10 spôsobov ako si užiť Perth s prázdnou peňaženkou

Ak ste sa práve ocitli u protinožcov a zavítali do hlavného mesta Západnej Austrálie, určite vám skoro vypadli oči pri prvom nákupe. Perth je nielenže najodľahlejším veľkomestom krajiny ale aj najdrahším. To že máte prázdne vrecká ešte ale neznamená, že budete sedieť doma na zadku a večerať rohlík s maslom (nie že by ste nejaký rohlík zohnali :D). Perth si treba užiť do sýtosti a príležitostí je na to hneď niekoľko. Podávam informácie z prvej ruky ;).

1. Navštívte Heirissonov ostrov. Aká by to bola návšteva Austrálie, keby sa človek nestretol s kengurou? Ak ich však chcete vidieť viacej živých než rozložených na ceste (smutná realita), poprípade si nejakú tu kenguru aj pohladkať, najideálnejšie miesto na to je malý ostrovček v centre mesta. Vďaka uzavretej ploche a množstvu ázijských turistov sú miestne vačkovce pomerne zdomácnené.

Kengury

 

2. Začnite tancovať. Máte radi latinskoamerické tance? Ak áno, tak máte o program na polku týždňa postarané. Zúčastnite sa úvodných hodín zadarmo a pártizujte až do rána. Zájsť si tam môžete kedykoľvek, pretože všetky z hodín sú repetitívne. Že nemáte tanečného patnera? Nevadí, na parkete sa vystriedate a zoznámite s desiatkami nových ľudí. Viva la vida! 🙂

Scarborough
Hodina kizouku na Scarborough Beach

Rozvrh je nasledovný:

Salsa spolu s merengue sa vyučujú každý utorok o 19.00 v Mustang Bare. Hodiny vedie charizmatický vtipálek z Dominikánskej republiky.

Ak máte záujem skôr o zmyselnejšie tance, hodiny bachaty kizomby nájdete každú stredu v pube Elephant and Wheelbarrow naproti Mustangu. Bachata začína o 19.00 a Kizomba o 20.00. Hodiny sa môžu trochu oneskoriť, pretože účasť (častokrát s mužskou prevahou) je podstatne nižšia než na hodinách salsy. Ja som si tieto hodiny obľúbila práve pre dostatok miesta na parkete a komornejšiu atmosféru.

V lete sa taktiež organizujú hodiny kizouku a ďalších tancov vždy v nedeľu na Scarborough Beach. Nie je nič úžastnejšie ako tancovať na pláži za poobedňajšieho slniečka a šumu vĺn. Romaňtika jak vyšitá.

http://www.danzaloca.com/salsa/classes/

 

3. Ochutnajte mieste pivo. Je vám ľúto utratiť desať dolárov za pohár piva? Komu by nebolo. Dobrá správa je, že sa to dá aj inak. Miestny pivovar Little Creatures vo Fremantly ponúka svojim návšetvníkom ochutnávku zdarma. Každý zúčastnený dostane po panáku zo všetkých pív v ponuke. Plus cider z Little Creatures nemá konkurenciu :).

Little Creatures
Pivná degustácia v Little Creatures

https://littlecreatures.com.au/

 

4. Najedzte sa dosýtosti. Neďaleko Bell Tower sa nachádza vegetariánska indická reštaurácia Annalakshmi. Je to bufet, jééj, a z terasy je krásny výhľad na prístav rieky Swan. Ale čo je hlavné, funguje formou dobrovoľného príspevku. Takže nielenže si môžete naložiť tanier kopcom, ale za jedlo zaplatíte len toľko, koľko sami uznáte za vhodné alebo koľko vám dovolí vaša peňaženka. Hoci je slušné prispieť aspoň nejakým tým „zlaťákom,“ srdcia dobrovoľníkov sú otvorené aj hladošom na mizine.

Annalakshmi
Reštaurácia Annalakshmi

http://www.annalakshmi.com.au/

 

5. Pridajte sa k hnutiu The Liberators. To čo robí táto skupinka nadšencov, je naozaj úžasné. Nielenže rozdávajú lásku a radosť, ale ukazujú verejnosti, aká čarovná je duševná sloboda a spontánnosť. S nimi budete obijímať cudzincov, roztancovávať davy alebo sa kúpať nahí v oceáne. Zbohom spoločenským konvenciám!

http://www.theliberators.com.au/#what-we-do

 

6. Zapozerajte sa na film na Northbridge Piazza. Uprostred malého trávnatého námestíčka vedľa Mustangu visí obrovská obrazovka. Pohodlne sa vyvaľte na niektorom zo „zemiakov“ a užite si večerné premietanie spolu s ďalšími Perťákmi.

Northbridge Piazza – By: Craig MurphyCC BY 2.0

http://visitperthcity.com/northbridge-piazza

 

7. Zacvičte si jógu. Spravte niečo pre svoje telo a ducha a zúčastnite sa pondelkajších lekcií jógy vo Fremantly. Tieto hodiny fungujú na dobrovoľnom príspevku. Takže nezabudnite si so sebou priniesť karimatku, vodu a pokiaľ možno aj nejaký ten drobák. Viac informácií vám podá personál vegánskej reštaurácie The Raw Kitchen.

http://www.therawkitchen.com.au/

 

8. Naučte sa hrať na didgeridoo. Miestna galéria aborigénskeho umenia naproti hlavnej stanici vám dá všetky potrebné informácie o bezplatných hodinách hry na tento domorodý hudobný nástroj.

Hra na didgeridoo – By: Marcus MelendezCC BY 2.0

http://www.creativenative.com.au/

 

9. Zabavte sa na Murray Street. Užite si ulicu plnú muzikantov, výtvarníkov, divadelníkov a showmenov. Ak je vám príliš horúco, zahoďte ostych a schlaďte sa vo fontáne. Keď s tým nemajú problém austrálske rodinky, prečo by ste ho mali mať vy? 🙂

Fontana v Perthe
Fontána na Murray Street

 

10. Vedzte ako na MHDčku. Pri pohybe mestskou dopravou je treba vedieť niekoľko trikov.

Poprvé, autobusy označené ako CAT  jazdia po centre a úplne zadarmo. Mesto sa tým snaží znížiť dopravné zápchy a smog.

Po druhé, metro je v piatok a v sobotu po polnoci zadarmo a ako bonus v ňom spozorujete úžasné kvantum ľudských karikatúr.

Po tretie, v autobuse sa musíte prezentovať svojim SmartRiderom (karta na štýl Oyster card v Londýne) alebo platným cestovným lístkom (kupuje sa v automate a platí od času kúpy), ktorý sa dá kúpiť aj u vodiča. Ak sa však chcete vyhnúť plateniu, stačí aby ste nastúpili do prázdneho autobusu, boli šoférovi sympatickí alebo vytiahli na neho dvadsať dolárovú bankovku. Fungovať to bude aj s päťdesiatkou, ale vodičovi bude hneď jasné, kam tým mierite.

A pokiaľ ste v Perthe menej ako tri mesiace a viete dĺžku svojho pobytu dokázať, pokutu vám nikto nedá. Aspoň tak mi to popísal miestny revízor. A asi na tom niečo bude, pretože hneď po príchode do Austrálie sa mi stalo, že som si pri kontrole ani za ten svet nemohla nájsť svoj cestovný lístok. Revízor sa ma spýtal, ako dlho som v krajine. Odpovedala som, že tri dni. On sa na mňa usmial a dodal: „Make sure you have it in your passport, love.“ A on tam naozaj bol. No skôr, ako som ho stihla vytiahnúť, revízor bol fuč.

http://www.transperth.wa.gov.au/tickets-fares/free-travel

 

Boli ste niekedy v Perthe? Skúšali ste niektorú z aktivít? Aké boli vaše dojmy? Viete aj o iných bezplatných aktivitách? Podeľte sa s nami o svoje zážitky :).

10 spôsobov ako si užiť Perth s prázdnou peňaženkou
5 (100%) 2 vote[s]

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.