Čo vidieť vo Varšave? TOP 14 miest, ktoré by ste mali navštíviť

Varšava

Varšava je hlavné a najväčšie mesto Poľska, v ktorom žije viac ako 1,7 milióna obyvateľov. Územie mesta bolo osídlené už od 9. storočia. Kedysi tu bola rybárska osada a názov mesta vraj vznikol podľa istého rybára menom Wars a jeho ženy Sawy.

Varšava mala výhodnú polohu medzi hlavnými mestami zjednotených krajín Poľska a Litvy, teda medzi Krakovom a Vilniusom a v roku 1596 sa stala hlavným mestom Poľska.

Mesto si zažilo kruté časy počas druhej svetovej vojny. Pri bombardovaní a vypálení nacistické vojská zničili 85 percent mesta. Po vojne sa Varšava rýchlo spamätala a mesto sa za pár rokov dostalo do neuveriteľného stavu. Krásna rekonštrukcia mestu priniesla aj zaradenie medzi pamiatky UNESCO. Napriek tomu, že stavby v meste sú pomerne nové, Varšava si zachovala jedinečnú atmosféru, ktorú treba zažiť.

Do Varšavy lietadlom

Varšava je od Bratislavy vzdialená viac než 650 kilometrov, z Košíc je to približne 500 kilometrov. Túto vzdialenosť môžete absolvovať letecky, let z Viedne trvá okolo hodinky a pol a z Košíc priletíte za hodinu. Pozrite si aktuálne akciové letenky do Varšavy.

Letisko Chopin

Ak poletíte s Wizz Air alebo LOT, tí lietajú na Varšavské letisko Chopin, ktoré je od Varšavy vzdialené desať kilometrov. Spojenie letiska s mestom zabezpečujú štyri denné autobusové linky a jedna nočná. Stoja na hlavných prestupných uzloch v meste. Z letiska sa môžete do mesta odviezť aj prímestkým vlakom.

Letisko Modlin

Ak poletíte s Ryanair, pristanete na letisku Modlin. Priame spojenie letiska s centrom Varšavy zabezpečuje dopravca ModlinBus, ktorý má odchody prispôsobené časom príletov a odletov. Letisko je od centra mesta vzdialené 37 kilometrov smerom na severozápad a cesta sem trvá 40 minút.

Tip: nájdite si výhodné ubytovanie vo Varšave cez Booking alebo Airbnb.

Cestujeme po Varšave

Na presuny po Varšave môžete využívať metro, električkyautobusy. Všetko o lístkoch nájdete na tejto stránke mestského prepravcu. Je tu tiež vybudovaná slušná sieť požičovní mestských bicyklov a vo Varšave môžete využívať aj Uber.

Ktoré top miesta a pamiatky vo Varšave by ste nemali vynechať?

Palác kultúry a vedy

Táto dominanta mesta sa nedá nevšimnúť. Je obkolesená hŕstkou mrakodrapov, no to neznamená, že by zanikla. Je majestátna a uvidíte ju z viacerých kútov mesta.

S výškou 231 metrov ide o najvyššiu budovu nielen v meste, ale aj v celom Poľsku. Bola postavená v roku 1955 ako dar sovietskeho ľudu. Pre mnohých domácich pohľad na ňu vyvoláva kontroverzné pocity, dlhé roky bola totiž symbolom ich utláčania a dokonca sa kedysi zvažovalo aj jej zbúranie. Dnes má štatút chránenej pamiatky.

Budova má 42 poschodí a na 30. poschodí je vyhliadka na mesto. Pre predstavu, o aký kolos ide, pridám aj pár ďalších údajov v číslach: je v nej 3000 miestností a 33 výťahov. V súčasnosti v paláci sídlia firmy, sú tu kongresové priestory, aj kultúrne a voľnočasové inštitúcie.

Varšava, Palác kultúry a vedy
Na tridsiatom poschodí Paláca kultúry a vedy je vyhliadka na celú Varšavu. Foto: Valik Chernetskyi, Unsplash.

Keretov dom

Od najvyššej dominanty mesta prejdeme k ďalšiemu „naj“ , ktorým je najužší dom na svete. Nachádza sa jeden a pol kilometra od Paláca kultúry a vedy. Ide o ukážku experimentálnej architektúry, ktorá vypĺňa medzeru medzi dvoma budovami v meste. Široká je asi ako rozpažené ruky dospelého človeka. Keďže nespĺňa predpisy pre štandardné ubytovanie, budova má štatút umeleckej inštalácie. Dočasne v nej bývajú umelci, napríklad izraelský spisovateľ a filmár Keret, ktorého predkovia pochádzajúci z tejto oblasti zahynuli počas nacistickej okupácie. Dom nesie práve jeho meno. Tu nájdete Keretov dom na mape.

Varšavské Staré mesto

Staré mesto patrí medzi najnavštevovanejšie oblasti Varšavy. Leží na ľavom brehu najdlhšej poľskej rieky Visly, ktorá preteká mestom a ústi v Baltskom mori. Prechod medzi Starým a Novým mestom predstavuje Barbakan. Je to okrúhla ochranná bašta na pozostatkoch opevnenia mesta.

Varšava, Barbakan
Tehly, z ktorých bol Barbakan po druhej svetovej vojne opäť postavaný sú zo zničených budov v okolí. Foto: Lajos Móricz, Pixabay.

Plac Zamkowy

V strede Zámockého námestia (Plac Zamkowy) stojí stĺp so sochou kráľa Zigmunda, ktorý Varšavu ustanovil za hlavné mesto Poľska. Na tomto námestí sa nachádza Kráľovský zámok, niekdajšie sídlo poľských kráľov. Dnes je v ňom múzeum s umeleckými dielami napríklad aj od Rembrandta.

Námestie je obkolesené farebnými domčekmi, ktoré vyzerajú ako dobové meštiacke a kupecké domy. Ale takmer všetky pôvodné budovy boli pri potlačení Varšavského povstania v roku 1944 zrovnané so zemou a po vojne nanovo postavené. Na znovuobnovenie mesta boli ako predlohy použité dobové fotografie a využíval sa materiál, ktorý na týchto miestach ostal. Rekonštrukcia je tak úchvatná, že Staré mesto vo Varšave je zapísané na zozname UNESCO. Silným momentom bolo znovuotvorenie opraveného zámku v 80. rokoch minulého storočia. Symbolicky ho otvorili v rovnakom čase, aký bol, keď sa na hodinách na veži zastavil čas pri bombardovaní v druhej svetovej vojne.

Varšava, Plac Zamkowy
Takýto výhľad sa vám naskytne z vyhliadkovej terasy z veže pri kostole svätej Anny na Plac Zamkowy. V jeho strede je socha kráľa Zigmunda, napravo je Královský zámok. Foto: Lāsma Artmane, Unsplash.

Rynek Stareho Miasta

Staromestské námestie (Rynek Stareho Miasta) je ďalšie krásne námestie v Starom meste s vernými kópiami pôvodných domov zo 16. až 18. storočia s barokovými a renesančnými detailmi. História námestia však siaha až do 13. storočia, kedy ho obývali mestskí obchodníci.

Varšava, Rynek Stareho Miasta
Rynek Stareho Miasta vo Varšave. Toto námestie je obkolesené reštauráciami a uvidíte na ňom vystavovať miestnych umelcov. Foto: Maksym Harbar, Unsplash.

V strede námestia uvidíte sochu Warszawska Syrenka. Morská panna je symbolom tohto mesta. Legenda hovorí, že morské panny boli dve. Jedna sa vybrala z Baltského mora ochraňovať Varšavu a druhá Kodaň v Dánsku.

Varšava, Rynek Stareho Miasta
V strede námestia Rynek Stareho Miasta je socha morskej panny, ktorá je symbolom Varšavy. Foto: Karl-Heinz Karisch, Pixabay

Świętojańska ulica

Touto ulicou môžete prejsť cestou od Zámockého na Staromestské námestie. Sú tu obchodíky s občerstvením, goframi a suvenírmi. Na tejto ulici je najstarší kostol vo Varšave, Katedrálu svätého Jána Krstiteľa zo 14. storočia.

Varšava, kostol svätého Jána Krstiteľa
Pôvodne najstarší kostol vo Varšave je Katedrála svätého Jána Krstiteľa.

Kráľovská cesta

Na potulky Starým mestom sa môžete vydať po Kráľovskej ceste. Sú to ulice Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat a Ujazdowskie, ktorými sa dostanete z centra k parku Lazienki. Touto cestou kedysi chodievali poľskí králi z Kráľovského zámku do ich letného sídla Wilanów na juhu mesta. Po ceste si môžete obzrieť niekoľko kostolov, kláštorov, kráľovských rezidencií, záhrad a pamätníkov. Prejdete okolo Varšavskej univerzity aj Prezidentského paláca. Na ulici Nowy Świat si môžete posedieť v kaviarničkách alebo nakúpiť v obchodíkoch, ktoré sú v elegantných klasicistických budovách.

Kostol svätej Anny

Na začiatku Kráľovskej cesty si pozrite kostol svätej Anny s neoklasicistickou fasádou. Môžete ísť na vyhliadku na veži pri kostole, odkiaľ je krásny pohľad na Staré mesto a vedľa stojaci Kráľovský zámok.

Varšava, Kostol svätej Anny
Napravo je kostol svätej Anny a za ním veža, z ktorej je výhľad na Staré mesto. Foto: xheggs, Pixabay.

V ďalšom chráme po ceste, v barokovom kostole svätého Kríža, je uložená urna so srdcom Fryderyka Chopina (jeho telo je pochované v Paríži). Tohto hudobného umelca je inak plné mesto. Napríklad na promenádach sú inštalované lavičky, na ktorých si pustíte jeho skladby.

Park Lazienki

Kráľovské kúpele (Lazienki Królewskie) sú najväčším parkom vo Varšave. Je tu niekoľko zámkov, ktoré si môžete pozrieť: Kráľovský palác, Palác na ostrove, hrad Ujazdowsk, Biely dom alebo Palác Myślewicki.

Je tu pamätník poľského skladateľa Frederyka Chopina aj nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Henryka Sienkiewicza. V rozľahlom parku nájdete antické divadlo aj čínsku štvrť. Môžete tu obdivovať labute v jazierku a pozorovať veveričky. V lete sa tu konajú Chopinovské koncerty.

Varšava, Palác na ostrove
Severná fasáda Paláca na ostrove v parku Lazienki Królewskie. Foto: Pawel86 z Pixabay.

Wilanów

Kráľovksá ceta sa končí pri barokovom paláci Wilanów. Je inšpirovaný francúzskym Versailles a prelínajú sa tu aj štýly talianskej aj poľskej architektúry. Môžete sa tu prechádzať v kráľovských záhradách alebo navštíviť galériu a múzeum v paláci.

Varšava, Wilanow
Palác Wilanów slúžil ako letné panovnícke sídlo kráľa Jána III Sobieskiego. Foto: czu_czu_PL, Pixabay.

Kopernikovo vedecké centrum

Ak patríte k tým, ktorí by sa najradšej dotkli všetkých vystavených exponátov v múzeu a všetko si chcete vyskúšať na vlastnej koži, toto centrum je ako stvorené pre vás. Nenájdete tu vyznačené trasy, kadiaľ sa pohybovať, ani nápisy, aby ste sa ničoho nechytali. Práve naopak. Tu sa môžete stať vedcom, výskumníkom, bádateľom, inžinierom robotiky, chemikom i fyzikom. Pred návštevou si radšej zarezervujte lístky online na konkrétny čas vstupu, aby ste dlho nečakali.

Vo Varšave je veľa rozličných múzeí, za pozretie stoja napríklad tieto:

  • Múzeum histórie poľských Židov POLIN
  • Chopinovo múzeum
  • Národné múzeum
  • Múzeum Varšavského povstania
  • Múzeum neónov
  • Múzeum žitia v komunizme

Pomníky a pamätné miesta

Krutá história mesta a pamiatky na obete Varšavského povstania, vojny a utláčania židov si v meste pripomínajú na viacerých miestach:

  • Hrob neznámeho vojaka stojí na Pilsudkieho námestí v ruinách Saského paláca zo 17. storočia. Sú to jediné zachované pozostatky z tohto paláca, ktorý nacisti doslova zrovnali so zemou. Na pamiatku obetiam vojny tu horí večný oheň a pri hrob je nepretržite čestná stáž.
  • Pomník Malého povstalca je socha chlapca s priveľkou prilbou na hlave a samopalom v ruke. Stala sa symbolom, ktorý kedysi mali v zmenšenej podobe takmer v každej rodine v Poľsku.
Varšava, Pomník Malého povstalca
Pomník Malého povstalca je pripomienkou bojov a obetí vo Varšavskom povstaní.
  • Pamätník Varšavského povstania je jedným z najnavštevovanejších miest v Poľsku. Je spomienkou na všetkých statočných ľudí, ktorí bojovali v druhej svetovej vojne.
  • Múry varšavského geta postavili počas druhej svetovej vojny v časti mesta, z ktorej vysťahovali jej obyvateľov a umiestnili sem židov z okolia. V jednom období tu v hrozných podmienkach žilo takmer 400-tisíc ľudí. Dnes môžete vidieť pozostatky múru na uliciach Sienna, Zlota a Walicóv.
Varšava, múry geta
Pozostatky múrov varšavského geta sú zachované na niekoľkých miestach v meste.

Univerzitná knižnica

Toto miesto sa oplatí navštíviť pre jej krásne strešné záhrady. Sú rozdelené do dvoch úrovní a otvorené aj pre verejnosť. Zo strechy je nádherný výhľad na Varšavu a blízku rieku Visla.

Varšava, Univerzitná knižnica
Na strešných záhradách Univerzitnej knižnice uvidíte rybník aj fontánu s potôčikom.

Multimediálna show v parku fontán

V Multimediálnom parku fontán si počas letných večerov môžete pozrieť hru vody, svetiel, laserov, hudby a videomappingu. Multimediálna show sa začína každý mesiac v inom čase, presný rozpis nájdete na tejto stránke. Park nájdete v Novom meste pri brehu rieky Visla.

Varšava, Multimediálny park fontán
Vodná šou v Multimediálnom parku fontán. Foto: Rudy and Peter Skitterians, Pixabay.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 129

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?