Čarovné Sydney, alebo najznámejšie mesto protinožcov

sydney
Sydney a slávna budova opery

Výlet do Sydney je povinnou súčasťou dovolenky v Austrálii. Najväčšie mesto krajiny je často označované za najkrajšie mesto planéty vďaka svojmu pôsobivému vzhľadu, krásnym prístavom, botanickým záhradám a modernej architektúre. Mesto Sydney je vždy nabité energiou a zaujme jednoducho každého. Pozrite sa s nami na tie najkrajšie kúty tohto austrálskeho klenotu a jeho okolia. 


Sydney Opera House

V rámci celého prístavu Sydney Harbour – ktorý je sám o sebe miesto hodné návštevy – je to práve tento operný dóm, ktorý každoročne priláka nespočetné množstvo turistov. Je to skrátka ikona tohto austrálskeho mesta.

Stavba je unikátnym spojením architektúry a moderného inžinierstva, ktorá perfektne dotvára scenériu už spomínaného prístavu. Kreativita, inovácia a kontroverznosť sa spojili do celku, kde sa každoročne odohrá 1 500 divadelných predstavení pre takmer 1,2 milióna divákov. Architekt Jorn Utzon si za stavbu vyslúžil Pritznerovu cenu a je považovaná za najikonickejšiu stavbu 20. storočia. Stala sa symbolom nielen pre Sydney, ale aj pre samotnú Austráliu.

Sydney Opera House
Sydney Opera House

Botanické záhrady

Kráľovské botanické záhrady, ktoré ponúkajú návštevníkom nevídaný zážitok v podobe krásy (nielen) austrálskej flóry, nájdete v tesnej blízkosti centra mesta. Môžete sa tu poprechádzať pomedzi zelené záhony s nekonečným počtom rastlín, kvetov či stromov a každý druh má pri sebe tabuľku s pôvodom a inými zaujímavými informáciami.

Samozrejme, zeleň poskytuje domov viacerým druhom vtáctva či hmyzu, čo vytvára dokonalú symbiózu flóry s fauou – to všetko nájdete na rozlohe 30 hektárov. Rastliny sú navyše rozdelené do rôznych častí, ktoré sa každú sezónu menia, čiže pri každej návšteve uvidíte niečo nové.

Botanické záhrady sydney
Botanické záhrady v Sydney

Jenolan Caves

Technicky nie práve v Sydney, no návšteva týchto jaskýň stojí jednoznačne za to. Skladajú sa z 11 jaskynných priestorov, čistých podzemných riečnych tokov a úžasných kamenných formácií. Tieto jaskyne sa považujú za jedny z najkrajších a najstarších jaskýň sveta.

V ponuke sú mnohé túry v rozdielnych jaskyniach ako stvorené na rodinný výlet. Vidieť môžete pôsobivé vápencové formácie stalagnitov či stalaktitov s perleťovým nádychom vo viac ako 40-kilometrovom jaskynnom komplexe s rôznymi pasážami, ktoré sa ešte stále prehľadávajú a sprístupňujú. Väčšina priestorov je však už sprístupnená verejnosti s kompletným zabezpečením a osvetlením.

jaskyne Jenolan
Jaskyne Jenolan

The Blue Mountains

Za touto krásou je tiež potrebné vycestovať kúsok mimo centra mesta, no pohľad z týchto kopcov vás bezpochyby nadchne. Scenéria farieb a divočiny poskytuje človeku útek od ruchu každodenného života a čerstvý vzduch zas prečistí telo i myseľ.

Táto destinácia je vyhľadávaným miestom napríklad pre medové týždne, pretože sa nenachádza ďaleko Sydney a ukrýva v sebe množstvo zaujímavých vecí, ktoré treba vidieť či vyskúšať. V blízkosti Blue Mountains sú Weneworthské vodopády, kamenné sochy tvorené prírodou s názvom Three Sisters, historické stavby Everglades a mnoho ďalšieho.

Počas jasných dní sú tieto kopce zahalené v charakteristickej hmle, z čoho sa odvádza názov Blue Mountains. Všetky pamiatky či atrakcie sa dajú prezrieť v priebehu jedného dňa a aby ste neminuli tie najlepšie miesta, môžete sa zúčastniť skupinového výletu.

Three Sisters austrália
Three Sisters, Austrália

Pláž Bondi

Na prvých priečkach zoznamu najkrajších austrálskych pláží nájdete práve pláž Bondi, ktorá je asi najznámejšou na kontinente. Označenie si vyslúžila vďaka perfektnej lokalite (7 kilometrov od centra Sydney) ale nepochybne aj kvôli jemnému piesku a kryštálovo čistej vode. Je vyhľadávaným odpočínkovým miesto nielen pre turistov, ale aj pre domácich, ktorí si tu vždy radi zaplávajú či zasurfujú. Najviac legendárny je tu však bazén, ktorý určite poznáte z mnohých fotiek.

Pláž Bondi
Pláž Bondi

Dom guvernéra

Dom guvernéra je najlepší príklad austrálskej architektúry v koloniálnom štýle. Od roku 1846, kedy ho postavili, bol domovom pre 27 guvernérov. Vo vnútri sú ukryté priestory s gotickým nádychom a konajú sa tu dôležité politické stretnutia. Počas svojej existencie bol tiež dejiskom rôznych verejných akcií, koncertov, exhibícií, festivalov, študijných dní, seminárov a mnohých iných eventov.

Dom Guvernéra sa nachádza v tesnej blízkosti botanických záhrad a sám je obklopený pestrými záhradami. Je dekorovaný krásnymi maľbami či exkluzívnym nábytkom, ktorý dotvára honosný vzhľad interiéru. Dostať sa dnu môžete len v rámci turistických sprievodov, no tie sa zvyčajne rýchlo naplnia, takže si svoju návštevu radšej vopred dohodnite. Informácie nájdete na tejto stránke, no v súčasnosti sú prehliadky až do mája 2020 pozastavené. Dom guvernéra si však aj napriek tomu môžete pozrieť online prostredníctvom tejto virtuálnej tour. Stojí to naozaj za to!

Dom guvernéra v Sydney
Dom guvernéra v Sydney

Akvárium Sea Life

Toto akvárium ponúka päť rôznych exhibícií z austrálskeho oceánu. Podmorské dobrodružstvo tu ešte viac umocňujú tunely, z ktorých môžete obdivovať morské živočíchy úplne zblízka. Do akvária sa dostanete jednoducho, pretože sa nachádza hneď vedľa spomínaného prístavu.

Je domovom pre tisícky morských či sladkovodných rýb, cicavcov a ďalších tvorov rôznych druhov – niektoré zvieratká môžete sami nakŕmiť či pohladiť. Nájdete tu aj obrovské raje, rôzne druhy žralokov, ohromné morské korytnačky a odohráva sa tu napríklad aj tulenia šou. Lístky sa dajú zakúpiť online na tejto stránke.

Akvárium Sea Life sydney
Akvárium Sea Life, Sydney

Budova Queen Victoria

Toto obchodné centrum (skrátene QVB) skrátka musíte vidieť! Ide o honosnú a do detailov prepracovanú budovu, ktorá poteší oko nejedného človeka. Ak máte väčší rozpočet, zrejme len veľmi ťažko odoláte nakupovaniu v luxusných butikoch. Ak naopak nechcete zbytočne míňať, navštívte toto miesto aspoň zo zvedavosti a kvôli peknej fotke.

Budova bola dokončená v roku 1898 a síce bola od začiatku navrhnutá ako obchodné centrum, no vo svojej histórii sa často využívala na iné účely. Koncom 20. storočia však prešla rekonštrukciou a QVB si opäť získala svoju plnú slávu.

Queen Victoria sydney
Budova Queen Victoria, Sydney

Sydney Tower

Vyhliadková veža s 360-stupňovým výhľadom je perfektným začiatkom vašej cesty po Sydney. Môžete si odtiaľto z vtáčej perspektívy (vo výške 250 metrov) prehliadnuť krásnu panorámu mesta ale aj obhliadnuť miesta, ktoré by ste radi navštívili. Bude sa vám tak ľahšie orientovať po tomto veľkomeste. Na mieste sú k dispozícii aj ďalekohľady či 4D predstavenie, ktoré vás prevedie celým mestom a zvýrazní hlavné pamiatky či atrakcie. Vstupné tu stojí 23 dolárov a svoj lístok si viete vopred zakúpiť na tejto stránke.

Sydney Tower
Sydney Tower

Národné námornícke múzeum

Žiadne prístavné mesto nie je kompletné bez múzea námorníctva a inak tomu nie je ani v Sydney – nachádza sa tu totiž jedno z najlepších! Toto národné múzeum je miesto, ktoré by ste počas svojej návštevy nemali vynechať, špeciálne aj ste tu s deťmi. Nájdete tam totiž (okrem množstva iného) aj skutočné lode, ktoré môžete do detailov preskúmať. Základné vstupné je dokonca zadarmo a ak budete chcieť absolvovať ešte ďalšie prehliadky, doplatíte si 20 alebo 35 dolárov.

Národné námornícke múzeum, Sydney
Národné námornícke múzeum, Sydney

Ak by ste mali v Sydney ešte viac času a nevedeli, čo s ním, môžete sa inspirovať týmto článkom. Nájdete v ňom totiž tipy až na 50 aktivít, ktoré môžete v tomto austrálskom meste robiť a zažiť! Prajeme príjemnú dovolenku.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 1 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?