Desať spôsobov, ako si užiť Perth (aj) s prázdnou peňaženkou

perth
Austrálske mesto Perth

Ak ste sa práve ocitli u protinožcov a zavítali ste do hlavného mesta Západnej Austrálie, určite ste pri prvom nákupe ostali zaskočení. Perth je nielenže najodľahlejším veľkomestom krajiny, ale aj najdrahším. To, že máte obmedzený rozpočet však ešte nemusí znamenať, že by ste sem vôbec nemali chodiť. Perth si môžete aj napriek tomu užiť dosýtosti a príležitostí je na to hneď niekoľko. Poďme sa spolu pozrieť na to, ktoré z nich patria medzi TOP 10.


1. Navštívte Heirissonov ostrov

Aká by to bola návšteva Austrálie, keby ste nevideli kengury? Najideálnejšie miesto na sledovanie týchto roztomilých zvieratiek je Heirisson Island – malý ostrovček v centre mesta, ktorý leží na rieke Swan. S rozlohou takmer 30 hektárov prepája oba brehy rieky a aj napriek tomu, že skrz cez neho vedie cesta, si zachoval svoj rázovitý charakter. Okrem rezervácie pre kengury tam nájdete aj detské ihrisko, toalety, altánky a ohnisko, takže ostrov je ideálnym miestom na piknik s priateľmi či výlet s rodinou.

kengury perth
Kengury na ostrove Heirisson, Perth

2. Začnite tancovať

Máte radi latinskoamerické tance? Ak áno, tak máte o program na pár dni postarané! Tanečná škola Danza Loca totiž funguje v centre Perthu a ponúka úvodné hodiny úplne zadarmo. Zájsť si tam môžete kedykoľvek, pretože sa všetky z hodín pravidelne opakujú. Nemáte tanečného partnera? Nevadí, na parkete sa vystriedate a zoznámite s desiatkami nových ľudí, takže na čo čakať?

Rozvrh je nasledovný: salsa spolu s merengue sa vyučujú každý utorok o 19tej v bare Mustang. Ak máte záujem skôr o zmyselnejšie tance, hodiny bachaty a kizomby prebiehajú každú stredu v bare Elephant and Wheelbarrow oproti Mustangu. Bachata začína o 19tej a Kizomba o 20tej. Hodiny sa však môžu trochu oneskoriť, pretože účasť (častokrát s mužskou prevahou) je podstatne nižšia, než na hodinách salsy.

V lete sa taktiež organizujú hodiny kizouku a ďalších tancov, a to vždy v nedeľu na Scarborough Beach. Nie je nič úžasnejšie ako tancovať na pláži v sprievode slnečných lúčov a šumu mora!

tancujúci pár
Tancujúci pár pri západe slnka

3. Zájdite na piknik v Kings Park

Neďaleko od ostrova Heirisson (10 minút autom) sa nachádza známy Kings park, ktorý je väčší ako newyorský Central park. So svojou rozlohou takmer 400 hektárov je dokonca jedným z najväčších mestských parkov na svete! Bola by preto škoda vynechať ho počas návštevy Perthu a neprísť si sem oddýchnuť a načerpať energiu. Piknik s priateľmi môže byť taktiež výbornou voľnočasovou aktivitou a nebude vás to stáť vôbec nič. V parku sa okrem iného nachádza aj botanická záhrada, ktorá je domovom pre takmer 3-tisíc druhov miestnej flóry.

Kings park perth
Kings park, Perth

4. Najedzte sa dosýtosti

Neďaleko Bell Tower sa nachádza vegetariánska indická reštaurácia Annalakshmi. Je to bufetová reštaurácia a z jej terasy je krásny výhľad na prístav rieky Swan. Ale čo je hlavné, reštaurácia funguje formou dobrovoľného príspevku. Takže nielenže si môžete naložiť tanier kopcom, ale za jedlo zaplatíte len toľko, koľko sami uznáte za vhodné alebo koľko vám dovolí vaša peňaženka.

Indické jedlo
Indické jedlo

5. Pridajte sa k hnutiu The Liberators

To, čo robí táto skupinka nadšencov z hnutia The Liberators, je naozaj úžasné. Nielenže rozdávajú lásku a radosť, ale ukazujú verejnosti, aká čarovná je duševná sloboda a spontánnosť. S nimi budete obijímať cudzincov, roztancovávať davy alebo sa kúpať nahí v oceáne. Zbohom spoločenským konvenciám!

6. Pozrite si film na Northbridge Piazza

Uprostred malého trávnatého námestíčka vedľa Mustangu visí obrovská obrazovka. Pohodlne sa vyvaľte na niektorom zo sedacích vakov a užite si večerné premietanie spolu s ďalšími obyvateľmi Perthu. Viac info o programe na tomto námestí nájdete na stránke Visit Perth.

Northbridge Piazza perth
Northbridge Piazza, Perth

7. Zacvičte si jógu

Spravte niečo pre svoje telo a ducha a zúčastnite sa pondelňajších lekcií jogy v okrajovom mestečku Fremantle. Tieto hodiny fungujú na dobrovoľnom príspevku, takže si nezabudnite so sebou priniesť karimatku, vodu a pokiaľ je to možné, tak aj nejaký ten dolár. Viac informácií vám podá personál veganskej reštaurácie The Raw Kitchen.

8. Za kultúrou do ulíc

Za umením nemusíte chodiť len do múzeí a galérií. Umenie si môžete Perthe pozrieť úplne zadarmo napríklad v uliciach, ktoré hmýria street artom. V tomto článku nájdete dokonalý prehľad všetkých štvrtí, ktoré sú plné farieb a zaujímavých vzorov či objektov.

street art
Farebné umenie v štvrti Fremantle, Perth

9. Zakončite deň romantickým západom slnka

Ako lepšie zakončiť deň v prístavnom meste než sledovaním západu slnka? Či sa už vyberiete na jednu z úžasných pláží alebo do hôr, západy slnka v Perthe sú údajne dych berúce. Domáci radia medzi top miesta nasledovné: Zig Zag Scenic Drive, Lions Lookout Welshpool Road East, Bold Park Perry Lakes Drive, jazero Herdsman alebo pláž Cottesloe. Celý zoznam aj s detailným popisom nájdete na tejto stránke.

západ slnka
Západ slnka v meste Perth

10. Vyznajte sa v MHD a ušetrite

Pri pohybe mestskou dopravou je vhodné vedieť niekoľko trikov. Po prvé, autobusy označené ako CAT jazdia po centre úplne zadarmo! Mesto sa takto snaží znížiť dopravné zápchy a smog. Po druhé, metro je v piatok a v sobotu po polnoci zadarmo. Po tretie, v autobuse sa musíte prezentovať svojím SmartRiderom (podobná karta ako Oyster v Londýne) alebo platným cestovným lístkom, ktorý si buď zakúpite v automate, alebo u vodiča. Skúsenosti dovolenkárov však hovoria, že ak ste v krajine menej ako tri mesiace a viete to dokázať, tak vám údajne nikto pokutu nedá. Viac informácií o verejnej doprave v Perthe nájdete na tejto stránke.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Tvoríme pre vás tento portál už od roku 2014.