Phuket

Phuket je thajský ostrov, ktorý sa nachádza na juhu krajiny. Je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou medzi turistami z celého sveta.

Je vhodný predovšetkým pre dovolenkárov, ktorí vyhľadávajú more, slnko a relax pri mori – no stále chcú okúsiť aj niečo z thajskej kultúry. Medzi obľúbené pláže patria Rawai, Patong, Karon, Kamala, Kata Yai, Kata Noi, či Mai Khao. Pláže na juhu sú väčšinou plnšie, na severe je turistov menej.

Pri plávaní si však vždy dávajte pozor, či náhodou nie je vyvesená červená vlajka, ktorá signalizuje rozbúrené more a nebezpečenstvo kúpania/plávania v ňom.

Za bežných okolností je na Phukete aj rušný nočný život. Nájdete tu mnoho známych a výborných thajských a na počudovanie aj čínskych reštaurácií. Všetko vďaka silnému vplyvu Číny, ktorý je na ostrove cítiť.

Z thajských reštaurácií patria k najobľúbenejším Siam Supper Club, SILK Restaurant & Bar a Dee Plee – Anantara Layan Phuket Resort. Čo sa týka miestnej kuchyne, odporúčame taktiež Vista, Smile Bar, Golden Paradise Restaurant a The Naka Palm Restaurant.

Na konci septembra/začiatkom novembra sa na Phukete koná aj najznámejší „Vegetariánsky festival“, ktorý je reálne vegánsky. Počas týchto dní miestni nejedia mäso ani iné živočíšne produkty. Konajú sa tu rôzne vystúpenia, kedy v uliciach miest môžete stretnúť Thajcov chodiacich po uhlíkoch či šplhanie po rebríkoch po čepeliach nožov. 

Medzi zaujímavosti patrí bez pochýb aj Patongský Karneval. Posledné roky sa odohráva predovšetkým počas decembra, no pôvodne ho bolo možné vidieť počas novembra. Treba každý rok sledovať, kedy sa bude odohrávať. Je spojený s hudbou, klasickými tancami, svetelnými šou. Predávajú sa na ňom rôzne ručné výrobky či miestne jedlo.

Na ostrove sa nachádza národný park Sirinat, ktorý ocenia predovšetkým obdivovatelia divokej prírody, pretože je tu situovaná nadmiera najrôznejších rastlín a bohatá fauna.