pozrieť malý prístav a okolie v meste Povoação na úplnom juhovýchode ostrova.

Pláže Praia do Fogo – v meste Ribeira Quente, prípadne Praia de Água D'Alto – tam sú dve pláže, väčšia a menšia ešte.

Ak budete mať čas na najvyšší kopec ostrova – Pico da Vara (1 103 mnm)

Veľmi pekné prírodné kúpalisko je v meste Lagoa, počas sezóny sa platí vstup približne 1-2€ – Complexo Municipal de Piscinas

Ak máte radi turistiku, všetky túry sú značené na tejto stránke.

Medzi také obľúbené túry okrem Lagoa do Fogo patria ešte Quatro fábricas da Luz, Rota da Água – Janela do Inferno a po hrebeni okolo jazier v Sete Cidades.

ITINERÁR - Sao Miguel (Azorské ostrovy)
Tuniakovy steak v A Tasca

Na ostrove sa nachádzajú ešte jedny termálne kúpele – Termas das Caldeiras, ktoré stoja 3€ na 1 hodinu. Nachádzajú sa blízko mesta Riberia Grande. Je to taký jeden bazénik so živou kvetinovou stenou. Tieto termálne kúpele sú otvorené až do 22:00, takže tiež ideálne aj na večerné kúpanie.

Ak sa budete zdržiavať v Ponte, môžete ísť napríklad do krásneho bezplatného parku Jardim Botânico António Borges alebo do platenej botanickej záhrady Jardim Botânico José do Canto – vstup bol 4€ a oplatí sa to. Ak chcete ísť na pláž, najbližšie pri Ponte sú 3 v oblasti Sao Roque, čo je asi 30 minút pešo a tak 5-7 minút autom. Praia de São Roque, Praia das Milicias a Praia do Pópulo na tej Pópulo sa nachádza aj fajn Sunset Beach Restaurant.

PRAKTICKÉ TIPY

Webkamery – na ostrove sa veľmi rýchlo mení počasie a je bežné, že na západe môže byť slnko a na východnej časti môže pršať. Predpoveď počasia absolútne nefunguje, no webkamery môžu byť pre vás užitočné, aby ste videli aktuálne počasie na rôznych častiach ostrova.

Pitná voda – Jazerá ako Lagoa do Fogo, Lagoa das Furnas či Verde/Azul v Sete Cidades sú zdrojmi pitnej vody na ostrove. Takže áno, z kohútika tečie pitná voda, rovnako aj z prameňov, ktoré vidíte na vyhliadkach či len-tak popri ceste. V týchto jazerách je zakázané sa kúpať.

Doprava a parkovanie – miestni vodiči veľmi nezvyknú zastavovať na stopkách, rovnako často zabúdajú používať smerovky. V úzkych jednosmerných uličkách v mestách jazdia radi rýchlo, no niekedy sa zas stane, že na dialnici idú pomalšie. Parakovanie je takmer všade bezplatné. Treba si však dávať pozor na parkovanie v centre Ponta Delgada, kde si na verejných parkovacích miestach treba zaplatiť za lístok. Toto kontrolujú veľmi prísne, aj keď parkujete v centre na mieste, kde by sa nemalo. V iných častiach ostrova to neriešia. Každopádne, počas týždňa od večera do rána je aj v Ponte parkovanie všade bezplatné, rovnako aj od soboty poobedia až do pondelka rána.

Opaľovací krém – Rozhodne od marca do novembra odporúčam vziať si so sebou aj silný opaľovací krém, nakoľko je tu veľmi silné slnko, častokárt UV žiarenie je na stupni 8-9 a aj keď je „iba“ 17-20 stupňov, pocitovo je naozaj aj 30, ak svieti slnko a nefúka vietor. Spálite sa veľmi rýchlo.

Supermarkety a nákupné centrum – Na ostrove nájdete dve veľké siete supermarketov – Continente a SolMar/Pingo Doce V Ponta Delgada nájdete aj nákupné centrum Parque Atlantico, kde sa okrem veľkého Continentne nachádzajú aj klasické obchody s oblečením, kino čifood court.

Doprava z letiska – najlepší spôsob je zobrať taxík, ktorý z letiska do centra Ponty stojí okolo 8-10€ (záleží, či máte batožinu). Taxíky sú žlté, zväčša značka Mercedes a majú fixné ceny, takže sa nemusíte bať turistickej prirážky. Z letiska ide aj autobus od spoločnosti ANC Holidays – AeroBus. Spiatočný lístok na osobu stojí 14€.

Kempovanie a grilovanie – ak chcete kempovať, na ostrove sú napríklad oficiálne kempovacie miesta v mestách Furnas, Sete Cidades či Nordeste. Grilovacích miest je tu neskutočne veľa a všetky sú bezplatné. Miestni ich veľmi často využívajú počas leta. Rovnako aj tieto grilovacie miesta sú bezplatné a často v nich môžete nájsť rôzne altánky, prameň s pitnou vodou, toalety či dokonca aj sprchy.

Ďalšie tipy na reštaurácie:

Õtaka – Najlepšia zážitková reštaurácia na ostrove. Azorské suroviny urobené na spôsoby z Japonska a Peru. Niečo na štýl Michellinskej reštaurácie, ale bez hviezdy a za priateľné ceny. Odporúčam si dať degustačné menu za 40€ (6 chodov) alebo kura (15€), prípadne nejakú azorskú rybu alebo steak. Jedlo, prostredie, servis absolútne TOP a naozaj to za tie peniaze stojí. ROZHODNE SI TAM DAJTE ICH CHEESECAKE z ala carte!! Rezerváciu môžete urobiť napríklad cez Whats App alebo telefonicky na čísle +351 919 312 080

Fuji – šéfkuchár je rovnaký ako pri Õtake, ale táto reštaurácia je zameraná najmä na japonskú kuchynu – sushi.

Casa Nostra a Casa Nostra Brunch & Tapas Bar – nové reštaurácie na rovnakej ulici, oproti sebe. V prvej bol lepší servis, ale priemerné jedlo, aj keď vyzeralo skvele a chutilo super, no nepadol som z toho na zadok. V ten Brunch & Tapas bolo jedlo neskutočne dobré. Niečo na štýl v Õtaka, ale servis bol veľmi slabý. Každopádne, odporúčam si tam dať to degustačné menu za 30€, bolo naozaj geniálne.

Louvre Michaelense – super miesto na brunch, prípadne každý deň majú aj denné menu. Rovnako super miesto na kávu.

Café Central – hneď vedľa Louvre, no tu ja osobne mám veľmi rád rybaciu polievku s ryžou. Veľmi sýta a chutná polievka za cca 3€.

Restaurante O Baco – chutná reštaurácia s vynikajúcim servisom. Cítil som sa tam niekedy ako kráľ. 🙂

Saca-Rolhas Taberna – veľmi dobrá lokálna reštaurácia, blízko letiska.

Rotas da Ilha Verde – niečo pre vegetarínov, menia menu asi každý mesiac, mne tam veľmi chutil ich veggie burger.

Forneria São Dinis – veľmi chutná pizzeria robená priamo v peci. Ich šéfkuchár vyhral národnú súťaž v roku 2019 a v tímovej súťaží v konkurencii ďalších 20 krajín sa umiestnili na druhom mieste, takže kvalitná pizza.

Gastrónomo – lokálna reštaurácia, tiež veľmi chutná. Mne tam napríklad chutili kuracie prsia v smotanovej omáčke.

Michel Restaurant – opäť vynikajúca reštaurácia s lokálnou kuchyňou. Aj tu je jednou zo špecialít tuniakový steak.

Momentos Cozinha d'Autor – v prístave veľmi dobrá reštaurácia. Veľké porcie. Šaláty, ryby, kačíca…

Azorean Poke – nová reštaurácia v Ponte, aj keď mimo centra. Môžete si namixovať vlastné Poke alebo si vybrať z ich menu. Ja som za normálnu misku a ľadový čaj platil okolo 8€, za väčšiu misku by to bolo dokopy 10€, ale najedol som sa skvele, takže odporúčam. Len škoda toho konceptu, vedel by som si to predstaviť na lepšom mieste, so živými rastlinami, hudbou..

CAIS 20 – veľmi dobrá reštaurácia na morské plody

O Américo de Barbosa – na západe ostrova v Mosteiros, otvorená iba od 12-16h, vyzerá naozaj jednoducho lokálne, no majú tam neskutočne dobrú chobotnicu!

Mercado da Graça – najväčší trh na ostrove, nachádza sa v Ponta Delgada, blízko divadla. Momentálne je v rekonštrukcii, takže trh je presunutý do podzemného parkoviska.

NOČNÝ ŽIVOT

V Ponta Delgada nájdete niekoľko barov či nočných klubov.

Karma Privé – najznámejší nočný klub, otvorený od polnoci do 8 ráno (áno, vtedy miestni končia párty :D) Rovnaký majiteľ má aj ďalší klub „Elite“, ktorý je neďaleko.

Raiz Bar – na námestí, oproti kostolu. To je taký bizár, že z balkónu máte rovno výhľad na najväčší kostol v meste.

Provisorio – sem chodia najmä mladí ľudia. Keď je pekné počasie, dj hrá vonku + majú aj vnútorný priestor. Nachádza sa to v prístave.

Ibiza Club – ďalší nočný klub, ktorý sa nachádza v prístave.

Ta Gante – úžasný kokteilový bar a majú tam aj výbornú chobotnicu či dezert – sladký teplý ananás s karamelom, kokosovou zmrzlinou a orieškami, to musíte ochutnať!

Ned Kelly Irish Pub – nachádza sa tu aj Irish pub, majú tam fajn wrapy alebo polievky.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 343

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?