Top 10 miest v Škótsku (ktoré musíte vidieť)

škótsko a čo vidieť
10 vecí, ktoré vidieť v Škótsku

Škótsko je jedna zo štyroch krajín, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo. Má vyše 5 miliónov obyvateľov a úradným jazykom je angličtina. Hlavným a druhým najväčším mestom Škótska je Edinburgh, ktoré v našom zozname spomeniem ako prvé.

V roku 2013 som osobne navštívila túto krajinu a keďže som mala na celý trip len 3 dni, moje prvé kroky viedli k jazeru Loch Lomond. Cestou pre nadobudnutie pocitu pravého Škóta, sme zavítali do jednej z mnohých destilerní.

Keď sme z nej vyšli, cítili sme sa ako domáci obyvatelia, a preto si na zvyšné navštívené miesta poriadne nespomínam (len z tých výparov). A tak si osviežim pamäť a ukážem vám to najkrajšie zo Škótska v tomto článku – okrem destilérne.

1. Edinburgh

Toto mesto je považované za jedno z najmalebnejších miest v Európe. Svoj titul si získalo pamiatkami stredovekej a greoriánskej architektúry. Posúďte sami..

Pamiatky a zaujímavosti: Edinburgh Castle, Royal Botanic Garden Edinburgh, Royal Mile, Inchcolm Abbey, Hopetoun House, Edinburgh Old Town)

mesto Edinburg
Edinburgh – WolfBlur / Pixabay

2 Glasgow

Najväčším mestom Škótska je Glasgow. Ak vám neprekáža upršané počasie, tak si toto mesto obľúbite rovnako ako ja. Počas dňa máte možnosť navštíviť nespočetné množstvo múzeí a pamiatok a v noci si môžte užiť krásne prechádzky popri pokojnej rieke a všímať si nádheru tohto mesta.

Pamiatky a zaujímavosti: University of Glasgow, Glasgow Cathedral, City Chambers, George Square, Pollok House a Escape Glasgow)

Mesto Glasgow
Glasgow – DesignFife / Pixabay

 

3. Loch Lomond a Loch Ness

Loch Lomond je najväčšie jazero v Škótsku (71km 2 ), nachádza sa neďaleko mesta Glasgow. Loch Ness má titul druhého najväčšieho jazera a turistov láka nielen kvôli jeho kráse, ale práve kvôli legende o Lochnesskej príšere. Myslíte, že existuje?

tajomne jazero loch ness
Jazero Loch Ness – MalkyJ / Pixabay

A kto miluje whiskey, príde si na svoje vďaka Loch Lomond whiskey destilérni.

4. Isle of Arran

Je to jeden zo siedmich škótskych ostrovov, ktorý sa nachádza v zálive Firth of Clyde. Tento ostrov je zaujímavý okrem piva značky Arran a whiskey Arran aj svojou krásou.

Pamiatky a zaujímavosti: Brodick Castle, Isle of Arran Heritage Museum, Machrie Moor Stone Circles, Lochranza Castle.

Brodick castle na Isle of arran
Brodick, Castle – shilmar / Pixabay

5. Isle of Skye

Je najväčším a najsevernejším ostrovom zo súostrovia Inner Hebrides. Okrem veľkého množstva prírodných pamiatok, sa na tomto mieste nachádzajú aj skvosty vytvorené ľuďskou rukou.

Pamiatky a zaujímavosti – Knock Castle, Duntulm Castle, Dunvegan Castle a most Skye Bridge, ktorý spája ostrov s pevninou.

Isle Of Skye ostrov pekna priroda
Isle Of Skye – misterfarmer / Pixabay

6. Stirling

Kedysi hlavné mesto Škótska je známe svojimi turistickými a historickými atrakciami. Nachádza sa tu Stirling Castle, ktorý som mala možnosť navštíviť. Na hrade nájdete plukovné múzeum plné uniforiem a zbraní, kaplnku a hlavne The Great Hall, v ktorej sa uskutočňovali stretnutia kráľov. Milovníci kávy a sladkostí si prídu na svoje v kaviarni hradu, kde pečú výborné čokoládové muffiny.

hrad Stirling v škótsku
Stirling hrad – Kamyq / Pixabay

7. Scottish Highlands

Pohorie na severe Škótska plné jazier a údolí. Najvyšší vrch Highlands sa nazýva Ben Nevis a meria 1344mnm. Kto túži po prírode a turistike, táto časť Škótska ho určite osloví svojou prirodzenou krásou.

kopec ben nevis v škótsku
Ben Nevis – tshirtevolution / Pixabay

8. St. Andrews

Mesto, v ktorom sa nachádza tretia najstaršia univerzita zo Spojeného kráľovstva, na ktorej študoval aj princ William. Toto mesto vám vezme dych práve vďaka jeho viktoriánskej architektúre.

Pamiatky a zaujímavosti – St Andrews Cathedral, St Andrews Castle, Holy Trinity Church a ďalšie.

Top 10 miest v Škótsku (ktoré musíte vidieť)
St. Andrews – WolfBlur / Pixabay

9. Elgin

Mesto, ktoré je administratívnym a komerciálnym centrom oblasti Moray. Elgin dýcha stredovekom, pretože po celom meste vedú úzke uličky až k trojuholníkovému námestiu. Najlákavejšou pamiatkou tohto mesta je ruina Elgin Cathedral (postavená okolo roku 1224)

katedrála ruina Elgin
Elgin Cathedral – Barni1 / Pixabay

10. Falkirk Wheel

Rotačný vodný výťah, ktorý je jediný na svete, sa stal jedným z najnavštevovanejších turistických atrakcií. Tento výťah spája dva kanály – Forth-Clyde a Union, medzi ktorými je výškový rozdiel 24 metrov. Mesto Falkirk sa preslávilo rýchlym rozvojom oceliarstva.

Autor článku: Dominika Priečková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počítadlo: 12

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?