Čarovná Viedeň a jej 10 najkrajších miest

By: Costel Slincu - CC BY 2.0

Viedeň sa oplatí navštíviť nielen počas vianočných trhov. Pozrite sa s nami na najkrajšie zákutia tohto úchvatného mesta.

1. Viedenský Práter

Čarovná Viedeň a jej 10 najkrajších miest
By: Alejandra PalésCC BY 2.0

Je to jeden z najznámejších zábavných parkov a svojim návštevníkom ponúka množstvo zábavy na svojich 250 atrakciách. Najznámejšia atrakcia je 65 metrov vysoké ruské koleso s 15 kabínami  Wienner Riesenrad, z ktorého vrchu si prezriete krásu celého mesta. Zahanbiť sa nenechá ani húsenková dráha Megablitz, ktorý vás prevezie 70-kilometrovou rýchlosťou. Ďalšie atrakcie ako napríklad U-rampa, katapult Turbo Boost či reťazový kolotoč Starflyer a mnoho iných atrakcií sa postarajú o zábavu pre každého na celý deň. K dispozícii sú aj oddychové zóny napríklad s minigolfom či plaveckými bazénmi.  Vstup do parku je voľný, za každú atrakciu sa platí jednotlivo, ceny sa pohybujú od  do  eur cca. Areál je otvorený nonstop, no povoziť sa môžete max do jednej hodiny rannej.

2. Viedenská radnica

Čarovná Viedeň a jej 10 najkrajších miest
By: Roderick EimeCC BY 2.0

Viedenská radnica, navrhnutá Friedrichom von Schmidtom, je neogotická stavby slúžiaca ako sídlo starostu, mestského zastupiteľstva a tiež guvernéra spolkovej krajiny Viedeň.  Stavba bola postavená v rokoch 1972-1883 a momentálne sa renovuje, konečné úpravy sú očakávané v roku 2023. Na jej vrchu sa nachádza socha “radničného muža“ – Rathausmann, ktorá je pre mesto Viedeň symbolom.  Námestie, na ktorom sa radnica nachádza bolo pôvodne dejiskom mnohých vojenských cvičení a prehliadok.

3. Ulica Graben

Čarovná Viedeň a jej 10 najkrajších miest
By: ChapuisatCC BY 2.0

Jedna z najznámejších ulíc v centre Viedne je ulica Graben. Slovo “graben“ znamená priekopa, čo nás vtiahne späť do obdobia, kedy sa vo Viedni usadili rimania. V tom čas é bola Viedeň ohraničená hradbami, ktoré ešte posilňovala priekopa, ktorá sa neskôr vyplnila a stal sa z nej jedna z prvých obytných ulíc vo Viedni.  Prví obyvatelia ulice žili v drevených domoch, ktoré sa neskôr využívali ako trhovisko a nakoniec sa vyšvihli na rezidencie mestskej elity. Dnes je to vychýrená nákupná promenáda kde nájdete známe miestne špeciality a obchody so širokým výberom.

4. Hundertwasserhaus

Čarovná Viedeň a jej 10 najkrajších miest
By: Kieran LynamCC BY 2.0

V centre Viedne nájdete túto farebnú budovu navrhnutú rakúskym umelcom Friedensreichom Hundertwasserom, ktorý navrhol koncept a o jej dizajn sa postaral architekt Krawina. Je to apartmánová budova a každý z 52 apartmánov je inej farby, niektoré vytŕčajú z budovy, či prekvapujúce stromy, ktoré rastú vo vnútri a ich konáre sa ťahajú von oknami. Stavba bola dokončená v roku 1985, dnes patrí do viedenského kultúrneho dedičstva.

5. Španielska jazdecká škola

Čarovná Viedeň a jej 10 najkrajších miest
By: John HarwoodCC BY 2.0

Raj pre milovníkov koní a ladného pohybu.  Ide o tradičnú školu jazdenia, elegantný šport, kde sa kone učia ladným pohybom baletu.  Táto jazdecká škola je najstaršou svojho druhu a nachádza sa v historickom paláci Hofburg.  Koníky sa tu trénujú už viac ako 4 storočia, zhruba od roku 1735, kedy sem prišli španielski cvičitelia a začali tu trénovať kone a predvádzať svoje umenie.  Kone ako aj jazdci podstupujú špeciálne tréningy, ktoré trvajú aj roky. Škola poskytuje verejné predstavenia, ktoré si návštevníci môžu vychutnať z pozorovacích balkónov.

6.  Katedrála Sv. Štefana

Čarovná Viedeň a jej 10 najkrajších miest
By: KamrenB PhotographyCC BY 2.0

Tiež známa ako Stephansdom mala skromné začiatky ako farský kostol v 12. storočí. Dnes je domovom katolíckeho arcibiskupa. Počas druhej svetovej vojny bola katedrála čiastočne zničená,  no počas nasledovných sedem rokov bola zrekonštruovaná a denne sa v nej uskutočňujú bohoslužby.  Katedrála ako jedna z najdôležitejších budov mesta siaha vysoko do viedenskej panorámy.  Jej strecha je pokrytá 230.000 škridlami, nachádza sa v nej 18 oltárov, každý bol postavený v inom čase a samozrejme nechýbajú tu ani umelecké výtvory na stenách.

7. Burggarten

Čarovná Viedeň a jej 10 najkrajších miest
By: Guenter BEYER, Bad ErlachCC BY 2.0

Kráľovská záhrada, ktorá reprezentuje kúsok Anglicka vo Viedni, keďže je navrhnutá na štýl anglických záhrad.  V minulosti to bola hlavná záhrada Habsburgovcov. Jeden z rakúskych vládcov, Kaiser Franz II v tejto záhrade pracoval, dnes si tu turisti ale aj domáci vychutnávajú pikniky či príjemné prechádzky. V záhrade sa nachádza pamätník samotného Mozarta,  sklenený palmový dom Palmenhaus  či Schmetterlinghaus, v ktorom môžete obdivovať tropické motýle či dokonca netopiere.

8. Koplex Belveder

Čarovná Viedeň a jej 10 najkrajších miest
By: Игорь МCC BY 2.0

Tento komplex je súčasťou viedenskej histórie, už zo 17. storočia. Skladá sa z barokových palácov, Malého a Veľkého Belvederu, kráľovskými stajňami a terasami, toto všetko je zahrnuté v tomto jedinečnom parku v barokovom štýle. Postaviť ho dal princ Eugen zo Savoye, ktorý ho využíval ako letné sídlo. Počas francúzskej revolúcie slúžil ako domov pre francúzsku šľachtu, ktorá v tom čase utiekala k Rakúsku. Najčarovnejšie je toto miesto počas noci, kedy sa všetky svetlá rozsvietia no a môžete si odtiaľ užiť aj výhľad na krásy Viedne.

9. Hofburgský palác

Čarovná Viedeň a jej 10 najkrajších miest
By: Costel SlincuCC BY 2.0

Tento kráľovský palác bol významnou súčasťou rakúskej histórie už od 13. storočia. Počas storočí sa stal domovom pre tých najmocnejších panovníkov ako napríklad Habsburgvcov. Dnes slúži ako múzeum a tiež ako domov pre rakúskeho prezidenta. Má množstvo krídiel a hál, ktoré sem dostavovali spomínaní panovníci podľa svojho vkusu. Pre verejnosť sú však otvorené len tri časti: kráľovské apartmány, múzeum princeznej Sisi a Srieborná sieň, kde sú zhromaždené rôzne veci z domácností rôznych panovníkov.

10. Palác Schonbrunn

Čarovná Viedeň a jej 10 najkrajších miest
By: jay8085CC BY 2.0

Palác s 1441 izbami, často porovnávaný s parížskymi Versaillskými záhradami je jedným z najznámejších a najnavštevovanejších turistických miest vo Viedni. Palác bol postavený v rokoch 1696 až 1712 na požiadanie panovníka Leopolda I. a Mária Terézia ho využívala ako letné sídlo.  Nechýba tu ani kráľovský park, ktorý ponúka mnoho využití, ako napríklad najstaršia ZOO na svete, labyrint zo živého plota,  letný domček na vrchu 60-metrového kopca a iné.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.