Šesť dôvodov, prečo navštíviť vždy zelenú a exotickú KERALU!

Juhoindický štát Kerala, s hlavným mestom Trivadrum, je jednou z najkrajších oblastí samotnej Indie. Každý kúsok tejto zeme kričí exotika a presvedčia vás o tom zelené palmy, nedotknuté pláže, tropická klíma, všadeprítomné kokosy, ale aj usmievaví domáci. Prírodou sa Kerala viac podobá na neďalekú Srí Lanku a je to úplne iný svet ako sever Indie, ktorý však stále navštevuje najväčšie množstvo turistov.

Vydavateľstvo cestovných sprievodcov Lonely Planet dokonca vyhlásilo v roku 2014 indickú Keralu za jednu z TOP 10 dovolenkových destinácií pre rodiny. Toto je šesť dôvodov, prečo by ste mali tiež navštíviť tento raj na zemi!

1. Ajurvéda

Kerala je domovom ajurvédskej medicíny a jógy. Samotná ajurvéda vznikla pred vyše 5 000 rokmi v Indii a dnes sa praktizuje po celom svete. Základom je správna životospráva a liečenie chorôb s pomocou prírody – v Kerale sa vďaka vlhkej a tropickej klíme pestuje nespočetné množstvo rastlín a korenín (cez 900 druhov), pričom každá z nich slúži na liečbu iného zdravotného problému.

Keralu preto navštevuje mnoho ľudí z celého sveta, ktorí hľadajú riešenia na svoje zdravotné problémy alebo naopak, ide im o prevenciu a hľadajú zmenu životného štýlu. Súčasťou toho je aj jóga, ktorá ide ruka v ruke s ajurvédou. Zdravé telo, myseľ, energiu i vedomie dosiahnete len spojením týchto dvoch disciplín.

V Kerale nájdete nespočetné množstvo rezortov, ktoré ponúkajú takéto ozdravujúce pobyty. Ak ste viac dobrodruh a chcete po krajine cestovať, rozhodne skúste aspoň raz bylinkovú masáž a hodinu jógy s miestnym jogínom – budete sa cítiť ako nový človek.

jóga India2. Backwaters

Ďalším dôvodom, prečo je navštíviť Keralu, sú slávne backwaters. Tento pojem označuje sieť kanálov dlhú vyše 80 kilometrov a práve to je jedným z lákadiel pre množstvo turistov, ktorí sa rozhodnú preskúmať túto tropickú časť Indie. Backwaters nájdete v mnohých oblastiach, no za najznámejšiu sa považujú indické Benátky – dedinka Alapphuza.

Plavbu týmito kanálmi si však vôbec nemusíte plánovať vopred – stačí prísť k prístavu a do pár minút vás domáci zahrnú rozličnými ponukami. Pokúste sa zjednávať a ak budete mať šťastie, pôvodnú cenu znížite až o polovicu (musíte byť však rázni).

Je len na vás, akú dlhú plavbu si vyberiete a či máte záujem o súkromnú, alebo so skupinkou iných turistov. Vyhraďte si však na to niekoľko hodín: ideálne sú cca 3-4hodinové okružné plavby, pri dvojhodinových idete zväčša rovnakú trasu tam a naspať a uvidíte toho menej. Súčasťou plavby býva aj obed v tradičnej reštaurácii, ktorý sa servíruje na banánovom liste.

backwaters Kerala
Často vám ponúknu predražené hausbóty, no na kratší výlet vám stačí loďka „shikara“

3. Munnar a Wayanad

Slnečné počasie je v Kerale samozrejmosťou počas celého roka (aj keď od júna do augusta prebieha obdobie dažďov), no rovnako aj príliš vlhké prostredie. Pre turistov to môže byť prvotný šok, no schladiť sa môžete napríklad v horách – v oblasti Munnar a Wayanad.

Munnar sa nachádza len niekoľko hodín cesty od mesta Koči (v Indii je cca 5 hodín cesty ešte veľmi krátka vzdialenosť) a preto je práve toto miesto takzvanou povinnou zastávkou. Oblasť je typická nekonečnými čajovníkovými plantážami, no nájdete tu aj vodopády, záhrady s koreninami a neskutočné vyhliadky. Ochutnajte zelený čaj a nechajte sa unášať dokonalosťou tejto prírody.

Wayanad je zas o čosi ďalej, no ponúka podobne úchvatný zážitok. Zelenú džungľu dopĺňajú jaskyne, jazerá ale aj plantáže s čajovníkom a koreninami. Táto panenská príroda je okrem iného domovom pre množstvo divokej zveri (slony, tigre, bizóny…), ktorú môžete zahliadnuť vo Wayanad Wildlife Sanctuary.

čajovníkové plantáže Munnar India
Čajovníkové plantáže v oblasti Munnar

4. Pláže

Množstvo ľudí cestuje kvôli panenským plážam najmä do štátu Goa, ktorý je známy svojou uvoľnenou atmosférou a najlepšími hudobnými festivalmi. Kerala je však väčší štát, ktorý toho ponúka omnoho viac – a výnimkou nie sú ani prekrásne a neporušené pláže.

Navštíviť môžete turistami obľúbenú Varkala beach, ktorá je tiež známym miestom na surfovanie. V okolí mesta Koči sú to zas nekonečné pláže MarariCherai (dlhé asi 10 kilometrov), no pokiaľ neplánujete ubytovanie v rezorte majte na pamäti, že domáci sa na verejnosti neodhaľujú a ak sa aj kúpu v mori, tak v oblečení. Opaľovanie sa v plavkách by preto mohlo vzbudiť množstvo neželanej pozornosti, preto si radšej nechajte na sebe nejaký kus oblečenia.

Aj napriek tejto nevýhode sú tieto pláže rajom na zemi, ktorý skrátka budete chcieť vidieť! Stačí sa iba prispôsobiť miestnej kultúre a vopred si zistiť, aké podmienky vás čakajú.

TIP: viac tourist-friendly je rozhodne Varkala, no dalšie dve spomínané pláže sa nachádzajú v blízkosti backwaters a horskej oblasti Munnar a nemali by ste ich preto počas svojej cesty vynechať – minimálne si tam vychutnajte rozprávkový západ slnka.

varkala beach
Neskutočná pláž Varkala na juhu Indie

5. Jedlo

Kokosy, kokosy a znova len kokosy. Túto surovinu nájdete v Kerale skutočne všade a je neoddeliteľnou súčasťou miestnej kuchyne. Nejde pritom len o kokosové mlieko, ale o rôzne múky, z ktorých sa potom pripravujú sladké aj slané špeciality (puttu, kozhukatta, theeyal…). Veľmi obľúbené sú aj hodiny varenia, ktoré navštevuje množstvo cestovateľov.

Južania obľubujú aj rôzne druhy mäsa (milujú hovädzie), takže sa nemusíte báť vyslovene vegetariánskej stravy. Indická kuchyňa je neskutočne pestrá a každý región je známy svojimi špecialitami. Aby ste si ich mohli všetky bez problémov vychutnať, nezabudnite užívať probiotiká a jesť aj dostatok čerstvej zeleniny a ovocia – vyhnete sa tak neželaným tráviacim problémom.

indické jedlo
Juhoindické jedlo na banánovom liste

Okrem jedál si v Kerale ešte rozhodne vychutnajte vodu z mladých kokosov a pre tých odvážnejších je tu aj Toddy – kokosové (alebo inak palmové) víno, ktoré nájdete len v určených toddy shopoch. Zväčša tú to menšie chatky, kde vám k tomuto exotickému vínu ponúknu aj miestne špeciality a veselí domáci (po pár pohároch Toddy) sa vašej návšteve rozhodne potešia!

palmové víno toddy India
Palmové víno Toddy

6. Ľudia

Kerala sa ako jediný indický štát môže pochváliť takmer stopercentnou gramotnosťou a životná úroveň je tu tiež vyššia, než v iných oblastiach. Hovorí sa tu jazykom Malajalam, ktorý patrí medzi 23 oficiálnych jazykov Indie – používa sa tu aj iná abeceda, takže naučené frázy v Hindčtine tu naozaj nevyužijete. Mnoho ľudí však ovláda angličtinu, takže vo väčšine prípadov sa ako-tak dohovoríte.

Obyvatelia Keraly sú extrémne milí a tešia z každej návštevy turistov. Veľmi radi sa s vami porozprávajú, v prípade nutnosti poriadia, no ešte častejšie sa s vami budú chcieť odfotiť.

indické deti
Nefalšovaná detská radosť keď uvidia turistov zo Západu

Indovia sú však zároveň aj veľmi dobrí obchodníci, takže vám vždy budú chcieť čosi predať a zjednávanie nie je ich obľúbená hra. Bohužiaľ si vždy ako turista za všetko priplatíte, čiže jedinou cestou ako to obísť, je hľadať obchody a reštaurácie s pevne stanovenými a viditeľnými cenami.


TIP na záver: Ako sa dostať do Keraly? Možností je viac než dosť a zvyčajne budete prestupovať v Dohe, Dubaji alebo Delhi. Letenky cez obdobie dažďov (jún-august) bývajú lacnejšie, no počasie je nevyspytateľné a množstvo zariadení ani v tomto období neoperuje. Aby ste si túto krajinu plnohodnotne vychutnali, naplánujte si výlet napríklad na december alebo január. Viac o náležitostiach pred cestou do Ázie tu.

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 4

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?