Netradičné úkazy v Južnom Tirolsku. Poznáte zemské pyramídy?

By: Mark Goebel - CC BY 2.0

minulom článku sme sa venovali miestam na zemskom povrchu, ktoré vynikajú svojím vzhľadom tak, že častokrát si o nich myslíme, že svoj pôvod majú mimo Zeme. Okrem spomínaných by sme pokojne do tejto kategórie mohli zaradiť aj oblasť Južné Tirolsko ležiace na  severe Talianska. Vyznačuje sa zaujímavými prírodnými útvarmi, ktoré sa tu vyskytujú. Častokrát sú nazývané aj zemské pyramídy.

Ide o geologické formácie, ktoré pozostávajú z vysokých kužeľovitých stĺpov z hliny a na ich vrchole je umiestnený balvan. Formovať sa začali z hlinenej pôdy, ktorá zostala z obdobia poslednej doby ľadovej, keď sa ľadovce rozplynuli.

Druh pôdy, ktorý sa na tomto mieste nachádza, je príznačný tým, že v suchom stave je pôda ťažká ako kameň, no akonáhle sa dostane do kontaktu s vodou, premení svoje skupenstvo na bahnitú hmotu. Začne dochádzať ku skĺzaniu a vytvárajú sa svahy strmé 1015 metrov. Najhoršie je to počas období dažďov, keď sa značná časť pôdy zosúva. No keď sa v tejto pôde nachádzajú skaly, dochádza k zaujímavému úkazu. Hlinitá pôda pod kameňmi zostáva chránená pred dažďom. Zatiaľ čo okolitý materiál je vodou vymývaný, kameňmi chránené stĺpy ako keby vzrastú zo zeme a vznikajú tak majestátne zemské pyramídy.

https://www.youtube.com/watch?v=oUjOvy3zW6k

Vznik takýchto úkazov môže trvať niekoľko stoviek až tisícok rokov. Aj stĺpy pomaly podliehajú erózii, no nie v takom rozsahu, ako zvyšok nechránenej pôdy. Postupom času stĺpy stratia svoju silu na to, aby na sebe udržali ťažký balvan. Ak ten spadne z ich vrcholu, stĺpu už neostáva dlhá živnosť a rozpadne sa.

Stĺpy, alebo zemské pyramídy dosahujú výšku aj 30 metrov. Čím vyššie sa daný kameň nachádzal, tým vyšší a mohutnejší stĺp či pyramída vznikla.

Tieto zemské pyramídy sa nachádzajú v Južnom Tirolsku, no nie sú jediným podobným úkazom na svete.  Sú pomerne rozšírené aj na náhornej plošine Ritten neďaleko od Bozenu na severe Talianska.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?