Kam na lyže v Rakúsku v roku 2020?

dvaja lyžiari v horách

Radi by ste v novom roku absolvovali lyžovačku v Rakúsku no neviete, ako si vybrať to správne stredisko? V prvom rade to bude najmä záležať od toho, koľko dní chcete u našich západných susedov stráviť – či však máte len jeden deň alebo celý týždeň, Rakúsko ponúka možnosť pre každého. My sme preto pre vás vybrali tri lyžiarske strediská v rôznych častiach krajiny, ktorých návštevu neoľutujete!

Vedeli ste, že Rakúsko sa pýši až 433 ski areálmi?

Na jeden deň – Stuhleck

Poznáte to, chcete využiť voľný víkend a zalyžovať si, no slovenské strediská sa vám zdajú obkukané alebo príliš plné. V takomto prípade začne väčšina obyvateľov západu uvažovať nad Rakúskom, ktoré ponúka množstvo lyžiarskych areálov so špičkovým servisom a perfektnými zjazdovkami.

Ideálnym strediskom na jednodňový výlet je Ski Stuhleck, ktoré sa nachádza len 168 kilometrov od Bratislavy a je najväčším strediskom na východe Rakúska. Dohromady ponúka 26 kilometrov zjazdoviek, z čoho je väčšina určená pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov.

Na vrchol vás za sedem minút vyvezú štyri a šesť-miestne sedačkové lanovky a ak si navyše kúpite skipas cez internet, vyhnete sa davom a užijete si deň na lyžiach ešte viac. Oddýchnuť si zas môžete v panoramatickej reštaurácii na vrchole, ktorá okrem chutného jedla ponúka aj priestrannú terasu s úchvatným výhľadom.

Ski Stuhleck
Ski Stuhleck na východe Rakúska

Na Stuhleck sa navyše viete dostať výhodne aj so spoločnosťou Slovak Lines, ktorá ponúka spiatočný lístok na autobus spolu s denným skipasom len za 59 €. Ak idete ako sprievod, spiatočný lístok vás vyjde len 25 € a jazdí sa každý víkend, rovnako aj počas školských prázdnin.

  • Skipas na deň: 46 
  • Sezóna do 13. apríla 2020

+ Ďalšie strediská do štyroch hodín cesty z Bratislavy: Hochkar, Annaberg, Lackenhof am Ötscher, Hochficht, Kasberg, Hinterstoder a Wurzeralm.

Zlatá stredná cesta – Zell Am See a okolie

Dedinka Zell Am See sa nachádza len 4,5 hodiny cesty autom z Bratislavy a britský portál sno.co.uk odporúča toto stredisko ako jedno z cenovo najdostupnejších. Architektúru z 15. storočia tu dopĺňajú moderné bary a reštaurácie a toto miesto je rovnako vhodné pre mladých ľudí ako aj rodiny s deťmi – na svoje si tu príde skrátka každý.

Dvojtisícovka Schmittenhöhe, ktorá sa pýši nad dedinou, ponúka tri štvrtiny zjazdoviek pre začiatočníkov a pokročilých, no skvelú jazdu si tu užijú aj skúsení lyžiari (čierna zjazdovka Trass patrí medzi najnáročnejšie v celom Rakúsku!). Stredisko sa môže pochváliť 77 kilometrami zjazdoviek, z ktorých sa väčšina nachádza na úrovni lesov, takže ako bonus dostanete úchvatnú scenériu.

Alpy Zell am See
Stredisko Zell am See v srdci Rakúska

Dedinka Zell Am See sa navyše rozprestiera vedľa rovnomenného jazera, takže si v zime okrem lyžovania budete môcť aj zakorčuľovať poprípade si užiť wellness v TAUERN SPA.

Čo je však obrovskou výhodou je to, že okrem strediska Zell Am See máte k dispozícii ďalšie dve – stredisko Kaprun-Kitzsteinhorn (zjazdovky: 61km), kde sa máte možnosť lyžovať priamo na ľadovci a megaareál Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn (zjazdovky: 270km), o ktorom sme už písali v tomto článku.

Zell am See
Alpská dedinka Zell am See s jazerom

Nevýhodou je azda len to, že k dispozícii je len jeden druh lístka (Ski ALPIN CARD), ktorý platí pre všetky tri lyžiarske regióny. Neviete si tak zakúpiť lacnejší lístok len pre jeden areál.

  • Skipas na tri dni: 161  (v tejto cene máte prístup na všetky menované strediská, čo dohromady predstavuje až 408 kilometrov zjazdoviek)
  • Sezóna do 13. apríla 2020

Pre tých najnáročnejších – Sankt Anton am Arlberg

Stredisko St. Anton sa síce nachádza až 658 kilometrov od nášho hlavného mesta, no táto cesta bude stáť rozhodne za to. Od roku 2016 sa toto stredisko pýši titulom najväčší ski areál v Rakúsku a ponúka až 303 kilometrov zjazdoviek. Dohromady vás 88 lanoviek prepraví od strediska St. Anton/​St. Christoph/​Stuben/​ cez Lech/Oberlech/​Zürs až po ​Warth/​Schröcken. Dohromady sa tento areál nazýva Ski Arlberg.

Rakúsko St Anton
Lyžiari v stredisku Lech-Zürs

Táto oblasť v Tyrolsku je považovaná za kolísku alpského lyžovania a je vyhľadávanou destináciou aj pre tých najnáročnejších lyžiarov. Ak hľadáte zábavu a bohatá après-ski scéna je pre vás podmienkou, rozhodne hľadajte ubytovanie v dedinke St. Anton. Lech je zas o niečo pokojnejší a pre rodiny s deťmi sú zas najvhodnejšie deidnky Zürs, Warth alebo Schröcken.

Arlberg Rakúsko
Mapa najväčšieho lyžiarského areálu v Rakúsku

Tento špičkový areál ponúka tie najlepšie služby a prepracovaný systém zjazdoviek, čo z neho robí jednu z top destinácií nielen v Európe, ale aj vo svetovom meradle. Očakávajte preto priamo úmerné ceny, no vďaka vysokej nadmorskej výške sa tu viete lyžovať aj na jar, kedy sú k dispozícii výhodnejšie ceny skipasov a ubytovania.

  • Skipas na päť dní: 259  (v tejto cene máte prístup na všetky menované strediská), od 18.4. až po koniec sezóny za 181 €
  • Sezóna do 26. apríla 2020

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?