Thajsko - plavba loďou

Doprava na Phukete

Lokálne autobusy

Zo starého mesta Phuketu pravidelne jazdia lokálne autobusy na najznámejšie pláže na ostrove(napr. Patong, Surin, Kamala, and Karon). Nestoja veľa a jazdí sa od rána do neskorého poobedia. Autobusy jazdia buď z hlavného autobusového nástupišťa, alebo od trhu Talad Sod.

Tip: Predovšetkým poobede sa môže stať, že taxikári či tuktukári vám povedia, že autobusy už nechodia – aby docielili, že si zaplatíte cestu s nimi. Určite si to v takomto prípade minimálne overte u tretej osoby, alebo skúste na autobus chvíľku počkať pred tým, ako za cestu zaplatíte viac.

Songthaew

Songthaew sú menšie autobusy/nákladiaky, ktoré nemajú určené presné zastávky. Keď chcete vystúpiť, stačí vodičovi dať vedieť. Prípadne ak chcete niekde počas trasy nastúpiť, stačí na vodiča zamávať. Destinácia, do ktorej sa jazdí, je napísaná vpredu na vozidle. Jazdia výhradne medzi mestom Phuket a destináciami po ostrove. 

Tuk Tuky

Tuk tuky na Phukete sú iné, ako v zvyšku Thajska. Majú 4 kolesá na rozdiel od troch napríklad v Bangkoku. Pozrieť si ako vyzerajú môžete napríklad tu.

Tuk tuky patria k najdrahším možnostiam dopravy na Phukete. Málokedy sa vám navyše podarí vyjednať cena, keďže taxikári vedia, že medzi jednotlivými plážovými rezortami je to jedna z mála možností dopravy. Pred cestou si určite s tuktukárom dohodnite akú cenu zaplatíte, aby ste v cieľovej destinácii náhodou neboli prekvapení.

Taxíky

Taxíky bývajú na Phukete lacnejšie ako tuktuky. Bývajú žltej či červenej farby. Ak je taxík voľný, vpredu bude mať červené svetlo. Ak by ste chceli precestovať celý ostrov, dá sa s taxikármi dohodnúť aj na cene za celodennú dopravu z miesta na miesto. 

Požičanie auta či motorky

Na Phukete viete jazdiť aj na vlastnú päsť. Dá sa tu požičať ako auto, tak motorka. Na vlastnú prepravu po Thajsku treba medzinárodný vodičský preukaz. Pred požičaním si auto či motorku vždy poriadne skontrolujte, prípadne vyskúšajte. Rovnako tak si zistite presné podmienky poistenia.

Rovnako tak treba rátať s tým, že v Thajsku je doprava „živelnejšia“ ako u nás na Slovensku. Častokrát o tom, kto má prednosť nerozhodujú pravidlá, ale to, kto má väčšie vozidlo. Ide teda o nebezpečnejší spôsob dopravy.

Auto si viete požičať aj online na tejto stránke. Cena je približne 20€/deň. Motorku požičiate za cca 5€/deň. Benzín stojí približne 1,2€/liter.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?