Kam vycestovať v máji?

Benátky
By: Ajay Goel - CC BY 2.0

Máj je považovaný za jeden z najkrajších mesiacov v roku. Mnohé európske destinácie sú rovnako ohromujúce ako v lete a navyše bez toho, aby sa v nich preháňali davy turistov. Tí, ktorí hľadajú ideálnu destináciu na máj, majú takmer nekonečný list možností. Májové počasie je už dosť teplé na to, aby ponúklo čas na ideálny výlet.

Okrem príjemného počasia a dostupných cien sa v mnohých európskych mestách konajú aj jedinečné podujatia. Ak ešte nie ste rozhodnutí, kam by ste sa počas tohto mesiaca vydali, možno vás k najbližšiemu výletu inšpirujte tento zoznam.

Cannes, Francúzsko

Francúzsko je známe svojou kultúrnou kultivovanosťou aj umeleckou rafinovanosťou. Jedným z miest, ktoré o tom nasvedčujú je aj Cannes, miesto konania Medzinárodného filmového festivalu. Francúzska riviéra je každý rok domovom najprestížnejšej filmovej udalosti na svete. Cannes víta množstvo svetových filmárov, hercov a osobností zo zábavného priemyslu. Niektoré z projekcií sú premietané nepretržite po celom meste a sú dostupné aj širokej verejnosti. Okrem samotného festivalu mesto ponúka aj množstvo iných prírodných ale aj kultúrnych pamiatok. Vybrať si môžete zo širokého množstva aktivít, od obdivovania historických štvrtí až po relax na miestnych nádherných plážach.

Okrem Cannes je mnohokrát jarnou cieľovou destináciou vo Francúzsku aj Nice. Stredomorské mesto, ktoré je plné slnka, je ideálnym miestom, ak chcete zažiť o niečo inú tvár Francúzska. Krásne prostredie, more a príjemné májové teploty vytvárajú dokonalú kombináciu. Nice sa nachádza len 20 minút cesty vlakom z Cannes, takže pokojne môžete spojiť návštevu oboch miest.

ulica
By: Ștefan JurcăCC BY 2.0
pláž
By: Andrei RoscaCC BY 2.0

Kanárske ostrovy

Na Kanárskych ostrovoch je pomerne teplo počas celého roka. Máj je jedným z ideálnych mesiacov, kedy ich navštíviť. Teploty sú dostatočne vysoké na to, aby ste sa mohli slniť na pláži, no zároveň nie je až tak teplo, že by to mohlo byť nepríjemné. Najväčším a najviac obľúbeným ostrovom z Kanárskych ostrovov je Tenerife a najviac navštevovaná je oblasť pozdĺž juhozápadného rohu ostrova, pretože má zvyčajne najlepšie počasie. Máj je ideálny na návštevu Kanárskych ostrovov taktiež preto, že tu nenatrafíte na húfy turistov a tým pádom je nižšia aj cena ubytovania a služieb.

útes a more
By: Gabriel Garcia MarengoCC BY 2.0

Nórske fjordy

Ak vás viac lákajú severnejšie krajiny, ideálne môže byť Nórsko. Nórske fjordy sú veľmi obľúbenou „atrakciou“ pre milovníkov prírody, nadšencov outdoorových aktivít, ale aj pre tých, ktorým nádherné prírodné scenérie vyrážajú dych. Počas jarného obdobia sa môžete vydať na plavbu v okolí fjordov, kedy aj prírodné krásy sú omnoho viac pôsobiví, keď stromy a kvety sú v kontraste so zasneženými horami, ľadovcami a vodopádmi. Niektoré z najviac navštevovaných miest Nórska sú napríklad Stavanger, Hardangefjord, Geirangefjord či Bergen.

jazero
By: Juan Antonio SegalCC BY 2.0
západ Slnka
By: Nils TamlagCC BY 2.0

Škótsko

Na severe ešte trochu ostaneme. Hoci je Škótsko pomerne daždivou krajinou, práve apríl a máj sú jedny z najsuchších mesiacov. Ak sa sem vydáte práve v máji, budete si môcť vychutnať najlepšie počasie a taktiež aj najviac hodín denného svetla. Škótska krajina ponúka množstvo prírodných krás, medzi nimi aj vodopády, zelené trávnaté plochy či pestrofarebné kvety. Táto krajina predstavuje kombináciu malebnej prírody, historického dedičstva a je známa pre svoju pohostinnosť a priateľskú atmosféru. Ak hľadáte inšpiráciu, na ktoré miesta sa vydať, prečítajte si Top 10 miest v Škótsku.

krajina
By: Jonathan CombeCC BY 2.0
mesto
By: Herbert FrankCC BY 2.0

Costa del Sol / Malaga, Španielsko

Zo severu sa presunieme rovno na juh. Máj je mesiacom, kedy sa južné Španielsko začína stabilizovať v rámci teplôt a počasie je dostatočne spoľahlivé na to, aby ste sa mohli vybrať dokonca aj slniť sa na pláž. Obľúbené miesto na juhu je Costa del Sol. Je zoskupením plážových miest smerom na západ od Malagy. Každé  miest sa vyznačuje svojou vlastnou atmosférou a štýlom. Najznámejšie z nich je Marbella. Letná sezóna sa zvyčajne začína až v júni, preto aj ceny hotelov a apartmánov v tejto oblasti sú v máji oveľa výhodnejšie. Aj letenky do Malagy z rôznych európskych miest sa v tomto období dajú nájsť vo výhodných cenách.

malaga
By: Leo MoserCC BY 2.0

Pri Španielsku ešte nachvíľku zostaneme. V máji sem turisti prichádzajú aj za Trasou pútnikov do Santiago de Compostela (Camino de Santiago). Je obľúbenou púťou už od obdobia 9. storočia. Cestuje sa z Pyrenejí do Santiago de Compostela, čo trvá približne mesiac, no môžete si slobodne vybrať, ktorý kus cesty je pre vás najvhodnejší. Počas letných mesiacov je Camino de Santiago veľmi preplnené a navyše turistov sprevádza horúce počasie. Máj je ideálnym mesiacom pre túto púť.

Camino de Santiago
By: Fresco ToursCC BY 2.0

Rím / Florencia / Benátky, Taliansko

Taliansko je samo o sebe mimoriadne obľúbenou destináciou takmer v každom ročnom období. Či už sa vyberiete spoznávať Rím, Florenciu, Benátky či hoc aj iné talianske mestá, máj je ideálnym obdobím, kedy tak učiniť. Rím je počas letných mesiacov niekedy až neznesiteľne horúci, no máj je od začiatku až do konca príjemný. Rušná turistická sezóna sa v Taliansku začína až v júni, takže okrem Ríma pokojne môžete navštíviť aj iné mestá, ako napríklad Florenciu, Benátky či Miláno.Ríma si taktiež môžete urobiť výlet smerom na juh do Sorrenta či navštíviť pobrežie Amalfi. Pre turistov, ktorí Rím už navštívili, býva ďalšou zastávkou väčšinou toskánska Florencia. Oditaľ sa taktiež môžete vydať na výlet, a to napríklad do Sieny či Pisy ale aj Cinque Terre. No a v neposlednom rade si to môžete zamieriť aj do Benátok. Okrem hlavného ostrova môžete navštíviť napríklad aj pestrofarebný ostrov Burano. 

pobrežie
By: Ineke KlaassenCC BY 2.0
Florencia
By: Nick Fewings 5 Million viewsCC BY 2.0
Benátky
By: Ajay GoelCC BY 2.0

 

 

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?