Talianske pláže: TOP 16 najkrajších pláží, ktoré musíte navštíviť

najkrajšie pláže v Taliansku

Početné pláže sú každoročne lákadlom mnohých turistov. Ak k tomu pridáme ešte fantastickú taliansku kuchyňu a úžasnú históriu a a kultúru, dostaneme fantastickú destináciu an dovolenku. V dnešnom článku vám predstavíme 16 najkrajších pláži v rôznych častiach Talianska, návštevu ktorých určite neoľutujete. 

Monterosso 

Pláž Monterosso
Pláž Monterosso

Pláž Monterosso sa nachádza v rovnomennom meste, na pobreží lemovaným Ligúrskym morom. Príjemná mestská pláž je fplne vybavená, nechýbajú tu požičovne ležadiel a slnečníkov, toalety, sprchy, šatne, športovisko a mnoho miest na občerstvenie. V blízkosti nájdete i rôzne obchody.  

Pláž sa zaraďuje medzi najlepšie v pobrežnej oblasti Cinque Terre. Je piesočnatá, vhodná aj pre rodiny s deťmi. Na pláž sa dostanete aj vlakom, ktorý prechádza dedinami Cinque Terre.

Forte dei marmi 

Pláž Forte dei marmi 
Pláž Forte dei marmi

V talianskom regióne Toskánsko, severne od Pisa, nájdete mesto Forte dei Marmi a jeho pláže. Piesočnaté pobrežie lemujú hotelové komplexy i časť dostupná bežnej verejnosti.

Pláže sú plne vybavené, prispôsobené na oddych. V okolí sa naskytá dobrý prístup k početným barom. Rovnako prechádzku mestom plnom originálnej architektúry i luxusných rezidencií neoľutujete. 

Marina Grande

Očarujúca pláž s čiernym pieskom a menšími kamienkami, obklopená farebnými domami mesta Positano, sa tiahne na západnom pobreží „talianskej čižmy“. Patrí k najrozsiahlejším plážam spomedzi tých na pobreží Amalfi.

Rozdeľuje sa na tri základné časti, z ktorých jedna nie je spoplatnená v porovnaní so zvyšnými dvoma, ktoré sú súkromné. Pokiaľ však chcete okúsiť luxus tohto mesta bez vyšších výdavkov, napriek väčšej preplnenosti si užijete toto očarujúce prostredie aj vo verejnej časti. Deň si môžete spestriť i vodnými športmi.

Na pláž sa dostanete najľahšie z hlavného námestia pešo či verejnou dopravou. Parkoviska sú celkom predražené a nie všade budete mať povolený prístup s autom. Pokiaľ cestujete z inej pláži, využiť môžete i vodný taxík.

Marina Piccola 

Marina Piccola Capri
Pláž Marina Piccola v pozadí

Najkrajšia pláž na ostrove Capri sa tiahne v zátoke s rovnakým menom Marina Piccola. Užijete si tu okúzľujúce prostredie ihličnanov vyrastajúcich z mohutných skalnatých útesov, azúrové more i výhľad na známe skalnaté „komíny“ Faraglioni. 

K dispozícii sú ležadlá so slnečníkmi i miesta na občerstvenie. Pláž je štrkovo-piesočnatá, s pozvoľným vstupom a neveľkými vlnami.

Na pláž sa dostanete pešo, autom alebo budete mať návštevu pláže zahrnutú vo výlete loďou. Je vhodná pre rodiny s deťmi a obľúbená medzi mladomanželmi. 

Fornillo beach

Ďalšia z pláži Positana je Fornillo beach. Pláž obsypaná pieskovým povrchom, dlhá 300 m, je obklopená tyrkysovým morom a bujnou prírodou. Prostredie dopĺňajú impozantné veže Torre Trasita a Torre del Fornillo. Pláž sa skladá z troch súkromných a jednej verejnej časti, ktorá je výhodná pre tých, ktorí hľadajú viac súkromia, ako poskytuje Marina Grande. 

Dostanete sa sem desať až pätnásť minútovou chôdzou z móla Spiaggia Positano, ale aj loďou či člnom z tohto miesta. K dispozícii sú slnečníky, ležadlá i reštaurácie.        

Polignano a Mare beach

polignano a mareMesto Polignano a Mare leží na východnom pobreží talianskej čižmy. Obmýva ho krištáľovo čisté more a mohutné útesy. Očarujúce je aj jeho centrum, ktoré dýcha stredovekou atmosférou niektorých budov. 

Nenechajte si tu ujsť predovšetkým pláž Cala Monachile. Táto romantická zátoka uprostred dvoch mohutných útesov, na ktorých ležia domy mesta, je tvorená jemným bielym koženkovým povrchom. More je tu pokojné a priezračné, za zátokou nájdete most z obdobia Rímskej ríše, odkiaľ sa vám naskytne perfektný výhľad na celé okolie. Pláž je vhodná aj pre rodiny s deťmi. 

Spiaggia di Sansone 

Spiaggia di Sansone
Pláž Spiaggia di Sansone

Na ostrove Elba, v meste Portoferraio, sa tiahne 300 m dlhá pláž s bielymi kamienkami a útesmi. More tu prechádza z tyrkysovej farby na pobreží do tmavomodrej farby.

Užijete si tu pokojný deň v prostredí nedotknutej prírody. K dispozícii tu je požičovňa ležadiel a slnečníkov, i menší bar. Na susednej pláži, Spiagga la Sorgente, ktorú od Sansone predeľuje len väčšia skala nájdete i reštauráciu. 

Prístup k pláži Spiagga di Sansone je o čosi zložijetší. Vyberte sa cestou Portoferraio – Enfola, po necelých 5 km uvidíte nápis pláže. Auto možno nechať na okraji cesty či spoplatnenom parkovisku. Následne pokračujte chodníkom k pláži, cestou vedúcou ku kempu, nakoniec zíďte dole. Miestami sa môže na kamienkoch šmýkať, zoberte si teda pevnejšiu obuv. 

Marasusa 

Príjemné staršie mesto Tropera obmývajú vody Stredozemného mora. Nachádza sa tu aj krásna pláž Marasusa s bielym pieskom, pokojnou tyrkysovou hladinou a okúzľujúcim prostredím, ktoré opäť vytvárajú mohutné útesy a na nich vybudované mestské osídlenie v jedinečnej architektúre stredovekého slohu.

Rovnako ako Amalfia si mesto udržuje svoju pôvodnú podobu. Na pláži sú sprístupnené reštaurácie či kaviareň. Strávite tu oddychový deň obohatený o kúpanie či slnenie v originálnom prostredí.

Isola Bella

Isola Bella Sicília
Isola Bella na Sicílii

Očarujúca pláž v prostredí prírodnej rezervácie Isola Bella na Sicílii vás určite nesklame. Breh pozostáva z kamienkov či väčších častí piesku. Rovnako aj dno mora je kamienkové, odporúča sa vziať si so sebou topánky na plávanie. Napriek tomu vďaka priezračnej a pokojnej vode  budete mať prekrásny pohľad pod hladinu aj bez potápania. 

K dispozícii sú spoplatnené služby, poskytujúce občerstvenie, toalety, sprchy aj slnečníky so stoličkami. Pláž je obľúbená medzi mladými i rodinami s deťmi. Čas si tu môžete spestriť vodnými atrakciami alebo návštevou ostrova Isola Bella, ktorý je s pevninou spojený malebným výklenkom. Dostanete sa sem autobusom z centra mesta Taormina alebo si užijete jazdu lanovkou.

Cefalú beach

V provincii Palermo, v historickom mestečku, ktoré je súčasťou Parco delle Madonie, nájdete pláž Cefalú. Zlatistý piesok obsypáva dlhý breh, za ktorým sa tiahne romantická promenáda. Vstup do mora je mierny, postupne sa hĺbka zvyšuje. Pláž je obľúbená medzi všetkými vekovými kategóriami, nielen vďaka vyhodnému umiestneniu neďaleko od centra. 

K dispozícii je všetka potrebná infraštruktúra. Na pláži možno využiť i rôzne druhy atrakcií. Neobíďte i skvosty samotného mesta. Dominantnú katedrálú II Duomo z 12. storočia, o niečo náročnejšiu vychádzku na vrch s vyhliadkou na mesto, kde cestou natrafíte i na pozostatky chrámu a opevnenie. Zaujímavé je aj Múzeum Mandraluco.

Scala dei Turchi

Pláž Scala dei Turchi
Pláž Scala dei Turchi

Skalnatý útes, ktorý prírodné sily formovali celé stáročia, má dnes monumentálnu podobu pozostávajúcu z vápenca a opuky.  

 Scala dei Turchi je jedno z najobľúbenejších miest na Sicílii. Pobrežie formuje sýtožltý piesok a modré vody Stredozemného mora. Na svoje si prídu šnorchlisti i milovníci potápania. Deň plný plávania a oddychu môžete zakončiť pozorovaním západu slnka z romantického útesu. 

K dispozícii je tu aj reštaurácia s kvalitným jedlom. Dostanete sa sem počas letnej sezóny verejnou dopravou z Porto Empedocle alebo autom, 14 km od mesta Agrigento. Parkovanie nie je všade povolené, napriek tomu tu nájdete vhodné miesto, buď spoplatnené alebo voľné. 

Cala Rossa

Pláž Cala Rossa
Pláž Cala Rossa

Na severovýchode sicílskeho ostrova Favignona sa rozprestiera pláž Cala Rossa. Dostanete sa sem aj z prístavu Favignana autom, cesta zaberá 5 km, parkovisko je tu dostupné. K brehu však bude musieť zísť pešo. 

Nenarušená krajina, dychberúce útesy a priehľadné more, ktoré tieni belasú farbu do tmavomodrej, vytvárajú okúzľujúcu scenériu. Pláž nie je vybavená. Breh a dno sú kamienkové, odporúčajú sa topánky do vody.  

Rabbit beach 

Rabbit beach
Rabbit beach

Ostrov Lampedusa sa vypína v Stredozemnom mori, viac ako 170 km od juhozápadu Sicílie, neďaleko severnej Afriky. Teploty sú tu vyššie, bežne dosahujú okolo 40 stupňov. Azúrové more, biely piesok a príjemné prostredie pláže Rabbit beach dopomohli k tomu, aby bola v roku 2014 táto pláž vyhlásená za najkrajšiu na svete.

 Na pláž sa zo Sicílie dostanete trajektom. Pokiaľ ste na ostrove, prístup z centra Lampedusa nie je zložitý. Vydáte sa najprv do Capo Ponente autom, skútrom alebo autobusom. Z tohto mieste sa vám naskytne očarujúci výhľad. Ďalej budete pokračovať pešo. Toto dychberúce prírodné prostredie spadá aj pod ochranu talianskej vlády, keďže je to miesto typické pre špeciálny druh oceánskej korytnačky. 

Porto Giunco beach

Od Cagliari, vám zaberie okolo 60 km cesta do obce Villasimius, kde nájdete pláž Porto Giunco beach. Prenádherný jemný biely piesok a tyrkysové more tvoria pravú stredomorskú kombináciu. 

V blízkosti sa nachádza i rybník Stagno Notteri, kde zazriete ružové plameniaky či divé kačice. Vstup do mora je pozvoľný. Pri veternom počasí si tu užijete dobrú jazdu na surfe alebo windsurfe. Porto Giunco beach je vhodným miestom na potápanie i šnorchlovanie. Plážová infraštruktúra vám poskytuje všetky požadované služby. 

Cala Goloritze beach 

Talianske pláže: TOP 16 najkrajších pláží, ktoré musíte navštíviť
Pláž Cala Goloritze

Na východe Sardínie, v regióne Ogliastra, v zátoke Orosei, nájdete nespochybniteľne krásnu pláž Cala Goloritze, ktorá je už od roku 1995 deklarovaná za národnú pamiatku. Skvostom pobrežia je 128- metrový útes Perda Longa a za ním zasadený les pohoria Santa di Baunei. 

More má veľkú hĺbku už pri pobreží, zato však číru, priezračnú farbu tyrkysového odtieňu, Cala Goloritze je stvorená aj na podmorské objavovanie šnorchlistov.  More je v tejto časti Sardínie o čosi chladnejšie.

O tom, že areál je tvorený nedotknutou prírodou svedčia aj pravidelné návštevy potulujúcich sa kôz, občas až rovno k pláži. Pláž nie je vybavená, všetko potrebné su budete musieť vziať so sebou. 

Dostanete sa sem pešo, v podobe 3,6 km turistiky alebo loďou. 

La pelosa

Pláž La Pelosa
Pláž La Pelosa

Na severozápade Sardínie nájdete krásnu pláž La Pelosa. Mäkký piesok, pokojná tyrkysová voda a pozvoľný vstup do mora poskytujú komfort pre každého návštevníka. 

Naskytujú sa tu dobré podmienky na surfovanie, windsurfing či člnkovanie, pri neveternom počasí na paddleboarding, šnorchlovanie a kayaking. Pokiaľ sa rozhodnete vyskúšať niečo nové, navštívte jednu z dvoch lokálnych centier potápania.

Na pláži nájdete bary i miesta na občerstvenie. Je tu možnosť zapožičania i ležadiel so slnečníkmi. V súvislosti s novými pravidlami, ktoré majú zabezpečiť ochranu prírodného dedičstva, vašu návštevu pláže si budete musieť rezervovať vopred. 

Na pláž sa jednoducho dostanete autobusom z mestečka Stintino, ale i autom. Parkovanie je tu však o čosi drahšie. 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 101

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?