Ostrov Bora Bora: Spoznajte raj na opačnom konci sveta

Ostrov Bora Bora, často označovaný ako perla Tichého oceánu, patrí do súostrovia Spoločenské ostrovy, ktoré sú súčasťou Francúzskej Polynézie. Bora Bora sa skladá z hlavného ostrova a niekoľkých menších ostrovčekov, známych ako motu, ktoré obklopujú hlavný ostrov a jeho lagúnu.

Ostrov bol osídlený prvými polynézskymi námorníkmi, predpokladá sa, že v 4. storočí, čo ho radí medzi posledné osídlené miesta na Zemi. Prvým zaznamenaným Európanom, ktorý objavil Bora Bora, bol holandský prieskumník Jakob Roggeveen v roku 1722. Neskôr, v roku 1777, ostrov navštívil aj slávny britský moreplavec James Cook.

Pohľad z výšky na Bora Bora
Pohľad z výšky na Bora Bora, hlavný ostrov a okolité motu

 

Hlavný ostrov Bora Bora je výsledkom sopečnej činnosti a je známy svojou impozantnou hrou zelených vrcholov. Je obklopený lagúnou a bariérovým útesom, ktorý vytvára ochranný kruh okolo ostrova.

Motu sú piesočnaté územia roztrúsené pozdĺž bariérového útesu. Tieto motu sú veľmi obľúbené medzi turistami, pretože ponúkajú exkluzívne a izolované prostredie s nádhernými výhľadmi na lagúnu a hlavný ostrov.

Spolu tieto ostrovy a ostrovčeky tvoria jedinečný a rozmanitý ekosystém, ktorý je charakteristický pre Bora Bora a prispieva k jeho reputácii ako jednej z najkrajších a najromantickejších destinácií na svete.

Najväčšie lákadlo?

Typické bungalovy nad vodou sú lákadlom navštíviť Bora Bora
Typické bungalovy nad vodou sú lákadlom navštíviť Bora Bora

Jednou z najatraktívnejších charakteristík ostrova Bora Bora sú bungalovy nad vodou, ktoré sú doslova postavené na pilieroch nad krištáľovo čistou vodou. Každý bungalov je navrhnutý tak, aby zabezpečil súkromie a pokoj, s priamym prístupom do vody, čo umožňuje zažiť nepretržitý kontakt s prírodným prostredím ostrova. Niektoré majú dokonca priehľadné podlahové panely, vďaka ktorým je možnosť pozorovať morský život priamo pod  nohami.

Najlepší čas na návštevu

Hlavná sezóna na Bora Bora je počas suchých mesiacov od mája do októbra, keď je počasie ideálne na plážové aktivity a vodné športy. Avšak, v tejto dobe bývajú ceny najvyššie a rezorty najviac obsadené. Medzi novembrom a aprílom je tu viac zrážok, ale tiež nižšie ceny a menej turistov. Ak vám neprekáža príležitostný tropický dážď, môžete v tomto období ušetriť.

Ako sa dostať na Bora Bora?

Z Viedne, či Budapešti sa letenky pohybujú od 1800€. Čaká vás dlhá cesta s prestupmi zvyčajne v Paríži a v San Francisco. Medzinárodné lety pristávajú na Tahiti, odkiaľ sa letí na menšie letisko na Bora Bora.

Ale ani teraz ešte nie ste vo finálnej destinácii…

Letisko Motu Mute sa nachádza na malom ostrovčeku severozápadne od hlavného ostrova Bora Bora. Najbežnejším a najpohodlnejším spôsobom, ako sa dostať z letiska do hotela, je využitie vodného taxíka alebo transferu organizovaného samotným hotelom. Hovorí sa, že už samotný presun na hlavný alebo niektorý iný ostrovček je obrovský zážitok.

Prístav na letisku Motu Mute
Prístav na letisku Motu Mute

Základné informácie

  • Menou na Bora Bora, ako aj v celom regióne Francúzskej Polynézie, je francúzsky pacifický frank (XPF). Zriedkavo sa dá platiť aj americkými dolármi, či eurami, ale kurz je nevýhodný. V niektorých obchodoch sa dá platiť kartou len nad určitú sumu, takže určite odporúčame mať so sebou hotovosť.
  • Oficiálnym jazykom je francúzština, ale tradičný, tahitský jazyk, si udržiava svoje miesto v každodennom živote a kultúre ostrova. V turistických oblastiach sa dohovoríte po anglicky.
  • Na vstup do Francúzskej Polynézie je potrebný pas s dobou platnosti najmenej 6 mesiacov po návrate z cesty. Víza nepotrebujete. Pri prestupoch v USA je potrebné pred odletom vyplniť elektronický dotazník ESTA. 

Kultúra

Hudba a tanec sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života na Bora Bora. Tradičná polynézska hudba sa často spája s bicími nástrojmi, ako sú bubny pahu a toere, doplnené melódiami z ukulele, či iných strunových nástrojov. Tradičný tanec, známy ako Ori Tahiti, je výrazný svojou energickosťou a emocionálnou intenzitou. Tanečníci často nosia kostýmy vyrobené z prírodných materiálov, čo zvyšuje vizuálnu stránku ich vystúpení.

Ukážka tradičných tancov
Ukážka tradičných tancov

Gastronómia

Tradičná polynézska kuchyňa je známa svojou jednoduchosťou a využívaním čerstvých, miestnych surovín, ako sú ryby, koreňová zelenina, kokos a tropické ovocie. Typickým spôsobom prípravy jedál je použitie zemnej rúry tzv. himu, kde sa jedlá pomaly varia pod zemou, čo im dodáva jedinečnú chuť. Populárnym miestnym jedlom je poisson cru – surová ryba marinovaná v limetkovej šťave a zmiešaná s kokosovým mliekom – jednoduché, no chutné jedlo, ktoré odráža esenciu ostrovnej kuchyne.

Pláže

Matira Beach

Matira Beach je pravdepodobne najznámejšia a najprístupnejšia verejná pláž na Bora Bora. Mäkký biely piesok a plytká tyrkysová voda z nej robí ideálne miesto na oddych. Okolo pláže je niekoľko reštaurácií a kaviarní.

Západ slnka na Matira Beach
Západ slnka na Matira Beach

Pláže pri rezortoch

Mnohé z najlepších pláží na Bora Bore sú súkromné, patriace luxusným rezortom, ktoré sa nachádzajú na malých ostrovčekoch. Tieto súkromné pláže ponúkajú exkluzívny zážitok s výhľadmi na lagúnu a vynikajúcimi službami. Medzi niektoré z top patrí:

  • The St. Regis Bora Bora Resort Beach
  • Four Seasons Resort Bora Bora Beach
  • InterContinental Bora Bora Resort & Thalasso Spa Beach
Four Seasons Resort, Bora Bora
Four Seasons Resort, Bora Bora

Coral Garden

Aj keď nejde o pláž, Coral Garden je obľúbeným miestom na šnorchlovanie, kde môžete plávať medzi farebnými koralmi a množstvom tropických rybičiek. Nachádza sa medzi hlavným ostrovom Bora Bora a motu Tevairoa a je ľahko prístupné loďou.

Coral Garden, Bora Bora
Coral Garden, Bora Bora

Pláž na motu Tapu

Táto pláž je dostupná len pre návštevníkov, ktorí sa zúčastnia organizovaných výletov. Je často využívaná pre exkluzívne udalosti a pikniky.

Motu Tapu, Bora Bora
Motu Tapu, Bora Bora

Pláž na motu Tevairoa

Motu Tevairoa ponúka ďalšie úchvatné pláže. Sú obzvlášť obľúbené pri západe slnka, keď sa nebo sfarbuje do oranžova a poskytuje dokonalé pozadie pre romantické chvíle.

Akvivity na Bora Bora

Vodné aktivity

Šnorchlovanie a potápanie: Bora Bora sa môže pochváliť ako jeden z najfarebnejších podmorských ekosystémov na svete. Či už si vyberiete organizovanú exkurziu alebo sa rozhodnete šnorchlovať priamo z vášho bungalovu nad vodou, stretnete sa s rôznorodým morským životom vrátane farebných rybičiek, morských korytnačiek a rají.

Jet ski a kajak: Prehliadka ostrova na vodnom skútri alebo kajaku ponúka jedinečný zážitok a je to tiež skvelá príležitosť, ako sa dostať na odľahlé pláže a zátoky, ktoré sú z hlavných oblastí ťažko dostupné.

Podmorský svet na Bora Bora
Podmorský svet na Bora Bora

Pozemné aktivity

Pešie túry a horská cyklistika: Bora Bora je výsledkom sopečnej činnosti, čo je dôvod, prečo jeho centrum zdobí vypínavý, zelený vrchol Mount Otemanu, ktorý je často fotografovaným symbolom ostrova. Známy je aj vrch Mount Pahia. Preskúmajte okolie a užite si panoramatické výhľady na lagúnu a susedné ostrovy.

Vrch Mount Otemanu
Vrch Mount Otemanu

 

4×4 Safari: Organizované safari vás zavedú do srdca ostrova, kde môžete objaviť jeho skryté džungle, historické miesta a pozoruhodné výhľady, a to všetko pod vedením skúsených sprievodcov.

Kultúrne aktivity

Polynézske večery: Mnohé rezorty a miestne podniky organizujú polynézske večery s tradičným tancom a hudbou, kde si môžete vychutnať autentickú atmosféru a spoznať miestnu kultúru.

Návšteva miestnych dedín: Pre hlbší vhľad do každodenného života a kultúry navštívte miestne dediny. Tu nakúpite tradičné umenie a remeslá priamo od ich tvorcov.

Mestečko Vaitape, Bora Bora
Mestečko Vaitape, Bora Bora

Romantické aktivity

Súkromné večere na pláži: Pre tých, ktorí hľadajú romantiku, ponúkajú mnohé rezorty možnosť súkromnej večere na pláži pri západe slnka.

Výlety na súkromné ostrovy: Niektoré spoločnosti ponúkajú exkurzie na súkromné ostrovy, kde si môžete užiť neporušenú prírodu a dokonalé súkromie.

Aj toto môžete zažiť na Bora Bora
Aj toto môžete zažiť na Bora Bora

 

Napriek svojej malej rozlohe ostrov ponúka pestrú škálu aktivít. Bora Bora teda predstavuje idylický spoj prírodnej krásy a kultúrneho bohatstva, ktorý láka návštevníkov z celého sveta.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počítadlo: 18

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?