Kam tento rok na lyže? Tipy na najlepšiu lyžovačku u nás a v zahraničí

zima v horách

Začiatkom mesiaca odštartovala lyžiarska sezóna a my sme sa rozhodli priniesť vám niekoľko tipov na lyžiarske strediská na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Na Slovensku ostáva číslom jeden Jasná, v susednom Česku je to zas stredisko Klínovec – a čo Rakúsko alebo Taliansko? Tie už tradične ponúkajú širokú škálu top stredísk a vybrať si spomedzi nich je naozaj náročné. My sme pre vás vybrali dve unikátne – jedno ponúka až 270 kilometrov zjazdoviek a v druhom sa môžete na jar lyžovať úplne zadarmo!

Jasná Nízke Tatry

Lyžiarske stredisko Jasná v Nízkych Tatrách ostáva najlepším a najmä najväčším lyžiarskym strediskom na Slovenku. Disponuje vyše 50 kilometrami zjazdoviek, ktoré sú vhodné tak pre začiatočníkov, ako aj pre pokročilých lyžiarov.

Jasná sa navyše pýši niekoľkými oceneniami – najnovšie jej do zbierky pribudlo jedno od portálu www.skiresort.info, ktoré je najväčším testovacím portálom lyžiarskych stredísk. Jasná získala 4 hviezdičky odniesla si tak titul TOP CLASS.

Nevýhodou ostáva vysoký počet návštevníkov, no vďaka online rezervačnému systému vidíte, kedy sú ceny vysoké a v stredisku býva aj najviac lyžiarov.

 • Cena skipasu na tri dni: 70-131€ (počas Silvestra), ceny sa však vždy líšia
 • Zjazdovky: ľahká: 20,5km, stredná 17,8km, ťažká 7,3km, skiroads: 4,5km
 • Celkom 50,1km
lyžiarske stredisko Jasná
Chopok juh – stredisko Jasná

Ski areál Klínovec (Česko)

Ak vás už omrzeli slovenské strediská a radi by ste navštívili našich západných susedov, rozhodne zvážte lyžovačku v ski areáli Klínovec. Od minulej sezóny vďaka prepojeniu (modrou zjazdovkou) so strediskami Boží Dar-Neklid ponúka najviac zjazdoviek v Českej republike.

Ak si však zakúpite skipas na 1,5 dňa a dlhšie, získate navyše prístup k nemeckému stredisku Fichtelberg na opačnej strane hory. Medzi strediskami premáva bezplatný autobus a dohromady budete maž k dispozícii až 47km zjazdoviek v troch areáloch!

Tento Interskiregión Fichtelberg-Klínovec ponúka jednu kabínovú lanovku, sedem sedačkových a 15 vlekov.

 • Cena skipasu na tri dni: 73€
 • Zjazdovky dohromady: ľahká: 24,1km, stredná 16,6km, ťažká 4,9km, freeride: 1,4km
 • Celkom 47km
lyžiarske stredisko Klínovec
Mapa strediska Fichtelberg-Klínovec

Saalbach-Hinterglemm (Rakúsko)

Sezóna: 29.11.2019 – 13.04.2020

The Telegraph odporúča ako najlepšie rakúske stredisko pre pokročilých lyžiarov Saalbach-Hinterglemm-Leogang-Fieberbrunn. Nachádza sa neďaleko salzburského letiska a z Bratislavy je vzdialené len päť hodín cesty autom. Stredisko navyše každý rok vynovuje svoje lanovky a tie staršie pomaly nahrádzajú moderné gondoly, ktoré dokážu previesť až 3 500 ľudí za hodinu.

Pred pár rokmi vzniklo navyše prepojenie Saalbach-Fieberbrunn, takže lyžovať môžete v jednom z najväčších lyžiarskych areálov v Rakúsku, ktorý poskytuje 270 kilometrov zjazdoviek a prepája Tirolsko a Salzbursko.

Ak preferujete pokojnejší pobyt napríklad s deťmi, dedinka Hinterglemm je rozhodne správnou voľbou. Ak vás naopak láka ruch a zábava, Saalbach-Hinterglemm je jednou z najlepších après-ski destinácií.

 • Cena skipasu na tri dni: 161€, od 21.3.2020 145€
 • Zjazdovky: ľahká: 140km, stredná 112km, ťažká: 18km
 • Celkom 270km
lyžiari na sedačkách
Ilustračný obrázok

Livigno (Taliansko)

Sezóna: 30.11.2019 – 03.05.2020

Stredisko Livigno sa nachádza na severe Talianska blízko švajčiarskych hraníc. Cesta autom z Bratislavy sem síce trvá osem hodín, no rozhodne stojí za to!

Táto malá alpská dedinka je posadená v nadmorskej výške 1 816m a väčšina zjazdoviek sa nachádza nad hranicou stromov, čo zaručuje ohromný výhľad na okolitú scenériu. Livigno si vyslúžilo prezývku „malý Tibet“ – práve vďaka svojej výške a odľahlosti.

Ski areál ponúka 12 čiernych zjazdoviek, 37 červených a 29 modrých – čo dokopy predstavuje až 115 kilometrov zjazdoviek. Taliansko bude navyše v roku 2026 hostiteľom Zimných olympijských hier a v Livigne sa bude súťažiť v disciplíne snowboarding a akrobatické lyžovanie.

Ďalším dôvodom prečo navštíviť toto stredisko je možnosť získať skipas zadarmo na začiatku a konci sezóny (30.11-20.12 a 13.4.-3.5.2020). Práve vďaka vysokej nadmorskej výške tu môžete pokojne lyžovať aj počas jari a ako bonus zaplatíte iba za prepravu a ubytovanie.

Podmienka: min. 4 noci v hoteli alebo 7 nocí v apartmáne.

 • Cena skipasu na tri dni: 143€ (vo vybraných termínoch na začiatku a konci sezóny zadarmo)
 • Zjazdovky: ľahká: 30km, stredná 65km, ťažká 20km
 • Celkom 115km
dedina Livigno
Alpská dedinka Livigno na severe Talinska

 

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?