Abu Dhabi – hlavné mesto Emirátov: TOP zážitky, zaujímavosti a na čo si dať pozor

Abu Dhabi
Abu Dhabi

Abu Dhabi je obľúbeným cieľom cestovateľov, ktorí túžia po luxuse a vzrušujúcich zážitkoch. V tomto článku vám predstavíme TOP miesta a atrakcie tohto mesta. Okrem toho vám poskytneme užitočné tipy a rady, na čo si dať pozor a ako sa sem dostať.

Ako sa sem dostať?

Do Abu Dhabi sa dostanete priamym letom z Budapešti alebo Viedne približne za 5,5 hodiny. Z letiska do centra mesta môžete cestovať:

Taxíkom

 • Odkiaľ? Z terminálov 1, 2 a 3
 • Za koľko? Za približne 19 EUR (80 AED)

Autobusom

 • Ako? Autobusovou linkou A1 – autobusové zastávky sú označené modrými a bielymi značkami
 • Odkiaľ? Z terminálov 1 a 2
 • Za koľko? Za približne 1 € (4 AED)

Zaujímavosti o Abu Dhabi

 • Abu Dhabi znamená v arabčine „otec gazely„. Hovorí sa, že Abu Dhabi bolo založené po tom, čo mladá antilopa našla zdroj sladkej vody, za ktorou putoval kmeň.
 • Vo veľkej mešite šejka Zayeda v Abu Dhabi sa nachádza najväčší ručne tkaný koberec na svete.
 • Abu Dhabi je veľkým producentom datlí.
 • Na viacerých miestach nájdete bankomaty vydávajúce zlato.
 • Abu Dhabi má klimatizované autobusové zastávky.

  Abu Dhabi
  Abu Dhabi

Čo vidieť a robiť v Abu Dhabi?

Abu Dhabi ponúka širokú škálu aktivít, pamiatok a zážitkov, ktoré vám zaručene obohatia pobyt v tomto fascinujúcom meste.

Mešita šejka Zayeda

Ikonická a neprehliadnuteľná mešita šejka Zayeda je skutočne obrovská a patrí medzi najväčšie mešity na svete. Má kapacitu 40 000 návštevníkov a rozprestiera sa na ploche, ktorá zaberá štyri futbalové ihriská. Môžete tu obdivovať jedinečný dizajn a architektúru multikultúrneho charakteru.

Turecké, marocké, pakistanské, egyptské a ďalšie prvky pochádzajú od architektov z Emirátov, Talianska a Anglicka. Nachádza sa tu až 82 bielych mramorových kupol, 1096 stĺpov, bazény, prvky z 24 karátového zlata a krištáľové lustre. 

Mešita Abu Dhabi
Mešita šejka Zayeda Abu Dhabi

Múzeum Louvre v Abu Dhabi

224 rokov po založení múzea Louvre v Paríži vznikol odvážny projekt s rovnakým názvom v Abu Dhabi. Za týmto projektom stojí Jean Nouvel, francúzsky architekt a držiteľ Pritzkerovej ceny. Louvre Abu Dhabi zobrazuje umelecké aktivity ľudstva od neolitu po súčasnosť. Diela sú zoskupené podľa tém a časových rámcov, nie podľa krajín alebo konkrétnych civilizácií.

Múzeum Louvre v Abu Dhabi
Múzeum Louvre v Abu Dhabi

Najluxusnejšie hotely sveta a nákupné centrá

Abu Dhabi je známe svojou rozprávkovou pohostinnosťou. Luxusné hotely v Abu Dhabi sú synonymom elegancie a exkluzivity. Jedným z najvýznamnejších príkladov je hotel Emirates Palace, ktorý prekračuje hranice tradičnej pohostinnosti a ponúka skutočne kráľovský zážitok. Ak rozpočet dovolí, vychutnajte si občerstvenie alebo len jednoducho obdivujte jeho nádherné interiéry a rozsiahle záhrady.

Nákupné centrum The Galleria s viac ako 400 značkami, vrátane vysoko luxusných značiek ako sú Louis Vuitton, Dior, Cartier a mnohé iné, je rajom pre milovníkov luxusu. Okrem toho nájdete tu aj výber najlepších reštaurácií a kaviarní, ktoré ponúkajú lokálne aj medzinárodné kulinárske zážitky.

Nočný pohľad na hotel Emirates Palace v Abu Dhabí
Nočný pohľad na hotel

Ferrari World Abu Dhabi

Pre milovníkov rýchlosti a adrenalínu odporúčame Ferrari World. Park ponúka rôzne atrakcie a zábavu pre všetky vekové kategórie. Vstupenky sa snažte kúpiť online vopred, aby ste získali lepšie ceny. Ceny sa líšia v závislosti od typu lístka. Park je otvorený každý deň, zvyčajne od 11:00 do 20:00. Čo všetko tu môžete zažiť:

 • Formula Rossa – najrýchlejšia horská dráha na svete, ktorá dosahuje rýchlosť až 240km/h, čo napodobňuje pocit z jazdy v F1
 • Flying Aces – horská dráha s najväčším zvislým zrýchlením a najstrmším pádom
Ferrari World, Abu Dhabi
Ferrari World, Abu Dhabi
 • Fiorano GT Challenge – závodná horská dráha s viacerými dráhami
 • Turbo Track – obrátená horská dráha, z vrcholu ponúka výhľad na ostrov Yas
 • Karting Academy – profesionálna kartingová dráha, kde si môžete vyskúšať svoje zručnosti v riadení a zasúťažiť s priateľmi a rodinou
 • Benno’s Great Race – rodinná interaktívna hra, ktorá je skvelou zábavou pre deti aj dospelých
 • Made in Maranello – virtuálna továreň Ferrari, kde môžete nahliadnuť do výrobného procesu legendárnych automobilov Ferrari 
 • Driving Experience – možnosť vyskúšať si jazdu vo Ferrari pod dohľadom profesionálneho inštruktora, čo je pre mnohých splnený sen
 • živé predstavenia a zábavné show
 • tematické obchody so suvenírmi a produktami Ferrari

Mangrove National Park

Park sa rozprestiera pozdĺž pobrežia Perzského zálivu a je ľahko dostupný z rôznych častí mesta, najlepšie taxíkom. V parku sú k dispozícii organizované výlety na kajakoch, kedy spoznáte mangrovové ekosystémy pod vedením skúsených sprievodcov. Kajak je tichý a nenarušujúci spôsob ako preskúmať vodné cesty a pritom minimalizovať vplyv na prostredie. Takýto dvojhodinový zážitok vás vyjde niečo cez 42€.

Kajakári v Mangrove National Park, Abu Dhabi
Kajakovanie v Mangrove National Park, Abu Dhabi

Ostrov Yas

Táto časť mesta je plná extravagantných hotelov a veľkých atrakcií. Je to ideálne miesto na celodenné oddychovanie na lehátku, kde si môžete užívať bezstarostný pohodlný život. Ostrov Yas je domovom niekoľkých známych turistických atrakcií v Abu Dhabi, ktoré by ste mali určite navštíviť:

 • pláž Yas Beach,
 • obchodné centrum Yas Mall,
 • okruh Yas Marina Circuit,
 • najväčší zábavný park na svete Warner Bros World.

  Ostrov Yas, Abu Dhabi
  Ostrov Yas, Abu Dhabi

Pláže ocenené modrou a zelenou vlajkou

V Emirátoch je množstvo skvelých pláží a Abu Dhabi nie je výnimkou. Pri hoteli Hilton sa nachádza dlhý úsek pláže Corniche, ktorá je rozdelená do troch sekcií:

 • pre rodiny,
 • pre jednotlivcov,
 • na verejnú časť.

Na ostrove Yas je pláž Yas beach, ktorá je pokrytá bielym pieskom. Môžete tu hrať volejbal, zacvičiť si na vonkajšom ihrisku a skúsiť plachtenie alebo jazdu na kajaku. Vstup na túto pláž je spoplatnený.

Pláž Yas
pláž Yas beach

Na ostrove Saadiyat nájdete ďalšiu krásnu pláž s názvom Saadiyat beach. Nachádza sa na tichom pobreží ostrova a má dĺžku 400 metrov. Saadiyat beach je ideálnym miestom na relaxáciu a užívanie si čistých a teplých tyrkysových vôd.

Saadiyat beach
Saadiyat beach, Abu Dhabi

Púštne safari

Pri návšteve tejto oblasti sveta je takmer nevyhnutné vydať sa do púšte. Nezabudnuteľné zážitky z jazdy po piesočných dunách, prechádzky na ťave, ochutnávky miestnych špecialít a sledovanie západu slnka nad piesočným obzorom vytvárajú nezabudnuteľný zážitok. Jedným z najlepších miest na púštnu expedíciu je Liwa Oasis, známa pre najväčšie piesočné duny na svete.

Púštne safari, Abu Dhabi
Púštne safari, Abu Dhabi

Na čo si dať pozor v Abu Dhabi?

Ak si chcete zabezpečiť príjemný a bezproblémový pobyt v Abu Dhabi, majte na pamäti tieto rady:

Alkohol a drogy

V Abu Dhabi je konzumácia alkoholu obmedzená a môžete ho zakúpiť iba v niektorých medzinárodných hoteloch a reštauráciách. Pitie alkoholu na verejnosti sa neodporúča a je tabu. Drogy sú tu, samozrejme, nelegálne a ich distribúcia a užívanie sú trestné. Ak vám niekto ponúkne v tomto meste drogy, jednoznačne odmietnite, aby ste sa vyhli vážnym problémom.

Hotely v blízkosti mešity

Pri výbere hotela v Abu Dhabi myslite na to, že mešity vyzývajú k modlitbám päťkrát denne. Ak nechcete vstávať pred svitaním, radšej si vyberte hotel vzdialený od mešity. 

Miestni obyvatelia majú prednosť

Miestnym obyvateľom Emirátov by ste mali dať v rôznych situáciách prednosť – napríklad pri stolovaní v reštaurácii. Treba s tým vopred rátať a vyhýbať sa sporom.

Spoločenské normy

Objímanie, bozkávanie, prejavy náklonnosti a homosexualita na verejnosti sa v Abu Dhabi netolerujú.

Vyvarujte sa nevhodným gestám, nadávkam a agresívnym rozhovorom. Je absolútne neprijateľné rozprávať o náboženstve a vyjadrovať nadšenie pre vlastné náboženstvo. 

Ramadán

Tento svätý islamský mesiac je časom pôstu, modlitieb a obmedzeného verejného života. Ak nechcete počas návštevy dodržiavať prísne miestne zvyky, radšej sa Abu Dhabi v tomto období vyhnite.

Pravidlá obliekania

Krátke šortky, tričká bez ramienok a minisukne nechajte radšej doma. Aj keď nemusíte nosiť tradičné miestne oblečenie, mali by ste sa vyhnúť prílišnému odhaleniu pokožky. Na pláži sú plavky a bikiny v poriadku, ale v mestských oblastiach, hoteloch, reštauráciách a nákupných centrách by ste mali zvoliť oblečenie primerané miestnym normám.

Abu Dhabi je bezpochyby destináciou, ktorá vo vás zanechá nezabudnuteľné spomienky.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počítadlo: 14

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?