Najkrajšie miesta Rakúska: našich 12 tipov

Najkrajšie miesta Rakúska
Zdroj: Unsplash.com

Rakúsko máme na skok, no máloktorý Slovák pozná viac ako Viedeň. Náš západný sused vás dostane nádhernými alpskými horami, údoliami, jazerami a historickými mestami.

1. Viedeň

Honosné hlavné mesto Rakúska nesie hrdo odkaz svojej aristokratickej minulosti. Ako bývalé sídlo monarchie je plné zachovalých sídiel a pamiatok. Asi najznámejší je zámok Schonbrunn, obľúbené miesto panovníčky Márie Terézie a letné sídlo cisárovnej Sissi. Prehliadkou komnát a prechádzkou v priľahlom parku sa dajú stráviť hodiny.

Časy Habsburgovcov pripomína aj Španielska jazdecká škola, ktorá sa nachádza neďaleko dómu. Je najstaršou jazdeckou školou na svete.

V centre mesta je neprehliadnuteľný gotický Dóm sv. Štefana, kde sa konala konala svadba aj pohreb rakúskeho hudobného velikána Mozarta.

TIP: O Viedni sme napísali samostatný článok – inšpirujte sa ďalšími čarovnými miestami, ktoré skrýva.

2. Wachau

Údolie v dolnom Rakúsku, ktorým tečie Dunaj je obkolesené historickými dedinkami, ktoré sú prepojené cyklistickými chodníkmi. Okolité kopce sú plné vinohradov, z ktorých lokálne vinárstva produkujú vynikajúce víno. Bicyklovaním popri Dunaji a zastavovaním v lokálnych vinárstvách sa tu dá stráviť aj niekoľko dní. Údolie Wachau zaradilo do svojho zoznamu dedičstva aj UNESCO.

3. Graz

Historické centrum Grazu je právom zapísané v UNESCO a patrí medzi najkrajšie v Európe. V centre nájdete Hauptplatz, čiže Hlavné námestie, budovu Radnice z roku 1893, Františkánsky kostol alebo Haus am Luegg. Historické centrum je tiež sídlom niekoľkých múzeí. Architektúru si najlepšie obzriete prechádzkou po Herrengasse. Krásna je tiež budova Landhaus, kde sídli štajerský spolkový parlament.

Z centra sa za 20 minút dostanete pešo (alebo 3 minúty lanovkou) na Zámocký vrch s Hodinovou vežou, ktorá sa vyníma nad celým mestom. Postavená bola v roku 1561 a je to jediný pozostatok bývalej pevnosti.

4. Wörthersee

Výlet do Grazu si turisti spájajú s návštevou najteplejšieho alpského jazera Wörthersee. Jeho voda je naozaj čistá a v lete sa tu môžete príjemne okúpať. Jazero je obklopené okolitými kopcami, ktoré vytvárajú krásnu scenériu.

5. Hallstatt

Hodinu jazdy zo Salzburgu leží mesto Hallstatt. Spolu s rovnomenným jazerom, ktoré je najnavštevovanejším v Rakúsku, a okolitými horami vytvárajú pohľadnicovú scenériu. Druhým lákadlom je 4000 rokov stará soľná baňa, najstaršia na svete.

Iyi haftalar?❤️ Have a great week??? #Hallstatt #austria

A post shared by Hatice Korkmaz THE COLOR QUEEN (@kardinalmelon) on

Za návštevu stoja aj blízke dediny Dachstein a Obertraun, kde sa nachádza vstup do komplexu jaskýň, množstvo miest na turistiku s výhľadmi na okolité kopce a ďalšie športové aktivity.

Náš trip končil a začínal v rakousku. Tohle je pohled z Five fingers nad Hallstattem. Mimochodem dneska se pokusím dopsat článek z 2. a 3. dne našeho vejletování. Tak večer hoďte oko na web ? •
•
•
•
•
#kubajszphoto #vyletzafotkou #hallstatt #skyporn #fivefingers #earthpix #CestujuNajisto #exploretheworld #rsa_outdoors #skyhighvibe #beautifuldestinations #stayandwander #discoverearth #tentree #vscocze #igerscz #wonderlustcollective #moodygrams #folkscenery #roamtheplanet #wildernessculture #natgeotravelphoto #topaustriaphoto #krippenstein •
•
•
•
•
@zeisscameralenses 
@rsa_outdoors @earthofficial @visitaustria @skyhighvie @igerscz @topaustriaphoto •
•
•
•
•
?#sonyalpha #sonyalphasclub #sonyA7rII #zeissloxia21 #zeissczech #sonyjako

A post shared by Jakub Fišer (@kubajszcom) on

6. Salzburg

Keď sa povie “Mozartovo mesto”, nikomu netreba vysvetľovať, že ide o Salzburg. Jeho stopu vidieť na každom kroku a mesto je na svojho slávneho rodáka právom pyšné.

Salzburg #salzburg #austria #österreich #salzach #alps

A post shared by Salzburg, Austria (@salzburg_austria) on

Kam sa teda vybrať, aby ste nevynechali nič dôležité z Mozartovho života v Salzburgu?

Začnite na adrese Getreidegasse 9, kde sa Mozart narodil a prežil 17 rokov. Múz Mozart Wohnhaus, kde je múzeum s pozostalosťami po géniovi ako hudobné nástroje, noty. Dóm z 15. storočia, v ktorom bol Mozart pokrstený, má krásnu kupolu, ktorá musela byť obnovená po tom, ako ju počas 2. svetovej vojny zničili bomby.

Okrem miest venovaných Mozartovi si nenechajte si tiež ujsť prechádzku historickým centrom, kde nájdete Salzburgskú katedrálu, námestie Rezidenzplatz s palácom a galériou, Starú radnicu a trh.

Z centra sa za 20 minút dostanete k pevnosti nad mestom Hohensalzburg. Zaujímavé sú aj katakomby vytesané do Kapucínskej hory. Prezrite si tiež zámok Mirabell s jeho záhradami.

Salzburg im Winter / Salzburg in winter #salzburg #austria #österreich #winter

A post shared by Salzburg, Austria (@salzburg_austria) on

TIP: Ušetrite v Salzburgu za mestskú dopravu a vstupné do pamiatok a kúpte si Salzburg card. Vybrať si môžete platnosť 24, 48 alebo 72 hodín podľa toho, ako dlho v Salzburgu ostávate.

7. Werfen a jaskynný systém Eisreisenwelt

Asi pol hodinu južne od Salzburgu sa pri dedine Werfen nachádza najväčší komplex ľadových jaskýň na svete. Rozkladá sa na neuveriteľných 30 000 m2 a doposiaľ bolo objavených až 40 kilometrov tunelov a jaskynných ciest.

Jaskyňa je otvorená od mája do októbra, no na jej návštevu si pripravte teplé oblečenie, pretože teplota neprekračuje hranicu 0 stupňov. K vchodu sa dostanete peším výstupom (čast cesty si môžete skrátiť využitím lanovky). Sprevádzaná prehliadka trvá hodinu a uvidíte počas obrovské ľadové steny a masívy.

From the #eisreisenwelt #icecaves..

A post shared by Dharshan (@darshuanand) on

8. Vodopád Krimmler

Kaskády vodopádu Krimmler majú výšku až 380 metrov a robia ho 5. najväčším vodopádom na svete. Nachádzajú sa v nadmorskej výške 1070 – 1450 metrov a napája ich voda z rieky Krimmler Ache.

#Österreich #Krimmler #Wasserfälle #Hammer

A post shared by Jann Aden (@jann.aden) on

9. Innsbruck

Vďaka svojej polohe uprostred alpských vrchov Innsbruck hostil v rokoch 1964 a 1976 zimné olympijské hry. Okolie je vyhľadávané predovšetkým kvôli kvalitným zjazdovkám, no mesto s viac ako 800-ročnou históriou toho skrýva oveľa viac.

V centre je zaujímavá Zlatá strecha z 15. storočia, ktorá je pokrytá takmer 2800 kúskami zlata. 

10. Melk

Rozsiahle opátstvo sa rozprestiera nad mestom Melk priamo pri Dunaji. Benediktínsky kláštor bol už od 11. storočia duchovným centrom oblasti. V nádhernom zachovalom barokovom komplexe sú stovky miestností, reprezentačné sály, knižnica so 100 000 zväzkami kníh, bazilika s bohatou výzdobou

11. Alpská cesta ku Grossglockner

Na výhľady z tejto cesty tak skoro nezabudnete. Najvyššie položená cesta v Rakúsku sa kľukatí z mesta Bruck do Heiligenblutu na úpätí najvyššej rakúskej hory Grossglockner. 22 kilometrov dlhý úsek sa začal budovať už v roku 1930 a svoj najvyšší bod má v nadmorskej výške 2571 m.

Ak prichádzate na inom dopravnom prostriedku ako bicykli, pripravte sa na poplatok. Jeho výšku (prípadne si rovno zakúpte lístok online) aj aktuálne otváracie hodiny dozviete si viete pozrieť na stránke www.grossglockner.at.

Ну, что ж приступим? Гросглокнер, ч.1? . Высокогорную дорогу Гросглокнер называют одной из самых захватывающих панорамных дорог в мире. Не поспорю?. Даже несмотря на то, что погодка в тот день подкачала и все вершины попрятались в облаках, а потом вообще зарядил дождь, мы все равно остались в восторге от нашей поездки!? . По этой высокогорной дороге можно совершить увлекательную автомобильную поездку в Альпах, поднявшись до высоты 2571 м. над уровнем моря. Дорога приведёт вас к леднику Пастерице, там же от туристического центра на высоте Франца Иосифа открывается уникальный вид на Гросглокнер – высочайшую вершину Австрии. А с наблюдательной вышки Вильгельма Сваровски с помощью современной оптической техники можно разглядеть на заснеженной поверхности гор альпинистов и даже альпийских козлов? . Время работы дороги: С начала мая по 31 августа: 6.00 – 20.00 С 1 июня по 31 августа: 5.00 – 21.30 С 1 сентября по начало ноября: 6.00 – 19.30 . Стоимость: Билет на один день – 35.50 евро Если вы в въезжаете на дорогу после 18.00 – 25.50 евро Обратный проезд по дороге в тот же день – бесплатно . И если мне когда-то посчастливится вдруг проезжать мимо ( ну, мало ли??), то я непременно заеду туда снова и обязательно с ночёвкой, чтобы наверняка уже наконец рассмотреть все вершины, погулять по пешим тропам и переобнимать всех местных сурков, они там просто душки?? . #ann_with_cam_austria . . . #австрия #альпы #горы #дорога #гросглокнер #панорама #облака #природа #пейзаж #такявижу #евротрип #автотрип #путешествиенаавто #путешествиепоевропе #alps #austria #austrianalps #austrianblogger #imtb #ig_austria #grossglockner #panoramicview #passionpassport #travelpics #livingeurope #europe_gallery #europe_vacations #topeuropephoto #cntravellerrussia

A post shared by АННА ? ПУТЕШЕСТВИЯ (@ann_with_cam) on

12. Zjazdite rakúske kopce a ľadovce

Alpy predurčili Rakúsko, aby sa stalo lyžiarskou veľmocou. Moderné strediská majú vysokú kvalitu služieb a desiatky kilometrov upravovaných trás s rôznou náročnosťou.

Najzvučnejšie mená, ktoré často navštevujú aj slovenskí lyžiari, sú stredisko Kaprun pri ľadovci Kitzsteinhorn, Zell am See, Kitzbühel, Semmering, Zillertal a ďalšie. Špeciálne snowboardistom sa bude páčiť Sölden s najväčším snowboardovým parkom v Európe.

Máte obľúbené miesto v Rakúsku, ktoré ste nenašli v našom zozname? Šup s ním do komentárov ?

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 10

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Na voľnej nohe s batohom na chrbte trávi väčšinu roka v Juhovýchodnej Ázii. Zásobujem weby klientov kvalitným obsahom, každý deň bojuje so šialenosťami v druhom indonézskom domove a o tom všetkom bloguje.