Čarovný Krakov a jeho 10 najlepších pamiatok

Krakovský Wawel. Wawelský hrad a katedrála.

Kráľovské mesto, mesto kostolov, mesto draka – aj takéto prívlastky má malebný Krakov. Nachádza sa neďaleko od slovenských hraníc a je ideálnou destináciou na víkendový výlet. Toto poľské mesto je navyše plné histórie a v tomto článku sa pozrieme na jeho najdôležitejšie pamiatky.


Krakov vznikol na mieste, kde sa križovali významné obchodné cesty. Na prelome ôsmeho a deviateho storočia tu postavili obranný hrad. V deviatom storočí sa Krakov stal súčasťou Veľkej Moravy a o storočie neskôr bol začlenený do Poľska. Stal sa jeho korunovačným a na istý čas aj hlavným mestom. Krakov neskôr patril aj pod Rakúsko a od roku 1918 je opäť v Poľsku.

V súčasnosti je Krakov (po Varšave) druhým najväčším mestom v Poľsku a má vyše 750-tisíc obyvateľov. Leží na brehoch rieky Visla a z Bratislavy je mesto vzdialené 450 kilometrov, z Košíc zas 250 kilometrov.

Do Krakova sa oplatí vybrať a stráviť tu aspoň víkend alebo viac dní, kým preskúmate všetky poklady mesta a jeho okolia. Ponuku ubytovania v Krakove si môžete pozrieť na stránkach Booking alebo Airbnb.

krakov
Mariánska bazilika v Krakove

Letisko v Krakove

Do Krakova mnohí prichádzajú kvôli letisku Jána Pavla II., z ktorého je široká ponuka akciových leteniek, ktoré si môžete pozrieť tu. V tom prípade Krakov môžete navštíviť aspoň na pár hodín, ak budete mať čas pred odletom alebo po prílete na krakovské letisko. Hlavná vlaková aj autobusová stanica Kraków Główny sa nachádza len jeden kilometer od brán starého mesta a pešo ste tam za desať minút.

Letisko Jána Pavla II. je situované 17 kilometrov severozápadne od centra Krakova. Na letisko sa dostanete vlakom s dopravcom Koleje Malopolskje za 20 minút alebo autobusmi mestskej hromadnej dopravy 208, 209 a 292 a nočným spojom 902. Cesta z centra mesta autobusom trvá okolo 40 minút.

Čo vidieť v Krakove?

Mesto si storočiami prešlo rôznymi etapami vývoja a vplyvmi. Tie sa podpísali pod tisíce historických objektov, ktoré môžete v meste obdivovať. Má niekoľko prívlastkov. Pre jeho minulosť, kedy bolo korunovačným mestom a sídlom kráľov ho nazývajú kráľovské mesto.

Krakov sa nazýva aj mestom kostolov, ktorých je tu viac ako sto. K nim ešte môžeme pripočítať aj iné sakrálne stavby ako kláštory a synagógy. V Krakove zanechal stopy aj pápež Ján Pavol II., ktorý tu študoval a pôsobil.

Krakov volajú aj mestom draka. Legenda o drakovi je spájaná s hradom Wawel. Suveníry s drakmi a letné dračie slávnosti sú čerešničkou na torte tohto zachovalého stredovekého mesta. Kam sa teda vybrať, aby ste zažili to najlepšie z Krakova?

Wawelský drak
Wawelský drak chrliaci oheň

Staré miasto

Oblasť starého mesta je zapísaná v zoznamoch UNESCO. Je to miesto, kde sa budete prechádzať pomedzi stredoveké architektonické skvosty mnohých štýlov – románskeho, gotického, renesančného aj barokového. Niekdajšie hlavné mesto Poľska bolo obohnané obrannými múrmi a dodnes tu môžete vidieť zvyšky tohto opevnenia.

Kedysi boli jeho súčasťou desiatky bášt, jedna z nich je zachovaná dodnes. Volá sa Barbakan a kedysi bola cez neďalekú Floriánsku bránu napojená na mestské hradby. K Floriánskej bráne vás dovedie rušná pešia Floriánska ulica s obchodmi, stánkami, reštauráciami a barmi. Od devätnásteho storočia je centrum Starého mesta obkolesené parkom Planty, ktorý vznikol na mieste pôvodných hradieb. Parkom vedú promenády a sú tu oddychové zóny.

Krakovský Barbakan
Krakovský Barbakan vás privedie do centra mesta od hlavnej stanice. Foto: Dimitris Vetsikas. Pixabay.
Floriánska ulica v Krakove
Pešia Floriánska ulica v starom meste Krakova vedie od Barbakanu na Hlavné námestie. V pozadí mariánsky kostol. Foto: Dimitris Vetsikas, Pixabay.

Rynek Glówny

Všetky ulice Starého mesta vedú na Hlavné námestie (Rynek Glówny), ktoré je jedným z najväčších v Európe. Je obkolesené meštiackymi stredovekými domami a palácmi. V paláci Pod Krzysztofory sídli Historické múzeum Krakova. Murované domy „kamienice“, sú z rôznych období, majú rôznu výšku a zdobenia a dodávajú tomuto námestiu úchvatnú stredovekú atmosféru.

Kostol svätého Vojtecha v Krakove
Kostol svätého Vojtecha stojí na Hlavnom námestí v Krakove už od dvanásteho storočia. Foto: Roman Polyanyk, Pixabay.

Výhľad na celé námestie si môžete vychutnať zo sedemdesiat metrov vysokej radničnej veže Wieża Ratuszowa, ktorú nazývajú aj poľská šikmá veža. Je totiž naklonená o 55 centimetrov. Hlavné námestie sa už tradične mení na zimnú rozprávku počas vychýrených vianočných trhov, kedy je destináciou mnohých turistov.

Rynek Glówny v Krakove
Rynek Glówny je najväčšie námestie v Krakove a jedno z najväčších v Európe. V popredí je tržnica Sukiennice a v pozadí Mariánsky kostol. Foto: Dimitris Vetsikas, Pixabay.

Mariánska bazilika

Na východnej strane Hlavného námestia stojí gotická Mariánska bazilika s prvkami renesancie, ktorá je po Wawelskej katedrále druhým najvýznamnejším kostolom Krakova. Zaujímavosťou je, že na priečelí má dve veže, ktoré nie sú tradične identické. Vyššia z nich má viac než osemdesiat metrov a je najvyššou vežou v Krakove. Z nej sa hráva tradičný „hejnal“. Je to typická melódia hraná na trúbku. Kedysi takto trubač oznamoval aj napadnutie mesta Tatarmi. Mesto stihlo zatvoriť všetky prístupové brány, no šíp zasiahol hlásnika počas trúbenia. Odvtedy je táto skladba na jeho počesť vždy náhle prerušená. V chráme je majestátny neskorogotický drevený hlavný oltár s 200 postavami.

Mariánsky kostol v Krakove
Mariánsky kostol v rohu Hlavného námestia s najvyššou vežou v meste. Foto: gridou43, Pixabay.

Tržnica Sukiennice

Hala tržnice stojí v centrálnej časti Hlavného námestia. Je to renesančný palác s typickými oblúkmi po obvode. Toto miesto bolo dôležitým obchodným centrom, jej názov znamená tržnica so súknom. Tu sa dali zaobstarať dovezené tovary, ktorým dominovalo korenie a hodváb. Poliaci tu na oplátku ponúkali to naj zo svojho regiónu – tkaniny a soľ. Neskôr sa v hale tržnice konali plesy a budova získala skôr reprezentačný charakter. Dnes tu na poschodí sídli Galéria poľského umenia 19. storočia a na prízemí je tržnica so suvenírmi a rozličným tovarom.

Rynek Glówny v Krakove
Rynek Glówny. Pri radničnej veži na Hlavnom námestí stála kedysi radnica a sýpka. Naľavo je tržnica Sukiennice Foto: Leonhard Niederwimmer, Pixabay.

Wawel

Wawel je ucelený komplex budov na Wawelskom návrší. Kráľovský hrad Wawel tu stojí od šestnásteho storočia, ale rôzne podoby opevnenia na tomto mieste boli už od desiateho storočia. Hrad bol sídlom poľských kráľov a aj potom, čo sa hlavné mesto Poľska presunulo z Krakova do Varšavy sa tu stále konali korunovácie panovníkov. Hrad ponúka niekoľko expozícií s reprezentatívnymi aj súkromnými komnatami a korunovačné predmety.

Wawel v Krakove
Wawel v Krakove. Napravo je kráľovský hrad a naľavo katedrála. Foto: Dariusz Staniszewski, Pixabay.

Na návrší je aj Wawelská katedrála zo štrnásteho storočia s najväčším zvonom v Poľsku, ktorý sa volá Žigmund. Táto katedrála bola dejiskom korunovácií a je aj miestom, kde je veľa poľských panovníkov pochovaných. Postavili ju na mieste zničeného kostola, ktorého stopy si môžete všimnúť na jednej z troch veží katedrály. Je na juhozápade a volá sa Veža strieborných zvonov. Jej spodná časť do výšky dvanásť metrov je pozostatkom románskeho kostola. V katedrále je veľa historických pokladov, hrobiek kráľov a sväté relikvie.

Katedrála Wawel v Krakove
Pohľad na južnú stranu kráľovskej korunovačnej katedrály Wawel. Pozostatky pôvodného románskeho kostola vidieť na spodnej polovici Veže strieborných zvonov. Foto: Peter Tóth, Pixabay.

Na západnej strane Wawelského pahorku je jaskyňa Dračia diera v ktorej podľa povestí prebýval drak. Ústi pri rieke Visla a na jej konci je drak, ktorý chrlí oheň.

Jagelovská univerzita

Je druhou najstaršou univerzitou v Európe (prvenstvo má Karlova Univerzita v Prahe). Založili ju v roku 1364 a neskôr na nej študoval aj slávny astronóm Mikuláš Kopernik. Medzi poklady univerzity patrí Jagelovský glóbus, ktorý mal ako jeden z prvých na svete zakreslenú Ameriku.

Collegium Maius v Krakove
Nádvorie Collegium Maius, ktorá je najstaršou budovou Jagelovskej univerzity v Krakove zo 14. storočia. Foto: Mateus Campos Felipe, Unsplash.

Kazimierz

Kazimierz je historická časť starého mesta Krakov, kde po storočia žila židovská komunita. Táto časť mesta bola po druhej svetovej vojne takmer celá vysídlená. Svedectvom o starých časoch je niekoľko synagóg, z ktorých funkčná je synagóga Remuh. Vedľa nej leží jeden z najstarších židovských cintorínov v krajine. Dnes v tejto štvrti nájdete obchodíky, galérie a vychytené bary a reštaurácie.

Szeroka ulica v Krakove
Ulička Szeroka v židovskej štvrti s nápismi obchodov. Foto: Dariusz Staniszewski, Pixabay.

Podgórze

Počas druhej svetovej vojny boli židia z Krakova a okolia umiestnení do krakovského geta. Pozostatky jeho múrov nájdete na niekoľkých miestach v štvrti Podgórze. Na Námestí hrdinov geta (Plac Bohaterów Getta) sú inštalované prázdne stoličky, ktoré pripomínajú trpké väznenie židov v krakovskom gete.

Podgórze
Prázdne stoličky inštalované na Námestí hrdinov geta v krakovskej štvrti Podgórze.

Fabrika Oskara Schindlera

V štvrti Podgórze je aj pôvodne smaltová fabrika známa z filmu Schindlerov zoznam. Dnes je v jej priestoroch múzeum s trvalou expozíciou, ktorá sa venuje nacistickej okupácii Krakova. Ak vás zaujíma aj viac z bolestnej histórie židov nie len z Krakova, urobte si výlet 70 kilometrov smerom na západ. Tam je Osvienčim, kde boli koncentračné a vyhladzovacie tábory Auschwitz a Birkenau.

Fabrika Oskara Schindlera v Krakove
V bývalej smaltovej fabrike Oskara Schindlera je dnes múzeum. Foto: Ron Porter, Pixabay.

Wieliczka

Baňa, v ktorej sa ťažila soľ už v 13. storočí, sa nachádza približne pätnásť kilometrov od mesta smerom na juhovýchod. Má deväť podlaží a tristo kilometrov chodieb. Dnes je časť bane sprístupnená verejnosti. V expozícii umiestnenej tri úrovne pod zemou sa dozviete viac z histórie ťažby soli, pozriete si podzemné chodby, galérie a sochy.

Zážitkom je návšteva soľného jazera a kaplnky vytesanej baníkmi. Zo soli je tu vyrobené takmer všetko, čo uvidíte. Máte možnosť zvoliť si aj banícku prehliadku, tu vám pridelia aj nejaké banícke a bádateľské úlohy. Pobyt v soľnej jaskyni má aj blahodarný vplyv na zdravie a tak tu nájdete časť, kde môžete zrelaxovať a dýchať vzduch podobný tomu morskému.

Wieliczka
Kaplnka v soľnej bani Wieliczka. Slávnostné obrady a svadby sa v nej konajú dodnes.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počítadlo: 59

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?