Last Minute Letenky: Prečo nie sú lacnejšie?

last minute letenky
Prečo nie sú last minute letenky lacnejšie

Mnoho ľudí sa nás pýta, či sú last minute letenky lacnejšie ako letenky zakúpené vopred. Napríklad: „Ak sa dnes rozhodnem letieť do Paríža, či kúpim letenku lacnejšie v last minute akcii?“

Sme zvyknutí na last minute akcie cestovných kancelárií na kompletné dovolenky. Cestovné kancelárie majú vopred nakúpené miesta v lietadle a izby na hoteloch. Ak sa im ich ponúkané dovolenky dostatočne nepredávajú, ponúknu takúto dovolenku v last minute termíne lacnejšie. Je to pre ne výhodnejšie ako mať prázdnu izbu.

Pri letenkách to takto nefunguje a práve opak býva pravdou. Last minute letenky bývajú drahšie ako letenky zakúpené s dostatočným predstihom (česť výnimkám spomenutým nižšie). 

Prečo nie sú last minute letenky lacnejšie?

Kto kupuje na poslednú chvíľu, často nemá na výber a priplatí si

Logicky by sa dalo vychádzať z toho, že ak plánujete niekam letieť na výlet či dovolenku (bez cestovky), zrejme to neplánujete s odletom dnes či zajtra. Viete byť flexibilnejší a dovolenku si naplánovať napríklad dva mesiace vopred. S predstihom si teda viete zakúpiť aj letenky.

Opakom sú ľudia, ktorým sa náhle niečo naskytne a potrebujú súrne letieť dnes alebo zajtra. Títo ľudia nemajú veľmi na výber a jednoducho musia letieť. A žial, musia teda akceptovať aj vyššiu cenu za letenku. Letecké spoločnosti to vedia a preto sú ceny na poslednú chvíľu vyššie. 

Často sú týmito ľuďmi rôzni biznismeni, ktorým sa naskytne dôležité obchodné rokovanie na druhý deň a nemajú na výber a musia letieť. Táto skupina ľudí (biznismeni), býva aj menej citlivá na vyššiu cenu. Biznis je biznis a letieť musím hneď. Vo veľa prípadoch to aj tak platí firma. 

Ďaľšou skupinou sú ľudia, ktorí nemajú na výber z iných dôvodov. Naskytne sa im nejaká nečakaná udalosť. Napríklad pohreb, nutnosť dostaviť sa na adresu bydliska, chorý člen rodiny a podobne. V takýchto prípadoch vyššia cena letenky síce nepoteší, ale iná možnosť nie je a sme nútení ju akceptovať.

biznis letisko
By: Robert Couse-BakerCC BY 2.0

Ak by boli last minute letenky lacnejšie, kto by si kupoval letenky dopredu?

Vychádzajme z toho, že by pravidlo last minute leteniek naozaj existovalo. Potom by vznikla pre aerolinky nepríjemná situácia. Veľká časť pasažierov by si kupovala letenky za nižšie ceny a až tesne pred odletom.

Pre aerolinku by to znamenalo menej peňazí a navyše by ich mala k dispozícii neskôr. Odrazilo by sa to aj na ich toku peňažných prostriedkov (cash flow). Dostatočne dopredu by ani nevedeli posúdiť obsadenosť lietadla a s tým spojené ďalšie rozhodovanie.

Občas sa však last minute letenky nájdu

Áno predsalen existujú výnimky. Aj na našej stránke Letenkyzababku.sk, občas nájdete last minute lacnejšie letenky. Býva to však skôr rarita a jedná sa o charterové lety. To znamená miesta v lietadle, ktoré majú nakúpené cestovné kancelárie a nevypredali iych. V tom prípade sú ochodtné ich predať lacnejšie a aspoň ako tak pokryť náklady.

Jedná sa však špeciálne iba o lety do dovolenkových destinácií. Napríklad na Malorku, Kanárske ostrovy, Grécke ostrovy, na Kubu, Madeiru, Sicíliu a podobne. Avšak miesta ako Londýn, Paríž, Berlín a podobne medzi nimi veľmi nenájdete.

Last minute letenky je ťažké predvídať a sú pre flexibilných cestovateľov, ktorí nemajú problém vybaviť si rýchlo dovolenku a letieť nie podľa destinácie, ale podľa aktuálnych last minute charterových leteknách.

Ceny leteniek kolísajú podľa dopytu tak, aby sa zarobilo čo najviac

Systémy aeroliniek na tvorbu ceny leteniek sú inteligentné. Ak je vysoký dopyt na niektoré trasy, ceny idú hore. Ak je vypredaných už dosť leteniek, ceny idú hore. Ak sa predáva menej ako by sa podľa trendov malo, ceny môžu klesnúť a podobne.

Zároveň existujú rôzne promo akcie letenckých spoločností, kedy sú letenky lacnejšie. V drvivej väčšine sa sa však nejedná lastminute. My akcie sledujeme a uverejňujeme na našej stránke. alebo môžete sledovať aktuálny zoznam akciových leteniek.

Aké máte skúsenosti s last minute letenkami vy? Našli ste nejaké pre vás? Leteli ste už last minute? Ako sa to odrazilo na cene?

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?