Kam na lyže v Európe? Vycestujte za lyžovačkou do zahraničia

kam na lyze v europe

Spolu s posledným ročným obdobím prichádza aj čas vytasiť lyže či snowboardy a vydať sa do kopcov. Ako sa vraví – sto ľudí, sto chutí, preto niekto uprednostní domáce lyžiarske strediská a niekto sa za zimnými športmi vydá za hranice Slovenska. Ak máte tento rok chuť vycestovať za lyžovačkou do zahraničia, prečítajte si výber európskych lyžiarskych stredísk a inšpirujte sa. 

Sölden, Rakúsko

svah v stredisku Sölden
Sölden – By: Cristian BortesCC BY 2.0

Lyžiarske stredisko nachádzajúce sa na západe Rakúska v Tirolsku sa môže pýšiť 144 km zjazdoviek. Nachádza sa v nadmorskej výške 1350 m n. m. Na svoje si tu príde každý lyžiar, od začiatočníka až po profesionála. Jednotlivé zjazdovky sú rozdelené do všetkých náročností, od modrej po čiernu.  Dvadsaťsedem z nich má  najvyššiu náročnosť,  sú určené pre profesionálov. Sneh sa tu vyskytuje až osem mesiacov do roka, lyžovať sem môžete prísť od októbra do mája. Stredisko ponúka tridsaťštyri vlekov s nadštandardnou kapacitou, preto sa nemusíte obávať čakania v rade na vleky. Okrem samotnej lyžovačky môžete využiť bohaté služby v aprés-ski situovaných do typických dreveníc. Najlepším hotelom v stredisku je hotel Das Central, v ktorom za noc zaplatíte približne od 170 € na osobu.

Garmisch-Partenkirchen, Nemecko

kreslá v stredisku Garmisch
Garmisch-Partenkirchen – By: Travelbusy.comCC BY 2.0

Stredisko sa nachádza na juhu krajiny v Bavorských Alpách na najvyššej nemeckej hore Zugspitze, ktorá siaha do výšky 2964 m n. m. Na jej samotný vrchol sa dostanete lanovkou, odkiaľ sa vám naskytne nádherný výhľad. Lyžiarske terény sa nachádzajú po celom obvode hory. Zjazdovky majú dĺžku až 120 km.  Lyžovanie v tejto lokalite uspokojí nielen začiatočníkov, ale aj najnáročnejších lyžiarov. Okrem toho sa tu nachádza aj kúpeľné stredisko, kde nájdete množstvo aktivít a spôsobov vyžitia sa. Rok 1936 bol pre toto stredisko významný, kedy sa tu konala zimná olympiáda. Odvtedy sa stredisko môže pýšiť výbornou infraštruktúrou a športovými areálmi pre všetky zimné športy.

Avoriaz, Francúzsko

lyžiari v stredisku Avoriaz
Avoriaz – By: James PrestonCC BY 2.0

Oficiálne sa táto trať nazýva Chavanette, no známejšia je pod názvom Švajčiarska stena. Obrovský a prudký svah sa začína na hraniciach medzi Francúzskom a Švajčiarskom a svoj koniec má vo Švajčiarsku. Je typický svojím sklonom a obrovskými bubnami, vďaka čomu sa lyžovanie v tejto oblasti stáva vzrušujúcim zážitkom. Lyžiarske stredisko Avoriaz je najväčším spomedzi štrnástich stredísk patriacich do najväčšej lyžiarskej oblasti na svete, Portes Du Soleil. Nachádza sa tu približne 200 km zjazdoviek, pričom celá ponuka lyžiarskych terénov v Portes Du Soleil je 650 km.

LAAX, Švajčiarsko

muž na svahu v laax
LAAX – By: Rupert GermannCC BY 2.0

Lyžiarska oblasť zahŕňa strediská Filmy, LaaxFalera. Stala sa veľmi obľúbeným a ideálnym strediskom pre mnohých lyžiarov. Jej charakter je orientovaný prevažne na rodiny, nachádza sa tu takmer tridsať percent modrých a devätnásť percent zelených zjazdoviek. Počet kilometrov všetkých tunajších zjazdoviek je 220. Stredisko sa nachádza v nadmorskej výške od 1100 m n. m. až do 3018 m n. m. Najdlhšia miestna zjazdovka meria až 11 kilometrov. Zjazdovky sú navzájom prepojené a výnimočnosťou je moderná 6-sedačková lanovka Lavadinas – Fuorcia Sura, ktorá bola vyrobená v spolupráci s Porsche a využíva hypermoderné technológie. Na svoje si prídu aj milovníci extrémnych zimných športov, pretože sa tu nachádza množstvo snowparkov, medzi ktorými je aj jeden s atestáciou na svetové poháre.

Sauze D´Oulx, Taliansko

lanovka v Sauze D´Oulx
Sauze D´Oulx – By: Richard KingCC BY 2.0

Stredisko je situované v lyžiarskom regióne Via Lattea, teda Mliečna dráha. Ide o jedno z najobľúbenejších a zároveň najväčších lyžiarskych letovísk, ktoré zahŕňa až 320 km zjazdoviek. Táto oblasť je zárukou výbornej lyžovačky. Okrem samotných zjazdoviek sa tu nachádzajú aj aprés-ski bary či očiam lahodiace stredoveké domy nachádzajúce sa v dedine. Aj keď samotné stredisko Sauze samo o sebe funguje ako prestupná stanica pri ceste po Mliečnej dráhe, dokonale zapadá medzi ostatné rezorty, akými sú napríklad Sestriere či Claviere.

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?