TOP 9 svetových miest na šnorchlovanie

najlepšie miesta na šnorchlovanie na svete
Zdroj: unsplash.com

 

Nie každý má odvahu nasadiť si masku a s kyslíkovou bombou sa potápať do hlbín oceánu. Pre tých menej odvážnejších sme pripravili zoznam miest po celom svete, kde podmorský život objavíte aj pri šnorchlovaní.

1. Veľká koralová bariéra, Austrália

Čím iným by sme náš zoznam začali, než najväčším koralovým útesom sveta, ktorý sa tiahne vyše 3000 kilometrov pozdĺž severovýchodného pobrežia Austrália. Veľká koralová bariéra ukrýva viac ako 400 druhov koralov, 1500 druhov tropických rýb, morské korytnačky a tiež 200 druhov vtákov, ktoré spolu vytvárajú vzácny ekosystém. Ak si netrúfate potápať, množstvo miest má plytkú vodu, takže podvodnú krásu bez problémov uvidíte aj cez šnorchel.

Veľká koralová bariéra
By: Kyle TaylorCC BY 2.0

2. Raja Ampat, Indonézia

Tropický papuánsky raj má všetko, čo si predstavíte pod dobrodružnou exotikou. Ostrovy zahalené tropickým pralesom, snehovo biely piesok na plážach, skryté lagúny a tyrkysovo modré more. Množstvo koralových útesov je jednoducho dostupných z pláže.

Raja Ampat je v porovnaní so zvyškom Indonézie výrazne drahšia, preto je počet turistov nižší. Verte, že keď sem raz zmeráte cestu aj napriek komplikovanému presunu, zaradí sa medzi top cestovateľské zážitky.

raja ampat Indonézia
By: Lakshmi SawitriCC BY 2.0

3. Big Island, Hawai

Hawai má špičkové miesta na šnorchlovanie, no okolie Big Island je najrozmanitejšie. Ďalšie populárne miesto je Kealakekua Bay, kde je má James Cook monument na počesť pristátia na ostrovoch. V blízkosti monumentu je možné vidieť veľké morské korytnačky a delfíny. Do tretice spomeňme Honaunau Bay, kde si zašnorchlujete s tisíckcami rýb a delfínmi.

šnorchlovanie havai
By: Prayitno / Thank you for (12 millions +) viewCC BY 2.0

4. Atauro, Východný Timor

Šnorchlovanie v okolí malého ostrova Ataúro neďaleko hlavného mesta Dilí je ako farebná rozprávka. Východný Timor je jedna z najmenej navštevovaných krajín sveta, preto je príroda takmer nepoškodená turistami a je veľká pravdepodobnosť, že budete šnorchlovať sami.

Ponoriť sa pod hladinu je ako vkročiť do okrasnej záhrady, vytvorenej z desiatok kilometrov koralov. Vedci dokonca zistili, že v okolí ostrova žije ešte viac druhov živočíchov, než v austrálskej Veľkej koralovej bariére.

5. Ambergris Caye, Belize

300-kilometrový koralový útes je druhý najväčší po austrálskej Veľkej koralovej bariére. V okolí je množstvo ostrovčekov a atolov, ktoré sú v tesnej blízkosti pobrežia. Spoločnosť pri šnorchlovaní vám budú robiť tisícky farebných rýb, raje či rôzne druhy žralokov.

Ambergris Caye Belize
Zdroj: pixabay.com

6. Palawan, Filipíny

Pokojné vody Palawanu sú ako stvorené na plávanie a šnorchlovanie. Kým sever ostrova v okolí Coron Bay je vhodný skôr pre potápačov (je tu napríklad vrak lode), za šnorchlovaním sa vyberte do Honda Bay. Skvelý výlet je kajakovanie a šnorchlovanie v El Nido.

palawan
Palawan – By: Dan InghamCC BY 2.0

7. Semporna, Malajzia

Na východe malajzijskej časti ostrova Borneo sa nachádza malé mesto Semporna, ktoré je východiskovým bodom za šnorchlovaním v populárnej oblasti okolo ostrovov Sipadan a Mabul. Aj keď sú to v prvom rade top potápačské miesta, viditeľnosť je natoľko dobrá, že si koraly a podmorský život užijete aj cez šnorchlovaciu masku.

Diverzita morských živočíchov je podobná tej vo Veľkej koralovej bariére, pri troške šťastia uvidíte morské korytnačky, barakudy, úhory a ďalšie tropické farebné húfy rýb.

https://www.instagram.com/p/BUGS0wQjFZR/?tagged=sipadan

8. Galapágy, Ekvádor

Precestovať Galapágy je snom mnohých cestovateľov. Ostrovy s divodou prírodou, vzdialené tisíc kilometrov od pobrežia Ekvádoru, sú domovom vzácnych živočíchov tak na súši ako aj vo vode. Kde inde zažijete ako sa k vám pri šnorchlovaní približia uškatce? Galapágy majú hneď niekoľko miest na kvalitnú šnorchlovačku. Zazrieť môžete žraloky kladivohlavé, morské korytnačky, žraloka veľrybého, delfíny a raje.  

https://www.instagram.com/p/BUFZoDqll3V/?tagged=galapagos

9. Bay Islands, Honduras

Vyššie spomínaný koralový útes, ktorý zahŕňa aj Ambergris Caye, začína práve pri Bay Islands. Ostrovy sú obkolesené farebnými koralmi, kde žijú spolu s rôznymi druhmi rýb. Hlbšie miesta okolo útesov je lepšie objavovať pri potápaní, no ani so šnorchlovaciou maskou nebudete sklamaní z toho, čo uvidíte. Voda je tu čistá a viditeľnosť veľmi dobrá.

Bay Islands Honduras
By: SonjaCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.8 / 5. Počítadlo: 6

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?