Hviezdne mesto alebo mesto hviezd. Nejde však o miesto, kde žijú celebrity či známe osobnosti. Ide o malé mestečko ukryté v okolí vápencových hôr, na ktorého vrchu sa týči veža. Nie ja však len taká obyčajná, ale môžete z nej pozorovať hviezdy. Navštívili sme mestečko s názvom Aielli a ako bonus jazero, ktoré je najväčším v regióne.
Mestečko Aielli sa nachádza v provincii L’Aquila v regióne Abruzzo. Leží v nadmorskej výške viac než 1000 metrov nad morom. Je jednou z najvyšších obcí Fucínskej náhornej plošiny v regióne Marsica a vďaka tomu získala prezývku „balkón Marsice“. Celkovo je toto mestečko rozdelené na dve časti. Aielli Stazione, ktorá je položená nižšie a Aielli Alto.
Atmosféra mesta sa nesie v súlade s prírodou. Je zaradené do chránenej oblasti prírodného regionálneho parku Sirente-Velino a svojím vzhľadom sa zaradzuje medzi autentické dediny Talianska.
Aielli so svojím súčasným názvom sa prvýkrát spomína v roku 1280 a jeho názov bol odvodený od latinského Agellum. V roku 1915 bolo mesto zničené zemetrasením. Preto sa časť mesta postavila o čosi nižšie do blízkosti železničnej stanice, no obyvatelia vyššej časti dokázali obnoviť mestské sídlo.
Srdcom mesta je už spomínaná astronomická veža. Mestečko je známe svojimi astronomickými festivalmi, ktoré sa organizujú každý rok. Vďaka jeho nadmorskej výške je možné dokonale pozorovať hviezdy či planéty. A vesmírne telesá tu nenájdete len na oblohe. Po prechádzke mestom smerom hore k veži vás budú sprevádzať maľby na stenách miestnych domov, ktoré znázorňujú súhvezdia, planéty či iné vesmírne telesá.
Celé mestečko spolu s jeho obyvateľmi je späté s prírodou a prevláda tu pokoj a ticho. Doplnené je len zvukmi prírody, spevom vtákov či žblnkotom vody. Dokonca tu nájdete aj prírodný prameň pitnej vody vytekajúci priamo zo skaly.
Aielli je obklopené nesmierne nádhernými a rešpekt vzbudzujúcimi horami a kopcami, ktoré vás nechajú takmer bez dychu. Z astronomickej veže a jej okolia môžete pozorovať pláne obklopené horami regionálnych prírodných parkov a najmä vrchy Sirente a Serra di Celano.

Najlepším obdobím na návštevu tohto miesta je leto. Môžete si užiť rannú kávičku a skvelý taliansky croisant v príjemnom pokojnom prostredí. Obdivovať môžete krásu okolitej prírody, vydať sa na výlet a večer pozorovať hviezdy. Ideálna predstava romantického výletu. Čo vy na to? 🙂
My sme mestečko navštívili tento víkend a boli sme očarení nesmiernou krásou prírody. Blízkosť hôr nám skoro vyrazil dych. Mali sme možnosť vidieť proces vytvárania malieb na stenách či ochutnať čerstvú vodu z hôr. Počas našej návštevy sa práve konal astronomický festival Borgo universo, spojenie street art, hudby, kníh, divadla a výstav, všetko spojené s astronómiou.
Počas cesty späť do Terama sme sa zastavili na meiste nazývanom Lago di Campotosto. Ide o najväčšie umelé jazero v regióne Abruzzo a druhé najväčšie v Európe. Leží medzi obcami Campotosto, Capitignano a L’Aquila v nadmorskej výške 1313 metrov nad morom. Obklopuje ho severný svah pohoria Gran Sasso a na západe sa nachádzajú pohoria Monti della Laga a Monti dell’Alto Aterno. Jazero má rozlohu 1400 hektárov a jeho maximálna hĺbka dosahuje 30 až 35 metrov. Z geografického hľadiska je súčasťou povodia rieky Vomano, ktorá sa vlieva do Jadranského mora. Lago di Campotosto patrí do štátnej prírodnej rezervácie, ktorá nesie rovnaký názov. Bola založená v roku 1984 na ochranu prírodného prostredia a národného parku Gran Sasso.

Jazero je destináciou pre mnohých turistov, ktorí sem prichádzajú najmä počas letnej sezóny. Hlavnými lákadlami sú cykloturistika, turistika, jogging či kemping. No môžete tu dokonca vyskúšať aj windsurfing či kajak. Počas leta tu taktiež stretnete množstvo motorkárov premávajúcich sa po okolitých cestách. No miesto si stále zachováva svoju prírodnú tvár. Krásne zelené kopce, vrcholce hôr a na pláňach pasúce sa kravy a kone. Dokonalé čaro prírody. Odporúčam a dávam 10 bodov z 10. 🙂